Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze

Opublikowano: 2021-02-11 15:22
Średnia ocena: 5,76/6 Głosów: 17

Czym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2021 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?

Wraz ze wzrostem minimalnej pensji, w 2021 roku wzrosła kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ile aktualnie wynosi kwota wolna od zajęcia? Ile pieniędzy może potrącić komornik z wypłaty osoby zadłużonej? Czy kwota wolna od zajęcia stosowana jest także w przypadku umowy zlecenie?

Jak przepisy chronią osoby zadłużone i o czym należy pamiętać, mając zasądzone zajęcia komornicze? Jeśli masz kłopoty finansowe i już wiesz, że komornik wejdzie na twoje konto osobiste, musisz wiedzieć, jakie uprawnienia ma egzekutor, a także ile pieniędzy zostanie ci na pokrycie bieżących wydatków, takich jak opłata czynszu, uregulowanie rachunków, czy kupno produktów pierwszej potrzeby.

W tym artykule postaramy się zamieścić wszystkie niezbędne informacje, dzięki czemu szybko przekonasz się, ile aktualnie wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Zadłużenie Polaków

Polacy chętnie korzystają z usług finansowych, co niestety nie zawsze kończy się korzystnie, szczególnie gdy dochodzi do przekredytowania, czyli skorzystania z kilku zobowiązań w tym samym czasie, a łączna wartość miesięcznych rat uniemożliwia regularną spłatę.

Informacje o długach Polaków są niestety bardzo niepokojące. Średnie zadłużenie dłużnika, zgodnie z analizą Krajowego Rejestru Dłużników, czyli KRD, wynosi niemal 20 tysięcy złotych. To suma, która znacznie przekracza średnie wynagrodzenie Polaków, co oznacza, że chcąc spłacić zadłużenie, konieczne byłoby poświęcenie nawet kilku miesięcy pracy na uregulowanie długów.

Jesteś w coraz trudniejszej sytuacji finansowej i już teraz wiesz, że z czasem coraz trudniej będzie ci spłacać zadłużenia, których podjąłeś się jakiś czas temu? Dobrym rozwiązaniem będzie rozważenie konsolidacji kredytów. Kredyt konsolidacyjny pomoże ci połączyć kilka kredytów i rozłożyć ich spłatę w czasie, co zapewni ci niższe miesięczne raty i pozwoli uzyskać wyższą zdolność kredytową.

Zajęcie wynagrodzenia

Zajęcie wynagrodzenia jest najpopularniejszą formą egzekucji przeprowadzanych przez komorników sądowych. Zanim dojdzie do zajęcia wynagrodzenia dłużnika, komornik zobowiązany jest do dostarczenia pracodawcy oficjalnego pisma o zajęciu, powołując się na wyrok sądu. Pracodawca po otrzymaniu takiego dokumentu musi w ciągu siedmiu dni dostarczyć komornikowi informacje na temat:

  • wynagrodzenia, jakie zadłużony otrzymywał przez ostatnie trzy miesiące od momentu informacji o zajęciu komorniczym;

  • wysokości kwoty i terminu, w jakim pracodawca będzie przekazywał zajęte w ramach egzekucji środki;

  • ewentualnych przeszkód uniemożliwiających zajęcia wynagrodzenia. Powodem może być już inne zajęcie komornicze lub postępowanie egzekucyjne ZUS, lub US.

Pracodawca, który nie udostępni tych informacji komornikowi sądowemu, zostanie obarczony grzywną pieniężną o wysokości 5 tysięcy złotych, a kara ta może zostać ponawiana, jeśli pracodawca w dalszym ciągu nie udostępni potrzebnych komornikowi informacji, które mają pomóc w wyegzekwowaniu zajęcia komorniczego.

Zajęcia komornicze - kwota wolna od zajęcia

Dłużnik powinien pamiętać, że zajęcia komornicze nie pozbawią go wszystkich środków do życia. Egzekucja komornicza przebiega zgodnie ze ściśle określonymi zasadami, a co ważniejsze musi mieścić się w ustalonym limicie potrąceń. Jak wyznaczone są granice zajęcia wynagrodzenia?

  • W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych zajęcie może wynieść maksymalnie do 60% miesięcznego wynagrodzenia.

  • Egzekucja innych długów pozwala na zajęcie maksymalnie 50% wynagrodzenia zadłużonego.

Jedną z najważniejszych zasad zajęcia komorniczego, jest stosowanie się do zachowania kwoty wolnej od potrąceń. Kwota wolna od zajęcia stanowi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, uwzględniając pomniejszenie kwoty, zależne od wymiaru czasu pracy dłużnika.

W 2020 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosiła dokładnie 2600 złotych brutto, czyli 1878 złotych netto. Z początkiem 2021 roku minimalna krajowa została podniesiona i aktualnie kwota wolna od zajęcia wynosi 2800 złotych brutto, czyli 2062 złote netto.

Umowa zlecenie a komornik

Czy pracując na podstawie umowy zlecenia, obowiązują cię te same prawa i zasady, którymi kieruje się komornik w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę? Od 2019 roku, powtarzające się wynagrodzenie wypłacane w ramach umowy zlecenia, które służy utrzymaniu się lub jest jedynym źródłem dochodu dłużnika, pozwala skorzystać z kwoty wolnej od zajęcia. Dzięki temu, w trakcie egzekucji komorniczej, dłużnik nie może zostać pozbawiony kwoty równowartości minimalnego wynagrodzenia, czyli w roku 2021 kwota wolna od zajęcia wynosi 2800 złotych brutto i 2062 złote netto.

Jeśli dłużnik pracuje na podstawie innej umowy cywilnoprawnej, komornik może zająć nawet 100% wynagrodzenia, niezależnie od tego, czy dłużnik otrzymuje takie wynagrodzenie regularnie. W takim przypadku to komornik decyduje, jaka kwota zostanie potrącona z wynagrodzenia osoby zadłużonej z zajęciem komorniczym.

Ile zabiera komornik?

Ile dokładnie pieniędzy zabierze ci komornik w ramach zajęcia wynagrodzenia? Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, obliczenie tego będzie bardzo proste. Sprawdź, ile wynosi dokładnie twoje miesięczne wynagrodzenie brutto i netto. Jeśli chcesz przeliczyć te wartości, pomoże ci w tym kalkulator wynagrodzeń na naszej stronie. Od swojej wypłaty odejmij kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu w Polsce.

Musisz także pamiętać, że zajęcie komornicze pokryje nie tylko twój dług, ale także koszty komornicze, dlatego też spłata długów może trać nieco dłużej niż spłata samego zobowiązania.

Poniżej kilka przykładów, ile zabiera komornik, w przypadku konkretnej kwoty wynagrodzenia:

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 2900 złotych brutto, komornik zabierze 70 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3000 złotych brutto, komornik zabierze 141 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3100 złotych brutto, komornik zabierze 211 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3200 złotych brutto, komornik zabierze 282 złote;

Zasada jest bardzo prosta, im więcej zarabiasz, tym większą kwotę będzie w stanie zająć komornik w ramach egzekucji. Niezależnie jednak od tego, jak wysoki jest dług, na koncie zadłużonego zostanie 2062 złote.

Najniższa krajowa a komornik

Zarabiasz najniższą krajową? Komornik nie może potrącić pieniędzy z twojej wypłaty. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zajęcie ma charakter alimentacyjny.

Zarabiasz najniższą krajową, ale twoja pensja nie została ci wypłacona w całości? Nie jest to wina komornika, a prawa, jakie obowiązuje w przypadku zadłużeń alimentacyjnych. Komornik zabierze ci aż 60% wypłaty, nawet jeśli zarabiasz tylko 2800 złotych brutto, gdyż prawo pod tym względem chroni dobro dzieci.

Podsumowanie

Liczba zadłużonych Polaków rośnie z roku na rok, niestety średnia zadłużeń powoduje, że ich spłata staje się coraz trudniejsza i może prowadzić nawet do wielomiesięcznego zajęcia wynagrodzenia przez komornika. Warto, decydując się na dowolne zadłużenie finansowe, brać pod uwagę wszystkie możliwości, również te, które oznaczają, że przed spłatą kredytu, czy pożyczki przestaniesz mieć warunki do uregulowania zobowiązania. Dbanie o dobrą historię kredytową i brak zadłużeń powinno być twoim priorytetem. Jeśli jednak twoja sytuacja diametralnie się zmieni i znajdziesz się na liście dłużników KRD, nie masz powodu do obaw. Pamiętaj, że komornik nie decyduje o wysokości potrąconych ci środków, a reguluje to prawo.

Jeśli interesujesz się tematyką zadłużeń, koniecznie sprawdź, czym jest oddłużanie, a także skorzystaj z naszego poradnika dotyczącego pożyczek z zajęciem komorniczym.

Powiązane artykuły

Minimum socjalne — ile wynosi?
Poradniki 13.10.2021

Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Minimum socjalne to jeden z wyznaczników, który pozwala oszacować, ile potrzebuje człowiek, aby zapewnić mu godne życie na skromnym poziomie. Chociaż aktualnie koszty życia idą w górę, minimum socjalne wydaje się stać w tym samym miejscu. Sprawdź, ile wynosi ono w 2021 roku.
Zobacz więcej
Akredytywa - co to akredytywa bankowa?
Poradniki 05.10.2021

Akredytywa - co to akredytywa bankowa?

Akredytywa to jeden ze sposobów na zabezpieczenie transakcji z kontrahentami. To nieodwołalne zobowiązanie banku do wypłaty określonej kwoty na rzecz dostawcy w ustalonym terminie i po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jak dokładnie działa akredytywa i kiedy warto zdecydować się na ten typ zabezpieczenia!
Zobacz więcej
12 tysięcy na dziecko
Poradniki 30.09.2021

12 tysięcy na dziecko – kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Do 12 tysięcy złotych na dziecko – taką kwotę mogą otrzymać rodzice małych dzieci w ramach programu Nowy Polski Ład i to już całkiem niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma stanowić wsparcie dla młodych rodziców i wypełnić lukę, która powstaje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Kto może liczyć na kwotę 12 tys. zł i na jakich zasadach?
Zobacz więcej
bezwarunkowy dochód podstawowy
Poradniki 29.09.2021

Bezwarunkowy dochód podstawowy – czym jest i czy Polska wprowadzi bezwarunkowy dochód podstawowy?

Różnego rodzaju świadczenia od państwa przysługują obecnie jedynie konkretnym grupom: bezrobotnym, niepełnosprawnym, samotnym matkom, czy w przypadku programu 500 plus – rodzicom. A co gdyby środki od państwa mógł otrzymać dosłownie każdy? Choć trudno to sobie wyobrazić, taka koncepcja była już nie raz rozważana, a nawet testowana w wielu krajach. W Polsce nosi ona nazwę bezwarunkowy dochód podstawowy. 
Zobacz więcej
karta wirtualna
Poradniki 28.09.2021

Karta wirtualna – co to jest i dlaczego warto korzystać z karty wirtualnej?

Aż 75% Polaków częściej płaci kartą niż gotówką. Co ciekawe, większość z nas robi to zbliżeniowo. Ta forma realizowania zakupów staje się popularniejsza z każdym rokiem. Ale nie tylko karta debetowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Polacy powoli zdają się doceniać potencjał także karty wirtualnej. 
Zobacz więcej
Kosiniakowe 2021
Poradniki 27.09.2021

Kosiniakowe 2021 – dla kogo jest przeznaczone i jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?

Kosiniakowe to świadczenie, które powstało z myślą o rodzicach niemających prawa do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie takie przysługuje przez rok od porodu. Może jednak powodować, że w Twojej głowie powstanie wiele pytań. Czy możesz ubiegać się o nie, jeśli masz 500+? Czy będziesz musiał odprowadzić podatek? Czy to, to samo co becikowe? Odpowiadamy na te i inne pytania o Kosiniakowe!
Zobacz więcej