KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane.
Szukając kredytu lub pożyczki, z całą pewnością usłyszysz o KRD, czyli Krajowym Rejestrze Dłużników. KRD jest pierwszym w Polsce biurem informacji gospodarczej i działa od 2003 roku. Jakie informacje znajdują się w KRD? Jak działa to biuro informacji? Kto z niego korzysta i dlaczego warto samodzielnie sprawdzić, czy jesteś w KRD? To tylko kilka pytań, które mogą ci towarzyszyć, a my postaramy się nie tylko na nie odpowiedzieć, ale także zaznajomić cię z dodatkowymi informacjami, które być może okażą się dla ciebie niezwykle cenne.
Gwarantujemy, że z naszą pomocą nie tylko łatwiej podejmiesz świadome decyzje finansowe, ale także przekonasz się, jak bezpiecznie i za darmo weryfikować bazy danych, by mieć szansę maksymalnie ograniczyć prawdopodobieństwo tego, że bank odrzuci twój wniosek o zobowiązanie finansowe.
KRD - czym jest i jak działa?
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna działa od 4 sierpnia 2003 roku. KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane, w przeciwieństwie do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. BIK gromadzi zarówno dane o opóźnieniach w spłacie, jak i narastających długach, ale także dane pozytywne, o zakończeniu spłaty w terminie itp. Więcej na temat BIK, znajdziesz w artykule poświęconym tej bazie danych, przekonasz się także, jak zdobyć raport na swój temat w BIK.
Jeśli informacje na twój temat znajdują się w Krajowym Rejestrze Długów, oznacza to jednoznacznie, że masz poważne problemy związane z historią kredytową, opóźnienia w spłacie rat lub nieuregulowane rachunki. W takiej sytuacji warto wyjaśnić to i postarać się spłacić swoje zobowiązanie. W przeciwnym wypadku, instytucje, które będą miały dostęp do KRD, nie będą skłonne do zawarcia z tobą nowej umowy.
Co zostanie odnotowane w Krajowym Rejestrze Długów?
Jakie dokładnie zadłużenia zostaną zgłoszone do KRD? Do Krajowego Rejestru Długów trafiają informacje, o zobowiązaniach, które spełniają konkretne warunki, zależne od tego, czy informacja dotyczy firmy lub osoby prywatnej. Oto jakie warunki musi spełnić dług, by mógł zostać zgłoszony do KRD:
-
W przypadku konsumenta, minimalna kwota zadłużenia to zaledwie 200 złotych. Musi zostać spełniony także warunek czasowy, co oznacza, że konsument musi zalegać ze spłatą swojego zobowiązania dłużej niż 60 dni.
-
Przedsiębiorcy wpisani do rejestru długów mogą liczyć na wyższą minimalną kwotę zaległego zobowiązania, w przypadku firm, kwota ta wynosi 500 złotych. Podobnie jak w przypadku konsumentów indywidualnych, minimalny okres zaległości w spłacie powinien być dłuższy niż 60 dni.
Warto pamiętać, że minimalne kwoty zaległych zobowiązań w obu przypadkach są bardzo niskie, co oznacza, że KRD prowadzi bardzo skrupulatną bazę danych, gdzie znajdują się informacje o nawet najmniejszych zadłużeniach, które można przeoczyć, a będą miały realny wpływ na problemy w przyszłości.
Kto może zgłosić informacje do KRD?
Zgłoszenie o zaległościach w spłacie lub zadłużeniu, mogą zgłosić wszystkie firmy, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne, które posiadają tytuł wykonawczy. Oznacza to, że niemożliwe jest zgłoszenie zadłużenia, jeśli dotyczy ono prywatnej pożyczki w rodzinie lub wśród znajomych.
Oto lista podmiotów, które mogą zgłosić zadłużenie do KRD:
-
bank;
-
firma pożyczkowa;
-
firma ubezpieczeniowa;
-
firma leasingowa;
-
firma świadcząca usługi telekomunikacyjne;
-
firma transportowa;
-
firma zajmująca się nieruchomościami;
-
firmy zajmujące się turystyką;
-
firmy z sektora energetycznego;
-
firmy farmaceutyczne;
-
firmy spożywcze;
-
hurtownie;
-
sklepy stacjonarne oraz internetowe;
-
osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Zgodnie z tymi informacjami, w KRD mogą znaleźć się informacje związane m.in. z zadłużeniami wywołanymi brakiem spłaty kredytu, pożyczki, abonamentu telefonicznego lub opłaty za dostarczanie internetu, czynszu, mandatu, opłaty za umowę z firmą ubezpieczeniową, opłaty za prąd, a nawet alimentów.
Jak sprawdzić czy jestem w KRD?
Możesz bez wychodzenia z domu, całkowicie za darmo sprawdzić, czy dane na twój temat znajdują się w KRD. Warto poświęcić na to kilka minut i upewnić się, że nie zalegasz z żadnymi zadłużeniami, co więcej jest to świetny sposób, by sprawdzić, by KRD posiada prawidłowe dane, jeśli masz pewność, że nie masz żadnych zadłużeń, a taka informacja pojawi się w KRD, będziesz mieć szansę to wyjaśnić, nie ryzykując, że błędne dane będą miały wpływ na twoją przyszłość.
By sprawdzić, czy jesteś w KRD, wystarczy założyć darmowe konto na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Długów. Następnie przejdź do panelu klienta, który znajduje się po prawej stronie. Kolejnym krokiem jest założenie konta, po kliknięciu linku, który kryje się pod słowami "serwisie transakcyjnym". Wypełnij formularz, potrzebne do tego będą twoje dane m.in. imię oraz nazwisko, numer PESEL, a także data ważności dowodu osobistego. Aby zakończyć założenie konta, wymagana jest weryfikacja użytkownika. W tym celu możesz wysłać zdjęcie bądź skan dowodu osobistego lub zdecydować się na dokonanie przelewu weryfikacyjnego w symbolicznej kwocie 1 zł.
Mając konto w KRD, wystarczy kliknąć zakładkę sprawdzanie, a system przekaże informacje o tym, czy w bazie danych znajdują się informacje na temat twoich zadłużeń.
KRD a kredyt lub pożyczka
Banki, a także firmy pożyczkowe chętnie korzystają z możliwości sprawdzenia swoich klientów pod względem zaległych zobowiązań finansowych. Historia kredytowa, a także zadłużenia lub długi mają realny wpływ na ocenę potencjalnego klienta, który może złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę w parabanku.
Osoba, która znajduje się w Krajowym Rejestrze Dłużników, musi liczyć się z tym, że żaden bank nie będzie gotowy na udzielenie jej zobowiązania finansowego, aż do momentu uregulowania długu. Dla banku weryfikacja w KRD oraz BIK ma kluczowe znaczenie i pozwala ocenić ryzyko kredytowe w przypadku zawarcia umowy.
Czy firmy pożyczkowe weryfikują KRD? Choć coraz więcej parabanków decyduje się na sprawdzanie swoich klientów, wciąż możliwe jest zdobycie pożyczki bez BIK i KRD .
Komentarze
Powiązane artykuły

Poznaj wszystkie dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?

Czym jest i jak obliczyć kapitał początkowy do emerytury?

Ile kosztuje i jak otrzymać kredyt studencki 2023/2024?

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych
...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące
...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...