Kredyty hipoteczne 5 min. czytania

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Zaktualizowano: 2022-06-15 10:15
Opublikowano: 2022-04-04 08:18
Średnia ocena: 5,08/6 Głosów: 12
O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku?

Wzrost raty kredytu hipotecznego to bolączka tysięcy Polaków, którzy z niepokojem patrzą na kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej działającej przy Narodowym Banku Polskim. Przez ostatnie lata stopy procentowe utrzymywały się na niskim poziomie, wręcz spadały, a wraz z nimi raty zobowiązań. Niestety trend się odwrócił. W 2022 roku należy spodziewać się wzrostu kosztów kredytów hipotecznych – na co należy się przygotować? Jakie sobie poradzić ze spłatą?

Rekordowa inflacja oraz wysokie ceny wymusiły decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o wzroście stóp procentowych. Osoby, które kilka lat temu zaciągnęły kredyt hipoteczny, teraz muszą zmierzyć się z dużymi podwyżkami, często nawet o kilkaset złotych. Niestety nie każdy może poradzić sobie z rosnącymi ratami, dlatego kredytobiorcy szukają rozwiązań, które przyniosą ulgę dla nadwyrężonego domowego budżetu. Czy jest to możliwe?

Wzrost raty kredytu po podwyżkach stóp procentowych

Od miesięcy dynamicznie rośnie stopa inflacji, czyli powiększają się ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w kraju. W odpowiedzi Rada Polityki Pieniężnej stara się temu aktywnie zapobiegać, stąd też trwający przez cały czas cykl podwyżek w zakresie głównych stóp procentowych. W rezultacie wskaźniki stóp banku centralnego wyglądają następująco:

  • stopa referencyjna – 6,00%,
  • stopa lombardowa – 6,50%,
  • stopa depozytowa – 5,50%,
  • stopa redyskontowa weksli – 6,05%,
  • stopa dyskontowa weksli – 6,10%.

Na jakie opłaty miesięczne trzeba się przygotować? Sprawdź symulację stworzoną dla zobowiązania z okresem kredytowania na 30 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M].

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego po podwyżce?

Średnia wysokość raty kredytu hipotecznego w wysokości 300 tys. zł zaciągniętego przed podwyżkami [we wrześniu 2021 roku, kiedy WIBOR(R) 3M był równy 0,24 proc.] wynosiła 1191 zł. Po czerwcowej podwyżce głównych stóp procentowych i wzroście WIBOR-u 3M kredytobiorcy płacą ok. 2420 zł, co oznacza podwyżkę raty o ponad 100 proc.

Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed październikiem 2021 roku wynosiła 1986 zł, a obecnie – aż 4037 zł, co oznacza ponad 2000 zł podwyżki. Przelicznik raty kredytu hipotecznego dla kwoty 800 tys. zł jest jeszcze mniej korzystny – miesięczna opłata wzrosła aż o ponad 3200 zł.

W przeliczeniu kosztów zobowiązań po podwyżkach stóp procentowych pomóc mogą kalkulatory wzrostu raty kredytu – narzędzia dostępne online pomagają oszacować miesięczną opłatę, jaką będziemy musieli uiszczać po kolejnych spodziewanych podwyżkach. Co przewidują kalkulatory podwyżki kredytu?

Warto też przeczytać: WIRD, WIRF i WRR, który z tych wskaźników zastąpi WIBOR®?

O ile może wzrosnąć rata kredytu hipotecznego? Kalkulator

Czy w 2022 roku wzrosną raty kredytów hipotecznych? Niestety nie mamy dobrych informacji – wszystko wskazuje na to, że tak. Nikt do końca nie wie, o ile zwiększą się koszty. Wszystko zależy od tego, jak na zmiany zareaguje gospodarka. Jeśli inflacja nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, możemy spodziewać się kolejnych decyzji w sprawie podwyższenia stóp.

Sprawdźmy, o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego, jeśli stopy pozostaną na obecnym poziomie 6%. Przedstawiona poniżej symulacja wzrostu raty kredytu hipotecznego obejmuje zobowiązanie zaciągnięte na 25 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M].

Wysokość kredytu / miesięczna rata

Stopy procentowe

100 tys. zł

300 tys. zł

500 tys. zł

0,10%

396 zł

1187 zł

1978 zł

5,25%

802 zł

2405 zł

4009 zł

6,00%

856 zł

2569 zł

4281 zł

Z tabeli wynika, o ile wzrosną raty kredytów, jeśli stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie 6 proc.

Jeśli kredyt w kwocie 100 000 zł zaciągnięty był przed serią podwyżek głównych stóp procentowych w Polsce, to rata zobowiązania zwiększyła się o 461 zł, czyli przekroczyła swoją pierwotną wysokość. Podobnie jest w przypadku zobowiązania zaciągniętego na 200 czy 500 tys. zł. W stosunku miesiąc do miesiąca przy kredycie na 100 000 zł rata wzrosła o 54 zł, a przy zobowiązaniu na kwotę 500 000 zł – już o 272 zł.

Wzrost raty kredytu hipotecznego – jak sobie poradzić ze spłatą kredytu?

Wzrost raty kredytu hipotecznego w 2022  roku może skutkować poważnymi problemami ze spłatą zobowiązania. Na szczęście istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z trudną sytuacją. Można restrukturyzować dług, a jeśli mamy kilka zobowiązań spłacanych jednocześnie – skorzystać z konsolidacji. Możliwe jest również wykorzystanie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców czy też ustawowych wakacji kredytowych, jakie zaproponował rząd w ramach nowej Tarczy dla kredytobiorców. Na czym polega ten program?

Ustawowe wakacje kredytowe w ramach rządowego wsparcia dla kredytobiorców

Wzrost oprocentowania kredytu hipotecznego dla wielu klientów będzie bardzo dotkliwy. Dlatego rząd chce, żeby w 2022 i 2023 roku banki udzielały kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej ustawowych wakacji kredytowych – 4 razy do roku, co oznacza możliwość odroczenia zapłaty aż 8 rat. Bank nie będzie z tego tytułu pobierać żadnych dodatkowych opłat. W związku z wakacjami kredytowymi nastąpi wydłużenie okresu spłaty, które nie zostanie obciążone odsetkami.

Teoretycznie każdy kredytobiorca, który z uwagi na wysoki poziom inflacji oraz rosnące stopy procentowe ma trudności w spłacie zobowiązania, będzie mógł skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych w ramach Tarczy dla kredytobiorców. Zapowiedziano jednak, że taka pomoc kierowana będzie jedynie do tych klientów, którzy spłacają zobowiązanie w złotówkach, a umowy mają zawarte przed 1 lipca 2022 roku, jeśli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy, licząc od tej daty.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?
01.07.2022

Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?

...się zaciągnąć długoterminowe zobowiązanie, takie jak kredyt hipoteczny. Podpisując umowę kredytową, zdawały sobie sprawę z tego, że...

...w sierpniu 2011 roku jako nowelizacja ustawy Prawo bankowe. Aneks do kredytu hipotecznego to jeden z najczęściej podpisywanych dokumentów tego typu –...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu?
30.06.2022

Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu? Czy można zrezygnować z kredytu hipotecznego?

...lipcem 2017 nie jest możliwe bez utraty prowizji. Rezygnacja z kredytu gotówkowego lub hipotecznego to czasem jedyne wyjście – w przypadku nagłych...

...podpisaniu umowy. Taką możliwość zapewniają przepisy ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku. Podobnie jak w przypadku kredytu...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?
28.06.2022

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Problem ze spłatą kredytu to obecnie bolączka wielu Polaków – z powodu rekordowej inflacji i rosnących stóp procentowych w domowych budżetach przestaje brakować środków na spłatę zobowiązań. Raty kredytów hipotecznych wzrosły nawet dwukrotnie, a eksperci podkreślają, że to nie koniec podwyżek. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Zobacz więcej
20 min. czytania
Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?
27.06.2022

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

...osoby, które zaciągnęły długoterminowe zobowiązania, np. kredyt hipoteczny. Czasowe zawieszenie spłaty kredytu to duża ulga dla domowego...

...jedynie kilka instytucji oferowało wakacje kredytowe np. w ramach kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Z usług można było skorzystać po spełnieniu...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Mieszkanie bez wkładu własnego a maksymalny limit ceny za m2
23.06.2022

Mieszkanie bez wkładu własnego a maksymalny limit ceny za m2

...kątów z powodu braku kapitału niezbędnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Obecnie banki zaostrzyły kryteria i wymagają minimum 20% wkładu...

...które posiadają zdolność kredytową i stać je na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednak z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na wkład...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kim jest wierzyciel hipoteczny?
21.06.2022

Kim jest wierzyciel hipoteczny? Jakie ma uprawnienia?

...się na kredyt hipoteczny, godzisz się na to, że nowy dom lub mieszkanie zostanie kupione na...

...zrobić nawet wtedy, gdy ta przestanie należeć do dłużnika. Przy kredycie hipotecznym wierzyciel ma prawo dochodzenia do zaspokojenia swojego roszczenia...

Zobacz więcej
8 min. czytania