Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym. Co wybrać?

Zaktualizowano: 2022-11-30 12:38
Opublikowano: 2019-12-29 08:00
Średnia ocena: 5,93/6 Głosów: 28
Różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym. Co wybrać?

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny, czy mimo zbliżonej nazwy, istnieją jakieś różnice pomiędzy tymi dwoma produktami? Okazuje się, że tak, ponieważ tylko jedna z nich udzielana jest na remont wcześniej nabytej nieruchomości.

Wiele osób, które myślą o tym, aby starać się o kredyt na zakup mieszkania, rozważa pożyczkę hipoteczną. Podobna do kredytu hipotecznego nazwa, sprawia, że wnioskujący, którzy nie są zaznajomieni z tematyką finansową, o różnicach dowiadują się dopiero podczas szukania najlepszych ofert.

Wbrew pozorom ten artykuł może pomóc nie tylko tym, którzy chcą kupić własną nieruchomość, ale również tym, którzy już ją mają. Czym różnią się oba produkty? Zapraszam do lektury.

Czy różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Wszystkim i niczym. Każdy kredyt hipoteczny może być jednocześnie pożyczką hipoteczną, jednak pożyczka nie może być kredytem. Brzmi nieco zagadkowo? Jedno i drugie zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką. Jednak czym się różni pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Jedną z różnic jest cel. Kredyt hipoteczny udzielany jest na zakup lub remont konkretnej nieruchomości, określonej w umowie. Pożyczkę można otrzymać na dowolny cel, niekoniecznie związany z lokalem mieszkalnym. Różne mogą być również instytucje udzielające zobowiązań. Kredyty hipoteczne to produkt bankowy.

Tylko banki działając na podstawie Prawa bankowego i Ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, mogą udzielać takich zobowiązań. Kredyty te zgodnie z prawem, nie należą do grona kredytów konsumenckich.

Trzecią różnicą jest wysokość zobowiązania. Ile można wziąć kredytu pod hipotekę? Kredyt hipoteczny najczęściej może sfinansować 80% wartości nabywanej nieruchomości. Maksymalna wysokość pożyczki zależy od banku, jednak najczęściej spotyka się oferty finansujące 60% wartości nieruchomości.

A czy pożyczka hipoteczna jest kredytem konsumenckim? Tego typu zobowiązanie może udzielić zarówno bank, jak i instytucja prywatna, działająca na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

To może Cię zainteresować: Kto może skorzystać z kredytu pod hipotekę?

Na co można przeznaczyć pożyczkę hipoteczną i kredyt hipoteczny?

Jak już zostało wspomniane, różnicą pomiędzy pożyczką hipoteczną i kredytem hipotecznym jest cel, na jaki można spożytkować otrzymane środki.

Kredyt hipoteczny — na co można przeznaczyć:

Pożyczka hipoteczna — na co można przeznaczyć:

  • na remont nieruchomości,
  • na modernizację nieruchomości,
  • na zakup samochodu,
  • na sfinansowanie kosztów wesela czy wycieczki,
  • na spłatę innych zobowiązań.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę hipoteczną lub kredyt hipoteczny?

Do udzielenia kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego, który najczęściej wynosi minimum 20%. Wyjątkiem będzie skorzystanie z kredytu bez wkładu własnego z tzw. spłatą rodzinną. A czy do pożyczki hipotecznej również potrzebny jest wkład własny? W tym wypadku zabezpieczenie kredytu stanowi jedynie nieruchomość, co sprawia, że dodatkowy wkład nie jest potrzebny.

Jakie warunki należy jeszcze spełnić? Jak wygląda kwestia: pożyczka hipoteczna a zdolność kredytowa? Sprawdź w poniższej tabeli.

Kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna

Zdolność kredytowa

Bank sprawdza zdolność kredytową wnioskującego przed wydaniem decyzji

Wiek kredytobiorcy

Maksymalnie ok. 70 lat (w zależności od długości okresu spłaty)

Maksymalnie ok. 70 lat. W przypadku gdy pożyczkodawcą jest prywatna instytucja, warunki mogą być nieco inne

Wkład własny

Wymagany. Zgodnie z Rekomendacją S powinien wynosić minimum 20%

Brak wkładu własnego

Kwota kredytu

Do 80%-90% wartości nieruchomości

Do 60-80% wartości nieruchomości

Okres spłaty

Maksymalnie 35 lat

Najczęściej do 20 - 25 lat

Ważną kwestią, którą warto poruszyć jest pożyczka hipoteczna i wiek kredytobiorcy. W przypadku, gdy pożyczkodawcą jest bank, to najczęściej stosuje on takie same zasady jak przy kredycie hipotecznym.

Jednak warto pamiętać, że najważniejszą kwestią przy ustalaniu górnej granicy wieku jest okres spłaty zobowiązania. Zupełnie inaczej będzie on kształtował się przy kredycie zaciągniętym na 10 lat i na 30 lat.

Koszt pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego

W przypadku pożyczki hipotecznej podobnie jak w przypadku kredytu na całkowity koszt zobowiązania mogą składać się te same elementy, czyli: stopa procentowa WIBOR® i marża banku (oprocentowanie pożyczki hipotecznej lub kredytu), prowizje banku i opłaty przygotowawcze — w formie jednorazowej opłaty lub doliczane do rat, ubezpieczenia nieruchomości i pożyczki. W tym wypadku również warto zwracać uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), porównując poszczególne oferty.

Chcesz sprawdzić, ile wyniesie Cię kredyt lub pożyczka hipoteczna? Kalkulator internetowy pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wystarczy, że wpiszesz kwotę finansowania, okres spłaty oraz podasz oprocentowanie.

Jeśli nie chcesz samodzielnie sprawdzać wszystkich opcji, skorzystaj z rankingu pożyczek hipotecznych i kredytów hipotecznych. Znajdziesz tam aktualne oferty wraz z podanym RRSO, który przedstawia wszystkie koszty zobowiązania.

Sprawdź, ile wynosi RRSO pożyczek hipotecznych w 3 popularnych bankach

Pożyczki hipoteczne

RRSO

PKO pożyczka hipoteczna

11,72

Pożyczka hipoteczna ING

13,03%

Pożyczka hipoteczna Santander

11,54%

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny? Co wybrać?

Co lepsze kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Odpowiedź na to pytanie warto uzależnić od celu finansowania oraz posiadanego wkładu własnego.

Jeśli zamierzasz kupić nieruchomość i możesz pozwolić sobie na wpłatę wkładu, wybierz kredyt hipoteczny. Jeśli jednak planujesz niewielki remont i chcesz szybko spłacić swoje zobowiązanie — lepszą opcją może okazać się pożyczka hipoteczna.

Kiedy zdecydować się na pożyczkę hipoteczną?

Szybka pożyczka hipoteczna to dobry sposób na pozyskanie wysokiego finansowania na dowolny cel, w przypadku gdy otrzymanie kredytu gotówkowego nie będzie możliwe lub opłacalne. Pożyczka hipoteczna może wynosić nawet 60% wartości nieruchomości, co w przypadku domu o wartości 800 tys. złotych, daje kwotę 480 tys. złotych.

Kiedy zdecydować się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż pożyczka, a dodatkowo jest idealnie skrojony pod potrzeby osób, które chcą kupić własną nieruchomość. Jeśli więc planujesz zakup mieszkania czy domu, sięgnij właśnie po kredyt zabezpieczony na hipotece.

Warto przeczytać: Ile kosztuje pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Podsumowanie

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to dwa zupełnie różne produkty finansowe, chociaż jednym i drugim możesz sfinansować zakup lub remont nieruchomości. Kredyt hipoteczny może jednak zostać spożytkowany na wykończenie tylko i wyłącznie tej nieruchomości, którą właśnie nabyłeś za środki wypłacone w ramach finansowania.

Pożyczka hipoteczna podobnie jak kredyt gotówkowy może z kolei zostać spożytkowana na dowolny cel. Różnica jest jednak w kwocie finansowania oraz zabezpieczeniu. Pożyczka zabezpieczona jest hipoteką, dzięki czemu może wynosić ponad 300 tys. złotych. Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego nie przekracza z kolei 255 500 zł.

Komentarze

Powiązane artykuły

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?
30.01.2023

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?

...programu rządowego, który zwiększa szanse Polaków na zakup wymarzonej nieruchomości. Program Pierwsze Mieszkanie zakłada wsparcie w postaci udzielenia gwarancji na nisko oprocentowany kredyt hipoteczny, a także ułatwienia w zakładaniu kont oszczędnościowych, z których środki zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy. W poniższym artykule zajmiemy się pierwszym pomysłem – programem...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Program Pierwsze Mieszkanie
23.01.2023

Kto będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

...obecnej sytuacji gospodarczej szczególnie trudno jest uzyskać zgodę na kredyt hipoteczny – w obliczu rosnących rat zobowiązań oraz rekordowych stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków znacząco spadła. Rozwiązaniem na problemy z zakupem własnego lokum może być program...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku
20.01.2023

Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

...dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Jeśli więc spłacasz kredyt hipoteczny, dopłaty rządowe mogą Ci pomóc przez pewien czas w spłacie...

...względu na wysokie stopy procentowe kredyty hipoteczne w 2023 r. wciąż są dość drogie, co powoduje, że nie tylko...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Mieszkanie bezczynszowe
28.12.2022

Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Mieszkanie bezczynszowe, czyli pozbawione konieczności uiszczania comiesięcznych należności do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niższe opłaty oznaczają spore oszczędności, jednak wiąże się z nimi znacznie większa odpowiedzialność właścicieli niż w przypadku tradycyjnych, czynszowych mieszkań. Czy warto kupić mieszkanie...
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?
14.12.2022

Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?

...zarobki i mieć nerwy ze stali. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny dla singla? Jakie są alternatywy w przypadku negatywnej decyzji?...

...a ostateczny koszt zobowiązania jest wysoki. Jeśli zależy Ci na kredycie hipotecznym dla singla, sprawdź forum dla kredytobiorców lub zasięgnij porady...

Zobacz więcej
7 min. czytania
O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku?
08.12.2022

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...stóp procentowych. Osoby, które kilka lat temu zaciągnęły kredyt hipoteczny, teraz muszą zmierzyć się z dużymi podwyżkami, często nawet o...

...na 30 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M]. Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
5 min. czytania