Na czym polega i jak wygląda automatyczna spłata kredytu w wybranych bankach?

Zaktualizowano: 2023-01-24 14:34
Opublikowano: 2021-12-08 07:23
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Jak wygląda automatyczna spłata kredytu w wybranych bankach?

Automatyczna spłata kredytu to jedna z opcji regulowania rat kapitałowo-odsetkowych różnych zobowiązań, głównie hipotecznych lub gotówkowych. W wielu bankach taki sam tryb spłaty można ustanowić w przypadku opłacania zadłużenia powstałego na karcie kredytowej. W określonym terminie z rachunku osobistego lub z rachunku technicznego otwartego dla kredytu w banku pobierana będzie w takiej sytuacji kwota odpowiadająca wymaganej racie kapitałowo-odsetkowej. Nie musisz się więc martwić, że zostaną Ci naliczone odsetki za nieodprowadzenie właściwej kwoty do banku w odpowiednim terminie.

Przy podpisywaniu umowy kredytu gotówkowego czy kredytu hipotecznego klient zobowiązuje się do wykorzystania kwoty przekazanej przez bank na jego konto zgodnie z ustaleniami, a przy tym do terminowej spłaty rat kapitałowo-odsetkowych. To na nim spoczywa obowiązek uiszczania w odpowiednim czasie kolejnych płatności. Musisz jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach będziesz mógł zapewnić sobie łatwiejszą spłatę kredytu dzięki automatycznemu pobieraniu przez bank rat kapitałowo-odsetkowych. Jak to możliwe?

Automatyczna spłata kredytu – najważniejsze informacje

Jeśli masz nie jeden, ale kilka kredytów do spłaty, dużym ułatwieniem dla Ciebie może być automatyczna spłata zobowiązania. Opcja ta daje właściwie pewność, że rata kapitałowo-odsetkowa zostanie spłacona terminowo i że będzie w odpowiedniej kwocie odprowadzona do banku. Automatyczna spłata kredytu gotówkowego czy kredytu hipotecznego oraz każdego innego zobowiązania finansowego zaciągniętego w banku polega na przelewaniu środków na konto powiązane bezpośrednio z zobowiązaniem.

Wszystkie formalności związane z automatycznym spłacaniem produktu kredytowego powinieneś zrealizować w banku. Obecnie takie instytucje bardzo często nie pozostawiają klientom zaciągającym kredyty żadnej alternatywy i od razu wskazują, że zobowiązanie musi być spłacane automatycznie. Inne pozwalają na wybór, czy klient chce samodzielnie przelewać środki na wyznaczony numer rachunku, czy woli, aby to działo się bez jego ingerencji.

Ile trzeba mieć punktów w BIK aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Zgodnie z taką opcją spłaty, bank co miesiąc, automatycznie, bez aktywności z Twojej strony, pobiera płatność tytułem wymagalnej raty z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego bądź z rachunku technicznego, który został przypisany do zobowiązania. Pobraną sumę zalicza na poczet spłaty kredytu.

To ułatwienie względem jego regulowania przelewem z własnego konta lub podczas osobistej wizyty w oddziale stacjonarnym banku – i korzystania z płatności gotówkowej. Przy automatycznej spłacie zobowiązania nie ma niebezpieczeństwa tego, że zapomnisz o obowiązku regulowania na bieżąco swoich płatności.

Automatyczna spłata kredytu ma zastosowanie do spłaty rat:

  • kredytu hipotecznego,
  • kredytu gotówkowego,
  • karty kredytowej.

Dzięki automatycznej spłacie karty kredytowej możesz korzystać np. z okresu bezodsetkowego i ograniczyć koszty używania karty płatniczej z limitem przyznanym przez bank w sposób całkowicie bezpłatny.

Sprawdź: Karta kredytowa czy kredyt − co wybrać? Różnice, warunki, koszty

Na czym polega automatyczna spłata kredytu?

W ramach automatycznej spłaty kredytu bank w odpowiednim terminie pobiera ze wskazanego przez Ciebie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, najczęściej założonego w tej samej instytucji finansowej, w której masz zaciągnięte zobowiązanie, kwotę odpowiadającą racie kapitałowo-odsetkowej, jaką powinieneś spłacić. Nie musisz sam dokonywać przelewu. To coś w rodzaju zlecenia stałego, ale instytucja bankowa reguluje wysokość rat kapitałowo-odsetkowych zgodnie ze zmieniającym się oprocentowaniem lub typem rat malejących w okresie kredytowania.

Czasami automatyczna spłata zobowiązania odbywa się z rachunku technicznego i to Ty odpowiadasz za to, by w odpowiednim terminie znalazły się na nim środki pozwalające na przekazanie odpowiedniej kwoty środków.

Jak skorzystać z automatycznej spłaty kredytu?

Aby bank automatycznie pobierał płatność raty z Twojego rachunku, w umowie kredytowej powinien być ustalony taki sposób spłaty. Należy szukać takiej informacji w treści tej podpisanej umowy, w sekcji „warunki spłaty”. Jeśli znajdzie się zapis wyłącznie o automatycznej spłacie kredytu, to bank będzie pobierał raty kredytu według opracowanego i przedstawionego Ci do wglądu harmonogramu. Musisz jeszcze podać numer rachunku, z jakiego co miesiąc pobierana będzie automatycznie rata.

Wtedy bank będzie pobierał spłatę raty – równej lub malejącej – wraz z ostatnią ratą wyrównującą z Twojego rachunku. Dzięki temu unikniesz opóźnień czy pomyłki w zakresie wysokości kwoty kredytowej.

Natomiast jeśli w umowie masz zapisane, że należy spłacać zobowiązanie samodzielnie, poprzez wpłatę odpowiedniej kwoty na podany rachunek bankowy, automatyczna spłata nie będzie obowiązywała. Wtedy pozostaje ci jedynie złożyć wniosek z prośbą o zmianę sposobu uiszczania opłaty. Część banków może go odrzucić, a część przyjąć. Zależy to od polityki, jaką prowadzi instytucja, w której zaciągnąłeś zobowiązanie wybranego rodzaju.

Automatyczna spłata kredytu w bankach działających w Polsce

System bankowy, w którym masz ustanowioną automatyczną spłatę kredytu, zarządza ściąganiem takich należności z kont oszczędnościowo-rozliczeniowych klientów lub z kont technicznych zobowiązania. W większości popularnych banków w Polsce można skorzystać z ułatwienia w procesie spłacania kredytów. Dla tych instytucji jest to korzystna opcja z uwagi na możliwość terminowego uregulowania raty.

Automatyczna spłata kredytu w PKO BP jest dostępna, jeśli prowadzisz konto bankowe w tym samym banku. Na otwarcie takiego rachunku możesz się zdecydować wraz z zaciąganiem zobowiązania. Składasz wówczas odpowiednią dyspozycję z wykorzystaniem aplikacji iPKO. Automatyczną spłatę możesz ustanowić również poprzez infolinię czy bezpośrednio podczas wizyty w dowolnie wybranym oddziale banku.

Natomiast w Alior Banku automatyczną spłatę kredytu można zdefiniować samodzielnie, za pośrednictwem bankowości mobilnej lub internetowej. Należy się do niej zalogować, a następnie w kategorii „Kredyt” wybrać zakładkę „Dane informacyjne”. Tam można ręcznie ustawić, aby bank automatycznie pobierał ratę kapitałowo-odsetkową z Twojego konta.

Jeśli chcesz skorzystać z automatycznej spłaty kredytu w ING Banku Śląskim, to włączenie tej usługi jest możliwe w oddziale banku lub w trakcie rozmowy z doradcą na infolinii. Najwygodniej jest złożyć jednak w takim wypadku wniosek o automatyczną spłatę rat kapitałowo-odsetkowych poprzez panel klienta. Możesz uruchomić spłatę automatyczną w ING Banku Śląskim również dla karty kredytowej.

W mBanku klient także może skorzystać z automatycznej spłaty. Podczas kontaktu z infolinią możesz uzyskać wszystkie wymagane informacje dotyczące takiego sposobu pobierania rat.

Symulacja kredytu na 5 lat. Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

Automatyczna spłata kredytu – FAQ

Z tematyką automatycznej spłaty rat kredytowych związane są pewne wątpliwości, które być może i Ty podzielisz w trakcie spłacania kredytu hipotecznego czy gotówkowego. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej stawiane w tym temacie pytania.

Czemu bank nie pobrał raty kredytu?

Zautomatyzowanie spłaty kredytu ma zapobiec opóźnieniom w uiszczaniu rat lub błędom w ustalaniu ich comiesięcznej wysokości. Czasem może się jednak zdarzyć tak, że system zawiedzie i bank nie otrzyma spłaty raty kapitałowo-odsetkowej. Co można zrobić albo może co trzeba zrobić, jeśli bank nie pobrał środków? PKO i pozostałe instytucje, które umożliwiają taką spłatę, odpowiadają, że powinieneś się jak najszybciej skontaktować z kredytodawcą celem wyjaśnienia całej sprawy.

Powodem braku automatycznego spływu raty mogą być nieznany błąd w systemie lub niedostateczna ilość środków finansowych na koncie. Jeśli winny całej sytuacji jest jednak bank, to nie powinien on w takiej sytuacji naliczać Ci odsetek za opóźnienie w uiszczeniu raty.

O której godzinie bank pobiera ratę kredytu?

Rata kredytu pobierana jest z Twojego konta w określonym dniu miesiąca i może być to dowolnie wybrany przez Ciebie dzień lub dzień narzucony przez bank. Jeśli chodzi o to, o jakiej godzinie instytucja będzie pobierała ratę, to uzależnione jest to od indywidualnych ustaleń.

Automatyczna spłata kredytu a brak środków na koncie. Co dalej?

Automatyczna spłata kredytu z pewnością jest opcją wygodną dla kredytobiorcy, ale nie zwalnia go ze wszystkich obowiązków względem banku. Otóż powinieneś zapewnić odpowiednie środki finansowe na koncie, z którego będą automatycznie pobierane raty. Jeśli okaże się, że w dniu, w którym przypadać powinna spłata, na Twoim koncie nie ma wymaganej kwoty środków, to bank spróbuje pobrać ją jeszcze raz w kolejnych dniach. Liczba takich ponowień realizacji dyspozycji zależy od indywidualnych ustaleń, jakie zawarte są w umowie.

Pamiętaj więc, by na koncie w wyznaczonym terminie znajdowała się odpowiednio wysoka kwota, tak aby spłata raty rzeczywiście była możliwa. Jeśli po kilku dokonanych próbach pobrania odpowiedniej kwoty bank nie będzie mógł tego zrobić, najprawdopodobniej pracownik banku od razu się z Tobą skontaktuje.

Wady i zalety automatycznej spłaty kredytu

Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku zalety automatycznej spłaty kredytu będą przeważać nad wadami? Najpierw powinieneś się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

W tabeli poniżej zgromadziliśmy plusy i minusy automatycznej spłaty kredytu:

Automatyczna spłata kredytu

Zalety

Wady

Brak konieczności pamiętania o dacie spłaty raty kredytowej

Konieczność wpłacania środków na konto techniczne, jeśli bank z niego pobiera płatność raty

Zminimalizowanie ryzyka braku spłaty raty na czas i naliczania z tego tytułu odsetek karnych

Brak możliwości wypłacenia środków pozostałych na koncie technicznym

Brak konieczności ręcznego wykonywania przelewu na konto banku kredytującego

Brak kontroli nad tym, czy rzeczywiście środki schodzą z konta na poczet raty

Brak dodatkowych opłat za ustanowienie takiej opcji

Często konieczność otwarcia dodatkowego konta w banku kredytującym

Prostota ustawienia automatyzacji spłaty kredytu

Czy warto zdecydować się na automatyczną spłatę kredytu?

Zastanawiasz się, jak spłacać kredyt? Czy płacić raty samodzielnie, dokonując np. ręcznie przelewów na wskazane konto instytucji, czy może lepiej będzie wykorzystać do tego celu automatyczną spłatę? To zależy. Jeśli Twój budżet domowy jest napięty, to być może taka spłata raty nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie ma tutaj możliwości wyboru, czy ze zgromadzonych na koncie środków najpierw opłacone będą rachunki za czynsz, prąd i wodę, czy też rata zobowiązania. Jeśli masz nieregularne dochody, to nagle może się okazać, że spłaciłeś ratę zgodnie z założonym harmonogramem, czyli o czasie, ale nie masz już nic na „życie”.

Zastanów się też, czy taki brak kontroli nad swoimi finansami jest dla Ciebie najlepszy. Z drugiej strony, kiedy zaciągasz jakikolwiek kredyt, powinieneś wiedzieć, że będziesz w stanie go spłacać w terminie płatności kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych.

Sprawdź także:

Ile kosztuje kredyt na święta? W jakim banku starać się o świąteczny kredyt?

Czym jest kredyt lombardowy? Definicja, warunki, koszt pożyczki lombardowej

Kredyt dla bezrobotnych – czy w ofercie banków znaleźć można kredyt dla bezrobotnych online?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki {{year}}. Gdzie złożyć wniosek?
24.05.2024

Najczęściej przyznawane chwilówki 2024. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania