6 min. czytania

Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?

Zaktualizowano: 2022-08-18 10:20
Opublikowano: 2022-08-17 11:14
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?

Zmiana terminu spłaty raty kredytu to dla wielu kredytobiorców duże wsparcie, szczególnie w przypadku rosnących stóp procentowych i coraz wyższych rat zobowiązań. Kiedy warto złożyć wniosek o przesunięcie spłaty raty kredytu? Jakie formalności przewidują poszczególne banki? Sprawdziliśmy to!

Kryzys gospodarczy, który dotknął nasz kraj, sprawia, że wielu Polaków ma poważne problemy finansowe i trudności w spłacie zaciągniętych zobowiązań, takich jak kredyt hipoteczny. Produkty w sklepach są coraz droższe, inflacja bije rekordy, a rosnące raty drenują portfele. W takiej sytuacji wiele osób myśli o przesunięciu terminu spłaty zobowiązania. Jak to zrobić?

Czy można zmienić termin spłaty raty kredytu?

Dzień, w którym przypada termin spłaty raty zobowiązania, jest określony w umowie kredytowej. Z reguły zależy on od tego, kiedy podpisujemy dokument. Czasem przy zaciąganiu kredytu, np. hipotecznego, pracownik banku pyta, na jaki dzień wyznaczyć termin płatności. Może to być połowa miesiąca, kiedy na konto zdąży już spłynąć wypłata lub inny termin dogodny dla kredytobiorcy. Ustalenia zawarte w umowie są wiążące, jednak czasem konieczna jest zmiana.

Czy można przesunąć termin spłaty kredytu? Okazuje się, że tak. Kredyt gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny oraz inne rodzaje zobowiązań przewidują możliwość wyznaczenia terminu innego niż dotychczasowy. Niestety za zmianę często trzeba zapłacić.

Zwykle nie ma też problemu z prolongatą płatności. Prośba o odroczenie spłaty raty kredytu może pojawić się np. w sytuacji przejściowych problemów finansowych.

Jak przesunąć termin spłaty raty kredytu hipotecznego?

Czujesz, że w tym miesiącu nie dasz rady opłacić raty kredytu hipotecznego w terminie? Spróbuj skorzystać z prolongaty kredytu, czyli przesunięcia terminu płatności. Jak poszczególne banki podchodzą do tej kwestii?

 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu PKO BP bank oferuje płatną prolongatę raty kapitałowo-odsetkowej. Koszt wynosi 3% wartości raty, jednak nie mniej niż 100 zł.
 • ING zmiana terminu spłaty kredytu bank miał w swojej ofercie jedynie przedłużenie terminu płatności dostępne w ramach tzw. Tarczy 4.0, która pozwalała na zawieszenie spłaty zobowiązania do 3 miesięcy.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Pekao S.A. instytucja ma w ofercie zawieszenie spłaty do 3 rat. Prolongacie podlega zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa raty.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Paribas prolongatę raty umożliwia również bank BNP Paribas, który ma w ofercie odroczenie płatności rat kapitałowo-odsetkowych do 3 miesięcy.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Santander przesunięcie spłaty raty kredytowej umożliwia również Santander Consumer Bank – w tym przypadku jest to jednak część kapitałowa raty. Klient, który chce skorzystać z takiej opcji, nie powinien mieć zaległości w spłacie kredytu.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Alior w 2020 r. bank odwołał możliwość składania wniosków o odroczenie terminu dla klientów indywidualnych – mogą się o to starać jedynie przedsiębiorcy.
 • Jak zmienić datę spłaty kredytu mBank instytucja umożliwia odroczenie w spłacie części kapitałowej raty na okres od 1 do 3 miesięcy, a tym samym wydłużenie okresu kredytowania.

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?


Jak zmienić termin spłaty raty kredytu gotówkowego?

A co z kredytami gotówkowymi? Jeśli chcesz zmienić termin płatności raty, możesz złożyć wniosek w oddziale banku lub online. Sprawdźmy, jak wygląda to w poszczególnych bankach.

 • Jak zmienić datę spłaty kredytu iPKO bank PKO BP pozwala ustalić dowolny dzień spłaty raty kredytu. Klient musi jednak podpisać aneks do umowy, a sama zmiana terminu płatności raty kosztuje 300 zł.
 • ING zmiana terminu spłaty kredytu gotówkowego bank nie pobiera żadnych opłat za zmianę, a wniosek można przesłać przez internet, pocztą tradycyjną lub faxem.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Pekao S.A. nie ma obowiązku podpisywania aneksu do umowy kredytowej, a zmiana jest bezpłatna. Wniosek można złożyć online.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Paribas za możliwość przesunięcia terminu spłaty bank żąda opłaty w wysokości 100 zł, konieczne jest również podpisanie stosownego aneksu. Wniosek należy wysłać przez internet, faxem lub pocztą tradycyjną.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Santander klient musi podpisać aneks do umowy i uiścić opłatę w wysokości 100 zł. Bank umożliwia przesunięcie terminu o maksymalnie 15 dni.
 • Zmianą terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Alior bank nie pobiera opłat za zmianę terminu raty, nie jest również sporządzany aneks. Klient może wybrać dowolną datę, a wniosek złożyć przez internet lub w oddziale.
 • Jak zmienić datę spłaty kredytu gotówkowego mbank klient może wybrać dowolną datę miedzy 1 a 28 dniem miesiąca. Bank nie pobiera z tego tytułu opłat, nie jest też sporządzany aneks do umowy.

Na czym polega i jak wygląda automatyczna spłata kredytu w wybranych bankach?


Kiedy warto złożyć wniosek o przesunięcie terminu spłaty raty kredytu?

Zmiana terminu spłaty zobowiązania może pomóc kredytobiorcy w wywiązywaniu się z obowiązku uiszczania kolejnych rat. Kiedy warto się na to zdecydować?

 • zmiana pracy – nowe miejsce pracy często wiąże się ze zmianą terminu wypłaty. Warto o tym pamiętać i zawczasu złożyć wniosek o zmianę terminu spłaty kredytu.
 • zmiana dnia wypłaty – na przesunięcie raty kredytu można się zdecydować również wtedy, gdy dotychczasowy pracodawca zmieni termin wypłaty, np. w przypadku restrukturyzacji firmy.
 • kumulacja opłat – masz na swoim koncie wiele zobowiązań, a termin płatności rat przypada na jeden okres, np. początek miesiąca? Żeby odciążyć domowy budżet, warto rozbić je na więcej dni – część rat spłacać na początku, a inne w połowie miesiąca.

Czy przesunięcie terminu spłaty kredytu wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Ile kosztuje zmiana daty spłaty kredytu? Jak się okazuje, wiele banków w ogóle nie pobiera za to opłat. mBank, Bank Millinnium, ING Bank Śląski czy Alior Bank umożliwiają klientom bezpłatną zmianę, np. za pomocą bankowości elektronicznej. Z kolei PKO BP pobiera 300 zł za podpisanie stosownego aneksu, a Santander Consumer Bank – 100 zł.


Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu? Ile dni można się spóźnić z ratą kredytu bez konsekwencji?


O czym pamiętać decydując się na zmianę terminu spłaty raty kredytu?

Zanim złożysz wniosek o zmianę terminu spłaty raty zobowiązania, dobrze się zastanów. Sprawdź, czy nowy termin nie będzie kolidować z innymi opłatami, np. alimentami, ratami kredytów czy dniem, w którym należy uregulować zadłużenie na karcie kredytowej. Ważny jest również koszt takiej zmiany – czy bank pobiera za to opłatę, czy nie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.05.2024

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi {{year}}
Porady
24.05.2024

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi 2024

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele często...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania