7 min. czytania

Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:56
Opublikowano: 2021-10-13 08:20
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2
Minimum socjalne — ile wynosi?

Minimum socjalne to jeden z wyznaczników, który pozwala oszacować, ile potrzebuje człowiek, aby zapewnić mu godne życie na skromnym poziomie. Chociaż aktualnie koszty życia idą w górę, minimum socjalne wydaje się stać w tym samym miejscu. Sprawdź, ile wynosi ono w 2021 roku.

Człowiek, który żyje na tzw. minimum socjalnym, nie może pozwolić sobie praktycznie na nic. Wizyta w restauracji czy zakup wycieczki wydają się tak samo mało prawdopodobne, jak wzięcie kredytu gotówkowego. Zdolność kredytowa jest bowiem w takim przypadku niewystarczająca. Kogo więc dotyczy określenie minimum socjalne i czy sformułowanie to powinno być wymiennie używane z minimum egzystencjalnym?

Minimum socjalne — czym jest?

Zanim przejdziemy do wyliczeń i odpowiemy sobie na pytanie, ile aktualnie wynosi minimum socjalne, warto pomyśleć o tym, czym w polityce społecznej w ogóle jest to zjawisko.

Minimum socjalne co to? Minimum socjalnym nazwiemy kwotę, która w przekonaniu Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS) okazuje się wystarczającą, aby zapewnić człowiekowi życie na podstawowym poziomie, przy zachowaniu możliwości utrzymywania więzi społecznych. Właśnie tym definicja minimum socjalnego różni się od określenia minimum egzystencjalnego, poniżej którego występuje już biologiczne zagrożenie życia. Kwota, która ma okazać się wystarczająca do przeżycia, szacowana jest na podstawie śródrocznych notowań cen upowszechnianych przez GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny.

Minimum socjalne — kto określa?

Jak już wspomnieliśmy instytucją, która w Polsce określa minimum socjalne jest IPiSS, czyli Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Jest to instytut badawczy, który działa pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. IPiSS zajmuje się szeroko pojętą problematyką dotyczącą pracy oraz polityki społecznej w tym bada poziom ubóstwa i wykluczenia społecznego, demografię oraz dochody minimalne w kraju.

To może Cię zainteresować: Bezwarunkowy dochód podstawowy – czym jest i czy Polska wprowadzi bezwarunkowy dochód podstawowy?

Minimum socjalne 2021 - ile wynosi w Polsce?

Jakie jest obecnie minimum socjalne? Zgodnie z definicją, minimum socjalne w 2021 roku powinno wystarczyć na wychowanie potomstwa, regenerację sił życiowych oraz utrzymanie kontaktów społecznych w czasie nauki, pracy oraz odpoczynku. Ostatnie dane dotyczące aktualnego minimum socjalnego dotyczą 2020 roku. Od tego czasu kwota ta wynosi 1265,94 zł, czyli około 41 zł dziennie.

Ile wynosi minimum socjalne w Polsce dla rodziny z jednym dzieckiem? Na zaspokojenie swoich codziennych potrzeb, rodzina ze starszym dzieckiem (13-15 lat), potrzebuje 3346,81 zł, czyli 1115,60 zł na osobę. Rodzice z małym dzieckiem potrzebują 3128,46 zł. W takim razie ile wynosi minimum socjalne na osobę w takiej rodzinie? Około 1042 zł.

Oczywiście mówimy tu o kwotach, które dotyczą rodzin pracujących. Jednoosobowe gospodarstwo emeryckie, według badań IPiSS potrzebuje 1246,49 zł, a dwuosobowe 2081,34 zł, czyli 1040,67 zł na osobę.

Sprawdź także: 12 tysięcy na dziecko – kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Minimum socjalne w Polsce — kogo dotyczy?

Minimum socjalne wg GUS dotyczy zarówno dorosłych osób pracujących, dzieci, jak i emerytów. Chociaż niektóre grupy (np. samotne matki czy osoby przewlekle chore) mogą liczyć na dodatkowe renty czy zapomogi wypłacane przez państwo, to nie istnieje coś takiego socjalne minimum dla niepełnosprawnych czy samotnych rodziców.

Ile wynosi minimum socjalne dla jednej osoby? Minimum socjalne dla osoby samotnej aktualnie wynosi 1265,94 zł i kwota ta powinna wystarczyć na:

 • żywność,
 • mieszkanie,
 • edukację,
 • ochronę zdrowia,
 • odzież i obuwie,
 • kulturę i rekreację,
 • transport i łączność,
 • higienę osobistą,
 • oraz inne, drobne wydatki.

W przypadku gdy w rodzinie znajduje się potomstwo, minimum socjalne na dziecko podnosi tę wartość o ok. 1030 zł. Minimum socjalne na jednego członka rodziny w przypadku 3-osobowego gospodarstwa wynosi od ​​1042,82 zł do 1115,60 zł w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko.

Czym różni się minimum socjalne od egzystencjalnego?

Minimum socjalne a minimum egzystencji, czym różnią się one od siebie? Okazuje się, że bardzo często pojęcia te używane są zamiennie, chociaż całkowicie niesłusznie. Dlaczego? Minimum socjalne powinno zapewnić człowiekowi odpowiednią regenerację sił, możliwość wychowania dzieci oraz dostęp do podstawowej rozrywki, edukacji i kultury Minimum egzystencjalne odpowiada jedynie na zaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych, poniżej których następuje już zagrożenie życia biologicznego.

Minimum egzystencji jest więc znacznie niższą wartością, która stanowi granicę niezbędną do przeżycia. Wysokość tej kwoty uwzględnia jedynie koszt żywności oraz mieszkania z pominięciem pozostałych potrzeb.

Od tego roku, mamy również do czynienia z innym zjawiskiem, który martwi wiele osób, żyjących na granicy minimum socjalnego. Alimenty natychmiastowe, bo o tym mowa wynoszą aktualnie 588 zł na jedno dziecko. Czy sąd może jednak żądać takiej kwoty od osoby, która nie ma dobrej sytuacji finansowej? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Chociaż alimenty natychmiastowe są przyznawane w ciągu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku, to sąd zawsze powinien wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby dziecka, ale też sytuację finansową osoby, która będzie je płacić.

Minimum socjalne a zajęcie komornicze – co warto wiedzieć?

Przeterminowane zadłużenie nierzadko skutkuje wszczęciem windykacji oraz finalnie zajęciem komorniczym. Aktualnie, mówi się, że osoba, która pracuje na umowę o pracę i zarabia minimum 5300 zł, może spodziewać się, że 50% jej wynagrodzenia zostanie zajęte. A jak wygląda sytuacja w przypadku niższych płac?

Minimum socjalne a zajęcie komornicze. Co ciekawe, komornik może zabrać wszystko z konta tylko w przypadku długów alimentacyjnych. W przeciwnym razie komornik powinien zostawić 75% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dowiedź się więcej: Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze

Minimum socjalne a alimenty – o czym pamiętać?

Minimum socjalne przy alimentach odgrywa nieco mniejszą rolę. Oczywiście sąd, ustalając wysokość świadczenia, weźmie pod uwagę wiele czynników, w tym możliwości zarobkowe osoby, na którą zostaną nałożone alimenty. Nie będzie miał jednak żadnych skrupułów co do zajęcia majątku w przypadku opóźnień w spłacie.

Ile wynosi minimum socjalne w krajach Unii Europejskiej i na całym świecie?

Ile wynosi minimum socjalne w Niemczech czy w Czechach? Co ciekawe, nie tylko w Polsce oblicza się minimum socjalne. Podobne działania podejmują inne państwa znajdujące się w Europie. Ile wynosi minimum socjalne w krajach UE a ile na świecie? Minimum socjalne w USA wynosi ok. 2 tys. dol. miesięcznie dla czteroosobowej rodziny. W przeliczeniu na złotówki to ok. 8 tys. zł, czyli ok. 2 tys. na osobę

A ile wynosi minimum socjalne w Europie?

 • Minimum socjalne w Czechach według danych z 2019 roku wynosi 3.410 CZK;
 • Minimum socjalne we Francji to 466,99 EUR dla osoby samotnej;
 • Osoby mieszkające w Szwajcarii mogą liczyć na wiele różnych zasiłków. Ile wynosi minimum socjalne w Szwajcarii? Ciężko znaleźć informacje na ten temat, jednak osoby bezrobotne otrzymują od państwa zasiłek w wysokości 70% średniego wynagrodzenia netto;
 • Minimum socjalne w Wielkiej Brytanii — w połowie 2016 roku rząd zastąpił wynagrodzenie minimalne nowymi przepisami krajowego minimum socjalnego. Przepisy te mają zastosowanie wobec wszystkich pracowników powyżej 25 roku życia pracujących w Wielkiej Brytanii. W 2020 roku minimum to wynosi 9,00 £ za godzinę pracy;
 • Minimum socjalne w Norwegii wynosi 5600 kr miesięcznie dla osoby samotnej;
 • Minimum socjalne w Szwecji — ciekawostką jest, że ten kraj zajmuje 1. miejsce na świecie w rankingu na państwa najmniej dotknięte długotrwałym bezrobociem, funkcjonalnym analfabetyzmem i liczbą osób żyjących poniżej minimum socjalnego;
 • Minimum socjalne w Austrii — w tym kraju funkcjonuje gwarantowane minimum wsparcia finansowego, które wynosi: 794,91 EUR dla osoby samotnej, 596,18 EUR na osobę żyjącej w parze oraz 214,63 na dziecko.
 • Minimum socjalne w Hiszpanii — w maju 2020 roku został zatwierdzony Minimalny Dochód Życiowy, który wynosi od 462 do 1015 euro.

Kliknij i sprawdź: Kosiniakowe 2021 – dla kogo jest przeznaczone i jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?
Porady
27.07.2022

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?

...lTV. Przykład: Anna chce kupić dom na kredyt. Zgromadziła wkład własny w wysokości 100 tys. zł, a kwota, za jaką wystawiona jest nieruchomość to 500 tys. zł. Chce zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. zł. Ile wynosi w jej przypadku wskaźnik LTV? Pomocny przy obliczaniu wskaźnika LTV będzie też kalkulator dostępny online. Globalny kryzys gospodarczy, rosnące raty...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?
Porady
21.07.2022

Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?

...otrzymasz kredyt gotówkowy, czy choćby niewielką pożyczkę, bank będzie musiał zweryfikować nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale też ewentualne zadłużenie. Na pewno więc zajrzy do Biura Informacji...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
14.07.2022

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...ustawy o pomocy dla kredytobiorców, którzy borykają się z rosnącymi ratami zobowiązań. Jednym z głównych założeń nowych przepisów są wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Według założeń rządu mają być pomocą dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań z powodu wysokich rat kredytów. Przypomnijmy, że 7 lipca Rada...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0
Porady
13.07.2022

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0

...się, czy zmiana progów podatkowych w Polsce wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe i czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy finansowej w postaci kredytu gotówkowego, by móc uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. Polski Ład wprowadził szereg zmian w dziedzinie podatków. Nowe przepisy podwyższyły...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?
Porady
12.07.2022

Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?

...do różnych produktów. Tym samym łatwiej będzie uzyskać kredyt gotówkowy niż kredyt na mieszkanie. Scoring bankowy i scoring BIK to nie to...

...i żądają np. większego wkładu własnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Niestety w ślad za rosnącymi cenami nie idą pensje Polaków –...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego?
Porady
08.07.2022

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

...jakby umowa nigdy nie została podpisana. Klient zaciągający np. kredyt gotówkowy może zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie...

...które zaciągnęły kredyt hipoteczny, muszą obecnie borykać się z horrendalnie wysokimi ratami – w...

Zobacz więcej
9 min. czytania