Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Ile kosztuje kredyt na święta? W jakim banku starać się o świąteczny kredyt?

Zaktualizowano: 2021-12-06 09:36
Opublikowano: 2019-12-09 14:10
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 22
Ile kosztuje kredyt na święta?

W ubiegłym roku Polacy deklarowali, że na wydatki związane ze świętami, przeznaczą średnio 1318 złotych. To niemała kwota. Zważywszy na fakt, że od kilka lat wzrasta z każdym rokiem, można się spodziewać, że i w tym roku będzie wyższa. Nie każdy dysponuje oszczędnościami, które pozwolą pokryć wszystkie bożonarodzeniowe koszty. Z pomocą przychodzi kredyt świąteczny. Czy jednak kredyt na święta to aby na pewno dobry pomysł?

Prezenty, wystawne obiady, dojazdy do rodziny – w okresie świąt wydatki wydają się stale rosnąć. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na kredyt gotówkowy. Które oferty kredytów mogą okazać się dobrym wyborem w tym okresie?

Kredyt na święta – najważniejsze informacje o świątecznej ofercie banków

Kredyt gotówkowy na święta to propozycja, która cyklicznie pojawia się w ofercie niektórych banków. Zazwyczaj dostępna jest już na początku grudnia. W rzeczywistości jest to nic innego niż kredyt gotówkowy najczęściej na promocyjnych warunkach, choć niekiedy promocja opiera się bardziej na chwycie marketingowym aniżeli realnych oszczędnościach.

Kredyt na święta nierzadko przyjmuje postać pożyczki na klik, czyli takiej, którą można otrzymać niemal natychmiast i to przez internet. Dzięki temu szybko można otrzymać zastrzyk gotówki. Szybkie pożyczki przeważnie wiążą się jednak z ograniczoną dostępną kwotą. Niemniej, takie jest ich założenie. Kredy na święta ma umożliwić zakup nieco droższych prezentów dla bliskich czy organizację wystawnej kolacji. Takie cele nie wymagają więc wysokiej kwoty. Z tego też względu kredyt na święta zazwyczaj wynosi maksymalnie kilka tysięcy złotych.

Sprawdź, czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kiedy zdecydować się na kredyt w banku?

Kto może starać się o kredyt na święta?

Świąteczny kredyt gotówkowy nie musi być adresowany do wszystkich usługobiorców. Część banków zapewnia bardzo atrakcyjne warunki, jednak ograniczając warunki przystąpienia do samej umowy. Oferty mogą być dostępne wyłącznie dla stałych klientów banków lub wręcz przeciwnie, tylko dla osób, które wcześniej nigdy nie korzystały z usług danej instytucji. Zanim wybierzesz odpowiednią ofertę, sprawdź, czy masz faktyczną możliwość, by z niej skorzystać.

Kredyt na święta bez weryfikacji BIK?

Kredyt na święta bez weryfikacji BIK nie będzie dostępny w ofercie banków. Te zawsze sprawdzają historię potencjalnych kredytobiorców. Co więcej, o taką pożyczkę może być także coraz trudniej w instytucjach pozabankowych. Kredyt bez BIK wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem. Zazwyczaj jednak taka weryfikacja przebiega automatycznie, dzięki czemu nie wyklucza otrzymania szybkiej pożyczki.

Kredyt na święta a zdolność kredytowa

Podobnie, jak w przypadku każdego innego kredytu, warunkiem otrzymania kredytu na święta, jest zdolność kredytowa. Jej wysokość jest ściśle zależna od wysokości kredytu. O ile wystarczą nam 2-3 tysiące złotych, które zamierzamy spłacić w ciągu 12- 24 miesięcy, to nasza zdolność nie musi być wysoka. Sytuacja będzie wyglądać jednak zupełnie inaczej, gdy kredyt na święta będzie oscylował w okolicy kilkudziesięciu złotych.

Warunki kredytu świątecznego

Jakie są warunki kredytu świątecznego? To zależy od banku czy też instytucji pozabankowej. Niemniej zebraliśmy ogólne wytyczne na podstawie kilku, aktualnych propozycji kredytowych.

Maksymalna kwota kredytu na święta

Maksymalna kwota kredytu na święta zazwyczaj nie jest wysoka. Przykład stanowi pożyczka świąteczna w Alior Banku. To możliwość uzyskania do 5 tysięcy złotych. Podobne kwoty oferują także parabanki. Dla przykładu pożyczka świąteczna w SolCredit to od 100 do 5000 złotych, a w Providencie nawet do 20.000 złotych.

Sprawdź koniecznie: Kredyt gotówkowy w Alior Banku − kalkulator, opinie. Warunki pożyczki gotówkowej w Alior Banku

Okres spłaty kredytu świątecznego

Zróżnicowany jest także okres spłaty kredytu świątecznego. Niemniej najczęściej wynosi on do 10 lat. To zatem typowy maksymalny okres dla kredytu gotówkowego. Zupełnie inaczej będzie to wyglądać w przypadku chwilówek, na których spłatę mamy zazwyczaj do 30, a niekiedy do 60 dni.

Jak szybko bank wypłaci pieniądze w ramach kredytu na święta?

Kredyt na święta z założenia ma ratować w nagłych sytuacjach, np. podczas zakupów świątecznych, dlatego też przeważnie można go otrzymać niemal natychmiast. Co to oznacza? Środki na Twoim koncie mogą pojawić się nawet 15 minut po złożeniu wniosku. Standardowy czas oczekiwania na kredyt gotówkowy najczęściej wynosi maksymalnie 1 dzień roboczy.

Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy? Jak długo trzeba czekać na wypłatę pieniędzy w bankach?

Jakie dokumenty będą potrzebne, wnioskując o kredyt na święta?

Kredyt na święta nie wymaga licznych dokumentów. Niezbędne będzie oczywiście wypełnienie wniosku kredytowego, w którym należy podać wszystkie istotne dane osobowe. Niekiedy konieczne możesz być także dołączenie skanu dowodu osobistego oraz złożenie oświadczenia o zarobkach. W przypadku kredytu gotówkowego na duże kwoty najczęściej konieczne jest także zaświadczenie o dochodach.

Kredyt na święta bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Kredyt świąteczny bez zaświadczeń jest jak najbardziej dostępny. To najczęściej oferta dla stałych klientów, którzy muszą jedynie złożyć oświadczenie o zarobkach. Nie oznacza to oczywiście, że banki nie zweryfikują zdolności kredytowej na podstawie wpływów na konto bankowe.

Ile kosztuje kredyt na święta? Kalkulator

Koszty zależne są od wybranej oferty. Niemniej w przypadku pożyczki na klik, która reklamowana jest także jako pożyczka świąteczna RRSO wynosi 7,43%. To obecnie rzeczywiście jedna z bardziej atrakcyjnych ofert. Jeśli przyjrzeć się ofercie kredytów gotówkowych w innych bankach, to na drugiej pozycji znajduje się obecnie BNP Paribas z RRSO wynoszący 9,91%. Podium zamyka zaś Bank Santander z RRSO powyżej 11%. Koszty te zostały podane dla pożyczki w wysokości 5000 złotych.

Jaki bank wybrać decydując się na kredyt świąteczny?

Aktualnie żaden bank nie posiada w swojej ofercie oferty, którą można nazwać kredytem świątecznym. Dostępne są jednak pewne oferty promocyjne, tak jak ta przytoczona już w Alior Banku, która jest pożyczką na klik.

A który bank wybrać, gdy chcesz się zdecydować na szybki kredyt, który ma pokryć świąteczne wydatki? Warto porównać wszystkie dostępne oferty. Na szczęście nie musisz tego robić samodzielnie. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora kredytów gotówkowych.

Czy kredyt na święta jest bezpieczny?

Święta na kredyt nie zawsze są dobrym pomysłem. W końcu to tylko 3 dni w roku, które szybko miną, a Ty zostaniesz z kredytem do spłacenia. Skromniej nie zawsze znaczy gorzej. Jeśli jednak wiesz, że po nowym roku otrzymasz zastrzyk gotówki, to możesz pozwolić sobie na drobne szaleństwa.

Kredyt na święta – na co uważać?

Słysząc o obniżeniu oprocentowania nominalnego, czujesz, że to świetna okazja, by skorzystać z kredytu? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie zwróć uwagę, czy promocyjne warunki nie oznaczają dla klienta dodatkowych opłat w postaci kosztów okołokredytowych. Instytucje finansowe często wykorzystują promocyjne oferty, by podnieść koszty dodatkowe, dzięki czemu bank nie jest stratny, a faktyczny koszt zadłużenia, mimo promocyjnych warunków, wcale nie zapewnia korzyści względem standardowych ofert dostępnych na rynku.

Sprawdź dokładnie RRSO świątecznych kredytów, a także skorzystaj z prostych narzędzi finansowych, czyli kalkulatora kredytów i rankingu kredytów gotówkowych. Błyskawicznie porównasz oferty, mając świadomość, ile będzie cię ostatecznie kosztować skorzystanie z oferty instytucji.

Kredyt na święta w banku czy pożyczka pozabankowa?

Pożyczka pozabankowa może okazać się tańsza od kredytu w banku, ale wyłącznie pod warunkiem, że dotrzymasz okresu spłaty. A ten wynosi przeważnie 30 dni. Jeśli jesteś zatem w stanie tak szybko spłacić swoje zobowiązanie, to możliwe, że nie poniesiesz żadnych kosztów pożyczki, a to dlatego, że instytucje pozabankowe często oferują darmową pierwszą pożyczkę. Każdy dzień opóźnienia w spłacie to jednak wysokie koszty. Pożyczki świąteczne na dowód mogą więc okazać się bardzo kosztowne.

Świąteczny kredyt gotówkowy może okazać się atrakcyjny, warto zatem dać szansę i sprawdzić usługi, które dostępne są tylko czasowo. Poświęcisz na to tylko kilka minut, a będziesz mieć pewność, czy warto spieszyć się z zawarciem umowy.

Nie wszystkie promocyjne oferty pożyczki na święta są warte Twojej uwagi. Pamiętaj o dodatkowych kosztach, które mogą znacznie podnieść całkowity koszt zadłużenia.

Sprawdź także:

Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Kredyt dla bezrobotnych – czy w ofercie banków znaleźć można kredyt dla bezrobotnych online?

Karta kredytowa czy kredyt − co wybrać? Różnice, warunki, koszty

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania