12 min. czytania

Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić? Jak rozliczyć się z darowizny pieniężnej od rodziców?

Zaktualizowano: 2023-01-27 10:59
Opublikowano: 2021-10-20 08:29
Średnia ocena: 4,40/6 Głosów: 5
Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić?

Marzysz o własnym domu? W wielu sytuacjach jedynym sposobem na realizację tego celu jest wzięcie kredytu hipotecznego. Niektórzy mają jednak to szczęście, że mieszkanie czy dom dostają w prezencie od swoich rodziców. Niezależnie od tego, czy otrzymasz nieruchomość, czy jedynie środki na jej zakup, musisz pamiętać o kilku prawnych kwestiach.

Darowizna od rodziców – co to jest?

Darowizna od rodziców, jak sama nazwa wskazuje, to przekazanie posiadanych dóbr majątkowych (np. mieszkania, pieniędzy itd.) przez rodziców, swoim dzieciom. Ogólną definicję darowizny, możesz jednak znaleźć w Kodeksie Cywilnym w artykule 888 § 1. Zgodnie z prawem, darowizna powinna zostać spisana w formie aktu notarialnego (szczególnie jeśli dotyczy nieruchomości), a następnie powinieneś zgłosić fakt otrzymania majątku do Urzędu Skarbowego.

W tym przypadku warto jednak uważać. W zależności od konkretnego urzędu te mogą podchodzić do sprawy nieco inaczej. Dla przykładu darowizna od obojga rodziców może wymagać złożenia nie jednego, ale też dwóch zeznań SD-Z2 (jedno z tytułu darowizny od ojca, a drugie z tytułu darowizny od matki). Jeśli więc przykładowo otrzymasz 100 000 zł z konta obojga rodziców, wtedy zgłaszasz darowiznę od jednego z rodziców w kwocie 50 000 zł oraz od drugiego, również w tej samej wysokości.

Warto sprawdzić: Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator

Darowizna od rodziców – co do niej się zalicza?

Darowizna zgodnie z definicją może dotyczyć jednie własnych dóbr majątkowych. To oznacza, że możesz otrzymać zarówno darowiznę w formie pieniędzy od rodziców, jak i działki, mieszkania czy samochodu. Wszystko to, co stanowi ich własność, może zostać przekazane Tobie.

Darowizna mieszkania od rodziców jest jedną z najpopularniejszych form darowizn, a jednocześnie budzącą najwięcej wątpliwości podatkowych. W tym wypadku umowa darowizny musi posiadać formę aktu notarialnego, dzięki czemu Ty jako dziecko będziesz mógł zostać zwolniony z obowiązku opłacenia podatku od tej darowizny. Notariusz powinien jednak wprowadzić do aktu stosowny zapis, mówiący o tym, że obdarowany skorzysta z takiego zwolnienia. Najczęściej to również on dokonuje zgłoszenia darowizny do US.

Marzysz o budowie własnego domu? Darowizna działki od rodziców może skutecznie Ci w tym pomóc. Jeśli otrzymasz ziemię, to proces zgłoszenia tego faktu do US będzie wyglądał tak samo, jak w przypadku darowizny mieszkania. Formalnościami również powinien zająć się notariusz — od sporządzenia aktu, po zgłoszenie jej do urzędu.

Nierzadko dzieci mogą po prostu liczyć na wsparcie finansowe swoich rodziców. Niezależnie od tego, czy darowizna pieniężna od rodziców występuje w formie gotówki na dowolny cel, czy też na konkretny (np. darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania czy samochodu), musisz pamiętać o spełnieniu wszystkich wymaganych prawnie formalności. W tej sprawie narosło wiele mitów i niejasnych historii.

Ogólna zasada mówi o tym, że darowizna, która nie przekracza kwoty 9 637,00 zł, nie podlega opodatkowaniu. Okazuje się jednak, że nawet wyższa kwota również jej nie podlega, pod warunkiem, że zostanie udokumentowana przelewem lub przekazem pocztowym i zgłoszona do urzędu skarbowego. Problem pojawia się w momencie, gdy rodzice nie posiadają konta w banku. Zdaniem Krajowej Administracji Sądowej, osoba, która chce skorzystać ze zwolnienia, w tej sytuacji powinna jedynie wpłacić otrzymaną kwotę na swój rachunek bankowy. Fiskus jednak nie zgadza się z tym stanowiskiem, twierdząc, że jedyną podstawą do zwolnienia jest przelew wykonany z konta darczyńcy.

W takim razie jak wygląda kwestia nieco większych kwot? Dla przykładu darowizna w wysokości 100 tysięcy zł od rodziców musi po prostu zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. W tym wypadku należy wypełnić druk SD-Z2 i posiadać dowód przekazania środków.

Darowizna od rodziców – podatek 2021

Rodzice, podobnie jak współmałżonkowie należą do tzw. zerowej grupy podatkowej. Co to znaczy? Jeśli otrzymasz darowiznę od rodziców, podatek zostanie Ci podarowany pod warunkiem, że zgłosisz ten fakt do Urzędu Skarbowego. Z opcji tej mogą skorzystać również wnuki i prawnuki, dziadkowie, rodzeństwo, pasierbowie oraz macocha i ojczym.

Darowizna od rodziców a podatek - 4 grupy podatkowe

Grupa podatkowa

Osoby, które należą do grupy

Kwota zwolniona z podatku

Grupa 0

Małżonek, rodzice, dzieci, wnuki, prawnuki, dziadkowie, rodzeństwo, pasierbowie, macocha i ojczym

Całkowite zwolnienie z podatku

pod warunkiem, że zostanie zgłoszona darowizna powyżej kwoty 9637 zł

Grupa 1

Teściowie, zięć i synowa

9637 zł

Grupa 2

Ciocia, wujek, współmałżonek rodzeństwa, rodzeństwo małżonków (szwagier, szwagierka)

7276 zł

Grupa 3

Daleka rodzina oraz osoby całkowicie niespokrewnione

4902 zł

PIT a darowizna od rodziców. Jako osoba obdarowana nie musisz wpisywać darowizny w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Darowizna od rodziców – jaka jest kwota wolna od podatku?

Jak już wspominaliśmy, każda kwota podarowana przez rodziców, zwolniona jest z podatku, pod warunkiem, że zgłosisz fakt jej otrzymania do Urzędu Skarbowego.

Darowizna od rodziców – jak ją rozliczyć?

Jak wygląda rozliczenie darowizny dla rodziców? Odliczenie od podatku przekazanych środków pieniężnych wygląda w taki sposób, że należy zgłosić ją do Urzędu Skarbowego, wypełniając stosowny druk. Nie musisz przy tym interesować się, jaki pit wypełnić otrzymując darowiznę od rodziców, ponieważ nie wykazuje się tego w rocznym zeznaniu podatkowym.

Darowizna od rodziców – jak i gdzie ją zgłosić?

Wiemy już, że darowizna od rodziców wymaga zgłoszenia. W jaki sposób to zrobić i kiedy? Odpowiadamy na pytania.

 • Darowizna od rodziców jak zgłosić?

Poprzez formularz SD-Z2 w przypadku darowizny gotówkowej. Jeśli darowizna dotyczy nieruchomości, wtedy zgłoszeniem zajmuje się notariusz po spisaniu aktu notarialnego.

 • Darowizna od rodziców Urząd skarbowy

Każdą darowiznę warto zgłosić do US. Jeśli jednak otrzymałeś gotówkę, która nie przekracza kwoty 9637 zł, to nie musisz tego robić.

 • Darowizna od rodziców kto zgłasza?

Darowiznę zawsze zgłasza obdarowany, czyli dziecko.

 • Darowizna od rodziców, kiedy zgłosić?

Do 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny.

Jakie są konsekwencje niezgłoszenia darowizny od rodziców?

Niezgłoszona darowizna od rodziców sprawi, że będzie ona opodatkowana na zasadach ogólnych, a to będzie skutkować wymogiem opłacenia podatku. Czasami zdarza się, że rodzice kupują dziecku mieszkanie, a obdarowany zapomina zgłosić ten fakt w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania nieruchomości. Jeśli wiec tego nie zrobi, prezent od rodziców zostanie opodatkowany normalnym podatkiem od spadków i darowizn.

Darowizna od rodziców – umowa

Zgodnie z prawem w wielu sytuacjach darowizna od rodziców wymaga podpisania umowy. Najczęściej dzieje się to wtedy gdy przekazywane są większe sumy pieniędzy lub też dziecko otrzymuje od rodziców np. samochód. Wzór umowy darowizny pieniężnej od rodziców z łatwością znajdziesz w internecie, chociaż pamiętaj, że w niektórych sytuacjach (np. gdy darowiznę stanowi nieruchomość) musi ona przyjąć formę aktu notarialnego.

Darowizna pieniężna od rodziców umowa wymagane elementy:

 • data i miejsce sporządzenia umowy,
 • dane darczyńcy i obdarowanego,
 • przedmiot darowizny,
 • oświadczenie rodziców, że przedmiot darowizny należy do nich i że przekazują go obdarowanemu,
 • oświadczenie dziecka, czyli obdarowanego, że przyjmuje darowiznę,
 • termin przekazania darowizny.

Darowizna pieniężna od rodziców – jak wypełnić SD-Z2?

Zastanawiasz się jak wypełnić SD-Z2, czyli druk darowizny pieniężnej od rodziców? Bardzo prosto. Wystarczy, że wpiszesz kwotę, która została przekazana oraz dołączysz do druku załącznik w postaci potwierdzenia przelewu. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli darowizna jest prezentem od obojga rodziców, to niektóre urzędy wymagają złożenia dwóch formularzy, po jednym dla każdego z rodziców.

Na jakie cele można przeznaczyć darowiznę od rodziców?

To, w jaki sposób będziesz mógł spożytkować środki otrzymane od rodziców, w dużej mierze zależy umowy, która zostanie między wami zawarta. Rodzice mogą zastrzec w dokumencie, że otrzymane pieniądze muszą zostać wykorzystane na konkretny cel, np. będzie to darowizna od rodziców na cele mieszkaniowe czy na budowę domu. Jeśli mimo takiego zapisu, nie dotrzymasz kontraktu, to mogą oni wymagać od Ciebie zwrócenia środków.

Przykłady:

 • darowizna od rodziców na mieszkanie może zostać spożytkowana np. na zakup lokalu mieszkalnego, jego remont czy np. jako wkład własny do kredytu hipotecznego,
 • darowizna od rodziców na zakup działki powinna zostać spożytkowana na zakup ziemi,
 • darowizna od rodziców na budowę domu może zostać spożytkowana na zakup materiałów, projektu domu, czy też jako wkład własny do kredytu.

Darowizna od rodziców – ile razy można przekazać?

Jak często można otrzymywać darowiznę od rodziców? Prawo stanowi o tym, że nie ma żadnych limitów w tej kwestii. Ile razy można więc otrzymać darowiznę od mamy i taty? Tak naprawdę dowolną ilość razy, chociaż trzeba pamiętać o pewnej zasadzie.

Druga darowizna od rodziców, trzecia, czwarta i każda kolejna sumuje się w jedną, jeśli zostaną one przekazane w ciągu 5 lat. Tutaj oczywiście również nie ma limitu, ale po przekroczeniu łącznej wartości 9673 zł należy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego. Jeśli dla przykładu, student otrzymuje comiesięczną darowizną od rodziców w wysokości 2000 zł, to po 5 miesiącach suma darowizn przekroczy określoną kwotę i trzeba będzie zgłosić ją do US.

Darowizna od rodziców po ślubie – o czym warto wiedzieć

Darowizna od rodziców po ślubie nierzadko stanowi formę prezentu. Młodzi zaczynający wspólną drogę życia, mogą liczyć na środki, które mają pomóc im zakupie wymarzonego mieszkania. Inni otrzymują po prostu nieruchomość w prezencie ślubnym. Co mówi prawo o takiej sytuacji?

Darowizna od rodziców a wspólnota majątkowa — zasada jest taka, że nieruchomość, która zostanie przekazana w darowiźnie stanowi tylko i wyłącznie majątek osoby obdarowanej, niezależnie od tego, czy jest ona w związku z małżeńskim, czy też nie. To oznacza, że jeśli darowizna mieszkania przekazana jest dla syna od jego rodziców, to żona nie ma do tej nieruchomości żadnych praw.

Ciekawą sytuacją jest jednak darowizna od rodziców na zakup mieszkania przez małżeństwo. Jeśli rodzice przekażą swojemu synowi lub córce 200 tys. złotych i za tą kwotę kupi on, lub ona mieszkanie ze swoim współmałżonkiem, to druga strona nie będzie miała żadnych praw do tej nieruchomości. Jeśli jednak nabędzie mieszkanie za 230 tys., wtedy oboje mają takie same prawa do lokalu mieszkalnego, ponieważ w księdze wieczystej nie jest możliwe wskazanie udziałów, które przysługują małżonkom.

Kliknij i sprawdź: Elektroniczne księgi wieczyste – jak sprawdzić elektroniczny numer księgi wieczystej?

Darowizna od rodziców a zachowek – komu i kiedy przysługuje zachowek od darowizny?

Darowizna od rodziców a zachowek. Zachowek pozwala spadkobiercom domagać się części swojego spadku, która im przysługiwała ustawowo, ale została podarowana przez spadkodawcę za życia innej osobie. Jeśli dla przykładu zmarli rodzice mieli dwoje dorosłych dzieci, ale w ciągu swojego życia przepisali mieszkanie wyłącznie na wnuka, to dzieci mogą domagać się zachowku od obdarowanego wnuka.

Darowizna od rodziców a zachowek dla rodzeństwa — co ciekawe, o zachowek może ubiegać się również rodzeństwo. Zwłaszcza gdy umowa darowizny dotyczy tylko jednego z kilkorga dzieci.

Darowizna od rodziców a rozwód – co należy zrobić w takiej sytuacji?

Jak już wspominaliśmy, darowizna od rodziców przekazana tylko i wyłącznie dziecku stanowi jego osobisty majątek niezależnie od tego, czy pozostaje w związku małżeńskim, czy też nie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wygląda sprawa: darowizna od rodziców, a rozwód, to spieszymy z informacją, że nie ma ona żadnego wpływu na podział majątku. Kiedy małżonkowie postanowią się rozejść, ich wspólny majątek ulegnie podziałowi, natomiast darowizna pozostaje w majątku osoby obdarowanej. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja rozwodu a darowizny od rodziców, jeśli drugi ze współmałżonków poniósł jakiekolwiek koszty związane z darowizną, np. wyremontował zakupione mieszkanie. Wtedy ma on prawo domagać się zwrotu poniesionych wydatków.

Komentarze

Powiązane artykuły

Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?
Porady
27.01.2023

Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?

Umowa darowizny – jaką formę powinna przybierać i czego może dotyczyć? Co musi zawierać, żeby była ważna i zawarta zgodnie z prawem? Przedstawiamy najważniejsze informacje o umowie darowizny i jej elementach.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?
Porady
25.01.2023

Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?

...lub spłacała w przeszłości jakieś zobowiązania kredytowe np. kredyt gotówkowy, ratalny lub hipoteczny, kartę kredytową, czy nawet chwilówkę...

...utrudnić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Przy udzielaniu kredytów gotówkowych banki stosują zwykle uproszczone metody oceny zdolności kredytowej...

Zobacz więcej
10 min. czytania
W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?
Porady
18.01.2023

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje znaczenie może mieć nawet miesiąc. Choć wysokość emerytury zależna jest głównie od stażu pracy i kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, to niekiedy parę tygodni różnicy może sprawić, że wypłacana emerytura będzie nieco wyższa. Dowiedz się zatem, w jakim miesiącu...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?
Porady
16.01.2023

Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

...polaków, którzy są tuż przed uzyskaniem prawa do emerytury i często zostają bez grosza. Bez zgromadzonych oszczędności trudno poradzić sobie z opłacaniem rachunków, regulowaniem rat, np. za kredyt gotówkowy czy opłacaniem leczenia. Zasiłek może zatem okazać się dużą pomocą. [div class="tm-widget" data-uuid="8f952d47-3d53-5b5b-b66e-09c94e70505a"][/div][script...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak sprawdzić czy jestem w BIK - za darmo?
Porady
02.01.2023

Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo?

...dane osobowe. Dowiedz się: czy w ofercie banków znajduje się kredyt gotówkowy dla zadłużonych? Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Możesz to...

...stosowana przez banki przy okazji rozpatrywania wniosków o kredyty gotówkowe, hipoteczne, czy nawet pożyczki. Znajdująca się w tym rejestrze...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Mieszkanie bezczynszowe
28.12.2022

Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Mieszkanie bezczynszowe, czyli pozbawione konieczności uiszczania comiesięcznych należności do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niższe opłaty oznaczają spore oszczędności, jednak wiąże się z nimi znacznie większa odpowiedzialność właścicieli niż w przypadku tradycyjnych, czynszowych mieszkań. Czy warto kupić mieszkanie...
Zobacz więcej
6 min. czytania