6 min. czytania

Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?

Zaktualizowano: 2022-08-18 10:20
Opublikowano: 2022-08-17 11:14
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?

Zmiana terminu spłaty raty kredytu to dla wielu kredytobiorców duże wsparcie, szczególnie w przypadku rosnących stóp procentowych i coraz wyższych rat zobowiązań. Kiedy warto złożyć wniosek o przesunięcie spłaty raty kredytu? Jakie formalności przewidują poszczególne banki? Sprawdziliśmy to!

Kryzys gospodarczy, który dotknął nasz kraj, sprawia, że wielu Polaków ma poważne problemy finansowe i trudności w spłacie zaciągniętych zobowiązań, takich jak kredyt hipoteczny. Produkty w sklepach są coraz droższe, inflacja bije rekordy, a rosnące raty drenują portfele. W takiej sytuacji wiele osób myśli o przesunięciu terminu spłaty zobowiązania. Jak to zrobić?

Czy można zmienić termin spłaty raty kredytu?

Dzień, w którym przypada termin spłaty raty zobowiązania, jest określony w umowie kredytowej. Z reguły zależy on od tego, kiedy podpisujemy dokument. Czasem przy zaciąganiu kredytu, np. hipotecznego, pracownik banku pyta, na jaki dzień wyznaczyć termin płatności. Może to być połowa miesiąca, kiedy na konto zdąży już spłynąć wypłata lub inny termin dogodny dla kredytobiorcy. Ustalenia zawarte w umowie są wiążące, jednak czasem konieczna jest zmiana.

Czy można przesunąć termin spłaty kredytu? Okazuje się, że tak. Kredyt gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny oraz inne rodzaje zobowiązań przewidują możliwość wyznaczenia terminu innego niż dotychczasowy. Niestety za zmianę często trzeba zapłacić.

Zwykle nie ma też problemu z prolongatą płatności. Prośba o odroczenie spłaty raty kredytu może pojawić się np. w sytuacji przejściowych problemów finansowych.

Jak przesunąć termin spłaty raty kredytu hipotecznego?

Czujesz, że w tym miesiącu nie dasz rady opłacić raty kredytu hipotecznego w terminie? Spróbuj skorzystać z prolongaty kredytu, czyli przesunięcia terminu płatności. Jak poszczególne banki podchodzą do tej kwestii?

 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu PKO BP bank oferuje płatną prolongatę raty kapitałowo-odsetkowej. Koszt wynosi 3% wartości raty, jednak nie mniej niż 100 zł.
 • ING zmiana terminu spłaty kredytu bank miał w swojej ofercie jedynie przedłużenie terminu płatności dostępne w ramach tzw. Tarczy 4.0, która pozwalała na zawieszenie spłaty zobowiązania do 3 miesięcy.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Pekao S.A. instytucja ma w ofercie zawieszenie spłaty do 3 rat. Prolongacie podlega zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa raty.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Paribas prolongatę raty umożliwia również bank BNP Paribas, który ma w ofercie odroczenie płatności rat kapitałowo-odsetkowych do 3 miesięcy.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Santander przesunięcie spłaty raty kredytowej umożliwia również Santander Consumer Bank – w tym przypadku jest to jednak część kapitałowa raty. Klient, który chce skorzystać z takiej opcji, nie powinien mieć zaległości w spłacie kredytu.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu Alior w 2020 r. bank odwołał możliwość składania wniosków o odroczenie terminu dla klientów indywidualnych – mogą się o to starać jedynie przedsiębiorcy.
 • Jak zmienić datę spłaty kredytu mBank instytucja umożliwia odroczenie w spłacie części kapitałowej raty na okres od 1 do 3 miesięcy, a tym samym wydłużenie okresu kredytowania.

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?


Jak zmienić termin spłaty raty kredytu gotówkowego?

A co z kredytami gotówkowymi? Jeśli chcesz zmienić termin płatności raty, możesz złożyć wniosek w oddziale banku lub online. Sprawdźmy, jak wygląda to w poszczególnych bankach.

 • Jak zmienić datę spłaty kredytu iPKO bank PKO BP pozwala ustalić dowolny dzień spłaty raty kredytu. Klient musi jednak podpisać aneks do umowy, a sama zmiana terminu płatności raty kosztuje 300 zł.
 • ING zmiana terminu spłaty kredytu gotówkowego bank nie pobiera żadnych opłat za zmianę, a wniosek można przesłać przez internet, pocztą tradycyjną lub faxem.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Pekao S.A. nie ma obowiązku podpisywania aneksu do umowy kredytowej, a zmiana jest bezpłatna. Wniosek można złożyć online.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Paribas za możliwość przesunięcia terminu spłaty bank żąda opłaty w wysokości 100 zł, konieczne jest również podpisanie stosownego aneksu. Wniosek należy wysłać przez internet, faxem lub pocztą tradycyjną.
 • Zmiana terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Santander klient musi podpisać aneks do umowy i uiścić opłatę w wysokości 100 zł. Bank umożliwia przesunięcie terminu o maksymalnie 15 dni.
 • Zmianą terminu spłaty raty kredytu gotówkowego Alior bank nie pobiera opłat za zmianę terminu raty, nie jest również sporządzany aneks. Klient może wybrać dowolną datę, a wniosek złożyć przez internet lub w oddziale.
 • Jak zmienić datę spłaty kredytu gotówkowego mbank klient może wybrać dowolną datę miedzy 1 a 28 dniem miesiąca. Bank nie pobiera z tego tytułu opłat, nie jest też sporządzany aneks do umowy.

Na czym polega i jak wygląda automatyczna spłata kredytu w wybranych bankach?


Kiedy warto złożyć wniosek o przesunięcie terminu spłaty raty kredytu?

Zmiana terminu spłaty zobowiązania może pomóc kredytobiorcy w wywiązywaniu się z obowiązku uiszczania kolejnych rat. Kiedy warto się na to zdecydować?

 • zmiana pracy – nowe miejsce pracy często wiąże się ze zmianą terminu wypłaty. Warto o tym pamiętać i zawczasu złożyć wniosek o zmianę terminu spłaty kredytu.
 • zmiana dnia wypłaty – na przesunięcie raty kredytu można się zdecydować również wtedy, gdy dotychczasowy pracodawca zmieni termin wypłaty, np. w przypadku restrukturyzacji firmy.
 • kumulacja opłat – masz na swoim koncie wiele zobowiązań, a termin płatności rat przypada na jeden okres, np. początek miesiąca? Żeby odciążyć domowy budżet, warto rozbić je na więcej dni – część rat spłacać na początku, a inne w połowie miesiąca.

Czy przesunięcie terminu spłaty kredytu wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Ile kosztuje zmiana daty spłaty kredytu? Jak się okazuje, wiele banków w ogóle nie pobiera za to opłat. mBank, Bank Millinnium, ING Bank Śląski czy Alior Bank umożliwiają klientom bezpłatną zmianę, np. za pomocą bankowości elektronicznej. Z kolei PKO BP pobiera 300 zł za podpisanie stosownego aneksu, a Santander Consumer Bank – 100 zł.


Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu? Ile dni można się spóźnić z ratą kredytu bez konsekwencji?


O czym pamiętać decydując się na zmianę terminu spłaty raty kredytu?

Zanim złożysz wniosek o zmianę terminu spłaty raty zobowiązania, dobrze się zastanów. Sprawdź, czy nowy termin nie będzie kolidować z innymi opłatami, np. alimentami, ratami kredytów czy dniem, w którym należy uregulować zadłużenie na karcie kredytowej. Ważny jest również koszt takiej zmiany – czy bank pobiera za to opłatę, czy nie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania