Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

Zaktualizowano: 2023-12-01 10:40
Opublikowano: 2019-05-24 14:15
Średnia ocena: 5,65/6 Głosów: 32
Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna oferuje swobodę w wyborze celu, co oznacza, że nie ma konieczności informowania banku o przeznaczeniu środków. Jednakże, należy pamiętać, że nie może być wykorzystywana do finansowania zasobów związanych z działalnością gospodarczą.

Na czym polega pożyczka hipoteczna na dowolny cel?

Pożyczka hipoteczna – co to jest? Różni się ona od kredytu hipotecznego lub kredytu na remont tym, że można ją przeznaczyć na dowolny cel, bez konieczności tłumaczenia się bankowi z jej wykorzystania. Można ją uzyskać do kwoty nieprzekraczającej wartości posiadanej nieruchomości. W przypadku braku terminowej spłaty, bank ma prawo zażądać sprzedaży nieruchomości, aby pokryć należności. Posiadana nieruchomość stanowi zabezpieczenie pożyczki, podobnie jak zdolność kredytowa w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

Pożyczka hipoteczna zazwyczaj udzielana jest na okres do maksymalnie 25 lat i może wynosić do 70% wartości posiadanej nieruchomości.

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny na dowolny cel?

Pożyczki hipoteczne, inaczej niż kredyty hipoteczne lub na remont, nie wymagają informowania banku o przeznaczeniu środków. Czy pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel? Zazwyczaj są one wykorzystywane w kilku typowych sytuacjach:

 • Życiowych – wymagających nagłych wydatków. Np., gdy w rodzinie następuje choroba wymagająca kosztownej rehabilitacji lub terapii.
 • Inwestycyjnych – gdy np. planujesz zainwestować większą sumę pieniędzy w rozwój firmy, zakup akcji lub inwestycje w kryptowaluty.
 • Na remont nieruchomości – jeśli posiadasz już nieruchomość i potrzebujesz środków na jej generalny remont, pożyczka hipoteczna może być odpowiednim rozwiązaniem.
 • Jako wkład własny przy zakupie kolejnej nieruchomości. W sytuacji, gdy planujesz zakup kolejnego domu czy mieszkania i potrzebujesz znacznego wkładu własnego, możesz zdecydować się na pożyczkę hipoteczną.
 • Do konsolidacji zadłużenia – w przypadku posiadania wielu drobnych pożyczek czy kredytów, pożyczka hipoteczna umożliwia ich połączenie i spłatę, często z korzystniejszym oprocentowaniem i rozłożeniem spłaty na dłuższy okres.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel a kredyt hipoteczny – różnice

Wybór między kredytem hipotecznym a pożyczką nie jest prosty. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się bardziej rygorystyczną oceną zdolności kredytowej i większą ilością formalności, lecz oferuje niższe koszty. Pożyczka hipoteczna pod zastaw mieszkania z kolei jest z reguły droższa, ale jej uzyskanie jest łatwiejsze i można ją przeznaczyć na różnorodne cele.

Jakie są różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym? Co lepsze kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

 • Koszt finansowania – jest on zwykle wyższy w przypadku pożyczek.
 • Wymóg wkładu własnego – obowiązkowy przy kredytach hipotecznych, w przeciwieństwie do pożyczek hipotecznych, gdzie nie jest wymagany.
 • Procent wartości nieruchomości – przy pożyczkach hipotecznych można zaciągnąć środki w wysokości 60-80% wartości hipoteki, podczas gdy w bankach kwota ta może wynosić 80%, a czasem nawet 90%.
 • Czas spłaty – kredyty bankowe mogą być spłacane nawet przez 35 lat, podczas gdy pożyczki zazwyczaj mają krótszy okres spłaty, około 20 lat.

Kto może wziąć pożyczkę hipoteczną na dowolny cel?

Pożyczka hipoteczna jest dostępna dla różnych grup, w tym:

 • Osób prywatnych,
 • Firm i organizacji, pod warunkiem posiadania odpowiednich praw do nieruchomości oraz możliwości ustanowienia na niej hipoteki.

Ważne jest, aby podkreślić, że rodzaj nieruchomości, na której może być ustanowiona hipoteka, nie jest ograniczony. Może to być:

 • Nieruchomość mieszkalna,
 • Nieruchomość przemysłowa,
 • Nieruchomość rolna.

Konieczne jest posiadanie praw do nieruchomości, takich jak prawo własności, użytkowanie wieczyste lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Kluczowe jest również, aby nieruchomość nie była obciążona inną hipoteką.

Wartość zabezpieczanej nieruchomości musi być wyższa niż kwota pożyczki, a pożyczkobiorca powinien wykazać się pozytywną zdolnością kredytową.  Jeśli interesuje Cię kredyt na 300 tys. zł, sprawdź jaka rata będzie Cię obowiązywać.

Pożyczka hipoteczna – warunki

Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną, należy spełnić trzy główne warunki:

 • Konieczność bycia właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Nie uzyskasz pożyczki na nieruchomość należącą do osoby trzeciej.
 • Musisz posiadać odpowiednią zdolność kredytową, przy czym bank weźmie również pod uwagę Twoją historię kredytową. Nie ma wymogu wniesienia wkładu własnego, gdyż zabezpieczeniem jest nieruchomość.
 • Instytucje bankowe ustalają maksymalny wiek, do którego mogą udzielić pożyczki, co ogranicza dostępność produktu dla osób starszych.

Pożyczka hipoteczna bez BIK nie jest możliwa do zaciągnięcia w instytucji bankowej, ponieważ dla banku liczy się nie tylko zdolność kredytowa, ale i pozytywna historia BIK. Bank musi mieć pewność, że jesteś wiarygodnym pożyczkobiorcom.

Dokumenty wymagane przy pożyczce hipotecznej na dowolny cel

Lista dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o pożyczkę hipoteczną może się różnić w zależności od banku, ale przeważnie należy okazać następujące dokumenty:

 • Dokument tożsamości.
 • Dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodów,
 • Akt własności nieruchomości.
 • Wyciąg z księgi wieczystej.
 • Dodatkowo, w przypadku, gdy zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej ma być nieruchomość należąca do osoby trzeciej, konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli na obciążenie nieruchomości hipoteką.

Pożyczka hipoteczna bez BIK i zaświadczeń nie jest możliwa do zaciągnięcia w banku. Aby starać się o ten rodzaj finansowania, warto wówczas pomyśleć o innych instytucjach finansowych np. parabankach.

Zabezpieczenie pożyczki hipotecznej na dowolny cel

Zabezpieczenie pożyczki hipotecznej może stanowić mieszkanie, dom, nieruchomość gruntowa (działka), ale również lokal użytkowy, np. biuro, a także gospodarstwo czy ziemia rolna. Pożyczki hipoteczne pod zastaw nieruchomości są zabezpieczone ograniczonym prawem rzeczowym – hipoteką na rzecz banku.

Zabezpieczenie jest wpisywane do działu IV księgi wieczystej ustanowionej dla danego lokalu – to właśnie tam umieszcza się informacje o obciążeniach nieruchomości. Wpis hipoteki jest dokonywany na podstawie wniosku składanego w Sądzie Rejonowym, który prowadzi księgę wieczystą dla danego lokalu.

Czy pożyczka hipoteczna wymaga wkładu własnego?

Ze względu na to, że zabezpieczenie zobowiązania stanowi mieszkanie lub dom będące własnością klienta, banki nie wymagają wkładu własnego przy wnioskowaniu o pożyczkę hipoteczną. W razie problemów ze spłatą instytucja udzielająca pożyczki może zaspokoić swoje roszczenia poprzez sprzedaż przedmiotowej nieruchomości. Inne regulacje obowiązują przy kredytach hipotecznych – tutaj wymagany jest minimalny kapitał, który musi wnieść klient. Z reguły jest to 10-20% wartości nieruchomości.

Jak wziąć pożyczkę hipoteczną na dowolny cel?

Procedura zaciągnięcia pożyczki na dowolny cel będzie różnić się ze względu na bank. Jednak w przybliżeniu może to wyglądać w następujący sposób:

 • Złożenie wniosku o pożyczkę hipoteczną w placówce lub online,
 • Po weryfikacji dokumentów, bank przekaże Ci decyzję kredytową,
 • Podpiszesz umowę pożyczki w oddziale banku i po jej zawarciu otrzymasz pieniądze na konto.

Ile kosztuje pożyczka hipoteczna na dowolny cel?

Jeśli chcesz wiedzieć, ile wyniesie Cię np. pożyczka hipoteczna na kwotę 100 tys. zł na okres 10 lat, sprawdź poniższe szacunkowe, kwoty. RRSO w bankach waha się między 10 a 12%.

RRSO

Prowizja

Rata

Całkowita kwota pożyczki

Santander Bank Polska

10,14%

0%

1268,38 zł

155 003,01 zł

Citi Handlowy

10,55%

1%

1320,22 zł

158 826,80 zł

Alior Bank

11,18%

1%

1348,18 zł

162 481,79 zł

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – kalkulator. Porównaj oferty

Decyzja o zaciągnięciu pożyczki hipotecznej nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto porównać oferty kilku banków, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję, wykorzystując np. kalkulator kredytowy.

Pożyczka hipoteczna PKO

W banku PKO BP aktualne RRSO dla pożyczki hipotecznej wynosi 10,89%. Okres kredytowania maksymalnie może trwać 20 lat ze zmienną lub stała stopą oprocentowania. Możesz otrzymać kwotę wynoszącą do 60% wartości nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna ING

Minimalna kwota pożyczki wynosi 70 tys. zł, a RRSO OD 11,76%.  Możesz otrzymać nawet do 80% wartości zabezpieczenia. Okres kredytowania wynosi nawet 25 lat, a za nadpłatę lub wcześniejszą spłatę nic nie płacisz.

Pożyczka Hipoteczna Millenum

Bank Millenium nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu ani za wcześniejszą spłatę. Oferuje finansowanie w kwocie do 70% wartości nieruchomości. Aktualnie RRSO wynosi 11,02%.

mBank pożyczka hipoteczna

mBank oferuje finansowanie do 55% wartości nieruchomości i 0% prowizji za udzielenie kredytu i jego wcześniejszą spłatę. Wysokość oprocentowania stałego wynosi 12%. Jeśli w ciągu 3 lat całkowicie spłacisz kredyt, zapłacisz 2% kwoty kapitału, który pozostał do spłaty.

Pożyczka hipoteczna Santander

Santander Bank Polsa oferuje nawet 20 lat kredytowania i finansowanie w kwocie do 60% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.  W przypadku oprocentowania zmiennego minimalna kwota pożyczki wynosi 20 tys. zł, a stałego 80 tys. zł.

Alior Bank pożyczka hipoteczna

Alior Bank oferuje kredyt hipoteczny na dowolny cel, z prowizją wynoszącą nie więcej niż 5%. Aktualnie RRSO wynosi 10,80%. Bank umożliwia zaciągnięcie kwoty wynoszącej do 90% wartości nieruchomości z okresem kredytowania nawet do 35 lat.

To warto wiedzieć: Kredyt pod hipotekę kto może z niego skorzystać?

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel czy kredyt gotówkowy?

Pożyczka hipoteczna przede wszystkim umożliwia zaciągnięcie środków na różne cele, nawet do wartości 80% nieruchomości. Charakteryzuje się niskim oprocentowaniem, zbliżonym do kredytu mieszkaniowego, a okres spłaty może sięgać nawet 25 lat. Jest ona również korzystniejsza cenowo niż niezabezpieczone hipoteką kredyty gotówkowe. Dodatkowo istnieje możliwość ubezpieczenia się na wypadek problemów finansowych. Jednak dla banku taka pożyczka jest mniej bezpieczna, gdyż nie ma możliwości monitorowania wydatków.

Pożyczka hipoteczna ma też swoje wady. Trudności wiążą się z ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego. Niektóre banki wymagają również obowiązkowego ubezpieczenia. Największym ryzykiem jest możliwość przejęcia nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty.

Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak samochody, sprzęt AGD, remonty. Udzielany jest na podstawie stałych i zmiennych stóp procentowych, a jego uzyskanie wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej.

Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast stosunkowo niski limit kredytu, zależny od dochodów i historii kredytowej, a także wyższe oprocentowanie, które zależy od okresu spłaty. Jeśli interesuje Cie ten rodzaj finansowania, sprawdź ranking kredytów gotówkowych.

Wybierając pomiędzy tymi dwoma opcjami, należy rozważyć cel finansowania. Jeśli nie posiadasz nieruchomości, kredyt gotówkowy może być dobrym wyborem. Natomiast jeśli masz nieruchomość i rozważasz hipotekę, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć zdolność do spłaty, aby uniknąć ryzyka utraty nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna ma znaczącą przewagę nad standardowymi kredytami gotówkowymi, głównie ze względu na niższe koszty. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy posiadasz nieruchomość, którą możesz zastawić. Coraz bardziej przystępne warunki tych pożyczek sprawiają, że stały się one atrakcyjne nawet dla stosunkowo niewielkich kwot – minimalna wartość pożyczki w wielu ofertach zaczyna się już od 20 tys. złotych. Znacząco niższe oprocentowanie w porównaniu do kredytów gotówkowych oraz długi okres spłaty mogą sprawić, że zobowiązanie finansowe będzie mniej odczuwalne w budżecie domowym.

W przypadku kredytów gotówkowych banki zwykle nie wymagają zabezpieczenia dla niższych kwot, bazując na analizie finansów domowych i zaświadczeniu o zarobkach. Maksymalna kwota kredytów gotówkowych zazwyczaj nie przekracza 200 tysięcy złotych, a ich okres spłaty to maksymalnie 10 lat.

Formalności związane z uzyskaniem pożyczki hipotecznej są bardziej skomplikowane i czasochłonne w porównaniu do kredytów gotówkowych. Proces obejmuje dokładną analizę zdolności kredytowej, wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę, a także wymogi banków dotyczące wpisu hipoteki i ubezpieczeń, takich jak ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, czy cesja praw z polisy na życie.

Mimo tych niedogodności, jednak pożyczka hipoteczna często okazuje się lepszym wyborem, zwłaszcza przy większych kwotach, oferując korzystniejsze warunki niż standardowy kredyt konsumpcyjny.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma finansowaniami to fakt, że kredyt hipoteczny jest ścisłe związany z celem – zakupem nieruchomości. Natomiast pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na cokolwiek chcesz.

Warto również wspomnieć, że choć nazewnictwo tych produktów jest podobne, to jednak różnią się one od siebie. Kredyt hipoteczny regulowany jest przez Prawo bankowe i może udzielić go tyko bank. Natomiast pożyczka hipoteczna przez Kodeks cywilny i niekoniecznie musi być udzielona przez bank, ale również przez osobę fizyczną. Oba te produkty łączy jedno – musisz mieć zabezpieczenie – hipoteka na nieruchomość.

Interesuje Cię kredyt na 600 tys. zł? Sprawdź jaka rata będzie Cię obowiązywać.

Czy warto wziąć pożyczkę hipoteczną na dowolny cel?

Pożyczka hipoteczna oferuje osobom fizycznym szereg możliwości finansowych, szczególnie gdy potrzebują one znacznych środków na różne cele. Umożliwia uzyskanie niezbędnych środków na zakup dodatkowej nieruchomości. Dzięki niej możesz zwiększyć wartość obecnie posiadanej nieruchomości poprzez jej remont i o wiele więcej.

Pożyczka hipoteczna jest więc dobrym wyborem dla osób, które poszukują finansowania na cele inne niż zakup mieszkania lub domu, dla których lepszym rozwiązaniem zazwyczaj jest kredyt mieszkaniowy. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób posiadających już nieruchomość, którą mogą zabezpieczyć pożyczkę.

Jeśli interesuje Cię pożyczka hipoteczna sprawdź również opinie na forum w internecie. Dzięki temu sprawdzisz, co o tym rodzaju finansowania uważają osoby, które już je zaciągnęły.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

...ze swoim zobowiązaniem. Jeśli dotychczas spłacałeś swój kredyt gotówkowy terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji...

...przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania