6 min. czytania

Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?

Zaktualizowano: 2022-08-18 10:20
Opublikowano: 2022-08-17 11:14
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?

Zmiana terminu spłaty raty kredytu to dla wielu kredytobiorców duże wsparcie, szczególnie w przypadku rosnących stóp procentowych i coraz wyższych rat zobowiązań. Kiedy warto złożyć wniosek o przesunięcie spłaty raty kredytu? Jakie formalności przewidują poszczególne banki? Sprawdziliśmy to!

Kryzys gospodarczy, który dotknął nasz kraj, sprawia, że wielu Polaków ma poważne problemy finansowe i trudności w spłacie zaciągniętych zobowiązań, takich jak kredyt hipoteczny. Produkty w sklepach są coraz droższe, inflacja bije rekordy, a rosnące raty drenują portfele. W takiej sytuacji wiele osób myśli o przesunięciu terminu spłaty zobowiązania. Jak to zrobić?

Czy można zmienić termin spłaty raty kredytu?

Dzień, w którym przypada termin spłaty raty zobowiązania, jest określony w umowie kredytowej. Z reguły zależy on od tego, kiedy podpisujemy dokument. Czasem przy zaciąganiu kredytu, np. hipotecznego, pracownik banku pyta, na jaki dzień wyznaczyć termin płatności. Może to być połowa miesiąca, kiedy na konto zdąży już spłynąć wypłata lub inny termin dogodny dla kredytobiorcy. Ustalenia zawarte w umowie są wiążące, jednak czasem konieczna jest zmiana.

Czy można przesunąć termin spłaty kredytu? Okazuje się, że tak. Kredyt gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny oraz inne rodzaje zobowiązań przewidują możliwość wyznaczenia terminu innego niż dotychczasowy. Niestety za zmianę często trzeba zapłacić.

Zwykle nie ma też problemu z prolongatą płatności. Prośba o odroczenie spłaty raty kredytu może pojawić się np. w sytuacji przejściowych problemów finansowych.

Jak przesunąć termin spłaty raty kredytu hipotecznego?

Czujesz, że w tym miesiącu nie dasz rady opłacić raty kredytu hipotecznego w terminie? Spróbuj skorzystać z prolongaty kredytu, czyli przesunięcia terminu płatności. Jak poszczególne banki podchodzą do tej kwestii?

 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu PKO BP bank oferuje płatną prolongatę raty kapitałowo-odsetkowej. Koszt wynosi 3% wartości raty, jednak nie mniej niż 100 zł.
 • ING zmiana terminu spłaty kredytu bank miał w swojej ofercie jedynie przedłużenie terminu płatności dostępne w ramach tzw. Tarczy 4.0, która pozwalała na zawieszenie spłaty zobowiązania do 3 miesięcy.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Pekao S.A. instytucja ma w ofercie zawieszenie spłaty do 3 rat. Prolongacie podlega zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa raty.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Paribas prolongatę raty umożliwia również bank BNP Paribas, który ma w ofercie odroczenie płatności rat kapitałowo-odsetkowych do 3 miesięcy.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Santander przesunięcie spłaty raty kredytowej umożliwia również Santander Consumer Bank – w tym przypadku jest to jednak część kapitałowa raty. Klient, który chce skorzystać z takiej opcji, nie powinien mieć zaległości w spłacie kredytu.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Alior w 2020 r. bank odwołał możliwość składania wniosków o odroczenie terminu dla klientów indywidualnych – mogą się o to starać jedynie przedsiębiorcy.
 • Jak zmienić datę spłaty kredytu mBank instytucja umożliwia odroczenie w spłacie części kapitałowej raty na okres od 1 do 3 miesięcy, a tym samym wydłużenie okresu kredytowania.

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?


Jak zmienić termin spłaty raty kredytu gotówkowego?

A co z kredytami gotówkowymi? Jeśli chcesz zmienić termin płatności raty, możesz złożyć wniosek w oddziale banku lub online. Sprawdźmy, jak wygląda to w poszczególnych bankach.

 • Jak zmienić datę spłaty kredytu iPKO bank PKO BP pozwala ustalić dowolny dzień spłaty raty kredytu. Klient musi jednak podpisać aneks do umowy, a sama zmiana terminu płatności raty kosztuje 300 zł.
 • ING zmiana terminu spłaty kredytu gotówkowego bank nie pobiera żadnych opłat za zmianę, a wniosek można przesłać przez internet, pocztą tradycyjną lub faxem.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Pekao S.A. nie ma obowiązku podpisywania aneksu do umowy kredytowej, a zmiana jest bezpłatna. Wniosek można złożyć online.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Paribas za możliwość przesunięcia terminu spłaty bank żąda opłaty w wysokości 100 zł, konieczne jest również podpisanie stosownego aneksu. Wniosek należy wysłać przez internet, faxem lub pocztą tradycyjną.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Santander klient musi podpisać aneks do umowy i uiścić opłatę w wysokości 100 zł. Bank umożliwia przesunięcie terminu o maksymalnie 15 dni.
 • Zmianą terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Alior bank nie pobiera opłat za zmianę terminu raty, nie jest również sporządzany aneks. Klient może wybrać dowolną datę, a wniosek złożyć przez internet lub w oddziale.
 • Jak zmienić datę spłaty kredytu gotówkowego mbank klient może wybrać dowolną datę miedzy 1 a 28 dniem miesiąca. Bank nie pobiera z tego tytułu opłat, nie jest też sporządzany aneks do umowy.

Na czym polega i jak wygląda automatyczna spłata kredytu w wybranych bankach?


Kiedy warto złożyć wniosek o przesunięcie terminu spłaty raty kredytu?

Zmiana terminu spłaty zobowiązania może pomóc kredytobiorcy w wywiązywaniu się z obowiązku uiszczania kolejnych rat. Kiedy warto się na to zdecydować?

 • zmiana pracy – nowe miejsce pracy często wiąże się ze zmianą terminu wypłaty. Warto o tym pamiętać i zawczasu złożyć wniosek o zmianę terminu spłaty kredytu.
 • zmiana dnia wypłaty – na przesunięcie raty kredytu można się zdecydować również wtedy, gdy dotychczasowy pracodawca zmieni termin wypłaty, np. w przypadku restrukturyzacji firmy.
 • kumulacja opłat – masz na swoim koncie wiele zobowiązań, a termin płatności rat przypada na jeden okres, np. początek miesiąca? Żeby odciążyć domowy budżet, warto rozbić je na więcej dni – część rat spłacać na początku, a inne w połowie miesiąca.

Czy przesunięcie terminu spłaty kredytu wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Ile kosztuje zmiana daty spłaty kredytu? Jak się okazuje, wiele banków w ogóle nie pobiera za to opłat. mBank, Bank Millinnium, ING Bank Śląski czy Alior Bank umożliwiają klientom bezpłatną zmianę, np. za pomocą bankowości elektronicznej. Z kolei PKO BP pobiera 300 zł za podpisanie stosownego aneksu, a Santander Consumer Bank – 100 zł.


Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu? Ile dni można się spóźnić z ratą kredytu bez konsekwencji?


O czym pamiętać decydując się na zmianę terminu spłaty raty kredytu?

Zanim złożysz wniosek o zmianę terminu spłaty raty zobowiązania, dobrze się zastanów. Sprawdź, czy nowy termin nie będzie kolidować z innymi opłatami, np. alimentami, ratami kredytów czy dniem, w którym należy uregulować zadłużenie na karcie kredytowej. Ważny jest również koszt takiej zmiany – czy bank pobiera za to opłatę, czy nie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?
Porady
21.09.2022

Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?

...regulować bieżące należności. Wnioskując o kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy choćby o pożyczkę w parabanku, masz świadomość, że...

...coraz trudniej nam regulować bieżące należności. Wnioskując o kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy choćby o pożyczkę w parabanku, masz...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest recesja gospodarcza i czy zagraża Polsce?
Porady
16.09.2022

Czym jest recesja gospodarcza i czy zagraża Polsce?

Recesja gospodarcza jest ostatnio odmieniana przez wszystkie przypadki – eksperci prognozują, że nad naszym krajem wisi widmo wielkiego kryzysu, a Polacy już odczuwają braki w portfelach. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać? Jakie są przyczyny recesji? Sprawdziliśmy to!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest stagflacja i co oznacza dla gospodarki?
Porady
07.09.2022

Czym jest stagflacja i co oznacza dla gospodarki?

Widmo stagflacji ciąży nad polską gospodarką, a analitycy rynkowi są zdania, że nasz kraj znalazł się na krawędzi tego niebezpiecznego zjawiska. Stagflacja w Polsce – czy istnieją realne obawy, że czeka nas poważny kryzys ekonomiczny? Jak na życie przeciętnego Kowalskiego może wpłynąć stagflacja? Co to jest i jak jej przeciwdziałać?
Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi renta rodzinna po mężu?
Porady
30.08.2022

Ile wynosi renta rodzinna po mężu? Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać emeryturę po mężu?

...– 2128 zł brutto. Żeby związać koniec z końcem, opłacić opiekę medyczną czy wykupić leki, panie często decydują się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę z parabanku. Z drugiej strony ze statystyk dotyczących wieku zgonów wynika, że Polki żyją przeciętnie 9 lat dłużej...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.08.2022

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Ile wynosi podatek od darowizny mieszkania i kiedy należy go zapłacić?
Porady
23.08.2022

Ile wynosi podatek od darowizny mieszkania i kiedy należy go zapłacić?

...w darowiźnie może być prawdziwym wybawieniem dla wszystkich tych, którzy marzą o własnych czterech kątach i nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego. Z kwestią darowizny mieszkania wiąże się jednak bardzo wiele spraw. Chodzi tutaj, chociażby o podatek od darowizny mieszkania – w których sytuacjach trzeba go płacić, a kiedy...

Zobacz więcej
9 min. czytania