Co zrobić jeśli bankomat wciągnie kartę?

Bankomat wciągnął kartę? Takie sytuacje Co zrobić, gdy bankomat wciągnął kartę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które spotkała ta nieprzyjemna sytuacja. Wciągnięcie karty przez bankomat może zdarzyć się każdemu i chociaż jest to stresujące, istnieją konkretne kroki, które można podjąć, aby szybko rozwiązać problem. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego bankomat może nie oddać karty, co zrobić w takiej sytuacji oraz jak zwiększyć szanse na odzyskanie karty.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę?
Kluczowe informacje:

Wciągnięcie karty przez bankomat może być stresujące, możesz jednak odzyskać swój środek płatniczy.

 • Jeśli utracisz kartę płatniczą do swojego konta bankowego, natychmiast zadzwoń na infolinię swojego banku, aby zgłosić zdarzenie i dowiedzieć się o dalszych krokach.
 • W przypadku, gdy nie uda się odzyskać karty od razu, zablokuj ją poprzez aplikację mobilną swojego banku lub telefonicznie, aby zapobiec nieautoryzowanemu użyciu.
 • Jeśli to możliwe, udaj się do najbliższego oddziału banku, aby pracownicy mogli pomóc Ci na miejscu.

Co zrobić, gdy bankomat wciągnie kartę? Poradnik krok po kroku

Co zrobić, jeśli bankomat wciągnął kartę? Jak się zachować?

 1. Zanim wpadniemy w panikę, poczekajmy trochę i upewnijmy się, że dokument rzeczywiście został zablokowany w urządzeniu. Niektóre bankomaty działają dość wolno, a karta może wyjść po dłuższej chwili.
 2. Jeśli rzeczywiście karta została wciągnięta, a bankomat znajduje się przy oddziale banku, udajmy się tam i przedstawmy sytuację. Pracownicy banku mogą pomóc ją odzyskać.
 3. Zablokowaną kartę należy zastrzec – to uniemożliwi pobranie środków z konta przez osoby trzecie. Możemy zadzwonić bezpośrednio do banku lub skorzystać z ogólnopolskiej infolinii Systemu Zastrzegania Kart – 828 828 828.
 4. Skontaktujmy się z bankiem i upewnijmy się, czy z konta nie zostały pobrane żadne środki. Jeśli tak, to złóżmy wniosek o zwrot pieniędzy.
 5. Złóżmy wniosek o wydanie nowej karty.

Poniżej numery do infolinii wybranych banków:

 • Bankomat wciągnął kartę PKO – infolinia: 801 302 302,
 • Bankomat wciągnął kartę ING – infolinia: 32 357 00 12 lub poprzez Moje ING,
 • Bankomat wciągnął kartę mBank – infolinia: 48 42 6 300 800 lub 783 300 800,
 • Bankomat Euronet wciągnął kartę – infolinia: 801 324 024 lub 48 22 519 77 71.

Kliknij i sprawdź: Wypłata z obcego bankomatu. Ile kosztuje i gdzie się opłaca?

Co zrobić, jeśli bankomat wciągnie kartę za granicą?

Jeżeli bankomat wciągnie kartę podczas podróży zagranicznej, sytuacja z pewnością będzie jeszcze bardziej stresująca ze względu na bariery językowe i różnice w procedurach. Jakie więc kroki podjąć, aby odzyskać kartę?

1. Zachowaj spokój i pozostań przy bankomacie

Nie odchodź od bankomatu od razu. W niektórych przypadkach urządzenie może zwrócić kartę po kilku minutach.

2. Skontaktuj się z bankiem wydającym kartę

Zadzwoń na infolinię swojego banku, w którym masz konto bankowe przypisane do karty. Numer telefonu zwykle znajduje się na odwrocie karty, ale można go również znaleźć na stronie internetowej banku. Poinformuj bank o zaistniałej sytuacji i dowiedz się, jakie są dalsze kroki.

3. Zadzwoń na numer alarmowy bankomatu

Na bankomacie powinna być informacja kontaktowa do operatora bankomatu. Zadzwoń na ten numer i zgłoś problem. Przygotuj się na podanie szczegółów, takich jak numer bankomatu, jego lokalizacja oraz godzina zdarzenia.

4. Odwiedź najbliższy oddział banku

Jeśli to możliwe, udaj się do najbliższego oddziału banku, do którego należy bankomat. Pracownicy banku pomogą w rozwiązaniu problemu na miejscu.

5. Zgłoś problem lokalnej policji

W niektórych krajach może być konieczne zgłoszenie problemu policji. Skontaktuj się z lokalną jednostką, aby zgłosić wciągnięcie karty i uzyskać odpowiednie potwierdzenie.

6. Zablokuj kartę

Jeśli nie uda się odzyskać karty płatnicznej od razu, zablokuj ją poprzez aplikację mobilną swojego banku lub telefonicznie, aby zapobiec ewentualnemu nieautoryzowanemu użyciu.

Czy karta wciągnięta przez bankomat jest bezpieczna?

Gdy bankomat połknie Twoją kartę, teoretycznie powinna być ona bezpieczna. Jednakże nie ma pewności, że nie zostanie wydana przypadkowej osobie lub że dane z karty nie zostaną wykorzystane do nieautoryzowanych transakcji. Posiadanie numeru karty i wzoru podpisu może umożliwić sfałszowanie podpisu.

Ważne jest, abyś natychmiast zastrzegł swoją kartę. Jeśli tego nie zrobisz, wszelkie straty finansowe poniesiesz sam. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest niezwłoczne zastrzeżenie karty – można to zrobić w każdym banku lub dzwoniąc na numer Systemu Zastrzegania Kart: 828 828 828.

Chociaż będziesz musiał radzić sobie bez karty przez pewien czas (zwykle do dwóch tygodni), to niewielka niedogodność w porównaniu z ryzykiem utraty pieniędzy. Proces wydania nowej karty zazwyczaj przebiega sprawnie. Na czas oczekiwania na nową kartę warto wyposażyć się w gotówkę, którą wypłacisz w kasie banku.

Przeczytaj także: Jak aktywować nową kartę płatniczą?

Jak zablokować kartę, która została wciągnięta przez bankomat?

Zablokowanie karty po jej wciągnięciu przez bankomat najważniejszym krokiem, aby zabezpieczyć swoje środki przed nieuprawnionym dostępem. Warto to zrobić, gdy:

 • Bankomat nie zwraca karty po zakończeniu transakcji.
 • Bankomat wykazuje awarię i wciąga kartę.
 • Podejrzewasz, że bankomat mógł zostać zmanipulowany (np. przez skimming).

Jak zablokować kartę – krok po kroku

 1. Po pierwsze, nie panikuj. Twoje środki są nadal bezpieczne, jeśli podejmiesz szybkie działania.
 2. Natychmiast zadzwoń na infolinię swojego banku. Numer kontaktowy znajdziesz na stronie internetowej banku lub na wyciągu bankowym. Pracownik banku pomoże Ci zablokować kartę.
 3. Alternatywnie możesz zadzwonić na ogólnopolski numer Systemu Zastrzegania Kart: 828 828 828. Numer ten działa 24/7 i pozwala na zastrzeżenie karty niezależnie od banku.
 4. Jeżeli w pobliżu znajduje się oddział Twojego banku, udaj się tam osobiście. Pracownik banku pomoże Ci zablokować kartę i złożyć wniosek o nową.
 5. Regularnie sprawdzaj stan swojego konta, aby upewnić się, że nie doszło do żadnych nieautoryzowanych transakcji. W przypadku jakichkolwiek podejrzanych operacji natychmiast skontaktuj się z bankiem.
 6. Po zablokowaniu starej karty, bank automatycznie przystąpi do wydania nowej. Proces ten zazwyczaj trwa do dwóch tygodni.

Czy jest szansa na odzyskanie karty wciągniętej przez bankomat?

Tak, odzyskanie karty wciągniętej przez bankomat jest możliwe, ale zależy to od aspektów takich jak lokalizacja bankomatu, czas zdarzenia oraz procedury banku.

 • Jeśli bankomat, który wciągnął Twoją kartę, należy do Twojego banku, odzyskanie karty może być stosunkowo łatwe. Bank może być w stanie zwrócić kartę po jej zabezpieczeniu.
 • Jeżeli korzystałeś z bankomatu innego banku, proces odzyskiwania karty może być bardziej skomplikowany i czasochłonny. Konieczne może być złożenie formalnej prośby o zwrot karty.

Bankomat wciągnął kartę – jak się załatwia zwrot?

 1. Skontaktuj się z bankiem
 2. Zgłoś problem w oddziale banku
 3. Bank będzie musiał zweryfikować Twoją tożsamość. Przygotuj dowód osobisty lub paszport, aby potwierdzić, że jesteś właścicielem karty.
 4. Proces odzyskiwania karty może potrwać kilka dni. Bank musi zabezpieczyć kartę i zweryfikować, czy może być bezpiecznie zwrócona.
 5. Jeśli istnieje ryzyko, że Twoja karta może być wykorzystana przez nieuprawnione osoby, zastrzeż ją, dzwoniąc na infolinię banku lub na numer Systemu Zastrzegania Kart: 828 828 828.
 6. Na czas oczekiwania na zwrot karty lub wydanie nowej, zaopatrz się w gotówkę lub skorzystaj z innych metod płatności, takich jak płatności mobilne, poprzez aplikacje na smartfonach lub BLIK.

Kiedy bankomat może wciągnąć kartę?

Bankomat może wciągnąć kartę w różnych sytuacjach, które mają na celu zabezpieczenie zarówno użytkownika, jak i samego urządzenia.

Borykasz się z sytuacją, w której zapomniałeś wyjąć kartę z bankomatu? Pozostawienie karty w bankomacie wiąże się z tym, urządzenie automatycznie ją wciągnie po kilku sekundach. Jest to mechanizm bezpieczeństwa mający na celu ochronę karty przed kradzieżą.

Kiedy bankomat zatrzymuje kartę?

 • Błędy techniczne – problemy techniczne z bankomatem mogą spowodować zatrzymanie karty. Czasami bankomat może wciągnąć kartę z powodu awarii systemu.
 • Karta zastrzeżona – jeśli Twoja karta została zgłoszona jako zgubiona, skradziona lub zablokowana przez bank, bankomat automatycznie ją zatrzyma.
 • Wielokrotne wpisanie błędnego PIN-u – wprowadzenie nieprawidłowego numeru PIN kilka razy z rzędu może skutkować zatrzymaniem karty przez bankomat. Jest to środek zapobiegający potencjalnym oszustwom.
 • Problemy z kontem – jeśli Twoje konto jest zablokowane lub występują inne problemy związane z kontem, bankomat może zatrzymać kartę.

Każda z tych sytuacji ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zarówno dla użytkowników, jak i dla banków. Dlatego ważne jest, aby zawsze uważnie korzystać z bankomatów i natychmiast reagować, jeśli Twoja karta zostanie wciągnięta.

Nie przegap:

 1. Karta Revolut i Revolut Bank w Polsce – opinie, oferta
 2. Czym jest i jak działa karta Curve? Opinie, warunki, opłaty
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły