5 min. czytania

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Opublikowano: 2020-12-02 15:19
Średnia ocena: 5,95/6 Głosów: 19
Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa podatkowa.

Otrzymanie spadku lub darowizny wiąże się z koniecznością uregulowania podatku od spadku i darowizn. Warto jednak mieć na uwadze, że zgodnie z prawem, istnieje szereg zwolnień podatkowych, dzięki czemu spadkobierca, czy osoba otrzymująca darowiznę, nie będzie musiała ponosić z tego tytułu żadnych kosztów.

Jakich formalności należy się spodziewać w przypadku przyjęcia spadku lub darowizny? Ile wynosi podatek od spadku? Jak zgłosić otrzymanie spadku lub darowizny? Jak określić grupę podatkową i co w praktyce będzie ona dla ciebie znaczyła? To tylko kilka pytań, które pojawiają się najczęściej wśród osób, które właśnie zostały postawione w sytuacji otrzymania darowizny lub spadku. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą szybko zdobędziesz wszystkie potrzebne informacje i być może przekonasz się, że masz możliwość uniknięcia dodatkowych opłat.

Podatek od spadku i darowizn

Zasady opodatkowania spadku i darowizny są takie same i odnoszą się do ustawy zajmującej się właśnie tymi kwestiami. Zgodnie z ustawą do opłacenia podatku zobowiązane są osoby fizyczne, które nabyły majątek w drodze spadku lub darowizny, a jego wartość przekracza kwotę wolną od podatku.

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się decyzji sądu, stwierdzającego nabycie spadku, prawomocne pod tym względem jest także zarejestrowanie aktu dziedziczenia przez notariusza. Spadkobierca, który nie musi uiszczać podatku, ma sześć miesięcy na zgłoszenie nabycia spadku. Jeśli jednak na spadkobiercy ciąży obowiązek podatkowy, należy do urzędu skarbowego zgłosić się w ciągu jednego miesiąca od otrzymania aktu dziedziczenia lub postanowienia sądu.

Pamiętaj, że informacja o nabyciu spadku i tak trafi do urzędu skarbowego, warto więc zadbać o dostarczenie takiej informacji samodzielnie i nie narażać się na odsetki za zwłokę spłaty podatku.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o opodatkowaniu darowizny? Koniecznie sprawdź artykuł, który został w całości poświęcony tej tematyce. 

Grupy podatkowe - najważniejsze informacje

Grupy podatkowe możemy podzielić następująco:

 • I grupa podatkowa: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;

 • II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata, wnuki siostry), rodzeństwo rodziców (wujostwo), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki);

 • III grupa podatkowa: pozostali nabywcy.

Kwota wolna od podatku uzależniona jest bezpośrednio od grupy podatkowej nabywającego spadek lub osoby zgłaszającej darowiznę. Jaka wartość zalicza się do kwoty wolnej od podatku? Oto szybka informacja o wysokości kwot wolnych od opodatkowania w przypadku spadku lub darowizny:

 • 9637 zł - w przypadku osób należących do I grupy podatkowej;

 • 7276 zł - w przypadku osób należących do II grupy podatkowej;

 • 4902 zł - w przypadki osób należących do III grupy podatkowej.

Ile wynosi podatek od spadku? Można to określić, znając dwie podstawowe informacje, w tym wysokość nabytego spadku oraz grupę podatkową spadkobiercy:

I grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 3%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 308,30 zł + równowartość 5% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 822,20 zł + równowartość 7% nadwyżki od 20555 zł.

II grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 7%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 719,50 zł + równowartość 9% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 1644,50 zł + równowartość 12% nadwyżki od 20555 zł.

III grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 12%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 1233,40 zł + równowartość 16% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 2977,90 zł + równowartość 20% nadwyżki od 20555 zł.

Podatek od spadku po rodzicach

Nie zawsze nabywając spadek, należy obawiać się podatku. Co więcej, można go uniknąć, nawet jeśli wartość dziedziczonego majątku przekracza kwotę wolną od podatku. Jak to możliwe? Ustawa o podatku od spadku i darowizn przewiduje zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny. Ze zwolnienia mogą zatem skorzystać członkowie I grupy podatkowej, a dla przypomnienia to: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo oraz ojczym lub macocha. Tym samym podatek od spadku po rodzicach może zostać anulowany, a ty nie zapłacisz z tego tytułu nawet złotówki.

Zwolnienie z podatku wymaga jednak spełnienia podstawowego warunku, jakim jest zgłoszenie spadku w wyznaczonym terminie w urzędzie skarbowym. Jeśli ta formalność nie zostanie spełniona, spadkobierca nie tylko zobowiązany będzie do opłacenia podatku, ale dodatkowo otrzyma karę finansową w postaci zaległych odsetek podatkowych.

Podatek od spadku i darowizn - podsumowanie

Mamy szczerą nadzieję, że z naszą pomocą udało ci się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z podatkiem od spadku lub darowizny. Jak już wiesz, należny podatek będzie znacznie różnił się w zależności od tego, w jakiej grupie podatkowej się znajdujesz, a także jak wysoki będzie majątek nabyty w ramach spadku. Co więcej, masz także ogromną szansę uniknąć wszelkich opłat, z czego oczywiście warto skorzystać.

Zachęcamy wszystkich czytelników do zapoznania się także z innymi poradnikami, które mogą okazać się przydatne. Sprawdź artykuł poświęcony temu, w jaki sposób można odrzucić spadek, przekonaj się także, co staje się z kredytem, jeśli przed spłatą zadłużenia umrze kredytobiorca. Zachęcamy również do zapoznania się z programi podatkowymi, a także z poradnikiem dotyczącym pełnomocnictwa.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania