Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!

Opublikowano: 13.07.2021 08:28
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

Bank, zanim udzieli kredytu lub przyzna limit na karcie kredytowej, sprawdza wiarygodność wnioskującego o dany produkt klienta, prześwietlając go w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znalezione tam negatywne wpisy mogą przesądzić o odrzuceniu wniosku o finansowanie. Nic dziwnego zatem, że osoby posiadające negatywną historię kredytową często zastanawiają się, jak wyczyścić BIK i czy w ogóle da się to zrobić. Czyszczenie BIK – co warto na ten temat wiedzieć?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, do którego trafiają i gdzie przechowywane są informacje dotyczące historii kredytowych klientów banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz firm pożyczkowych. Warto podkreślić, że gromadzone tam są zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne. Nie ma znaczenia, czy ktoś wnioskuje o kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny, czy zwykły kredyt gotówkowy – kredytodawca i tak zajrzy do BIK. Wgląd w podsumowanie historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych pozwala mu ocenić, jakie były wcześniejsze doświadczenia potencjalnego klienta w tym zakresie, tzn. jakie zobowiązania spłacał w przeszłości i spłaca obecnie i czy robił to terminowo.

Czyszczenie BIK – czy to możliwe?

Biuro Informacji Kredytowej ma prawo bez zgody klienta gromadzić dane objęte tajemnicą bankową, dotyczące kredytów niespłaconych oraz spłaconych z opóźnieniem dłuższym niż 60 dni. Zebrane dane może przetwarzać i udostępniać przez okres 5 lat od dnia spłaty kredytu. Negatywny wpis w BIK może stać się sporą przeszkodą na drodze do kredytu. Osobie mającej złą historię kredytową może się wydawać, że w takiej sytuacji najprościej będzie usunąć z bazy dane, które stawiają ją w złym świetle. Tylko czy czyszczenie BIK-u w ogóle wchodzi w grę?

Jak się okazuje, bazę BIK można wyczyścić, ale niekoniecznie z danych, na których usunięciu niektórym może najbardziej zależeć. Skasować bowiem można przede wszystkim informacje po terminowej spłacie kredytu, choć nie jest to w interesie żadnego klienta, gdyż pozytywne dane w Biurze Informacji Kredytowej zawsze działają na naszą korzyść. Jeśli jednak komuś mimo wszystko na tym bardzo zależy, może cofnąć zgodę na przetwarzanie informacji przez kredytodawcę i po spłaconym finansowaniu w BIK nie będzie nawet śladu.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, czyszczenie baz BIK możliwe jest jeszcze w dwóch innych sytuacjach. Pierwsza dotyczy przypadku, gdy minął okres 5 lat od spłaty kredytu niezapłaconego w terminie do 60 dni. Wtedy wystarczy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Oprócz tego BIK może zostać wyczyszczony, jeśli w bazie danych są nieaktualne lub nieprawdziwe informacje dotyczące zobowiązań kredytobiorcy.

Sprawdź: Kiedy BIK aktualizuje dane?

Czyszczenie BIK – jak wyczyścić BIK?

Usunięcie danych z BIK po spłacie kredytu, co zresztą zostało już wcześniej wspomniane, jest jak najbardziej możliwe. W praktyce jednak rzadko komu chodzi o wykreślenie wpisów pozytywnych, lecz negatywnych. Często osoby szukające odpowiedzi na pytanie „jak wyczyścić BIK”, natrafiają na namiary na firmy, które się tym zajmują. Niestety skorzystanie z ich usług, zamiast im pomóc i poprawić wiarygodność kredytową, może jeszcze zaszkodzić i nawet ją pogorszyć.

Czyszczenie BIK – jak to działa? Praca firm oferujących usługi z tego zakresu sprowadza się do podejmowania negocjacji z instytucją, za której sprawą negatywne wpisy trafiły do bazy. W większości przypadków jednak nie przynoszą one żadnych rezultatów, gdyż dane mogłyby zostać wyczyszczone za sprawą wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. O ile klient ma prawo to zrobić po spłaceniu długu w terminie, to przy negatywnym wpisie nie. Wtedy kredytodawca nie potrzebuje aprobaty klienta do zrobienia wpisu w BIK, gdyż przyzwala mu na to Prawo bankowe.

Dlatego firmy zewnętrzne oferujące czyszczenie BIK zwykle nie spełniają danego słowa, bo nie są w stanie usunąć negatywnych wpisów z baz. Są sytuacje, które rzeczywiście dopuszczają usunięcie negatywnego wpisu, ale muszą być spełnione ku temu odpowiednie warunki. Możliwość wyczyszczenia BIK zapewnia m.in. przedawnienie.

O tym, jak wykreślić się z BIK w takiej sytuacji, przeczytasz w dalszej części artykułu. To, co możemy Ci powiedzieć już teraz to to, że wtedy nie potrzebujesz niczyjej pomocy do tego, by usunąć dane – możesz to zrobić od początku do końca samemu.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy

Czyszczenie BIK – jakie dane można usunąć?

Wiesz już, że czyszczenie złej historii w BIK z negatywnych wpisów w takiej formie, jakiej by sobie tego oczekiwały osoby je posiadające, nie jest możliwe. Są jednak dane, które przy odrobinie chęci dość łatwo można stamtąd trwale usunąć. Jakie?

Bazy Biura Informacji Kredytowej wyczyścić można z nieaktualnych informacji lub błędnych danych. W praktyce rzadko się jednak zdarza, żeby instytucja kredytowa wprowadziła nieprawdziwe lub przedawnione dane albo nie poinformowała klienta o zadłużeniu. Usunąć negatywny wpis można również w sytuacji, gdy bank poinformował BIK za wcześnie, czyli gdy informacja o nieterminowej spłacie trafiła do BIK-u przed upływem 60 dni opóźnienia i 30 dni od wysłania przypomnienia o zapłacie.

Oddłużanie i czyszczenie BIK – zrób to sam

Firmy oferujące czyszczenie historii w BIK nie świadczą swoich usług za darmo. Biorą za to horrendalne stawki, które nie przeszkadzają tym zdesperowanym. Wliczają oni to w koszty uzyskania kredytu, do którego usunięcie negatywnych wpisów z BIK ma im utorować drogę. Zwykle jednak tak się nie dzieje, a jeśli już, to czyszczeniem baz mogliby się zająć sami i na to samo by wyszło.

Samodzielne czyszczenie BIK wbrew pozorom jest bardzo łatwe. Wystarczy skontaktować się z instytucją, która przekazała dane na nasz temat do BIK i złożyć w niej wniosek o skorygowanie tych danych. O czyszczenie BIK za darmo można wnioskować po całkowitej, terminowej spłacie kredytu. Warto jeszcze raz podkreślić, że nie ma możliwości usunięcia z baz danych BIK-u negatywnych wpisów na swój temat, jeśli są one zgodne z rzeczywistością.

Sprawdź: Kalkulator zdolności kredytowej

Czyszczenie BIK – wzór wniosku

Nie ma z góry narzuconych wytycznych, jak dokładnie powinien wyglądać wniosek o wykreślenie z BIK. Są jednak jasno określone dane, jakie muszą się w nim znaleźć. Wzór pisma o czyszczenie BIK powinien uwzględniać następujące informacje:

  • dane osobowe klienta, w tym numer PESEL,
  • adres zamieszkania klienta,
  • numer klienta (identyfikator) i numer umowy kredytowej,
  • dane adresata (na ogół dział windykacji danego banku).

W nagłówku wniosku o czyszczenie BIK powinno znaleźć się zdanie: „Reklamacja – cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych lub wykreślenie nieaktualnych i niezgodnych z rzeczywistością wpisów w BIK”. W treści z kolei należy zawrzeć prośbę o wykreślenie/zaktualizowane danych. Pismo czyszczenie BIK, by w ogóle zostało rozpatrzone, na koniec musi jeszcze zawierać podpis osoby je składającej.

Sprawdź również: Kredyt na dowód bez umowy o pracę

Czyszczenie BIK – warunki

Wniosek o wykreślenie danych z BIK można wysłać do instytucji kredytowej, jeśli minęło już 5 lat od spłaty problematycznego kredytu i chce się zyskać pewność, że nie jest widoczny w bazach. Powinno się to zrobić także wtedy, gdy zauważy się w BIK-u nieprawdziwe lub nieaktualne informacje celem ich skorygowania.

Czasem możliwe jest także czyszczenie zapytań w BIK, które to również mogą zmniejszać szansę na pozytywną decyzję kredytową. Wystarczy napisać prośbę o usunięcie zapytania z BIK i uzbroić się w cierpliwość.

Kto może wyczyścić BIK?

O czyszczenie historii BIK może zawnioskować osoba, która zauważyła w bazach:

  • nieprawidłowe dane (np. zły adres lub nazwisko, błędne daty),
  • dane o kredycie niespłaconym (jeżeli minęło 5 lat od momentu spłaty, a informacja nadal widnieje w rejestrze),
  • dane o spłaconym już kredycie (nie opłaca się ich usuwać!).

Ile trwa czyszczenie BIK?

Pismo zawierające prośbę o usunięcie danych z BIK wraz z uzasadnieniem należy skierować bezpośrednio do banku, SKOK-u lub firmy pożyczkowej, w której zostało zaciągnięte zobowiązanie finansowe, a nie do BIK-u. Instytucja finansowa ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wysłanie odpowiedzi. W tym czasie może przyjąć lub odrzucić zaproponowane zmiany.

Jeśli okres 30 dni od momentu dostarczenia reklamacji minie, a żadna odpowiedź nie przyjdzie, można uznać ją za pozytywnie rozpatrzoną. Wtedy trzeba jeszcze wysłać decyzję do BIG. Zatem czyszczenie BIK z zapytań może zająć nawet 60 dni, czasem dzieje się to wszystko szybciej.

Czyszczenie BIK – ile kosztuje?

Cena za czyszczenie BIK w dużej mierze zależy od tego, jaką drogę zdecydujesz się obrać: skorzystać z pomocy firmy zajmującej się tym czy zrobić to samemu. W pierwszym przypadku kosztować Cię to może nawet kilkaset złotych, a i tak nie ma gwarancji, że zleceniobiorca cokolwiek wskóra. A nawet jeśli, to i tak mógłbyś uzyskać to bez jego pomocy.

Czyszczeniem rejestru BIK najlepiej zająć się samemu. Wtedy nie trzeba zastanawiać się, ile kosztuje czyszczenie BIK i gdzie jest najtaniej, bo zwyczajnie nie trzeba za nic płacić. Dostęp do BIK wcale nie jest skomplikowany, a raport jest darmowy i każdy może go pobrać ze strony Biura. A skoro czyszczenie BIK-u jest za darmo, to każdy może spróbować poprawić swoją sytuację w oczach kredytodawcy.

Pamiętaj jednak, że nie istnieje dokładnie coś takiego jak czyszczenie historii w BIK. Jedyne co możesz zrobić, to pozbyć się z baz nieprawdziwych i nieaktualnych informacji.

Sprawdź: Bitcoin jak zacząć?

Czyszczenie BIK i KRD – różnice

Czyszczenie BIK i KRD znacznie się od siebie różni. Wiesz już, jak wyczyścić BIK, więc teraz powiemy Ci jeszcze, jak wyczyścić KRD. Najszybszym sposobem na pozbycie się niewygodnych danych widniejących w bazach KRD jest spłacenie całego zobowiązania finansowego. Wtedy negatywny wpis musi zostać usunięty z KRD w ciągu 14 dni. Zatem jak widać czyszczenie BIK może zająć 5 lat, a KRD raptem 2 tygodnie.

Czyszczenie BIK – czy warto skorzystać z pomocy firm oddłużających?

Opinie o czyszczeniu BIK oferowanym przez firmy profesjonalnie się tym zajmującym są różne. Oprócz negatywnych spotkać można też te pozytywne, wygłoszone przez osoby, którym udało się pozbyć niewygodnych danych. Jeśli jednak jakiejś firmie udało się wyczyścić czyjś BIK, to bez jej pomocy tej osobie również by się to udało. Kluczowe pytanie brzmi zatem: po co płacić za coś, co można zrobić samemu?

Zamiast szukać kogoś, kto zajmie się czyszczeniem Twojego BIK-u i skasuje za to kilkaset złotych, zrób to samemu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznacz na coś bardziej pożytecznego. Jedyne koszty, jakie w tym przypadku poniesiesz, to czas, jaki będziesz musiał poświęcić na sprawdzenie raportu BIK i przeanalizowanie wpisów w historii kredytowania, a także napisanie i złożenie wniosku, ale to tyle.

Czy czyszczenie BIK jest skuteczne?

I tak, i nie. Jeśli do BIK trafiły nieprawdziwe informacje lub widnieją tam przedawnione dane, rzeczywiście można się ich stamtąd dość prosto i – co najważniejsze – skutecznie pozbyć. W sytuacji jednak gdy negatywne wpisy są konsekwencją niespłacenia długu, to niestety choćby ktoś poruszył niebo i ziemię, i tak nie uda mu się ich usunąć.

Dlatego, zamiast głowić się, co zrobić z takim problemem, lepiej po prostu do niego nie dopuścić. A nawet jeśli w trakcie spłaty kredytu pojawią się jakieś kłopoty, to od razu poinformować o nich bank i poszukać rozwiązania, które zapobiegnie powstaniu złej historii kredytowania.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?
Poradniki 21.07.2021

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?

Czym jest oprocentowanie nominalne i jak się ma do całkowitego kosztu kredytu czy pożyczki? Wartość ta ma duże znaczenie dla wysokości rat i kwoty do zapłaty, ale to tylko jeden z parametrów potrzebnych do oceny opłacalności oferty.

Zobacz więcej
Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?
Poradniki 20.07.2021

Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?

Raty malejące to jeden z dwóch typów spłaty kredytu. W ich przypadku w pierwszej kolejności spłacana jest część kapitałowa, co przekłada się na korzystniejsze rozliczenie całościowego zobowiązania. Otrzymanie zgody na raty malejące z banku wymaga jednak stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej. Jakie wady i zalety ma taki typ naliczania rat? Czy są bardziej opłacalne od raty stałej? Odpowiadamy na to oraz inne pytania dotyczące malejących rat kredytowych!

Zobacz więcej
Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?
Poradniki 19.07.2021

Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Nowy Polski Ład to program zaproponowany przez PIS, który ma zmienić oblicze krajowej gospodarki. Choć dopiero jest w fazie zapowiedzi, to już wywołał niemałe poruszenie. Jakie zmiany ma wprowadzić? Poznaj założenia Nowego Polskiego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co jeszcze przygotował PIS w ramach Nowego Ładu? Sprawdzamy!

Zobacz więcej
Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej
Poradniki 15.07.2021

Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

Spłata karty kredytowej jest dla Ciebie zbyt skomplikowana? Nie jesteś w tym osamotniony – wiele osób gubi się w terminach i nie wie, kiedy i w jakiej kwocie uregulować zadłużenie, by bank nie naliczył odsetek lub co gorsza, nie zablokował dostępu do środków. Przeczytaj zatem nasz tekst i dowiedz się, jak spłacać kartę kredytową, by korzystanie z niej było opłacalne.

Zobacz więcej
Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?
Poradniki 01.07.2021

Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Internetowy kantor oferuje szybką i skuteczną wymianę wybranych walut po korzystnych kursach, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jeśli klient potrzebuje dokonać wymiany, kantor internetowy jest jedną z pierwszych opcji, jakie może rozważyć. Za jego pośrednictwem pieniądze przesyłane są na wskazane konto walutowe niezwłocznie, dlatego szybko można się nimi cieszyć i wydawać zgodnie z potrzebami.

Zobacz więcej
Banki w Polsce - poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce
Poradniki 30.06.2021

Banki w Polsce - poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce

Banki w Polsce tworzą sektor bankowy obsługujący klientów indywidualnych i firmowych. Oferują konta, depozyty terminowe, a także kredyty bankowe i karty płatnicze. Rozliczają różne płatności dokonywane przez obsługiwanych klientów i zarabiają na różnicy pomiędzy depozytami a kredytami.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj