Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – jaką wybrać i kto może się o nią starać?

Zaktualizowano: 2021-06-02 14:22
Opublikowano: 2019-05-24 14:15
Średnia ocena: 5,80/6 Głosów: 31

Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się zaciągnąć kredyt hipoteczny – mało kto ma obecnie gotówkę, którą mógłby przeznaczyć na zakup własnego mieszkania lub domu. Zasady związane z zaciąganiem tego typu zobowiązań są znane większości klientów banków – przede wszystkim umowa jest długoterminowa, co odróżnia hipotekę od kredytu gotówkowego. Często nadal wiele osób myli kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną – pojęcia te bywają utożsamiane. Przedstawiamy najważniejsze informacje o pożyczkach hipotecznych – sprawdź, na co należy uważać przy ich zaciąganiu!

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – co oferuje bank w ramach tej usługi?

Pożyczka hipoteczna jest długoterminowym zobowiązaniem, którego zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Żeby otrzymać środki finansowe w ramach pożyczki, trzeba być właścicielem rzeczonej nieruchomości – mieszkania, domu, lokalu użytkowego lub działki. Pieniądze można wykorzystać na dowolny cel konsumpcyjny.

W zależności od banku wysokość pożyczki hipotecznej może osiągnąć nawet 80% wartości zastawionej nieruchomości. Z pewnością jest to produkt finansowy wysokiego ryzyka – klient ma dużo do stracenia, z pewnością więcej niż w przypadku zwykłej pożyczki internetowej, czy chwilówki online oferowanej przez parabanki. Jeśli zobowiązanie nie będzie spłacane, bank może przejąć własność nieruchomości. Właśnie dlatego przy zaciąganiu pożyczki hipotecznej należy zachować szczególną ostrożność.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel a kredyt hipoteczny – różnice

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – jakie najważniejsze różnice możemy podać? W pierwszym przypadku klient musi wykorzystać pożyczone środki na zakup konkretnej nieruchomości, np. domu lub mieszkania. Z kolei pożyczka hipoteczna nie ma określonego celu – może być dowolny. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego bank w żaden sposób nie kontroluje tego, jak wykorzystaliśmy otrzymane środki.

A co z podobieństwami? Zarówno zaciągając pożyczkę, jak i kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego, musimy liczyć się z tym, że w księgach wieczystych nieruchomości zostanie wpisana hipoteka na rzecz banku. Jeśli przestaniemy regulować należności, bank może przejąć przedmiot umowy.

Jak można wykorzystać pożyczkę hipoteczną na dowolny cel?

Jak wspomnieliśmy, sposób wykorzystania pożyczki hipotecznej jest dowolny. Zakup samochodu osobowego, remont mieszkania, sfinansowanie wesela, wyjazdu zagranicznego czy spłata innego zadłużenia – tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy otrzymane środki. Możliwości jest bardzo wiele, a klient nie musi tłumaczyć się, na co wydał pieniądze.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – kto może z niej skorzystać?

Żeby otrzymać pożyczkę hipoteczną na dowolny cel, trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości. Banki sprawdzają również klienta pod kątem wiarygodności finansowej – konieczne jest stałe źródło dochodu oraz pozytywna historia kredytowa. Instytucja finansująca weryfikuje informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej oraz rozmaite rejestry dłużników. Jeśli w przeszłości klient miał problemy z regulowaniem zobowiązań, może nie otrzymać pożyczki hipotecznej.

Pożyczka hipoteczna – warunki

Chcesz otrzymać kredyt pod hipotekę? Banki dość precyzyjnie określają warunki, jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać środki finansowe w ramach pożyczki hipotecznej. W pierwszej kolejności weryfikowana jest sama nieruchomość, która ma stanowić zabezpieczenie umowy. Banki akceptują jedynie mieszkania własnościowe, czyli takie, których jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami. Dodatkowo na przedmiotowej nieruchomości nie może być ustanowiona inna hipoteka.

A co z dochodami klienta starającego się o uzyskanie pożyczki hipotecznej? Czy jest możliwy kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej? Niestety i w tym zakresie banki stawiają jasne kryteria. Jak się okazuje, do uzyskania środków wymagana jest określona zdolność – instytucja finansująca musi mieć pewność, że klient spłaci zobowiązanie. Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów nie będzie zatem możliwy.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – maksymalna kwota

Wysokość pożyczki hipotecznej na dowolny cel jest uzależniona od wartości nieruchomości będącej przedmiotem umowy. W zależności od banku możemy liczyć na 60, 70, a nawet 80% kwoty, którą uzyskalibyśmy sprzedając lokal. Oczywiście maksymalna kwota może też zależeć od innych czynników, np. stanu przedmiotowej nieruchomości. Przed zaciągnięciem zobowiązania pod zastaw lokalu warto sprawdzić oferty różnych banków i wybrać najkorzystniejszą.

Pożyczka hipoteczna – maksymalny okres spłaty

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel jest specyficznym rodzajem zobowiązania – ze względu na to, że zabezpieczenie stanowi nieruchomość o często dużej wartości, klienci mogą liczyć na korzystne warunki spłaty. Okres kredytowania pożyczki hipotecznej może wynosić nawet 20 lat, a to oznacza, że raty zobowiązania są bardzo atrakcyjne.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że im dłuższy okres spłaty, tym wyższy będzie ostateczny koszt pożyczki.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – dokumenty

Dokumenty wymagane przy podpisywaniu umowy pożyczki hipotecznej dotyczą zarówno osoby zaciągającej zobowiązanie, jak i przedmiotowej nieruchomości. Klient musi przedstawić:

  • dowód własności lokalu, np. akt notarialny,
  • wyciąg z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o braku zadłużenia,
  • wycenę nieruchomości,
  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków.

To podstawowa lista dokumentów wymaganych przez banki – instytucje mogą mieć też dodatkowe wymagania.

Zabezpieczenie pożyczki hipotecznej na dowolny cel

Zabezpieczenie pożyczki hipotecznej może stanowić mieszkanie, dom, nieruchomość gruntowa (działka), ale również lokal użytkowy, np. biuro, a także gospodarstwo czy ziemia rolna. Pożyczki hipoteczne pod zastaw nieruchomości są zabezpieczone ograniczonym prawem rzeczowym – hipoteką na rzecz banku.

Zabezpieczenie jest wpisywane do działu IV księgi wieczystej ustanowionej dla danego lokalu – to właśnie tam umieszcza się informacje o obciążeniach nieruchomości. Wpis hipoteki jest dokonywany na podstawie wniosku składanego w Sądzie Rejonowym, który prowadzi księgę wieczystą dla danego lokalu.

Nie przegap! Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Czy pożyczka hipoteczna wymaga wkładu własnego?

Ze względu na to, że zabezpieczenie zobowiązania stanowi mieszkanie lub dom będące własnością klienta, banki nie wymagają wkładu własnego przy wnioskowaniu o pożyczkę hipoteczną. W razie problemów ze spłatą instytucja udzielająca pożyczki może zaspokoić swoje roszczenia poprzez sprzedaż przedmiotowej nieruchomości. Inne regulacje obowiązują przy kredytach hipotecznych – tutaj wymagany jest minimalny kapitał, który musi wnieść klient. Z reguły jest to 10-20% wartości nieruchomości.

Ile kosztuje pożyczka hipoteczna na dowolny cel?

Zaciągając pożyczkę hipoteczną musimy liczyć się z kosztami – oprocentowaniem, prowizją za udzielenie zobowiązania czy ubezpieczeniem od wypadków losowych. Jeśli chcemy poznać ostateczny koszt pożyczki, najlepiej sprawdzić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – RRSO. Wskaźnik ten informuje o wszystkich obligatoryjnych kosztach, które poniesiemy w związku z pożyczką hipoteczną.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – kalkulator. Porównaj oferty

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś właściwą ofertę pożyczki hipotecznej? Kalkulator kredytowy dostępny online pozwoli Ci sprawdzić koszt zobowiązania.

Ranking pożyczek hipotecznych uwzględnia między innymi wysokość raty, oprocentowanie, RRSO czy prowizję wymaganą przez bank. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pomaga w podjęciu decyzji o wyborze najlepszej pożyczki hipotecznej. Ranking warto sprawdzić przede wszystkim ze względu na koszt zobowiązania – każdy klient szuka najlepszej i najbardziej opłacalnej oferty.

PKO BP pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Prześledźmy szczegóły oferty banku PKO BP. Pożyczka hipoteczna może wynieść maksymalnie 60% wartości przedmiotowej nieruchomości. Nie jest to zatem najwyższa kwota, jaką możemy uzyskać, zaciągając tego typu zobowiązanie. Ostateczny koszt zobowiązania, jakim jest pożyczka hipoteczna w PKO BP, to 5,02%.

Alior Bank pożyczka hipoteczna na dowolny cel

W tym przypadku bank może pożyczyć nawet 70% wartości nieruchomości. Niestety koszt transakcji jest dość wysoki. RRSO pożyczki wynosi 4,16%, a marża banku – od 2,19%. Oferta Alior Banku pozwala również na dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania inną nieruchomością.

mBank pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Kolejna oferta to pożyczka hipoteczna mBank. Instytucja może pożyczyć do 55% wartości lokalu będącego przedmiotem umowy. Na korzyść tej oferty mogą przemawiać atrakcyjne warunki, między innymi brak prowizji za udzielenie pożyczki. Marża banku wynosi 4,95%.

ING Bank Śląski pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Bank oferuje pożyczkę hipoteczną w wysokości nawet 80% wartości nieruchomości – jest to zatem bardzo atrakcyjna oferta. Instytucja nie wymaga prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania. RRSO pożyczki wynosi od 4,98%.

Santander Bank Polska pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna Santander Bank Polska wynosi maksymalnie 60% wartości lokalu. W tym przypadku rzeczywista roczna stopa oprocentowania to 4,59%. Bank wymaga również prowizji za udzielenie pożyczki – maksymalnie 3%.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel czy kredyt gotówkowy?

Pożyczka hipoteczna jest bez wątpienia bardziej atrakcyjnym produktem finansowym niż inne zobowiązania, np. kredyt gotówkowy pod hipotekę. Klienci mogą liczyć na korzystniejsze warunki, niższe koszty, a często również brak prowizji za udzielenie pożyczki. Niestety zobowiązania pod zastaw nieruchomości są obciążone bardzo dużym ryzykiem – jeśli stracimy źródło dochodu, możemy utracić również nieruchomość.

Warto wiedzieć: Oprocentowanie kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje

Pożyczka hipoteczna – podsumowanie

Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na dowolny cel? Pożyczka hipoteczna, bo tak brzmi prawidłowa nazwa tego zobowiązania, pozwala uzyskać nawet 80% wartości nieruchomości. Żeby ją otrzymać, należy być właścicielem lub współwłaścicielem lokalu. Pożyczka pod zastaw mieszkania lub domu to bardzo atrakcyjny produkt finansowy, trzeba jednak liczyć się ze znacznym ryzykiem, jakie się z nią wiąże.

Powiązane artykuły

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Kredyty gotówkowe 20.09.2021

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto chce w ten sposób zarządzać swoimi finansami. Chociaż poziom zabezpieczeń stosowany przez banki znajduje się na wysokim poziomie, to czasami warto dmuchać na zimne. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępstwa.
Zobacz więcej
Na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?
Kredyty gotówkowe 16.09.2021

Kredyt pomostowy - na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?

Kredyt pomostowy to sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia związanego z dotacją unijną. Taka pożyczka pomostowa dostępna jest w kilku bankach. Dostępna jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Co zrobić, żeby mieć szanse na kredyt? Na jakich warunkach jest on udzielany? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o kredyt pomostowy!
Zobacz więcej
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?
Kredyty gotówkowe 15.09.2021

Program czyste powietrze - dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę „Czyste Powietrze” z gwarancją w wybranych bankach, które mają zawarte porozumienie z NFOŚiGW.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy?
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy i kto może z niego korzystać?

Kredyt rewolwingowy, udzielany najczęściej w ramach rachunku kredytowego czy bieżącego, pozwala na uzyskanie dodatkowych środków przy bieżącym prowadzeniu działalności. Może on jednak posłużyć do wielu innych celów.
Zobacz więcej