× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne

Zaktualizowano: 22.03.2021 14:56
Opublikowano: 04.03.2021 14:53
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

Jeśli czeka cię egzekucja komornicza, musisz mieć na uwadze dodatkowe wydatki, które pokryją koszty komornicze. Sprawdź, ile wynoszą opłaty komornicze zależnie od formy egzekucji długu. 

Egzekucja komornicza należy do niezwykle stresujących sytuacji, których warto za wszelką cenę unikać. Jeśli jednak wiesz, że w twoim przypadku jest to nieuchronne, postaraj się wcześniej zdobyć informacje, które pomogą ci przejść przez ten proces bez zaskoczenia. Egzekucja komornicza nie jest przeprowadzana darmowo, a koszty egzekucyjne ponosi dłużnik, warto mieć to na uwadze, gdyż te dodatkowe koszty mogą znacznie podwyższyć koszt zobowiązania względem wierzyciela.

Ile wynoszą koszty komornicze? Na jakie koszty egzekucji komorniczej musisz się przygotować, jeśli czeka cię zajęcie komornicze? Ile wynosi wynagrodzenie komornika? To pytania, które warto sobie zadać w takiej sytuacji, a my gwarantujemy, że z naszą pomocą szybko poznasz na nie odpowiedzi. Opłaty komornicze już nie będą dla ciebie dłużej niewiadomą. Zachęcamy do dalszej lektury.

Koszty komornicze - ile kosztuje egzekucja komornicza?

Rozpoczęcie egzekucji komorniczej poprzedzone jest długą drogą. Dłużnik ma zatem realną szansę na dojście do porozumienia z wierzycielem i spłatę długu bez udziału komornika. Warto także pamiętać, że zajęcie komornicze odbywa się, dopiero gdy to sąd wyda klauzulę wykonalności. Czeka cię zajęcie komornicze i obawiasz się, że na twoim rachunku nie zostaną żadne środki potrzebne ci do życia? Komornik musi stosować się do prawa, które ogranicza kwotę zajęcia, dzięki kwocie wolnej od zajęcia komorniczego. Jeśli zatem pracujesz na podstawie umowy o pracę, a twoje dochody przekraczają minimalną krajową, komornik będzie w stanie zająć jedynie nadwyżkę tej kwoty, pozostawiając na twoim rachunku przynajmniej 2062 złote netto.

Koszty komornicze zostały ustanowione zgodnie z prawem w ustawie z dnia 28 lutego 2018 roku. Zgodnie z ustawą, część zajętych przez komornika środków trafi bezpośrednio na konto komornika, co oznacza, że dłużnik ponosi dodatkowe opłaty wynikające ze spłaty długu. Ile procent pobiera komornik w ramach kosztów komorniczych?

  • 10% to koszt egzekucji z wynagrodzenia za pracę i zajętych środków na rachunkach bankowych;

  • 10% to koszt podczas egzekucji z nieruchomości (przekonaj się, kim jest wierzyciel hipoteczny) lub ruchomości.

  • Komornik pobiera opłatę w wysokości 1500 złotych za wykonanie wniosku o opróżnienie lokalu;

  • 3% (nie mniej niż 150 złotych) kwoty wpłaconej przez dłużnika na konto komornika lub w kasie w ciągu miesiąca po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Koszty komornicze po umorzeniu egzekucji

Doszło do umorzenia długu? Okazuje się, że musisz pamiętać, że komornik również w takiej sytuacji sięgnie po twoje pieniądze. Jeśli dłużnik ureguluje swój dług lub dojdzie do porozumienia z wierzycielem, opłata będzie musiała zostać uregulowana przez dłużnika. Zgodnie z obowiązującym prawem, koszty komornicze po umorzeniu egzekucji wynoszą dokładnie 5% pozostałego do spłaty zadłużenia, jeśli umorzenie nastąpiło w ciągu 30 dni od wszczęcia postępowania komorniczego, lub 10%, jeśli zostanie przekroczony ten termin.

Dług został umorzony na skutek wniosku złożonego przez wierzyciela? To w jego kwestii będzie uregulowanie kosztów komorniczych po umorzeniu egzekucji.

Wynagrodzenie komornika

Zawód komornika budzi duże kontrowersje, nie tylko ze względu na czynności wykonywane w ramach zajęć komorniczych, ale także wynagrodzenia, jakie trafia na konto komorników.

Średni roczny dochód z prowadzenia kancelarii komorniczej wynosi aktualnie 275 tysięcy złotych, co oznacza, że średnia miesięczna pensja komornika to około 23 tysiące złotych. To ogromne sumy, mając na uwadze popularne zawody takie jak przedstawiciel handlowy, górnik, nauczyciel czy ratownik medyczny. Choć komornicy mogą cieszyć się bardzo wysokimi dochodami, zdecydowanie muszą liczyć się z dużą niechęcią ze strony społeczeństwa. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, w przeciwieństwie do pracowników firm windykacyjnych, czyli windykatorów.

Trzeba pamiętać, że komornik odgrywa kluczową rolę w odzyskiwaniu wierzytelności, a zajęcia komornicze pozwalają na realne odzyskanie udzielonych pożyczek, kredytów, czy innych świadczeń od osób, które uchylały się od spłaty swoich zobowiązań.

Koszty egzekucyjne - podsumowanie

Choć egzekucje komornicze są ostateczną drogą zwrotu wierzytelności, w Polsce co roku komornicy zajmują się ponad 4 milionami spraw tego typu. Celem egzekucji jest zwrot długu, gdy wierzyciel i dłużnik nie może dojść do porozumienia, a wierzyciel drogą sądową dochodzi swoich praw.

Jeśli czeka cię egzekucja komornicza, musisz mieć na uwadze dodatkowe wydatki, które pokryją koszty komornicze, jeśli zatem obawiasz się, że komornik potrącił zbyt wysoką kwotę pieniędzy w ramach egzekucji, prawdopodobnie różnica w kwocie to opłata komornicza.

Masz złą historię kredytową, ale liczysz na zadłużenie finansowe? Czy osoby posiadające zajęcie komornicze mogą skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy? W takiej sytuacji bank odmówi udzielenia ci zadłużenia, a co ważniejsze nawet po spłacie długu konieczne będzie odczekanie kilku lat, zanim bank będzie w stanie rozpatrzyć twój wniosek pozytywnie. Jak zdobyć dodatkowe pieniądze, gdy borykasz się z komornikiem? Jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z chwilówki. Zanim jednak sięgniesz po ofertę tego typu, porównaj dostępne zadłużenia i zastanów się, czy mimo komornika, stać cię na spłatę kolejnego zobowiązania.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?
Poradniki 18.03.2021

Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość.

Zobacz więcej
Jak często aktualizowane są dane w BIK? Jak wyczyścić BIK?
Poradniki 12.03.2021

Jak często aktualizowane są dane w BIK? Jak wyczyścić BIK?

W BIK znajdują się wszystkie informacje, konieczne do oceny historii kredytowej potencjalnego klienta banku, czy parabanku, wnioskującego o zobowiązanie finansowe. Raport BIK informuje o ewentualnych zaległościach w spłacie.

Zobacz więcej
EURIBOR 1M, EURIBOR 3M, EURIBOR 6M - co warto wiedzieć o stawce EURIBOR?
Poradniki 09.03.2021

EURIBOR 1M, EURIBOR 3M, EURIBOR 6M - co warto wiedzieć o stawce EURIBOR?

Chcesz poznać aktualne stawki EURIBOR? Jeśli planujesz kupno mieszkania za granicą (zarabiając w euro) lub szukasz zadłużenia finansowego w strefie euro, warto zwrócić uwagę na rzeczywiste stawki EURIBOR.

Zobacz więcej