× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Zaktualizowano: 02.12.2020 15:19
Opublikowano: 02.12.2020 15:19
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa podatkowa. 

Otrzymanie spadku lub darowizny wiąże się z koniecznością uregulowania podatku od spadku i darowizn. Warto jednak mieć na uwadze, że zgodnie z prawem, istnieje szereg zwolnień podatkowych, dzięki czemu spadkobierca, czy osoba otrzymująca darowiznę, nie będzie musiała ponosić z tego tytułu żadnych kosztów.

Jakich formalności należy się spodziewać w przypadku przyjęcia spadku lub darowizny? Ile wynosi podatek od spadku? Jak zgłosić otrzymanie spadku lub darowizny? Jak określić grupę podatkową i co w praktyce będzie ona dla ciebie znaczyła? To tylko kilka pytań, które pojawiają się najczęściej wśród osób, które właśnie zostały postawione w sytuacji otrzymania darowizny lub spadku. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą szybko zdobędziesz wszystkie potrzebne informacje i być może przekonasz się, że masz możliwość uniknięcia dodatkowych opłat.

Podatek od spadku i darowizn

Zasady opodatkowania spadku i darowizny są takie same i odnoszą się do ustawy zajmującej się właśnie tymi kwestiami. Zgodnie z ustawą do opłacenia podatku zobowiązane są osoby fizyczne, które nabyły majątek w drodze spadku lub darowizny, a jego wartość przekracza kwotę wolną od podatku.

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się decyzji sądu, stwierdzającego nabycie spadku, prawomocne pod tym względem jest także zarejestrowanie aktu dziedziczenia przez notariusza. Spadkobierca, który nie musi uiszczać podatku, ma sześć miesięcy na zgłoszenie nabycia spadku. Jeśli jednak na spadkobiercy ciąży obowiązek podatkowy, należy do urzędu skarbowego zgłosić się w ciągu jednego miesiąca od otrzymania aktu dziedziczenia lub postanowienia sądu.

Pamiętaj, że informacja o nabyciu spadku i tak trafi do urzędu skarbowego, warto więc zadbać o dostarczenie takiej informacji samodzielnie i nie narażać się na odsetki za zwłokę spłaty podatku.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o opodatkowaniu darowizny? Koniecznie sprawdź artykuł, który został w całości poświęcony tej tematyce. 

Grupy podatkowe - najważniejsze informacje

Grupy podatkowe możemy podzielić następująco:

 • I grupa podatkowa: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;

 • II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata, wnuki siostry), rodzeństwo rodziców (wujostwo), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki);

 • III grupa podatkowa: pozostali nabywcy.

Kwota wolna od podatku uzależniona jest bezpośrednio od grupy podatkowej nabywającego spadek lub osoby zgłaszającej darowiznę. Jaka wartość zalicza się do kwoty wolnej od podatku? Oto szybka informacja o wysokości kwot wolnych od opodatkowania w przypadku spadku lub darowizny:

 • 9637 zł - w przypadku osób należących do I grupy podatkowej;

 • 7276 zł - w przypadku osób należących do II grupy podatkowej;

 • 4902 zł - w przypadki osób należących do III grupy podatkowej.

Ile wynosi podatek od spadku? Można to określić, znając dwie podstawowe informacje, w tym wysokość nabytego spadku oraz grupę podatkową spadkobiercy:

I grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 3%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 308,30 zł + równowartość 5% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 822,20 zł + równowartość 7% nadwyżki od 20555 zł.

II grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 7%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 719,50 zł + równowartość 9% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 1644,50 zł + równowartość 12% nadwyżki od 20555 zł.

III grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 12%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 1233,40 zł + równowartość 16% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 2977,90 zł + równowartość 20% nadwyżki od 20555 zł.

Podatek od spadku po rodzicach

Nie zawsze nabywając spadek, należy obawiać się podatku. Co więcej, można go uniknąć, nawet jeśli wartość dziedziczonego majątku przekracza kwotę wolną od podatku. Jak to możliwe? Ustawa o podatku od spadku i darowizn przewiduje zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny. Ze zwolnienia mogą zatem skorzystać członkowie I grupy podatkowej, a dla przypomnienia to: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo oraz ojczym lub macocha. Tym samym podatek od spadku po rodzicach może zostać anulowany, a ty nie zapłacisz z tego tytułu nawet złotówki.

Zwolnienie z podatku wymaga jednak spełnienia podstawowego warunku, jakim jest zgłoszenie spadku w wyznaczonym terminie w urzędzie skarbowym. Jeśli ta formalność nie zostanie spełniona, spadkobierca nie tylko zobowiązany będzie do opłacenia podatku, ale dodatkowo otrzyma karę finansową w postaci zaległych odsetek podatkowych.

Podatek od spadku i darowizn - podsumowanie

Mamy szczerą nadzieję, że z naszą pomocą udało ci się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z podatkiem od spadku lub darowizny. Jak już wiesz, należny podatek będzie znacznie różnił się w zależności od tego, w jakiej grupie podatkowej się znajdujesz, a także jak wysoki będzie majątek nabyty w ramach spadku. Co więcej, masz także ogromną szansę uniknąć wszelkich opłat, z czego oczywiście warto skorzystać.

Zachęcamy wszystkich czytelników do zapoznania się także z innymi poradnikami, które mogą okazać się przydatne. Sprawdź artykuł poświęcony temu, w jaki sposób można odrzucić spadek, przekonaj się także, co staje się z kredytem, jeśli przed spłatą zadłużenia umrze kredytobiorca. Zachęcamy również do zapoznania się z programi podatkowymi, a także z poradnikiem dotyczącym pełnomocnictwa.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty
Poradniki 15.01.2021

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty

Co musisz wiedzieć o wezwaniu do zapłaty? Jak wygląda przedsądowe wezwanie do zapłaty? Przedsądowe wezwanie do zapłaty a ostateczne wezwanie do zapłaty, sprawdź, czym się różnią. 

Zobacz więcej
BIC w polskich bankach - Kod SWIFT/BIC
Poradniki 12.01.2021

BIC w polskich bankach - Kod SWIFT/BIC

Numer IBAN to unikalny numer, dzięki któremu możliwe jest zidentyfikowanie konkretnego rachunku bankowego prowadzonego przez daną osobę w określonej instytucji bankowej. Numer IBAN jest niezbędny do tego, aby móc...

Zobacz więcej
Kalkulator odsetek ZUS
Poradniki 31.12.2020

Kalkulator odsetek ZUS

Odsetki ZUS w pigułce — za co są naliczane, ile wynoszą, kto musi je płacić? Dzięki temu artykułowi poznasz najważniejsze zasady i dowiesz się, co się stanie, gdy spóźnisz się z płatnością.

Zobacz więcej
Rejestr dłużników, ewidencja dłużników - jak zadłużają się Polacy?
Poradniki 28.12.2020

Rejestr dłużników, ewidencja dłużników - jak zadłużają się Polacy?

Do najpopularniejszych baz dłużników zalicza się w Polsce Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Gospodarczej oraz Biuro Informacji Kredytowej. Z usług tych podmiotów najczęściej korzystają banki oraz instytucje pozabankowe.

Zobacz więcej
Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?
Poradniki 18.12.2020

Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?

Choć wdowa może otrzymać w ramach renty tylko 85% świadczeń przyznanych zmarłemu mężowi, to dla wielu Polek wciąż atrakcyjne rozwiązanie, dużo korzystniejsze niż pobieranie przysługującej kobiecie renty, czy emerytury.

Zobacz więcej
Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu - prawo własności
Poradniki 16.12.2020

Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu - prawo własności

Spółdzielcze prawo do lokalu można zmienić w spółdzielcze mieszkanie własnościowe bądź postarać się o otrzymanie własności odrębnej. Na taki krok warto zdecydować, gdy spółdzielnia proponuje nam transakcję...

Zobacz więcej