8 min. czytania

Kwota wolna od zajęcia 2022 - zajęcia komornicze

Zaktualizowano: 2022-02-03 10:08
Opublikowano: 2021-02-11 15:22
Średnia ocena: 5,76/6 Głosów: 17
Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze

Czym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2022 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?

Wraz ze wzrostem minimalnej pensji, w 2021 roku wzrosła kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ile aktualnie wynosi kwota wolna od zajęcia? Ile pieniędzy może potrącić komornik z wypłaty osoby zadłużonej? Czy kwota wolna od zajęcia stosowana jest także w przypadku umowy zlecenie?

Jak przepisy chronią osoby zadłużone i o czym należy pamiętać, mając zasądzone zajęcia komornicze? Jeśli masz kłopoty finansowe i już wiesz, że komornik wejdzie na twoje konto osobiste, musisz wiedzieć, jakie uprawnienia ma egzekutor, a także ile pieniędzy zostanie ci na pokrycie bieżących wydatków, takich jak opłata czynszu, uregulowanie rachunków, czy kupno produktów pierwszej potrzeby.

W tym artykule postaramy się zamieścić wszystkie niezbędne informacje, dzięki czemu szybko przekonasz się, ile aktualnie wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Zadłużenie Polaków

Polacy chętnie korzystają z usług finansowych, co niestety nie zawsze kończy się korzystnie, szczególnie gdy dochodzi do przekredytowania, czyli skorzystania z kilku zobowiązań w tym samym czasie, a łączna wartość miesięcznych rat uniemożliwia regularną spłatę.

Informacje o długach Polaków są niestety bardzo niepokojące. Średnie zadłużenie dłużnika, zgodnie z analizą Krajowego Rejestru Dłużników, czyli KRD, wynosi niemal 20 tysięcy złotych. To suma, która znacznie przekracza średnie wynagrodzenie Polaków, co oznacza, że chcąc spłacić zadłużenie, konieczne byłoby poświęcenie nawet kilku miesięcy pracy na uregulowanie długów.

Jesteś w coraz trudniejszej sytuacji finansowej i już teraz wiesz, że z czasem coraz trudniej będzie ci spłacać zadłużenia, których podjąłeś się jakiś czas temu? Dobrym rozwiązaniem będzie rozważenie konsolidacji kredytów. Kredyt konsolidacyjny pomoże ci połączyć kilka kredytów i rozłożyć ich spłatę w czasie, co zapewni ci niższe miesięczne raty i pozwoli uzyskać wyższą zdolność kredytową.

Zajęcie wynagrodzenia

Zajęcie wynagrodzenia jest najpopularniejszą formą egzekucji przeprowadzanych przez komorników sądowych. Zanim dojdzie do zajęcia wynagrodzenia dłużnika, komornik zobowiązany jest do dostarczenia pracodawcy oficjalnego pisma o zajęciu, powołując się na wyrok sądu. Pracodawca po otrzymaniu takiego dokumentu musi w ciągu siedmiu dni dostarczyć komornikowi informacje na temat:

  • wynagrodzenia, jakie zadłużony otrzymywał przez ostatnie trzy miesiące od momentu informacji o zajęciu komorniczym;

  • wysokości kwoty i terminu, w jakim pracodawca będzie przekazywał zajęte w ramach egzekucji środki;

  • ewentualnych przeszkód uniemożliwiających zajęcia wynagrodzenia. Powodem może być już inne zajęcie komornicze lub postępowanie egzekucyjne ZUS, lub US.

Pracodawca, który nie udostępni tych informacji komornikowi sądowemu, zostanie obarczony grzywną pieniężną o wysokości 5 tysięcy złotych, a kara ta może zostać ponawiana, jeśli pracodawca w dalszym ciągu nie udostępni potrzebnych komornikowi informacji, które mają pomóc w wyegzekwowaniu zajęcia komorniczego.

Zajęcia komornicze - kwota wolna od zajęcia

Dłużnik powinien pamiętać, że zajęcia komornicze nie pozbawią go wszystkich środków do życia. Egzekucja komornicza przebiega zgodnie ze ściśle określonymi zasadami, a co ważniejsze musi mieścić się w ustalonym limicie potrąceń. Jak wyznaczone są granice zajęcia wynagrodzenia?

  • W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych zajęcie może wynieść maksymalnie do 60% miesięcznego wynagrodzenia.

  • Egzekucja innych długów pozwala na zajęcie maksymalnie 50% wynagrodzenia zadłużonego.

Jedną z najważniejszych zasad zajęcia komorniczego, jest stosowanie się do zachowania kwoty wolnej od potrąceń. Kwota wolna od zajęcia stanowi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, uwzględniając pomniejszenie kwoty, zależne od wymiaru czasu pracy dłużnika.

W 2020 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosiła dokładnie 2600 złotych brutto, czyli 1878 złotych netto. Z początkiem 2021 roku minimalna krajowa została podniesiona i aktualnie kwota wolna od zajęcia wynosi 2800 złotych brutto, czyli 2062 złote netto.

Umowa zlecenie a komornik

Czy pracując na podstawie umowy zlecenia, obowiązują cię te same prawa i zasady, którymi kieruje się komornik w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę? Od 2019 roku, powtarzające się wynagrodzenie wypłacane w ramach umowy zlecenia, które służy utrzymaniu się lub jest jedynym źródłem dochodu dłużnika, pozwala skorzystać z kwoty wolnej od zajęcia. Dzięki temu, w trakcie egzekucji komorniczej, dłużnik nie może zostać pozbawiony kwoty równowartości minimalnego wynagrodzenia, czyli w roku 2021 kwota wolna od zajęcia wynosi 2800 złotych brutto i 2062 złote netto.

Jeśli dłużnik pracuje na podstawie innej umowy cywilnoprawnej, komornik może zająć nawet 100% wynagrodzenia, niezależnie od tego, czy dłużnik otrzymuje takie wynagrodzenie regularnie. W takim przypadku to komornik decyduje, jaka kwota zostanie potrącona z wynagrodzenia osoby zadłużonej z zajęciem komorniczym.

Ile zabiera komornik?

Ile dokładnie pieniędzy zabierze ci komornik w ramach zajęcia wynagrodzenia? Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, obliczenie tego będzie bardzo proste. Sprawdź, ile wynosi dokładnie twoje miesięczne wynagrodzenie brutto i netto. Jeśli chcesz przeliczyć te wartości, pomoże ci w tym kalkulator wynagrodzeń na naszej stronie. Od swojej wypłaty odejmij kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu w Polsce.

Musisz także pamiętać, że zajęcie komornicze pokryje nie tylko twój dług, ale także koszty komornicze, dlatego też spłata długów może trać nieco dłużej niż spłata samego zobowiązania.

Poniżej kilka przykładów, ile zabiera komornik, w przypadku konkretnej kwoty wynagrodzenia:

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 2900 złotych brutto, komornik zabierze 70 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3000 złotych brutto, komornik zabierze 141 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3100 złotych brutto, komornik zabierze 211 złotych;

  • gdy twój miesięczny dochód wynosi 3200 złotych brutto, komornik zabierze 282 złote;

Zasada jest bardzo prosta, im więcej zarabiasz, tym większą kwotę będzie w stanie zająć komornik w ramach egzekucji. Niezależnie jednak od tego, jak wysoki jest dług, na koncie zadłużonego zostanie 2062 złote.

Najniższa krajowa a komornik

Zarabiasz najniższą krajową? Komornik nie może potrącić pieniędzy z twojej wypłaty. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zajęcie ma charakter alimentacyjny.

Zarabiasz najniższą krajową, ale twoja pensja nie została ci wypłacona w całości? Nie jest to wina komornika, a prawa, jakie obowiązuje w przypadku zadłużeń alimentacyjnych. Komornik zabierze ci aż 60% wypłaty, nawet jeśli zarabiasz tylko 2800 złotych brutto, gdyż prawo pod tym względem chroni dobro dzieci.

Podsumowanie

Liczba zadłużonych Polaków rośnie z roku na rok, niestety średnia zadłużeń powoduje, że ich spłata staje się coraz trudniejsza i może prowadzić nawet do wielomiesięcznego zajęcia wynagrodzenia przez komornika. Warto, decydując się na dowolne zadłużenie finansowe, brać pod uwagę wszystkie możliwości, również te, które oznaczają, że przed spłatą kredytu, czy pożyczki przestaniesz mieć warunki do uregulowania zobowiązania. Dbanie o dobrą historię kredytową i brak zadłużeń powinno być twoim priorytetem. Jeśli jednak twoja sytuacja diametralnie się zmieni i znajdziesz się na liście dłużników KRD, nie masz powodu do obaw. Pamiętaj, że komornik nie decyduje o wysokości potrąconych ci środków, a reguluje to prawo.

Jeśli interesujesz się tematyką zadłużeń, koniecznie sprawdź, czym jest oddłużanie, a także skorzystaj z naszego poradnika dotyczącego pożyczek z zajęciem komorniczym.

Komentarze

Powiązane artykuły

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce
Porady
02.05.2022

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce. Czy WIBOR® zostanie zastąpiony alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym?

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach to te, które mogą zastąpić główne wskaźniki, jeśli z jakiegoś powodu przestaną być publikowane. Wskaźniki referencyjne dla kredytów mieszkaniowych czy innych instrumentów finansowych stanowią podstawę do obliczania oprocentowania kredytów. Sprawdź, jakie wyróżniamy alternatywne wskaźniki referencyjne dla kredytu hipotecznego.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku
Porady
27.04.2022

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2022, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi
Porady
21.04.2022

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co grozi za fałszowanie dokumentów?
Porady
15.04.2022

Co grozi za fałszowanie dokumentów? Jaka jest kara za podrabianie dokumentów do kredytu?

...na podstawie którego możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy, w banku jest Twój dowód osobisty. Należy przedstawić go do...

...dokumentem, na podstawie którego możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy, w banku jest Twój dowód osobisty. Należy...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
28.03.2022

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czym są i jak obliczyć odsetki ustawowe?
Porady
28.03.2022

Czym są i jak obliczyć odsetki ustawowe? Aktualne stawki odsetek ustawowych

...mogą one się zetknąć z nimi bardzo często, kiedy np.spłacają kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. Polskie prawo bardzo precyzyjnie określa...

...z nimi bardzo często, kiedy np.spłacają kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. Polskie prawo bardzo precyzyjnie określa rodzaj oraz wysokość...

Zobacz więcej
10 min. czytania