Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym. Co wybrać?

Zaktualizowano: 2023-05-10 10:11
Opublikowano: 2019-12-29 08:00
Średnia ocena: 5,93/6 Głosów: 28
Różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym. Co wybrać?

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny, czy mimo zbliżonej nazwy, istnieją jakieś różnice pomiędzy tymi dwoma produktami? Okazuje się, że tak, ponieważ tylko jedna z nich udzielana jest na remont wcześniej nabytej nieruchomości.

Wiele osób, które myślą o tym, aby starać się o kredyt na zakup mieszkania, rozważa pożyczkę hipoteczną. Podobna do kredytu hipotecznego nazwa, sprawia, że wnioskujący, którzy nie są zaznajomieni z tematyką finansową, o różnicach dowiadują się dopiero podczas szukania najlepszych ofert.

Wbrew pozorom ten artykuł może pomóc nie tylko tym, którzy chcą kupić własną nieruchomość, ale również tym, którzy już ją mają. Czym różnią się oba produkty? Zapraszam do lektury.

Czy różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Wszystkim i niczym. Każdy kredyt hipoteczny może być jednocześnie pożyczką hipoteczną, jednak pożyczka nie może być kredytem. Brzmi nieco zagadkowo? Jedno i drugie zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką. Jednak czym się różni pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Jedną z różnic jest cel. Kredyt hipoteczny udzielany jest na zakup lub remont konkretnej nieruchomości, określonej w umowie. Pożyczkę można otrzymać na dowolny cel, niekoniecznie związany z lokalem mieszkalnym. Różne mogą być również instytucje udzielające zobowiązań. Kredyty hipoteczne to produkt bankowy.

Tylko banki działając na podstawie Prawa bankowego i Ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, mogą udzielać takich zobowiązań. Kredyty te zgodnie z prawem, nie należą do grona kredytów konsumenckich.

Trzecią różnicą jest wysokość zobowiązania. Ile można wziąć kredytu pod hipotekę? Kredyt hipoteczny najczęściej może sfinansować 80% wartości nabywanej nieruchomości. Maksymalna wysokość pożyczki zależy od banku, jednak najczęściej spotyka się oferty finansujące 60% wartości nieruchomości.

A czy pożyczka hipoteczna jest kredytem konsumenckim? Tego typu zobowiązanie może udzielić zarówno bank, jak i instytucja prywatna, działająca na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

To może Cię zainteresować: Kto może skorzystać z kredytu pod hipotekę?

Na co można przeznaczyć pożyczkę hipoteczną i kredyt hipoteczny?

Jak już zostało wspomniane, różnicą pomiędzy pożyczką hipoteczną i kredytem hipotecznym jest cel, na jaki można spożytkować otrzymane środki.

Kredyt hipoteczny — na co można przeznaczyć:

Pożyczka hipoteczna — na co można przeznaczyć:

  • na remont nieruchomości,
  • na modernizację nieruchomości,
  • na zakup samochodu,
  • na sfinansowanie kosztów wesela czy wycieczki,
  • na spłatę innych zobowiązań.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę hipoteczną lub kredyt hipoteczny?

Do udzielenia kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego, który najczęściej wynosi minimum 20%. Wyjątkiem będzie skorzystanie z kredytu bez wkładu własnego z tzw. spłatą rodzinną. A czy do pożyczki hipotecznej również potrzebny jest wkład własny? W tym wypadku zabezpieczenie kredytu stanowi jedynie nieruchomość, co sprawia, że dodatkowy wkład nie jest potrzebny.

Jakie warunki należy jeszcze spełnić? Jak wygląda kwestia: pożyczka hipoteczna a zdolność kredytowa? Sprawdź w poniższej tabeli.

Kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna

Zdolność kredytowa

Bank sprawdza zdolność kredytową wnioskującego przed wydaniem decyzji

Wiek kredytobiorcy

Maksymalnie ok. 70 lat (w zależności od długości okresu spłaty)

Maksymalnie ok. 70 lat. W przypadku gdy pożyczkodawcą jest prywatna instytucja, warunki mogą być nieco inne

Wkład własny

Wymagany. Zgodnie z Rekomendacją S powinien wynosić minimum 20%

Brak wkładu własnego

Kwota kredytu

Do 80%-90% wartości nieruchomości

Do 60-80% wartości nieruchomości

Okres spłaty

Maksymalnie 35 lat

Najczęściej do 20 - 25 lat

Ważną kwestią, którą warto poruszyć jest pożyczka hipoteczna i wiek kredytobiorcy. W przypadku, gdy pożyczkodawcą jest bank, to najczęściej stosuje on takie same zasady jak przy kredycie hipotecznym.

Jednak warto pamiętać, że najważniejszą kwestią przy ustalaniu górnej granicy wieku jest okres spłaty zobowiązania. Zupełnie inaczej będzie on kształtował się przy kredycie zaciągniętym na 10 lat i na 30 lat.

Koszt pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego

W przypadku pożyczki hipotecznej podobnie jak w przypadku kredytu na całkowity koszt zobowiązania mogą składać się te same elementy, czyli: stopa procentowa WIBOR® i marża banku (oprocentowanie pożyczki hipotecznej lub kredytu), prowizje banku i opłaty przygotowawcze — w formie jednorazowej opłaty lub doliczane do rat, ubezpieczenia nieruchomości i pożyczki. W tym wypadku również warto zwracać uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), porównując poszczególne oferty.

Chcesz sprawdzić, ile wyniesie Cię kredyt lub pożyczka hipoteczna? Kalkulator internetowy pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wystarczy, że wpiszesz kwotę finansowania, okres spłaty oraz podasz oprocentowanie.

Jeśli nie chcesz samodzielnie sprawdzać wszystkich opcji, skorzystaj z rankingu pożyczek hipotecznych i kredytów hipotecznych. Znajdziesz tam aktualne oferty wraz z podanym RRSO, który przedstawia wszystkie koszty zobowiązania.

Sprawdź, ile wynosi RRSO pożyczek hipotecznych w 3 popularnych bankach

Pożyczki hipoteczne

RRSO

PKO pożyczka hipoteczna

11,72

Pożyczka hipoteczna ING

13,03%

Pożyczka hipoteczna Santander

11,54%

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny? Co wybrać?

Co lepsze kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Odpowiedź na to pytanie warto uzależnić od celu finansowania oraz posiadanego wkładu własnego.

Jeśli zamierzasz kupić nieruchomość i możesz pozwolić sobie na wpłatę wkładu, wybierz kredyt hipoteczny. Jeśli jednak planujesz niewielki remont i chcesz szybko spłacić swoje zobowiązanie — lepszą opcją może okazać się pożyczka hipoteczna.

Kiedy zdecydować się na pożyczkę hipoteczną?

Szybka pożyczka hipoteczna to dobry sposób na pozyskanie wysokiego finansowania na dowolny cel, w przypadku gdy otrzymanie kredytu gotówkowego nie będzie możliwe lub opłacalne. Pożyczka hipoteczna może wynosić nawet 60% wartości nieruchomości, co w przypadku domu o wartości 800 tys. złotych, daje kwotę 480 tys. złotych.

Kiedy zdecydować się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż pożyczka, a dodatkowo jest idealnie skrojony pod potrzeby osób, które chcą kupić własną nieruchomość. Jeśli więc planujesz zakup mieszkania czy domu, sięgnij właśnie po kredyt zabezpieczony na hipotece.

Warto przeczytać: Ile kosztuje pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Podsumowanie

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to dwa zupełnie różne produkty finansowe, chociaż jednym i drugim możesz sfinansować zakup lub remont nieruchomości. Kredyt hipoteczny może jednak zostać spożytkowany na wykończenie tylko i wyłącznie tej nieruchomości, którą właśnie nabyłeś za środki wypłacone w ramach finansowania.

Pożyczka hipoteczna podobnie jak kredyt gotówkowy może z kolei zostać spożytkowana na dowolny cel. Różnica jest jednak w kwocie finansowania oraz zabezpieczeniu. Pożyczka zabezpieczona jest hipoteką, dzięki czemu może wynosić ponad 300 tys. złotych. Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego nie przekracza z kolei 255 500 zł.

Nie przegap: Kredyt 400 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Bon mieszkaniowy {{year}}

Bon mieszkaniowy 2024

...mieć on wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości (kryterium nie dotyczyło ubiegania się o...

...głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi miał być przeznaczony dla rodzin wielodzietnych...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Symulacja kredytu hipotecznego w {{year}}

Symulacja kredytu hipotecznego w 2024

...zmienić w czasie trwania umowy kredytowej, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie składa się ze...

...zaciągnąć zobowiązanie, warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego w różnych bankach i dla różnych wariantów oferty, aby dzięki...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferował preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należało złożyć...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w {{year}}?

Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w 2024?

...do 600 tys. zł. Większe rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe 100 tys. zł za każdą osobę. Lata 2021-2022 były bardzo trudne dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie – 6,75%. Wraz z nimi w górę...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Tarcza dla kredytobiorców

Tarcza dla kredytobiorców. Dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2024?

...wniosek o wsparcie należało złożyć do banku, w którym uzyskano kredyt hipoteczny. Warto jednak podkreślić, że mimo spełnienia jednego z...

...i 2022 roku. Odetchnąć mogły osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ich raty w końcu zaczęły spadać. Malejąca inflacja...

Zobacz więcej
14 min. czytania