Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – jaką wybrać i kto może się o nią starać?

Zaktualizowano: 02.06.2021 14:22
Opublikowano: 24.05.2019 14:15
Średnia ocena: 5,77/6 Głosów: 26

Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się zaciągnąć kredyt hipoteczny – mało kto ma obecnie gotówkę, którą mógłby przeznaczyć na zakup własnego mieszkania lub domu. Zasady związane z zaciąganiem tego typu zobowiązań są znane większości klientów banków – przede wszystkim umowa jest długoterminowa, co odróżnia hipotekę od kredytu gotówkowego. Często nadal wiele osób myli kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną – pojęcia te bywają utożsamiane. Przedstawiamy najważniejsze informacje o pożyczkach hipotecznych – sprawdź, na co należy uważać przy ich zaciąganiu!

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – co oferuje bank w ramach tej usługi?

Pożyczka hipoteczna jest długoterminowym zobowiązaniem, którego zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Żeby otrzymać środki finansowe w ramach pożyczki, trzeba być właścicielem rzeczonej nieruchomości – mieszkania, domu, lokalu użytkowego lub działki. Pieniądze można wykorzystać na dowolny cel konsumpcyjny.

W zależności od banku wysokość pożyczki hipotecznej może osiągnąć nawet 80% wartości zastawionej nieruchomości. Z pewnością jest to produkt finansowy wysokiego ryzyka – klient ma dużo do stracenia, z pewnością więcej niż w przypadku zwykłej pożyczki internetowej, czy chwilówki online oferowanej przez parabanki. Jeśli zobowiązanie nie będzie spłacane, bank może przejąć własność nieruchomości. Właśnie dlatego przy zaciąganiu pożyczki hipotecznej należy zachować szczególną ostrożność.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel a kredyt hipoteczny – różnice

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – jakie najważniejsze różnice możemy podać? W pierwszym przypadku klient musi wykorzystać pożyczone środki na zakup konkretnej nieruchomości, np. domu lub mieszkania. Z kolei pożyczka hipoteczna nie ma określonego celu – może być dowolny. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego bank w żaden sposób nie kontroluje tego, jak wykorzystaliśmy otrzymane środki.

A co z podobieństwami? Zarówno zaciągając pożyczkę, jak i kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego, musimy liczyć się z tym, że w księgach wieczystych nieruchomości zostanie wpisana hipoteka na rzecz banku. Jeśli przestaniemy regulować należności, bank może przejąć przedmiot umowy.

Jak można wykorzystać pożyczkę hipoteczną na dowolny cel?

Jak wspomnieliśmy, sposób wykorzystania pożyczki hipotecznej jest dowolny. Zakup samochodu osobowego, remont mieszkania, sfinansowanie wesela, wyjazdu zagranicznego czy spłata innego zadłużenia – tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy otrzymane środki. Możliwości jest bardzo wiele, a klient nie musi tłumaczyć się, na co wydał pieniądze.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – kto może z niej skorzystać?

Żeby otrzymać pożyczkę hipoteczną na dowolny cel, trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości. Banki sprawdzają również klienta pod kątem wiarygodności finansowej – konieczne jest stałe źródło dochodu oraz pozytywna historia kredytowa. Instytucja finansująca weryfikuje informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej oraz rozmaite rejestry dłużników. Jeśli w przeszłości klient miał problemy z regulowaniem zobowiązań, może nie otrzymać pożyczki hipotecznej.

Pożyczka hipoteczna – warunki

Chcesz otrzymać kredyt pod hipotekę? Banki dość precyzyjnie określają warunki, jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać środki finansowe w ramach pożyczki hipotecznej. W pierwszej kolejności weryfikowana jest sama nieruchomość, która ma stanowić zabezpieczenie umowy. Banki akceptują jedynie mieszkania własnościowe, czyli takie, których jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami. Dodatkowo na przedmiotowej nieruchomości nie może być ustanowiona inna hipoteka.

A co z dochodami klienta starającego się o uzyskanie pożyczki hipotecznej? Czy jest możliwy kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej? Niestety i w tym zakresie banki stawiają jasne kryteria. Jak się okazuje, do uzyskania środków wymagana jest określona zdolność – instytucja finansująca musi mieć pewność, że klient spłaci zobowiązanie. Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów nie będzie zatem możliwy.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – maksymalna kwota

Wysokość pożyczki hipotecznej na dowolny cel jest uzależniona od wartości nieruchomości będącej przedmiotem umowy. W zależności od banku możemy liczyć na 60, 70, a nawet 80% kwoty, którą uzyskalibyśmy sprzedając lokal. Oczywiście maksymalna kwota może też zależeć od innych czynników, np. stanu przedmiotowej nieruchomości. Przed zaciągnięciem zobowiązania pod zastaw lokalu warto sprawdzić oferty różnych banków i wybrać najkorzystniejszą.

Pożyczka hipoteczna – maksymalny okres spłaty

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel jest specyficznym rodzajem zobowiązania – ze względu na to, że zabezpieczenie stanowi nieruchomość o często dużej wartości, klienci mogą liczyć na korzystne warunki spłaty. Okres kredytowania pożyczki hipotecznej może wynosić nawet 20 lat, a to oznacza, że raty zobowiązania są bardzo atrakcyjne.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że im dłuższy okres spłaty, tym wyższy będzie ostateczny koszt pożyczki.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – dokumenty

Dokumenty wymagane przy podpisywaniu umowy pożyczki hipotecznej dotyczą zarówno osoby zaciągającej zobowiązanie, jak i przedmiotowej nieruchomości. Klient musi przedstawić:

  • dowód własności lokalu, np. akt notarialny,
  • wyciąg z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o braku zadłużenia,
  • wycenę nieruchomości,
  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków.

To podstawowa lista dokumentów wymaganych przez banki – instytucje mogą mieć też dodatkowe wymagania.

Zabezpieczenie pożyczki hipotecznej na dowolny cel

Zabezpieczenie pożyczki hipotecznej może stanowić mieszkanie, dom, nieruchomość gruntowa (działka), ale również lokal użytkowy, np. biuro, a także gospodarstwo czy ziemia rolna. Pożyczki hipoteczne pod zastaw nieruchomości są zabezpieczone ograniczonym prawem rzeczowym – hipoteką na rzecz banku.

Zabezpieczenie jest wpisywane do działu IV księgi wieczystej ustanowionej dla danego lokalu – to właśnie tam umieszcza się informacje o obciążeniach nieruchomości. Wpis hipoteki jest dokonywany na podstawie wniosku składanego w Sądzie Rejonowym, który prowadzi księgę wieczystą dla danego lokalu.

Nie przegap! Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Czy pożyczka hipoteczna wymaga wkładu własnego?

Ze względu na to, że zabezpieczenie zobowiązania stanowi mieszkanie lub dom będące własnością klienta, banki nie wymagają wkładu własnego przy wnioskowaniu o pożyczkę hipoteczną. W razie problemów ze spłatą instytucja udzielająca pożyczki może zaspokoić swoje roszczenia poprzez sprzedaż przedmiotowej nieruchomości. Inne regulacje obowiązują przy kredytach hipotecznych – tutaj wymagany jest minimalny kapitał, który musi wnieść klient. Z reguły jest to 10-20% wartości nieruchomości.

Ile kosztuje pożyczka hipoteczna na dowolny cel?

Zaciągając pożyczkę hipoteczną musimy liczyć się z kosztami – oprocentowaniem, prowizją za udzielenie zobowiązania czy ubezpieczeniem od wypadków losowych. Jeśli chcemy poznać ostateczny koszt pożyczki, najlepiej sprawdzić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – RRSO. Wskaźnik ten informuje o wszystkich obligatoryjnych kosztach, które poniesiemy w związku z pożyczką hipoteczną.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – kalkulator. Porównaj oferty

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś właściwą ofertę pożyczki hipotecznej? Kalkulator kredytowy dostępny online pozwoli Ci sprawdzić koszt zobowiązania.

Ranking pożyczek hipotecznych uwzględnia między innymi wysokość raty, oprocentowanie, RRSO czy prowizję wymaganą przez bank. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pomaga w podjęciu decyzji o wyborze najlepszej pożyczki hipotecznej. Ranking warto sprawdzić przede wszystkim ze względu na koszt zobowiązania – każdy klient szuka najlepszej i najbardziej opłacalnej oferty.

PKO BP pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Prześledźmy szczegóły oferty banku PKO BP. Pożyczka hipoteczna może wynieść maksymalnie 60% wartości przedmiotowej nieruchomości. Nie jest to zatem najwyższa kwota, jaką możemy uzyskać, zaciągając tego typu zobowiązanie. Ostateczny koszt zobowiązania, jakim jest pożyczka hipoteczna w PKO BP, to 5,02%.

Alior Bank pożyczka hipoteczna na dowolny cel

W tym przypadku bank może pożyczyć nawet 70% wartości nieruchomości. Niestety koszt transakcji jest dość wysoki. RRSO pożyczki wynosi 4,16%, a marża banku – od 2,19%. Oferta Alior Banku pozwala również na dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania inną nieruchomością.

mBank pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Kolejna oferta to pożyczka hipoteczna mBank. Instytucja może pożyczyć do 55% wartości lokalu będącego przedmiotem umowy. Na korzyść tej oferty mogą przemawiać atrakcyjne warunki, między innymi brak prowizji za udzielenie pożyczki. Marża banku wynosi 4,95%.

ING Bank Śląski pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Bank oferuje pożyczkę hipoteczną w wysokości nawet 80% wartości nieruchomości – jest to zatem bardzo atrakcyjna oferta. Instytucja nie wymaga prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania. RRSO pożyczki wynosi od 4,98%.

Santander Bank Polska pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna Santander Bank Polska wynosi maksymalnie 60% wartości lokalu. W tym przypadku rzeczywista roczna stopa oprocentowania to 4,59%. Bank wymaga również prowizji za udzielenie pożyczki – maksymalnie 3%.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel czy kredyt gotówkowy?

Pożyczka hipoteczna jest bez wątpienia bardziej atrakcyjnym produktem finansowym niż inne zobowiązania, np. kredyt gotówkowy pod hipotekę. Klienci mogą liczyć na korzystniejsze warunki, niższe koszty, a często również brak prowizji za udzielenie pożyczki. Niestety zobowiązania pod zastaw nieruchomości są obciążone bardzo dużym ryzykiem – jeśli stracimy źródło dochodu, możemy utracić również nieruchomość.

Warto wiedzieć: Oprocentowanie kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje

Pożyczka hipoteczna – podsumowanie

Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na dowolny cel? Pożyczka hipoteczna, bo tak brzmi prawidłowa nazwa tego zobowiązania, pozwala uzyskać nawet 80% wartości nieruchomości. Żeby ją otrzymać, należy być właścicielem lub współwłaścicielem lokalu. Pożyczka pod zastaw mieszkania lub domu to bardzo atrakcyjny produkt finansowy, trzeba jednak liczyć się ze znacznym ryzykiem, jakie się z nią wiąże.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów kredytu. Wpływa on zarówno na wysokość raty, jak i na całkowity koszt zobowiązania. Powinien być na tyle krótki, by nie dopłacać za dużo do pożyczonego kapitału, ale i na tyle długi, by nie powodować problemów ze spłatą raty.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj