× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt gotówkowy a scoring BIK - wymagana punktacja

Zaktualizowano: 02.02.2021 13:58
Opublikowano: 30.11.2020 15:10
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 9

Scoring BIK to ocena punktowa przyszłego kredytobiorcy. Jak powstaje scoring BIK dla konkretnego klienta banku? Co jest brane pod uwagę i jak scoring BIK wpływa na uzyskanie zgody kredytowej w przypadku kredytu gotówkowego?

Zdobycie pieniędzy na dowolny cel może okazać się jedyną możliwością, gdy twoja sytuacja finansowa w danym momencie będzie wymagała szybkiej pomocy. Decydując się na kredyt gotówkowy, musisz pamiętać o tym, że oferta zostanie przyznana dopiero po weryfikacji klienta, szczególnie teraz, w momencie pandemii. Czy możemy wskazać, jak przebiega scoring BIK, a także jaka punktacja pozwoli ci uzyskać zgodę na kredyt? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, które pomogą ci zdecydować, czy wypełnienie i wysłanie wniosku o kredyt będzie miało szansę zakończyć się zawarciem umowy.

Pamiętaj, że każdy bank może mieć własne kryteria związane z udzieleniem zadłużenia, a to oznacza, że warto rozważyć możliwość ubiegania się o kredyt przynajmniej w dwóch bankach, jednocześnie zwiększając swoją szansę na dostęp do dodatkowych pieniędzy. Gwarantujemy, że z naszą pomocą szybko wybierzesz kilka interesujących zadłużeń, które spełnią wszystkie twoje oczekiwania.

Kredyt gotówkowy - pieniądze na dowolny cel

Kredyt gotówkowy w przeciwieństwie do innych kredytów gwarantuje dużą swobodę i co ważniejsze, pieniądze na całkowicie dowolny cel. Choć kredyty celowe gwarantują niższe oprocentowanie, a także mniejsze ryzyko kredytowe, to właśnie kredyt gotówkowy stał się jedną z najpopularniejszych ofert finansowych. W ciągu ostatnich miesięcy kredyt gotówkowy odnotował jednak znaczny spadek zainteresowania klientów banków, powodem jest bez wątpienia sytuacja wywołana epidemią i coraz większymi problemami z uzyskaniem zgody kredytowej. Kleinci banków dużo ostrożniej podchodzą do usług finansowych, a decydując się na kredyt gotówkowy, wybierają zadłużenia o dużo niższej wartości, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Warto jednak pamiętać, że kredyt gotówkowy ma wiele zalet, których brakuje innym zobowiązaniom. Klient banku może całkowicie dowolnie rozdysponować uzyskane pieniądze, a zachęca do tego rekordowo niskie oprocentowanie stóp procentowych NBP. Czy w ofercie banków lub parabanków, można szukać podobnego zobowiązania? Alternatywą dla kredytu gotówkowego może być karta kredytowa lub chwilówka. Choć trzeba pamiętać, że każda z tych usług ma inne warunki, dzięki czemu to klient może zdecydować, która z usług jest mu bliższa. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej, koniecznie sprawdź bazę naszych artykułów.

Czy kredyt gotówkowy wymaga mniej formalności niż innego rodzaju kredyty?

Banki chętnie reklamują kredyty gotówkowe, jako zadłużenia, które praktycznie nie wymagają żadnych formalności. Czy to prawda? Okazuje się, że nie do końca. Choć faktycznie możliwe jest wnioskowanie o kredyt online, a pieniądze mogą na koncie klienta pojawić się nawet w ciągu kilkunastu minut od złożenia podpisu na umowie, kredytobiorca będzie musiał dostarczyć do banku więcej dokumentów niż tylko wypełniony wniosek o kredyt.

Wniosek, skan dowodu osobistego, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach lub wyciąg z konta bankowego, to podstawowe dokumenty, jakie wiążą się z zawarciem umowy kredytowej. Na mniej formalności mogą liczyć stali klienci banku, ale i oni muszą pamiętać o tym, że bank przed udzieleniem kredytu sprawdzi nie tylko ich zdolność kredytową, ale także historię kredytową.

Czy innego rodzaju kredyty wymagają większej liczby formalności? Zdecydowanie tak, świetnym przykładem będzie kredyt hipoteczny, który wymaga wielu dokumentów związanych z nieruchomością, a samo zdobycie kredytu wiąże się nawet z kilkoma tygodniami oczekiwania na decyzję banku. Pod tym względem trudno zaprzeczyć, że kredyt gotówkowy faktycznie jest jednym z najłatwiej dostępnych zadłużeń finansowych.

Scoring BIK - co ma wpływ na ocenę kredytobiorcy?

Scoring BIK to ocena punktowa potencjalnego kredytobiorcy, przeprowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej. Jak powstaje scoring BIK dla konkretnego klienta banku? Co jest brane pod uwagę i jak scoring BIK zostaje wykorzystany w momencie, gdy bank otrzymuje wniosek o kredyt?

Przede wszystkim scoring BIK ma za zadanie pomóc w ustaleniu, czy potencjalny klient, zgłaszając chęć zawarcia umowy z bankiem, jest osobą wiarygodną i w porównaniu do innych osób zadłużonych, skłonna będzie do spłaty zobowiązania terminowo, bez żadnych przeszkód.

Na scoring BIK wpływa kilka czynników, między innymi to, jak do tej pory prezentowała się historia kredytowa przyszłego kredytobiorcy. Biuro Informacji Kredytowej sprawdzi, z ilu zadłużeń do tej pory skorzystała osoba ubiegająca się o kredyt, a także jak przebiegła spłata zobowiązania.

Jeśli wszystkie twoje zadłużenia zostały spłacone w terminie, a ty nigdy nie miałeś problemu ze spłatą żadnego zobowiązania, otrzymasz większą liczbę punktów, co przybliży cię do zawarcia umowy kredytowej.

Scorign BIK - wymagana liczba punktów

Czy można wskazać, jaka jest minimalna liczba punktów, jaką klient banku musi uzyskać, by móc skutecznie ubiegać się o zobowiązanie finansowe? Okazuje się, że możemy przynajmniej orientacyjnie przyjąć, ilu punktów wymagać będą banki w przypadku kredytu gotówkowego lub innego zadłużenia, pamiętając, że niezależnie od rodzaju umowy, dla banku najważniejsze będzie obniżenie ryzyka kredytowego o tego, że klient nie będzie w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania. Jak możemy określić szanse klienta banku na kredyt na podstawie informacji o zdobytych punktach?

  • Klient, którego wynik wyniesie od 100 do 80 punktów, nie musi martwić się o odmowę banku w sprawie zadłużenia. Maksymalny wynik to 100 punktów, co oznacza, że w tym przedziale znajdują się klienci o najniższym ryzyku kredytowym.

  • Wynik od 79 do 60 punktów to również zadowalający wynik, w przypadku klienta, który będzie ubiegał się o kredyt gotówkowy. Trzeba jednak pamiętać, by dbać o terminową spłatę zadłużenia, gdyż nawet niewielkie opóźnienie w spłacie, które zostanie odnotowane w BIK, może przekreślić szansę na inne zobowiązanie finansowe.

  • Klient, który uzyska od 59 do 0 punktów, musi pogodzić się z tym, że bank ze względu na niską punktację nie będzie chciał ryzykować udzielenia zadłużenia. Wynik na takim poziomie oznacza, że historia kredytowa kredytobiorcy jest negatywna, a w trakcie spłaty innych zadłużeń doszło do opóźnień w spłacie, a nawet wciąż nieuregulowanych długów.

Skorzystaj z naszego rankingu kredytów gotówkowych

Już wiesz, że kredyt gotówkowy będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, a dodatkowo masz pewność, że bank udzieli ci zadłużenia, gdyż masz świetną historię kredytową, a także wysoką zdolność kredytową? W takim razie warto poświęcić kilka minut na wybranie odpowiedniego zadłużenia, dzięki czemu nie tylko szybko podpiszesz umowę, ale także będziesz mieć pewność, że kredyt będzie atrakcyjny dla ciebie pod kątem wszystkich opłat i całkowitego kosztu zobowiązania. Jak to sprawdzić nie tracąc czasu? Rozwiązaniem będzie aktualny ranking kredytów gotówkowych, dostępny na naszej stronie.

Aby z niego skorzystać, wystarczy, że określisz kwotę kredytu, którego potrzebujesz, a także wyznaczysz termin spłaty, który uważasz za odpowiedni. Pamiętaj, by porównując dostępne oferty, zwrócić uwagę na RRSO kredytów gotówkowych.

Złóż wniosek o kredyt

Nie czekaj dłużej i złóż wniosek o kredyt online. Szybko porozmawiasz z konsultantem banku, który jeszcze raz przedstawi ci ofertę kredytu, tym razem dostosowaną już do twoich indywidualnych możliwości. Wysłanie wniosku nie zobowiązuje cię do zawarcia umowy, możesz zatem taką rozmowę potraktować tylko informacyjnie. Jak przebiega cały proces wnioskowania o kredyt gotówkowy online? Na naszej stronie możesz znaleźć obszerne poradniki, dzięki którym przekonasz się, jak zdobyć kredyt na dowolny cel w PKO Banku Polskim, Alior Banku, a także BNP Paribas. To doskonała okazja, by przekonać się, jakie pytania zada ci konsultant banku, dzięki czemu przygotujesz się do tego wcześniej i nic cię nie zaskoczy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania

Jak dostosować okres kredytowania do własnych potrzeb? Co zapewni ci wydłużenie okresu spłaty? Dlaczego okres kredytowania ma tak duże znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy? Jak wybrać odpowiedni okres spłaty kredytu?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie
Kredyty gotówkowe 30.03.2021

Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie

Kredyt gotówkowy bez umowy o pracę? Czy klienci zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą liczyć na zawarcie umowy kredytowej w banku? Jakie warunki musi spełnić klient banku, chcąc mieć pewność, że otrzyma zgodę na kredyt gotówkowy?

Zobacz więcej