Konta bankowe 6 min. czytania

Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę? Gdzie zgłosić wciągnięcie karty i czy można ją odzyskać?

Zaktualizowano: 2022-04-14 08:34
Opublikowano: 2022-04-14 07:49
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę?

Bankomat wciągnął kartę? Takie sytuacje zdarzają się najczęściej, kiedy się śpieszymy, chcemy coś szybko załatwić i goni nas czas. Złośliwość rzeczy martwych, pech, a może po prostu nieprawidłowy PIN? Jakie są przyczyny zatrzymania karty płatniczej? Co należy zrobić, gdy bankomat zjadł kartę?

Osobiste konto bankowe z przypisaną do niego kartą umożliwia szybkie wypłaty w bankomatach, płacenie w sklepach oraz dokonywanie innych transakcji. Dzisiaj skupimy się na problemach przy wybieraniu środków z bankomatu. Wciągnięcie karty to jedna z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, zwłaszcza gdy nie mamy przy sobie gotówki lub telefonu, którym moglibyśmy zapłacić. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Dlaczego bankomat wciągnął kartę?

Czy bankomat może wciągnąć kartę? Niestety tak i zdarza się to z różnych powodów. Czasem zawini sam posiadacz karty, innym razem problemy wynikają z awarii urządzenia lub innych przyczyn. Kiedy bankomat zatrzymuje kartę? Poniżej przedstawiamy przykłady sytuacji, w których cenny plastik może zostać wciągnięty.

 • Awaria bankomatu – urządzenie może się zepsuć, co skutkuje np. zabraniem karty płatniczej. Zanim skorzystamy z urządzenia, sprawdźmy, czy nie widnieje na nim ostrzeżenie o problemach technicznych.
 • Nieprawidłowy PIN – jeśli kilka razy podamy błędny kod PIN, bankomat może wciągnąć kartę. Jest to zabezpieczenie przed osobami nieuprawnionymi, które wejdą w posiadanie naszej karty i będą chciały pobrać środki z konta. Jeśli mamy nową kartę i jeszcze nie zapamiętaliśmy kodu lub mylą nam się PIN-y różnych kart, najpierw upewnijmy się, że znamy poprawny. Oczywiście nie nośmy kodów przy sobie, bo to ułatwi „wyczyszczenie” naszego konta przy ewentualnej utracie karty.
 • Zastrzeżona karta – czy bankomat może zablokować kartę, która została zastrzeżona? Jak najbardziej! Jest to kolejne zabezpieczenie przed nieuprawnionym podjęciem środków z konta. Przy próbie wyciągnięcia gotówki bankomat zatrzymuje „plastik”.
 • Uszkodzenie karty – fizyczne uszkodzenia, np. mocne przetarcia czy pęknięcia, mogą przyczynić się do zablokowania karty w bankomacie. Nie należy używać kart, które mają widoczne – lepiej od razu wymienić dokument.
 • Karta po terminie ważności – dlaczego bankomat zatrzymał kartę, której termin ważności upłynął? Jeśli przegapimy moment wymiany karty i nadal będziemy używać starej, to próba wyjęcia gotówki z bankomatu będzie skutkować wciągnięciem.
 • Nieodebranie karty przez klienta – to zdarza się wielu osobom, nie tylko najbardziej zapominalskim. Jeśli przez dłuższy czas nie odbierzemy dokumentu z bankomatu, urządzenie wciągnie je z powrotem. Może się to przytrafić nawet podczas sprawdzania stanu konta.

To może Cię zainteresować: Wypłata gotówki z karty kredytowej – czy to się opłaca?

Co zrobić, gdy bankomat wciągnie kartę? Poradnik krok po kroku

Co zrobić, jeśli bankomat wciągnął kartę? Jak się zachować?

 1. Zanim wpadniemy w panikę, poczekajmy trochę i upewnijmy się, że dokument rzeczywiście został zablokowany w urządzeniu. Niektóre bankomaty działają dość wolno, a karta może wyjść po dłuższej chwili.
 2. Jeśli rzeczywiście karta została wciągnięta, a bankomat znajduje się przy oddziale banku, udajmy się tam i przedstawmy sytuację. Pracownicy banku mogą pomóc ją odzyskać.
 3. Zablokowaną kartę należy zastrzec – to uniemożliwi pobranie środków z konta przez osoby trzecie. Możemy zadzwonić bezpośrednio do banku lub skorzystać z ogólnopolskiej infolinii Systemu Zastrzegania Kart – 828 828 828.
 4. Skontaktujmy się z bankiem i upewnijmy się, czy z konta nie zostały pobrane żadne środki. Jeśli tak, to złóżmy wniosek o zwrot pieniędzy.
 5. Złóżmy wniosek o wydanie nowej karty.

Poniżej numery do infolinii wybranych banków:

 • Bankomat wciągnął kartę PKO – infolinia: 801 302 302,
 • Bankomat wciągnął kartę ING – infolinia: 32 357 00 12 lub poprzez Moje ING,
 • Bankomat wciągnął kartę mBank – infolinia: 48 42 6 300 800 lub 783 300 800,
 • Bankomat Euronet wciągnął kartę – infolinia: 801 324 024 lub 48 22 519 77 71.

Kliknij i sprawdź: Wypłata z obcego bankomatu. Ile kosztuje i gdzie się opłaca?

Co zrobić, jeśli bankomat wciągnie kartę za granicą?

Bankomat zjadł kartę w czasie zagranicznego wyjazdu, np. urlopu? W takiej sytuacji bardzo trudno jest odzyskać dokument – z reguły są niszczone. W rzadkich przypadkach karta zostaje przesłana do polskiego oddziału banku. Najlepiej jednak zastrzec dokument i złożyć wniosek o wydanie nowego.

Czy karta wciągnięta przez bankomat jest bezpieczna?

Nigdy nie mamy pewności, że bankomat, który np. uległ awarii, nie wyda karty, kiedy zdążymy już odejść od urządzenia. Pamiętajmy o tym, że osoba trzecia nie musi znać PIN-u, żeby korzystać ze środków zgromadzonych na naszym koncie bankowym. Nowoczesne karty umożliwiają bowiem płacenie zbliżeniowe do kwoty 50 lub 100 zł bez podawania kodu. Osoba, która wejdzie w posiadanie naszej karty, może zatem dokonywać drobnych transakcji, np. płacić za zakupy w sklepach. Warto zatem zastrzec dokument.

Wady i zalety aplikacji i karty Twisto. Opinie, warunki

Jak korzystać ze środków na koncie, gdy bankomat wciągnie kartę?

Bankomat zabrał kartę, ale musimy zapłacić za zakupy lub wykonać przelew? W takiej sytuacji bardzo przydają się nowoczesne kanały dostępu do środków zgromadzonych na koncie – bankowość mobilna i elektroniczna. Aplikacje w smartfonach pozwalają na płacenie zbliżeniowe za rozmaite produkty i usługi czy wykonywanie przelewów, np. opłacanie rachunków. Możemy płacić BLIK-iem, przez Google Pay lup Apple Pay – w zależności od tego, z jakiego systemu korzystamy. Nie trzeba zatem posiadać karty, żeby dokonywać transakcji.

Czy można odzyskać kartę, którą wciągnął bankomat?

Czy można odzyskać dokument, jeśli bankomat wciągnął kartę? Jak się załatwia zwrot? W najlepszej sytuacji są osoby, które straciły dokument w urządzeniu zlokalizowanym w placówce banku – wtedy wystarczy zgłosić się tak po kartę. Niestety w innych przypadkach trzeba liczyć się z koniecznością wyrobienia nowej. Należy wówczas złożyć wniosek o wydanie karty – można dokonać tego bezpośrednio w oddziale, przez infolinię lub korzystając z systemu bankowości elektronicznej.

Nie przegap:

Karta Revolut i Revolut Bank w Polsce – opinie, oferta

Czym jest i jak działa karta Curve? Opinie, warunki, opłaty

Komentarze

Powiązane artykuły

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Jaki to bank – często zadajemy sobie to pytanie, gdy chcemy wykonać przelew na określony rachunek. Identyfikacja banku po numerze konta jest jak najbardziej możliwa – każda instytucja ma własny, konkretny identyfikator. Jakimi zasadami rządzą się numery rachunków bankowych?
Zobacz więcej
7 min. czytania