5 min. czytania

Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne

Zaktualizowano: 2021-03-22 14:56
Opublikowano: 2021-03-04 14:53
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 12
Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne

Jeśli czeka cię egzekucja komornicza, musisz mieć na uwadze dodatkowe wydatki, które pokryją koszty komornicze. Sprawdź, ile wynoszą opłaty komornicze zależnie od formy egzekucji długu.

Egzekucja komornicza należy do niezwykle stresujących sytuacji, których warto za wszelką cenę unikać. Jeśli jednak wiesz, że w twoim przypadku jest to nieuchronne, postaraj się wcześniej zdobyć informacje, które pomogą ci przejść przez ten proces bez zaskoczenia. Egzekucja komornicza nie jest przeprowadzana darmowo, a koszty egzekucyjne ponosi dłużnik, warto mieć to na uwadze, gdyż te dodatkowe koszty mogą znacznie podwyższyć koszt zobowiązania względem wierzyciela.

Ile wynoszą koszty komornicze? Na jakie koszty egzekucji komorniczej musisz się przygotować, jeśli czeka cię zajęcie komornicze? Ile wynosi wynagrodzenie komornika? To pytania, które warto sobie zadać w takiej sytuacji, a my gwarantujemy, że z naszą pomocą szybko poznasz na nie odpowiedzi. Opłaty komornicze już nie będą dla ciebie dłużej niewiadomą. Zachęcamy do dalszej lektury.

Koszty komornicze - ile kosztuje egzekucja komornicza?

Rozpoczęcie egzekucji komorniczej poprzedzone jest długą drogą. Dłużnik ma zatem realną szansę na dojście do porozumienia z wierzycielem i spłatę długu bez udziału komornika. Warto także pamiętać, że zajęcie komornicze odbywa się, dopiero gdy to sąd wyda klauzulę wykonalności. Czeka cię zajęcie komornicze i obawiasz się, że na twoim rachunku nie zostaną żadne środki potrzebne ci do życia? Komornik musi stosować się do prawa, które ogranicza kwotę zajęcia, dzięki kwocie wolnej od zajęcia komorniczego. Jeśli zatem pracujesz na podstawie umowy o pracę, a twoje dochody przekraczają minimalną krajową, komornik będzie w stanie zająć jedynie nadwyżkę tej kwoty, pozostawiając na twoim rachunku przynajmniej 2062 złote netto.

Koszty komornicze zostały ustanowione zgodnie z prawem w ustawie z dnia 28 lutego 2018 roku. Zgodnie z ustawą, część zajętych przez komornika środków trafi bezpośrednio na konto komornika, co oznacza, że dłużnik ponosi dodatkowe opłaty wynikające ze spłaty długu. Ile procent pobiera komornik w ramach kosztów komorniczych?

  • 10% to koszt egzekucji z wynagrodzenia za pracę i zajętych środków na rachunkach bankowych;

  • 10% to koszt podczas egzekucji z nieruchomości (przekonaj się, kim jest wierzyciel hipoteczny) lub ruchomości.

  • Komornik pobiera opłatę w wysokości 1500 złotych za wykonanie wniosku o opróżnienie lokalu;

  • 3% (nie mniej niż 150 złotych) kwoty wpłaconej przez dłużnika na konto komornika lub w kasie w ciągu miesiąca po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Koszty komornicze po umorzeniu egzekucji

Doszło do umorzenia długu? Okazuje się, że musisz pamiętać, że komornik również w takiej sytuacji sięgnie po twoje pieniądze. Jeśli dłużnik ureguluje swój dług lub dojdzie do porozumienia z wierzycielem, opłata będzie musiała zostać uregulowana przez dłużnika. Zgodnie z obowiązującym prawem, koszty komornicze po umorzeniu egzekucji wynoszą dokładnie 5% pozostałego do spłaty zadłużenia, jeśli umorzenie nastąpiło w ciągu 30 dni od wszczęcia postępowania komorniczego, lub 10%, jeśli zostanie przekroczony ten termin.

Dług został umorzony na skutek wniosku złożonego przez wierzyciela? To w jego kwestii będzie uregulowanie kosztów komorniczych po umorzeniu egzekucji.

Wynagrodzenie komornika

Zawód komornika budzi duże kontrowersje, nie tylko ze względu na czynności wykonywane w ramach zajęć komorniczych, ale także wynagrodzenia, jakie trafia na konto komorników.

Średni roczny dochód z prowadzenia kancelarii komorniczej wynosi aktualnie 275 tysięcy złotych, co oznacza, że średnia miesięczna pensja komornika to około 23 tysiące złotych. To ogromne sumy, mając na uwadze popularne zawody takie jak przedstawiciel handlowy, górnik, nauczyciel czy ratownik medyczny. Choć komornicy mogą cieszyć się bardzo wysokimi dochodami, zdecydowanie muszą liczyć się z dużą niechęcią ze strony społeczeństwa. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, w przeciwieństwie do pracowników firm windykacyjnych, czyli windykatorów.

Trzeba pamiętać, że komornik odgrywa kluczową rolę w odzyskiwaniu wierzytelności, a zajęcia komornicze pozwalają na realne odzyskanie udzielonych pożyczek, kredytów, czy innych świadczeń od osób, które uchylały się od spłaty swoich zobowiązań.

Koszty egzekucyjne - podsumowanie

Choć egzekucje komornicze są ostateczną drogą zwrotu wierzytelności, w Polsce co roku komornicy zajmują się ponad 4 milionami spraw tego typu. Celem egzekucji jest zwrot długu, gdy wierzyciel i dłużnik nie może dojść do porozumienia, a wierzyciel drogą sądową dochodzi swoich praw.

Jeśli czeka cię egzekucja komornicza, musisz mieć na uwadze dodatkowe wydatki, które pokryją koszty komornicze, jeśli zatem obawiasz się, że komornik potrącił zbyt wysoką kwotę pieniędzy w ramach egzekucji, prawdopodobnie różnica w kwocie to opłata komornicza.

Masz złą historię kredytową, ale liczysz na zadłużenie finansowe? Czy osoby posiadające zajęcie komornicze mogą skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy? W takiej sytuacji bank odmówi udzielenia ci zadłużenia, a co ważniejsze nawet po spłacie długu konieczne będzie odczekanie kilku lat, zanim bank będzie w stanie rozpatrzyć twój wniosek pozytywnie. Jak zdobyć dodatkowe pieniądze, gdy borykasz się z komornikiem? Jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z chwilówki. Zanim jednak sięgniesz po ofertę tego typu, porównaj dostępne zadłużenia i zastanów się, czy mimo komornika, stać cię na spłatę kolejnego zobowiązania.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania