× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze

Opublikowano: 11.02.2021 15:22
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Czym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2021 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?

Wraz ze wzrostem minimalnej pensji, w 2021 roku wzrosła kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ile aktualnie wynosi kwota wolna od zajęcia? Ile pieniędzy może potrącić komornik z wypłaty osoby zadłużonej? Czy kwota wolna od zajęcia stosowana jest także w przypadku umowy zlecenie?

Jak przepisy chronią osoby zadłużone i o czym należy pamiętać, mając zasądzone zajęcia komornicze? Jeśli masz kłopoty finansowe i już wiesz, że komornik wejdzie na twoje konto osobiste, musisz wiedzieć, jakie uprawnienia ma egzekutor, a także ile pieniędzy zostanie ci na pokrycie bieżących wydatków, takich jak opłata czynszu, uregulowanie rachunków, czy kupno produktów pierwszej potrzeby.

W tym artykule postaramy się zamieścić wszystkie niezbędne informacje, dzięki czemu szybko przekonasz się, ile aktualnie wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Zadłużenie Polaków

Polacy chętnie korzystają z usług finansowych, co niestety nie zawsze kończy się korzystnie, szczególnie gdy dochodzi do przekredytowania, czyli skorzystania z kilku zobowiązań w tym samym czasie, a łączna wartość miesięcznych rat uniemożliwia regularną spłatę.

Informacje o długach Polaków są niestety bardzo niepokojące. Średnie zadłużenie dłużnika, zgodnie z analizą Krajowego Rejestru Dłużników, czyli KRD, wynosi niemal 20 tysięcy złotych. To suma, która znacznie przekracza średnie wynagrodzenie Polaków, co oznacza, że chcąc spłacić zadłużenie, konieczne byłoby poświęcenie nawet kilku miesięcy pracy na uregulowanie długów.

Jesteś w coraz trudniejszej sytuacji finansowej i już teraz wiesz, że z czasem coraz trudniej będzie ci spłacać zadłużenia, których podjąłeś się jakiś czas temu? Dobrym rozwiązaniem będzie rozważenie konsolidacji kredytów. Kredyt konsolidacyjny pomoże ci połączyć kilka kredytów i rozłożyć ich spłatę w czasie, co zapewni ci niższe miesięczne raty i pozwoli uzyskać wyższą zdolność kredytową.

Zajęcie wynagrodzenia

Zajęcie wynagrodzenia jest najpopularniejszą formą egzekucji przeprowadzanych przez komorników sądowych. Zanim dojdzie do zajęcia wynagrodzenia dłużnika, komornik zobowiązany jest do dostarczenia pracodawcy oficjalnego pisma o zajęciu, powołując się na wyrok sądu. Pracodawca po otrzymaniu takiego dokumentu musi w ciągu siedmiu dni dostarczyć komornikowi informacje na temat:

  • wynagrodzenia, jakie zadłużony otrzymywał przez ostatnie trzy miesiące od momentu informacji o zajęciu komorniczym;

  • wysokości kwoty i terminu, w jakim pracodawca będzie przekazywał zajęte w ramach egzekucji środki;

  • ewentualnych przeszkód uniemożliwiających zajęcia wynagrodzenia. Powodem może być już inne zajęcie komornicze lub postępowanie egzekucyjne ZUS, lub US.

Pracodawca, który nie udostępni tych informacji komornikowi sądowemu, zostanie obarczony grzywną pieniężną o wysokości 5 tysięcy złotych, a kara ta może zostać ponawiana, jeśli pracodawca w dalszym ciągu nie udostępni potrzebnych komornikowi informacji, które mają pomóc w wyegzekwowaniu zajęcia komorniczego.

Zajęcia komornicze - kwota wolna od zajęcia

Dłużnik powinien pamiętać, że zajęcia komornicze nie pozbawią go wszystkich środków do życia. Egzekucja komornicza przebiega zgodnie ze ściśle określonymi zasadami, a co ważniejsze musi mieścić się w ustalonym limicie potrąceń. Jak wyznaczone są granice zajęcia wynagrodzenia?

  • W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych zajęcie może wynieść maksymalnie do 60% miesięcznego wynagrodzenia.

  • Egzekucja innych długów pozwala na zajęcie maksymalnie 50% wynagrodzenia zadłużonego.

Jedną z najważniejszych zasad zajęcia komorniczego, jest stosowanie się do zachowania kwoty wolnej od potrąceń. Kwota wolna od zajęcia stanowi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, uwzględniając pomniejszenie kwoty, zależne od wymiaru czasu pracy dłużnika.

W 2020 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosiła dokładnie 2600 złotych brutto, czyli 1878 złotych netto. Z początkiem 2021 roku minimalna krajowa została podniesiona i aktualnie kwota wolna od zajęcia wynosi 2800 złotych brutto, czyli 2062 złote netto.

Umowa zlecenie a komornik

Czy pracując na podstawie umowy zlecenia, obowiązują cię te same prawa i zasady, którymi kieruje się komornik w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę? Od 2019 roku, powtarzające się wynagrodzenie wypłacane w ramach umowy zlecenia, które służy utrzymaniu się lub jest jedynym źródłem dochodu dłużnika, pozwala skorzystać z kwoty wolnej od zajęcia. Dzięki temu, w trakcie egzekucji komorniczej, dłużnik nie może zostać pozbawiony kwoty równowartości minimalnego wynagrodzenia, czyli w roku 2021 kwota wolna od zajęcia wynosi 2800 złotych brutto i 2062 złote netto.

Jeśli dłużnik pracuje na podstawie innej umowy cywilnoprawnej, komornik może zająć nawet 100% wynagrodzenia, niezależnie od tego, czy dłużnik otrzymuje takie wynagrodzenie regularnie. W takim przypadku to komornik decyduje, jaka kwota zostanie potrącona z wynagrodzenia osoby zadłużonej z zajęciem komorniczym.

Ile zabiera komornik?

Ile dokładnie pieniędzy zabierze ci komornik w ramach zajęcia wynagrodzenia? Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, obliczenie tego będzie bardzo proste. Sprawdź, ile wynosi dokładnie twoje miesięczne wynagrodzenie brutto i netto. Jeśli chcesz przeliczyć te wartości, pomoże ci w tym kalkulator wynagrodzeń na naszej stronie. Od swojej wypłaty odejmij kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu w Polsce.

Musisz także pamiętać, że zajęcie komornicze pokryje nie tylko twój dług, ale także koszty komornicze, dlatego też spłata długów może trać nieco dłużej niż spłata samego zobowiązania.

Poniżej kilka przykładów, ile zabiera komornik, w przypadku konkretnej kwoty wynagrodzenia:

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 2900 złotych brutto, komornik zabierze 70 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3000 złotych brutto, komornik zabierze 141 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3100 złotych brutto, komornik zabierze 211 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3200 złotych brutto, komornik zabierze 282 złote;

Zasada jest bardzo prosta, im więcej zarabiasz, tym większą kwotę będzie w stanie zająć komornik w ramach egzekucji. Niezależnie jednak od tego, jak wysoki jest dług, na koncie zadłużonego zostanie 2062 złote.

Najniższa krajowa a komornik

Zarabiasz najniższą krajową? Komornik nie może potrącić pieniędzy z twojej wypłaty. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zajęcie ma charakter alimentacyjny.

Zarabiasz najniższą krajową, ale twoja pensja nie została ci wypłacona w całości? Nie jest to wina komornika, a prawa, jakie obowiązuje w przypadku zadłużeń alimentacyjnych. Komornik zabierze ci aż 60% wypłaty, nawet jeśli zarabiasz tylko 2800 złotych brutto, gdyż prawo pod tym względem chroni dobro dzieci.

Podsumowanie

Liczba zadłużonych Polaków rośnie z roku na rok, niestety średnia zadłużeń powoduje, że ich spłata staje się coraz trudniejsza i może prowadzić nawet do wielomiesięcznego zajęcia wynagrodzenia przez komornika. Warto, decydując się na dowolne zadłużenie finansowe, brać pod uwagę wszystkie możliwości, również te, które oznaczają, że przed spłatą kredytu, czy pożyczki przestaniesz mieć warunki do uregulowania zobowiązania. Dbanie o dobrą historię kredytową i brak zadłużeń powinno być twoim priorytetem. Jeśli jednak twoja sytuacja diametralnie się zmieni i znajdziesz się na liście dłużników KRD, nie masz powodu do obaw. Pamiętaj, że komornik nie decyduje o wysokości potrąconych ci środków, a reguluje to prawo.

Jeśli interesujesz się tematyką zadłużeń, koniecznie sprawdź, czym jest oddłużanie, a także skorzystaj z naszego poradnika dotyczącego pożyczek z zajęciem komorniczym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021
Poradniki 18.02.2021

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021

Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet...

Zobacz więcej
Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki
Poradniki 15.02.2021

Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki

Saldo konta, dostępne środki, saldo debetowe, co dokładnie musisz wiedzieć o tych pojęciach, które są ważne dla każdego klienta banku? Przekonaj się, jak ocenić rzeczywisty stan swojego konta osobistego.

Zobacz więcej
Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności
Poradniki 08.02.2021

Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności

Na czym dokładnie polega cesja wierzytelności? Kiedy można z niej korzystać? Które akty prawne dokładnie definiują cesję wierzytelności? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.

Zobacz więcej
Weksel in blanco. Deklaracja wekslowa
Poradniki 27.01.2021

Weksel in blanco. Deklaracja wekslowa

Zapraszamy do lektury artykułu, w którym bardzo dokładnie omawiamy jeden z rodzajów weksli, czyli weksle in blanco. Kogo chronią weksle in blanco? O czym należy pamiętać decydując się na sporządzenie tego rodzaju dokumentu?

Zobacz więcej
Mały ZUS składki - Ile wynosi mały ZUS?
Poradniki 22.01.2021

Mały ZUS składki - Ile wynosi mały ZUS?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby opłacać składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie początkujący przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulg ZUS-owskich. Powstał dla nich specjalny program o nazwie mały ZUS.

Zobacz więcej
Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty
Poradniki 15.01.2021

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty

Co musisz wiedzieć o wezwaniu do zapłaty? Jak wygląda przedsądowe wezwanie do zapłaty? Przedsądowe wezwanie do zapłaty a ostateczne wezwanie do zapłaty, sprawdź, czym się różnią. 

Zobacz więcej