Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę? Gdzie zgłosić wciągnięcie karty i czy można ją odzyskać?

- Dlaczego bankomat wciągnął kartę?
- Co zrobić, gdy bankomat wciągnie kartę? Poradnik krok po kroku
- Co zrobić, jeśli bankomat wciągnie kartę za granicą?
- Czy karta wciągnięta przez bankomat jest bezpieczna?
- Jak korzystać ze środków na koncie, gdy bankomat wciągnie kartę?
- Czy można odzyskać kartę, którą wciągnął bankomat?
Bankomat wciągnął kartę? Takie sytuacje zdarzają się najczęściej, kiedy się śpieszymy, chcemy coś szybko załatwić i goni nas czas. Złośliwość rzeczy martwych, pech, a może po prostu nieprawidłowy PIN? Jakie są przyczyny zatrzymania karty płatniczej? Co należy zrobić, gdy bankomat zjadł kartę?
Osobiste konto bankowe z przypisaną do niego kartą umożliwia szybkie wypłaty w bankomatach, płacenie w sklepach oraz dokonywanie innych transakcji. Dzisiaj skupimy się na problemach przy wybieraniu środków z bankomatu. Wciągnięcie karty to jedna z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, zwłaszcza gdy nie mamy przy sobie gotówki lub telefonu, którym moglibyśmy zapłacić. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Dlaczego bankomat wciągnął kartę?
Czy bankomat może wciągnąć kartę? Niestety tak i zdarza się to z różnych powodów. Czasem zawini sam posiadacz karty, innym razem problemy wynikają z awarii urządzenia lub innych przyczyn. Kiedy bankomat zatrzymuje kartę? Poniżej przedstawiamy przykłady sytuacji, w których cenny plastik może zostać wciągnięty.
- Awaria bankomatu – urządzenie może się zepsuć, co skutkuje np. zabraniem karty płatniczej. Zanim skorzystamy z urządzenia, sprawdźmy, czy nie widnieje na nim ostrzeżenie o problemach technicznych.
- Nieprawidłowy PIN – jeśli kilka razy podamy błędny kod PIN, bankomat może wciągnąć kartę. Jest to zabezpieczenie przed osobami nieuprawnionymi, które wejdą w posiadanie naszej karty i będą chciały pobrać środki z konta. Jeśli mamy nową kartę i jeszcze nie zapamiętaliśmy kodu lub mylą nam się PIN-y różnych kart, najpierw upewnijmy się, że znamy poprawny. Oczywiście nie nośmy kodów przy sobie, bo to ułatwi „wyczyszczenie” naszego konta przy ewentualnej utracie karty.
- Zastrzeżona karta – czy bankomat może zablokować kartę, która została zastrzeżona? Jak najbardziej! Jest to kolejne zabezpieczenie przed nieuprawnionym podjęciem środków z konta. Przy próbie wyciągnięcia gotówki bankomat zatrzymuje „plastik”.
- Uszkodzenie karty – fizyczne uszkodzenia, np. mocne przetarcia czy pęknięcia, mogą przyczynić się do zablokowania karty w bankomacie. Nie należy używać kart, które mają widoczne – lepiej od razu wymienić dokument.
- Karta po terminie ważności – dlaczego bankomat zatrzymał kartę, której termin ważności upłynął? Jeśli przegapimy moment wymiany karty i nadal będziemy używać starej, to próba wyjęcia gotówki z bankomatu będzie skutkować wciągnięciem.
- Nieodebranie karty przez klienta – to zdarza się wielu osobom, nie tylko najbardziej zapominalskim. Jeśli przez dłuższy czas nie odbierzemy dokumentu z bankomatu, urządzenie wciągnie je z powrotem. Może się to przytrafić nawet podczas sprawdzania stanu konta.
To może Cię zainteresować: Wypłata gotówki z karty kredytowej – czy to się opłaca?
Co zrobić, gdy bankomat wciągnie kartę? Poradnik krok po kroku
Co zrobić, jeśli bankomat wciągnął kartę? Jak się zachować?
- Zanim wpadniemy w panikę, poczekajmy trochę i upewnijmy się, że dokument rzeczywiście został zablokowany w urządzeniu. Niektóre bankomaty działają dość wolno, a karta może wyjść po dłuższej chwili.
- Jeśli rzeczywiście karta została wciągnięta, a bankomat znajduje się przy oddziale banku, udajmy się tam i przedstawmy sytuację. Pracownicy banku mogą pomóc ją odzyskać.
- Zablokowaną kartę należy zastrzec – to uniemożliwi pobranie środków z konta przez osoby trzecie. Możemy zadzwonić bezpośrednio do banku lub skorzystać z ogólnopolskiej infolinii Systemu Zastrzegania Kart – 828 828 828.
- Skontaktujmy się z bankiem i upewnijmy się, czy z konta nie zostały pobrane żadne środki. Jeśli tak, to złóżmy wniosek o zwrot pieniędzy.
- Złóżmy wniosek o wydanie nowej karty.
Poniżej numery do infolinii wybranych banków:
- Bankomat wciągnął kartę PKO – infolinia: 801 302 302,
- Bankomat wciągnął kartę ING – infolinia: 32 357 00 12 lub poprzez Moje ING,
- Bankomat wciągnął kartę mBank – infolinia: 48 42 6 300 800 lub 783 300 800,
- Bankomat Euronet wciągnął kartę – infolinia: 801 324 024 lub 48 22 519 77 71.
Kliknij i sprawdź: Wypłata z obcego bankomatu. Ile kosztuje i gdzie się opłaca?
Co zrobić, jeśli bankomat wciągnie kartę za granicą?
Bankomat zjadł kartę w czasie zagranicznego wyjazdu, np. urlopu? W takiej sytuacji bardzo trudno jest odzyskać dokument – z reguły są niszczone. W rzadkich przypadkach karta zostaje przesłana do polskiego oddziału banku. Najlepiej jednak zastrzec dokument i złożyć wniosek o wydanie nowego.
Czy karta wciągnięta przez bankomat jest bezpieczna?
Nigdy nie mamy pewności, że bankomat, który np. uległ awarii, nie wyda karty, kiedy zdążymy już odejść od urządzenia. Pamiętajmy o tym, że osoba trzecia nie musi znać PIN-u, żeby korzystać ze środków zgromadzonych na naszym koncie bankowym. Nowoczesne karty umożliwiają bowiem płacenie zbliżeniowe do kwoty 50 lub 100 zł bez podawania kodu. Osoba, która wejdzie w posiadanie naszej karty, może zatem dokonywać drobnych transakcji, np. płacić za zakupy w sklepach. Warto zatem zastrzec dokument.
Wady i zalety aplikacji i karty Twisto. Opinie, warunki
Jak korzystać ze środków na koncie, gdy bankomat wciągnie kartę?
Bankomat zabrał kartę, ale musimy zapłacić za zakupy lub wykonać przelew? W takiej sytuacji bardzo przydają się nowoczesne kanały dostępu do środków zgromadzonych na koncie – bankowość mobilna i elektroniczna. Aplikacje w smartfonach pozwalają na płacenie zbliżeniowe za rozmaite produkty i usługi czy wykonywanie przelewów, np. opłacanie rachunków. Możemy płacić BLIK-iem, przez Google Pay lup Apple Pay – w zależności od tego, z jakiego systemu korzystamy. Nie trzeba zatem posiadać karty, żeby dokonywać transakcji.
Czy można odzyskać kartę, którą wciągnął bankomat?
Czy można odzyskać dokument, jeśli bankomat wciągnął kartę? Jak się załatwia zwrot? W najlepszej sytuacji są osoby, które straciły dokument w urządzeniu zlokalizowanym w placówce banku – wtedy wystarczy zgłosić się tak po kartę. Niestety w innych przypadkach trzeba liczyć się z koniecznością wyrobienia nowej. Należy wówczas złożyć wniosek o wydanie karty – można dokonać tego bezpośrednio w oddziale, przez infolinię lub korzystając z systemu bankowości elektronicznej.
Nie przegap:
Komentarze
Powiązane artykuły

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?
...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...
...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Jak przenieść konto do innego banku?
...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?
...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Na czym polega debet na koncie? Czy warto z niego korzystać?
...można aktywować ujemne saldo konta? Interesuje Cię najtańszy kredyt gotówkowy lub produkt mu pokrewny, który pozwoli Ci w razie potrzeby...
...jest to, że jej oprocentowanie jest z reguły niższe niż w kredytów gotówkowych, co oczywiście bardziej opłaca się klientowi. Co ważne, odsetki...