5 min. czytania

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Opublikowano: 2020-12-02 15:19
Średnia ocena: 5,95/6 Głosów: 19
Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa podatkowa.

Otrzymanie spadku lub darowizny wiąże się z koniecznością uregulowania podatku od spadku i darowizn. Warto jednak mieć na uwadze, że zgodnie z prawem, istnieje szereg zwolnień podatkowych, dzięki czemu spadkobierca, czy osoba otrzymująca darowiznę, nie będzie musiała ponosić z tego tytułu żadnych kosztów.

Jakich formalności należy się spodziewać w przypadku przyjęcia spadku lub darowizny? Ile wynosi podatek od spadku? Jak zgłosić otrzymanie spadku lub darowizny? Jak określić grupę podatkową i co w praktyce będzie ona dla ciebie znaczyła? To tylko kilka pytań, które pojawiają się najczęściej wśród osób, które właśnie zostały postawione w sytuacji otrzymania darowizny lub spadku. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą szybko zdobędziesz wszystkie potrzebne informacje i być może przekonasz się, że masz możliwość uniknięcia dodatkowych opłat.

Podatek od spadku i darowizn

Zasady opodatkowania spadku i darowizny są takie same i odnoszą się do ustawy zajmującej się właśnie tymi kwestiami. Zgodnie z ustawą do opłacenia podatku zobowiązane są osoby fizyczne, które nabyły majątek w drodze spadku lub darowizny, a jego wartość przekracza kwotę wolną od podatku.

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się decyzji sądu, stwierdzającego nabycie spadku, prawomocne pod tym względem jest także zarejestrowanie aktu dziedziczenia przez notariusza. Spadkobierca, który nie musi uiszczać podatku, ma sześć miesięcy na zgłoszenie nabycia spadku. Jeśli jednak na spadkobiercy ciąży obowiązek podatkowy, należy do urzędu skarbowego zgłosić się w ciągu jednego miesiąca od otrzymania aktu dziedziczenia lub postanowienia sądu.

Pamiętaj, że informacja o nabyciu spadku i tak trafi do urzędu skarbowego, warto więc zadbać o dostarczenie takiej informacji samodzielnie i nie narażać się na odsetki za zwłokę spłaty podatku.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o opodatkowaniu darowizny? Koniecznie sprawdź artykuł, który został w całości poświęcony tej tematyce. 

Grupy podatkowe - najważniejsze informacje

Grupy podatkowe możemy podzielić następująco:

 • I grupa podatkowa: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;

 • II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata, wnuki siostry), rodzeństwo rodziców (wujostwo), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki);

 • III grupa podatkowa: pozostali nabywcy.

Kwota wolna od podatku uzależniona jest bezpośrednio od grupy podatkowej nabywającego spadek lub osoby zgłaszającej darowiznę. Jaka wartość zalicza się do kwoty wolnej od podatku? Oto szybka informacja o wysokości kwot wolnych od opodatkowania w przypadku spadku lub darowizny:

 • 9637 zł - w przypadku osób należących do I grupy podatkowej;

 • 7276 zł - w przypadku osób należących do II grupy podatkowej;

 • 4902 zł - w przypadki osób należących do III grupy podatkowej.

Ile wynosi podatek od spadku? Można to określić, znając dwie podstawowe informacje, w tym wysokość nabytego spadku oraz grupę podatkową spadkobiercy:

I grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 3%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 308,30 zł + równowartość 5% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 822,20 zł + równowartość 7% nadwyżki od 20555 zł.

II grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 7%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 719,50 zł + równowartość 9% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 1644,50 zł + równowartość 12% nadwyżki od 20555 zł.

III grupa podatkowa:

 • do kwoty 10278 zł podatek wynosi 12%;

 • od 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 1233,40 zł + równowartość 16% nadwyżki od wartości ponad 10278 zł;

 • powyżej 20556 zł podatek wynosi 2977,90 zł + równowartość 20% nadwyżki od 20555 zł.

Podatek od spadku po rodzicach

Nie zawsze nabywając spadek, należy obawiać się podatku. Co więcej, można go uniknąć, nawet jeśli wartość dziedziczonego majątku przekracza kwotę wolną od podatku. Jak to możliwe? Ustawa o podatku od spadku i darowizn przewiduje zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny. Ze zwolnienia mogą zatem skorzystać członkowie I grupy podatkowej, a dla przypomnienia to: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo oraz ojczym lub macocha. Tym samym podatek od spadku po rodzicach może zostać anulowany, a ty nie zapłacisz z tego tytułu nawet złotówki.

Zwolnienie z podatku wymaga jednak spełnienia podstawowego warunku, jakim jest zgłoszenie spadku w wyznaczonym terminie w urzędzie skarbowym. Jeśli ta formalność nie zostanie spełniona, spadkobierca nie tylko zobowiązany będzie do opłacenia podatku, ale dodatkowo otrzyma karę finansową w postaci zaległych odsetek podatkowych.

Podatek od spadku i darowizn - podsumowanie

Mamy szczerą nadzieję, że z naszą pomocą udało ci się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z podatkiem od spadku lub darowizny. Jak już wiesz, należny podatek będzie znacznie różnił się w zależności od tego, w jakiej grupie podatkowej się znajdujesz, a także jak wysoki będzie majątek nabyty w ramach spadku. Co więcej, masz także ogromną szansę uniknąć wszelkich opłat, z czego oczywiście warto skorzystać.

Zachęcamy wszystkich czytelników do zapoznania się także z innymi poradnikami, które mogą okazać się przydatne. Sprawdź artykuł poświęcony temu, w jaki sposób można odrzucić spadek, przekonaj się także, co staje się z kredytem, jeśli przed spłatą zadłużenia umrze kredytobiorca. Zachęcamy również do zapoznania się z programi podatkowymi, a także z poradnikiem dotyczącym pełnomocnictwa.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania