Kredyty hipoteczne 5 min. czytania

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Zaktualizowano: 2022-11-18 14:48
Opublikowano: 2022-04-04 08:18
Średnia ocena: 4,76/6 Głosów: 17
O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku?

Wzrost raty kredytu hipotecznego to bolączka tysięcy Polaków, którzy z niepokojem patrzą na kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej działającej przy Narodowym Banku Polskim. Przez ostatnie lata stopy procentowe utrzymywały się na niskim poziomie, wręcz spadały, a wraz z nimi raty zobowiązań. Niestety trend się odwrócił. W 2022 roku należy spodziewać się wzrostu kosztów kredytów hipotecznych – na co należy się przygotować? Jakie sobie poradzić ze spłatą?

Rekordowa inflacja oraz wysokie ceny wymusiły decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o wzroście stóp procentowych. Osoby, które kilka lat temu zaciągnęły kredyt hipoteczny, teraz muszą zmierzyć się z dużymi podwyżkami, często nawet o kilkaset złotych.

Niestety nie każdy może poradzić sobie z rosnącymi ratami, dlatego kredytobiorcy szukają rozwiązań, które przyniosą ulgę dla nadwyrężonego domowego budżetu. Czy jest to możliwe?

Wzrost raty kredytu po podwyżkach stóp procentowych

Od miesięcy dynamicznie rośnie stopa inflacji, czyli powiększają się ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w kraju. W odpowiedzi Rada Polityki Pieniężnej stara się temu aktywnie zapobiegać, stąd też trwający przez cały czas cykl podwyżek w zakresie głównych stóp procentowych.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce 7 września 2022, a aktualna wartość stóp na dzień 09.11.2022 wyglądają następująco:

  • stopa referencyjna – 6,75%,
  • stopa lombardowa – 7,25%,
  • stopa depozytowa – 6,25%,
  • stopa redyskontowa weksli – 6,80%,
  • stopa dyskontowa weksli – 6,85%.

Na jakie opłaty miesięczne trzeba się przygotować? Sprawdź symulację stworzoną dla zobowiązania z okresem kredytowania na 30 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M].

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego po podwyżce?

Średnia wysokość raty kredytu hipotecznego w wysokości 300 tys. zł zaciągniętego przed podwyżkami [we wrześniu 2021 roku, kiedy WIBOR(R) 3M był równy 0,24 proc.] wynosiła 1191 zł. Po czerwcowej podwyżce głównych stóp procentowych i wzroście WIBOR-u 3M kredytobiorcy płacą ok. 2420 zł, co oznacza podwyżkę raty o ponad 100 proc.

Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed październikiem 2021 roku wynosiła 1986 zł, a obecnie – aż 4037 zł, co oznacza ponad 2000 zł podwyżki. Przelicznik raty kredytu hipotecznego dla kwoty 800 tys. zł jest jeszcze mniej korzystny – miesięczna opłata wzrosła aż o ponad 3200 zł.

W przeliczeniu kosztów zobowiązań po podwyżkach stóp procentowych pomóc mogą kalkulatory wzrostu raty kredytu – narzędzia dostępne online pomagają oszacować miesięczną opłatę, jaką będziemy musieli uiszczać po kolejnych spodziewanych podwyżkach. Co przewidują kalkulatory podwyżki kredytu?

Warto też przeczytać: WIRD, WIRF i WRR, który z tych wskaźników zastąpi WIBOR®?

O ile może wzrosnąć rata kredytu hipotecznego? Kalkulator

Czy w 2022 roku wzrosną raty kredytów hipotecznych? Niestety nie mamy dobrych informacji – wszystko wskazuje na to, że tak. Nikt do końca nie wie, o ile zwiększą się koszty. Wszystko zależy od tego, jak na zmiany zareaguje gospodarka. Jeśli inflacja nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, możemy spodziewać się kolejnych decyzji w sprawie podwyższenia stóp.

Sprawdźmy, o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego, jeśli stopy pozostaną na obecnym poziomie 6%. Przedstawiona poniżej symulacja wzrostu raty kredytu hipotecznego obejmuje zobowiązanie zaciągnięte na 25 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M].

Wysokość kredytu / miesięczna rata

Stopy procentowe

100 tys. zł

300 tys. zł

500 tys. zł

0,10%

396 zł

1187 zł

1978 zł

5,25%

802 zł

2405 zł

4009 zł

6,00%

856 zł

2569 zł

4281 zł

Z tabeli wynika, o ile wzrosną raty kredytów, jeśli stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie 6 proc.

Jeśli kredyt w kwocie 100 000 zł zaciągnięty był przed serią podwyżek głównych stóp procentowych w Polsce, to rata zobowiązania zwiększyła się o 461 zł, czyli przekroczyła swoją pierwotną wysokość. Podobnie jest w przypadku zobowiązania zaciągniętego na 200 czy 500 tys. zł. W stosunku miesiąc do miesiąca przy kredycie na 100 000 zł rata wzrosła o 54 zł, a przy zobowiązaniu na kwotę 500 000 zł – już o 272 zł.

Wzrost raty kredytu hipotecznego – jak sobie poradzić ze spłatą kredytu?

Wzrost raty kredytu hipotecznego w 2022  roku może skutkować poważnymi problemami ze spłatą zobowiązania. Na szczęście istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z trudną sytuacją. Można restrukturyzować dług, a jeśli mamy kilka zobowiązań spłacanych jednocześnie – skorzystać z konsolidacji. Możliwe jest również wykorzystanie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców czy też ustawowych wakacji kredytowych, jakie zaproponował rząd w ramach nowej Tarczy dla kredytobiorców. Na czym polega ten program?

Ustawowe wakacje kredytowe w ramach rządowego wsparcia dla kredytobiorców

Wzrost oprocentowania kredytu hipotecznego dla wielu klientów będzie bardzo dotkliwy. Dlatego rząd chce, żeby w 2022 i 2023 roku banki udzielały kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej ustawowych wakacji kredytowych – 4 razy do roku, co oznacza możliwość odroczenia zapłaty aż 8 rat. Bank nie będzie z tego tytułu pobierać żadnych dodatkowych opłat. W związku z wakacjami kredytowymi nastąpi wydłużenie okresu spłaty, które nie zostanie obciążone odsetkami.

Teoretycznie każdy kredytobiorca, który z uwagi na wysoki poziom inflacji oraz rosnące stopy procentowe ma trudności w spłacie zobowiązania, będzie mógł skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych w ramach Tarczy dla kredytobiorców. Zapowiedziano jednak, że taka pomoc kierowana będzie jedynie do tych klientów, którzy spłacają zobowiązanie w złotówkach, a umowy mają zawarte przed 1 lipca 2022 roku, jeśli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy, licząc od tej daty.


Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
09.11.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

...jeśli zastanawiasz się z kolei, czy można zmniejszyć ratę kredytu gotówkowego, mamy dobrą wiadomość - niezależnie od tego, jakiego rodzaju...

...finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie kilku...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak zamienić mieszkanie z kredytem hipotecznym?
26.10.2022

Jak zamienić mieszkanie z kredytem hipotecznym?

...aktualne potrzeby mieszkaniowe, a którego nie moglibyśmy samodzielnie kupić, np. ze względu na niską zdolność kredytową. Obecnie z powodu wysokich stóp procentowych kredyt hipoteczny może być trudny do uzyskania, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej – galopującej inflacji, drożyzny i widma recesji. Jak przebiega procedura zamiany...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kiedy żyrant nie musi spłacać długu?
11.10.2022

Kiedy żyrant nie musi spłacać długu?

...– można wówczas liczyć na pokrycie całości zobowiązania lub jego części. Więcej informacji: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Żyrant nie musi też spłacać całości zadłużenia – wystarczy, że w umowie poręczenia zostanie określone, że odpowiada tylko za spłatę...

Zobacz więcej
7 min. czytania