Kredyt dla emeryta – co warto wiedzieć o ofertach kredytowych dla emerytów i rencistów?

Zaktualizowano: 2021-10-06 11:31
Opublikowano: 2021-01-25 14:55
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 16
Kredyt gotówkowy dla emerytów i rencistów

W Polsce z roku na rok przybywa emerytów. Z informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2018 roku w naszym kraju żyło aż 6,6 mln osób, pobierających świadczenia emerytalne. Co ciekawe, za kilka lat grupa ta będzie jeszcze większa, dlatego nie ma przesady w stwierdzeniu, że należymy do społeczeństwa szybko się starzejącego.

Seniorzy dodatkowo nie mają w naszym kraju lekko. Najniższe świadczenie emerytalne wypłacane jest w kwocie 1250,88 zł brutto, co najczęściej nie wystarcza nawet na podstawowe produkty. Czy w takim razie, emeryci mogą skorzystać z oferty kredytu gotówkowego, aby nieco podreperować domowy budżet? Sprawdzamy.

Kredyt dla emeryta – czy bank udzieli kredytu seniorowi na emeryturze lub rencie?

Banki przy wydawaniu decyzji kredytowej, biorą przede wszystkim pod uwagę zdolność kredytową osoby wnioskującej, w tym poziom osiąganych dochodów oraz wiek. W zależności od wielkości zobowiązania i okresu spłaty parametry te mogą być bardziej rygorystycznie przestrzegane lub też mniej.

Przykładem jest kredyt hipoteczny wzięty na 30 lat. Kredytodawca udzielający zobowiązania najczęściej zakłada, że skończysz spłacać je spłacać najpóźniej w wieku 70 lat. To oznacza, że po taki kredyt możesz zawnioskować najpóźniej do ukończenia 40 roku życia. Zupełnie inaczej będzie wyglądało podejście banku do kredytu, którego spłatę zakończysz po 2 lub 3 latach. Tutaj można liczyć na bardziej elastyczne podejście.

Kredyt dla rencisty jest więc jak najbardziej możliwy, pod warunkiem, że wysokość otrzymywanego świadczenia jest na tyle duża, aby senior był w stanie regularnie i na czas go spłacać. A nierzadko jest to możliwe. Rencista zgodnie z prawem może dorabiać do pewnej kwoty, dlatego ta grupa społeczna nie jest w żaden sposób przez bank wykluczana.

Nie ma jednak co ukrywać, że najwięcej ofert dla seniorów przygotowały parabanki. Zdając sobie sprawę z często trudnej sytuacji materialnej można znaleźć ogłoszenia na słupach czy tablicach, które zaczynają się od słów: kredyt dla emeryta 2021. Warto uważać jednak na tego typu reklamy i udać się po gotówkę do banku lub sprawdzonej instytucji pożyczkowej.

Czy banki udzielają kredytów dla emerytów? W 2020 roku średnie świadczenie emerytalne wynosiło 2500 zł, z czego najwyższa przeciętna emerytura została odnotowana w województwie śląskim i wyniosła prawie 3000 zł. Taka kwota, przy założeniu, że osoba wnioskująca nie posiada innych zobowiązań, jest więc wystarczająca do spłaty niewielkiego kredytu. Kredytodawca ma przy tym pewność, że dochód wypłacany jest regularnie co miesiąc.

Kredyt dla emeryta – warunki udzielenia kredytu

Banki udzielają kredytów różnym klientom. Wśród nich znajdują się też emeryci, dla których jednak oferowane są zobowiązania z okresem spłaty nie dłuższym niż kilka lat. Seniorzy zainteresowani pożyczką, podobnie jak inni klienci, mogą załatwić wszystkie formalności online (samodzielnie czy też korzystając z pomocy dzieci lub wnuków), lub udać się do stacjonarnej placówki i podpisać umowę kredytową w tradycyjny sposób.

Kredyt dla emeryta a maksymalny wiek kredytobiorcy

Maksymalny wiek kredytobiorcy to istotny parametr, brany pod uwagę przez niemal wszystkie banki. Właśnie dlatego trudno jest znaleźć propozycję kredytu dla emeryta w wieku 80 lat, a kredyt dla emeryta powyżej 80 lat jest już prawdziwą rzadkością. Nie warto się jednak poddawać. Osoby, które chciałby skorzystać np. z kredytu dla emeryta w wieku 85 lat, mogą dołączyć do zobowiązania inną, młodszą osobę, która będzie solidarnie odpowiadać za dług i spełni wszystkie warunki postawione przez bank.

Innym rozwiązaniem jest znalezienie kredytu dla emerytów bez ograniczeń wiekowych, które najczęściej stanowią propozycję parabanków w postaci pożyczek gotówkowych czy kredytów krótkoterminowych. Zanim jednak podpiszesz umowę pożyczki, dokładnie zapoznaj się z warunkami spłaty. Sprawdź, jaką kwotę i kiedy musisz oddać.

Czy w takim razie nieco młodsze osoby mogą liczyć na udzielenie zobowiązania? W większości banków osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą zawnioskować o kredyt dla emeryta w wieku 75 lat z okresem spłaty wynoszącym np. 5 lat.

Kredyt dla emeryta a zdolność kredytowa

Warunkiem niezbędnym do uzyskania jakiegokolwiek zobowiązania jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Emeryt bez wątpienia spełnia jeden wymóg — otrzymuje stałe i regularne dochody, co jest niepodważalną zaletą. Dodatkowo bank weźmie jednak pod uwagę również wysokość stałych zobowiązań (np. opłaty za mieszkanie) oraz liczbę posiadanych kredytów.

Kredyt dla emeryta a historia kredytowa

Historia kredytowa każdej osoby, która stara się o kredyt, powinna być pozytywna. Co to oznacza? Dane zawarte w raporcie BIK (Biura Informacji Kredytowej), muszą potwierdzać, że dana osoba spłacała wcześniejsze zobowiązania na czas i potencjalnie będzie bezproblemowym klientem.

Emeryci, którzy nie mają dobrej historii, niestety muszą skorzystać jedynie z ofert parabanków, gdzie nierzadko można znaleźć propozycję pożyczki bez BIK

Kredyt dla emeryta a zadłużenie komornicze – czy bank udzieli kredytu?

Jak już wspominaliśmy, posiadanie dobrej historii kredytowej to jeden z warunków otrzymania nowego zobowiązania. W takim razie co z seniorami, którzy mają niespłacone długi? Czy mogą wziąć nowy kredyt?

Kredyt dla emeryta z zajęciem komorniczym to bez wątpienia produkt finansowy, który trudno znaleźć. Ta grupa klientów może podreperować budżet jedynie korzystając z oferty parabanków. Po spłaceniu przeterminowanych długów, senior może zawnioskować o nowy kredyt konsolidujący wszystkie pozostałe długi. W takim wypadku warto udać się do banku i przedstawić aktualną sytuację finansową. Z pewnością pracownik danej placówki zaproponuje konkretne rozwiązanie.

Sprawdź: Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?

Kredyt dla emeryta a oferta banków – z jakich usług mogą skorzystać emeryci?

Seniorzy mogą zdecydować się na specjalną pożyczkę dla rencistów, ale też podobnie jak każda grupa klientów wziąć tradycyjny kredyt gotówkowy czy samochodowy. W przypadku zobowiązań, które mogą być spożytkowane na dowolny cel, bank nie będzie dociekał czy otrzymane środki, kredytobiorca przeznaczy na remont domu, turnus rehabilitacyjny, finansowanie leczenia czy jedynie spełnienie własnej zachcianki.

Szukając kredytu dla emerytów, warto pamiętać jednak o tym, że nie zawsze oferta skierowana do tej grupy będzie miała nazwę, która na to wskazuje. Nierzadko tradycyjny kredyt gotówkowy może stać się kredytem dla rencistów, podobnie jak w pożyczka oferowana przez instytucje pozabankowe.

Tak samo, jak inne zobowiązania, kredyt dla emeryta może być wzięty online, za pośrednictwem telefonu czy też stacjonarnie w placówce. Wybrany sposób powinien przede wszystkim odpowiadać kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny dla emeryta

Chociaż mogłoby się wydawać, że nie istnieje coś takiego jak kredyt mieszkaniowy dla emeryta, to w ofercie niektórych banków można znaleźć taki produkt. Seniorzy, którzy starają się o ten rodzaj zobowiązania, muszą jednak zdać sobie sprawę, że okres kredytowania w tym przypadku będzie znacznie krótszy niż przy tradycyjnym kredycie hipotecznym.

Zmianie ulegnie również wysokość kredytu hipotecznego dla seniora, która uzależniona jest przede wszystkim od osiąganych dochodów. Banki mogą też wymagać od tej grupy klientów wykupienia dodatkowych ubezpieczeń na życie czy też dołączenia do wniosku innej, młodszej osoby o stabilnej sytuacji finansowej.

Kredyt gotówkowy dla emeryta

Kredyt gotówkowy online dla emeryta wygląda w podobny sposób jak tradycyjny kredyt gotówkowy. Senior może wybrać kwotę zobowiązania oraz okres spłaty. Oczywiście atrakcyjność oferty jest uzależniona od wieku kredytobiorcy. Dlatego osoby po 80. powinny raczej wybierać zobowiązania rozbite na kilka rat (np. 6-12). 

Jak wziąć kredyt dla emeryta przez internet? Wystarczy zalogować się do swojej bankowości internetowej, na którą wpływa świadczenie i złożyć wniosek. Nierzadko cała operacja zajmuje kilka minut. Jeśli senior ma problem z samodzielnym wypełnieniem formularza, może zadzwonić na infolinię banku i porozmawiać z pracownikiem.

Kredyt konsolidacyjny dla emeryta

Kredyt konsolidacyjny to możliwość, z której korzystają osoby posiadające wiele zobowiązań. Dzięki temu mogą one połączyć kilka rat w jedną, często mniejszą, która nie stanowi tak dużego obciążenia dla domowego budżetu. Warto pamiętać jednak o tym, że obniżenie raty nierzadko wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania, co dla osób, w podeszłym wieku, może stanowić nie lada problem.

Chcąc skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego, należy udać się do wybranego banku i przedstawić potwierdzenie uzyskiwanych dochodów (w tym wypadku będzie to legitymacja emerytalna i decyzja o przyznaniu świadczenia) oraz kopię umów niespłaconych kredytów czy pożyczek.

Kredyt pod hipotekę dla emeryta

Kredyt pod hipotekę to nic innego jak pożyczka pod zastaw posiadanej nieruchomości. Opcja ta jest szczególnie atrakcyjna właśnie dla emerytów czy rencistów, którzy na ogół posiadają już własne mieszkania i nie muszą spłacać rat kredytu hipotecznego.

Środki pozyskane w ten sposób najczęściej można przeznaczyć na dowolny cel. Wystarczy, że osoba, która stara się o zobowiązanie, przedstawi w banku:

  • dokument poświadczający prawo własności (np. akt notarialny, odpis z księgi wieczystej itd.),
  • zaświadczenie o osiąganych dochodach (decyzja o wypłacie świadczenia wraz z waloryzacją),
  • operat szacunkowy nieruchomości – nie zawsze jest to konieczne, czasami bank samodzielnie zleca wycenę rzeczoznawcom, którzy pracują dla banku.

Polecamy: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Kredyt dla emeryta – jakie dokumenty będą potrzebne?

Emeryt, który chce otrzymać nowe zobowiązanie, powinien przede wszystkim wypełnić wniosek kredytowy. Następnie wraz z potrzebnymi dokumentami złożyć go w banku lub załączyć skany, wypełniając formularz online.

Jakie dokumenty będą potrzebne? Najczęściej jest to:

  • dokument tożsamości (najczęściej dowód osobisty),
  • legitymacja emeryta,
  • potwierdzenie z konta, na którym widnieje ostatni wpływ emerytury (może być też potwierdzenie przekazu pocztowego, jeśli senior nie posiada konta w banku),
  • decyzję o przyznaniu świadczenia lub waloryzację.

Oczywiście każdy kredytodawca może mieć w tej kwestii swoje wymagania. Lista potrzebnych dokumentów może też zależeć od rodzaju kredytu, o który stara się senior czy też od jego wysokości. 

Kredyt dla emeryta – w jakim banku starać się o kredyt?

W jakim banku kredyt dla emeryta? Senior z dobrą zdolnością kredytową może otrzymać zobowiązanie niemal w każdej instytucji finansowej. Warunki udzielenia mogą być jednak nieco inne, podobnie zresztą jak cechy samej oferty. Decydując się na kredyt dla emeryta w danym banku (np. Alior Bank), zawsze warto zwrócić uwagę na wysokość RRSO. Parametr ten informuje nas o wszystkich (nawet te najmniejszych) kosztach związanych z kredytem.

Kredyt dla emeryta — PKO

Pożyczkę gotówkową czy też kredyt gotówkowy w banku PKO może wziąć każdy, kto ma ukończone 18 lat i odpowiednią zdolność kredytową. PKO dodatkowo nie zakłada górnej granicy wieku i informuje, że każdy wniosek traktuje indywidualnie. Co to znaczy? Bank akceptuje różne źródła dochodów, a w przypadku pożyczki wziętej przez internet do kwoty 4500 zł (dla nowych klientów) nie wymaga żadnych dokumentów.

Kredyt dla emeryta — Alior Bank

Alior Bank również bardzo chętnie udziela kredytów gotówkowych osobom w podeszłym wieku. Jednak w odróżnieniu od banku PKO, zakłada, że kredytobiorca nie może mieć więcej niż 80 lat.

Credit Agricole — kredyt dla emeryta

Credit Agricole aktywnie wspiera osoby w podeszłym wieku, chociażby poprzez takie akcje, jak Wsparcie dla Seniora. Credit Agricole przekonuje emerytów i rencistów, aby Ci aktywnie korzystali z bankowości internetowej i za jej pomocą swobodnie dokonywali przelewów czy opłat. Każdy, kto chce skorzystać z oferty kredytowej, musi wypełnić odpowiedni wniosek. Emeryci i renciści proszeni są o dołączenie do formularza ostatniego dowodu wypłaty świadczenia, kserokopię ostatniej waloryzacji, lub ostatniej decyzji o przyznaniu świadczenia.

Getin Bank — kredyt dla emeryta

Getin Bank przygotował specjalną ofertę kredytową tylko dla emerytów, którzy mogą pożyczyć nawet 150 tys. złotych a zobowiązanie rozłożyć na 10 lat spłaty. Wystarczy, że osiągany dochód z emerytury wynosi minimum 850 zł, a senior ma pozytywną historię kredytową w BIK.

Santander — kredyt dla emeryta

Emeryci i renciści, którzy chcieliby wziąć kredyt w banku Santander, są zmuszeni jedynie skorzystać ze standardowej oferty na kredyt gotówkowy. Bank nie posiada dedykowanej oferty, a zobowiązań udziela jedynie osobom, które ukończyły 18 lat bez górnej granicy wieku.

Zobacz także: Jak negocjować kredyt hipoteczny z bankiem? Co warto negocjować przy kredycie hipotecznym?

Kredyt dla emeryta – ile kosztuje?

Czy można znaleźć najtańszy kredyt dla emerytów? Oczywiście, że tak. Wystarczy samodzielnie lub przy pomocy specjalnych narzędzi porównać kilka wybranych ofert kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Jak to zrobić?

Z pomocą może przyjść porównywarka lub kalkulator kredytów gotówkowych dla emerytów. Wystarczy, wpisać kwotę zobowiązania i zaznaczyć okres spłaty, a narzędzie samodzielnie ułoży oferty w taki sposób, aby na górze znalazł się najtańszy kredyt dla emeryta. Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić atrakcyjność propozycji, zwróć uwagę na podane RRSO oraz całkowity koszt pożyczki.

A co w przypadku kredytów hipotecznych dla emerytów? Kalkulator również podpowie najlepszą ofertę i dodatkowo może też wyliczyć zdolność kredytową.

Kredyt dla emeryta – czy warto wnioskować o kredyt, będąc na emeryturze lub rencie?

Każde zobowiązanie, nawet to najmniejsze stanowi obciążenie dla domowego budżetu. Nawet jeśli pozwala w szybki sposób sfinansować zakup nowych mebli, zapłacić za kosztowne leczenie czy umożliwić wymianę samochodu na nowy, to ze skutkiem tej decyzji przyjdzie nam się mierzyć przez kilka przyszłych lat.

O ile możemy być pewni, co do regularności otrzymywanego świadczenia, o tyle ciężko jest przewidzieć jakie stałe koszty czekają nas w przyszłości. Podwyższenie cen leków, energii elektrycznej czy innych opłat może sprawić, że na ratę zabraknie środków.

Zanim podejmiesz decyzję o nowym zobowiązaniu, dokładnie się zastanów. Pomyśl, czy pieniądze te na pewno są Ci teraz potrzebne i czy wystarczającą nie okaże się pożyczka na mniejszą kwotę. Zanim złożysz wniosek, możesz też popytać o najlepszy kredyt dla emeryta na forum internetowym lub zapytać przyjaciół. Z pewnością nie korzystaj z ofert parabanków niewiadomego pochodzenia, którzy szukają swoich klientów, rozwieszając reklamy na tablicach ogłoszeniowych. Firma lub bank, z którym podpiszesz umowę, powinna być sprawdzona i uczciwa.

Kredyt dla emeryta czy pożyczka w parabanku?

Pożyczki dla emerytów i rencistów to popularny produkt w wielu parabankach. Zobowiązanie udzielane jest na kilka miesięcy (nierzadko tylko na 30 dni), dzięki czemu instytucja nie musi podchodzić w tak restrykcyjny sposób do wymagań stawianych pożyczkobiorcy.

Niestety, ze względu na to, że chwilówki dla emerytów są drogie, nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Kwota, którą należy spłacić, nierzadko jest znacznie wyższa niż ta, która została pożyczona. Emeryt czy rencista, który nie posiada dużego dochodu, najczęściej nie jest w stanie w tak krótkim czasie spłacić swojego zobowiązania, co może doprowadzić nawet do powstania tzw. spirali długów.

Kredyt w banku w tym wypadku wydaje się pewniejszy i bezpieczniejszy, a przynajmniej tańszy. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak zdać sobie sprawę z wielu wymogów, które należy spełnić. Jeśli 75 urodziny już dawno za nami, to może się okazać, że oferty popularnych banków, najzwyczajniej w świecie, nie będą nas dotyczyć.

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak skorzystanie z oferty instytucji pozabankowych lub poproszenie o pożyczkę kogoś z rodziny.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. [div class="tm-widget...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...src="https://totalmoney.pl/widgets/public/script.js"][/script] Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Kredyt gotówkowy a zagraniczny dochód

Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy. Który bank nam go udzieli?

...hipotecznego, możesz napotkać na szereg trudności. Jak wziąć kredyt gotówkowy? W takich sytuacjach banki zwykle przyjmują znacznie bardziej...

...z niemieckim pracodawcą. Czy jest to jednak wykonalne? Uzyskanie kredytu gotówkowego w euro w Polsce przy zarobkach z Niemiec nie jest możliwe. Inaczej...

Zobacz więcej
15 min. czytania