Kredyt lombardowy - co to jest, gdzie go dostać?

Zaktualizowano: 05.02.2021 15:04
Opublikowano: 21.12.2019 08:00
Średnia ocena: 5,91/6 Głosów: 23

Kredyt lombardowy jest zobowiązaniem, które wymaga dodatkowego zabezpieczenia. W tym przypadku takim staje się zastaw dobra majątkowego, które jest własnością potencjalnego kredytobiorcy.

Oferta banków komercyjnych, które działają na polskim rynku, jest niezwykle różnorodna. To między innymi kredyty gotówkowe na dowolny cel, kredyty samochodowe, hipoteczne, inwestycyjne. Okazuje się, że doskonale funkcjonuje także kredyt lombardowy. Warto wiedzieć o nim więcej, bo to właśnie tego rodzaju zobowiązanie może okazać się najlepszą opcją dla określonej grupy kredytobiorców. Szczegółową charakterystykę kredytu lombardowego przedstawiamy poniżej.

Co to jest kredyt lombardowy?

Kredyt lombardowy jest zobowiązaniem, które wymaga dodatkowego zabezpieczenia. W tym przypadku takim staje się zastaw dobra majątkowego, które jest własnością potencjalnego kredytobiorcy. Mienie nie zostaje oddane do baku w ramach wkładu własnego, ale jedynie zabezpieczone do momentu spłaty zaciągniętego kredytu. Wraz ze spłatą ostatniej raty kredytowej, zabezpieczenie zostaje znoszone i znowu staje się w pełni własnością klienta banku bez utraty choćby części swojej wartości.

Kredyt lombardowy - kto go udziela?

O wsparcie finansowe Polacy mogą ubiegać się w bankach komercyjnych działających na terenie naszego kraju, jak również w firmach pożyczkowych i innych instytucjach pozabankowych. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt lombardowy, nie udawaj się do lombardu. Ta nazwa może być myląca, ale takie zobowiązanie można wziąć w banku komercyjnym. Większość instytucji bankowych oferuje tego rodzaju finansowe wsparcie, natomiast nie jest to standard. Przed wybraniem się do konkretnej placówki, warto wcześniej sprawdzić, czy kredyt lombardowy jest w ich ofercie.

Warto również wspomnieć, że kredyty lombardowe udzielane są także przez Bank Centralny, a kredytobiorcą jest wtedy bank komercyjny.

Wartości pod zastaw

Zabezpieczenie kredytu lombardowego może być różne i wcale nie musi być to nieruchomość będąca własnością kredytobiorcy, chociaż oczywiście jest to najczęściej praktykowane rozwiązanie. Wszystko dlatego, że nieruchomość wykazuje zazwyczaj dużą wartość, która pokrywa zastaw.

Banki akceptują również inne formy dodatkowego zabezpieczenia tego rodzaju zobowiązania kredytowego. Pod zastaw mogą pójść papiery wartościowe, metale szlachetne czy inne towary o konkretnej wartości. Ważne jest to, by wartość mienia pod zastaw wynosiła minimum tyle, ile wartość zaciąganego kredytu.

Zastaw staje się dodatkowym zabezpieczeniem przed niewypłacalnością klienta banku. W przypadku nieterminowego spłacania rat bądź zaniechania regulowania tychże należności w ogóle, bank, który udzielił kredyt lombardowy ma prawo sprzedać zabezpieczone dobro, a uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczyć na spłatę zaległego zobowiązania.

Okres trwania umowy z bankiem

Cechą charakterystyczną kredytu lombardowego jest czas trwania współpracy pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Banki centralne udzielają takie wsparcie finansowe na krótki czas, ten wynosi od 7 dni do maksymalnie3 miesięcy. Banki komercyjne są w tej kwestii nieco bardziej elastyczne i zgadzają się na wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu regulowanie comiesięcznych rat staje się łatwiejsze do spełnienia pod względem finansowym. W ich przypadku takie zobowiązanie musi być spłacone w całości w okresie od kilku tygodni, ale nawet do 12 miesięcy. Wiele zależy od indywidualnej oferty i warunków, jakie zostały przedstawione klientowi. Pod uwagę brana jest wartość zaciąganego zobowiązania, ale też wartość zastawu.

Kto może zaciągnąć kredyt lombardowy?

Kredytobiorcą w przypadku kredytu lombardowego może być jedynie jednostka gospodarcza, która posiada dobro o konkretnej wartości, jakie może zostać przekazane pod zastaw. W większości przypadków są to firmy, które w ramach inwestycji zaciągają kredyt lombardowy, zastawiając część majątku działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą szybko uzyskać niezbędne do rozwoju środki bez generowania zbędnych kosztów. Nie muszą też inwestować własnego kapitału, dzięki czemu zachowują płynność finansową. Jeśli kredyt udzielany jest przez bank komercyjny, możliwe jest jego zaciągnięcie przez osoby fizyczne oraz prawne.

Kredytobiorcą może być także sam bank komercyjny, jeśli kredyt lombardowy udzielany jest przez Bank Centralny.

Jak zaciągnąć kredyt lombardowy?

Podstawą udzielenia kredytu lombardowego jest wskazanie ruchomości, która ma być zabezpieczona na potrzeby otrzymywanego zobowiązania. Kolejnym krokiem jest wycena tego mienia i proces ten realizowany jest przez bank, ale to przyszły kredytobiorca ponosi koszt tego działania. To głównie od wartości zabezpieczenia zależy decyzja o udzieleniu takiego wsparcia finansowego. Zdarza się, że własność kredytobiorcy może być niewystarczająca dla uzyskania kredytu lombardowego bądź wręcz przeciwnie, zdarza się, że jest wyraźnie wyższa, co nie zawsze jest opłacalne dla podmiotu, który o taki kredyt się stara.

Kwota zobowiązania a wartość zabezpieczenia

Okazuje się, że dodatkowe zabezpieczenie w formie zastawu dla banku, nie jest jedynym warunkiem, jaki musi spełnić przyszły kredytobiorca. Instytucje bankowe stawiają kolejne ograniczenia. Te dotyczą na przykład wartości zabezpieczanego mienia względem wartości zaciąganego zobowiązania. Maksymalna wartość kredytu nie może przekroczyć 80% wartości zabezpieczanego dobra. Tyle w teorii, bo w praktyce banki udzielają najczęściej kredytu o wartości od 50% do 75% ruchomości, jaka została ustanowiona pod zastaw.

Kiedy opłaca się zaciągać kredyt lombardowy?

Kredyt lombardowy to świetne rozwiązanie dla podmiotów gospodarczych, które wykazują majątek, ale nie dysponują wolnymi środkami, które mogłyby zostać przeznaczone na inwestycje w rozwój. Kredyt lombardowy umożliwia uzyskanie środków pieniężnych na dowolny cel bez żadnych kosztów, a wartością staje się w tym przypadku forma zastawu. Okazuje się, że majątek trwały firmy może na siebie zarabiać.

Przyszły kredytobiorca, który interesuje się zaciągnięciem kredytu lombardowego, musi mieć na uwadze, że takie zobowiązanie może być nieco wyżej oprocentowane aniżeli standardowy kredyt gotówkowy. Wszystko dlatego, że klient uzyskuje ulgę w procesie weryfikacji zdolności kredytowej, a jego wypłacalność oceniana jest głównie na podstawie wartości przekazanego pod zastaw kredytu mienia. Nie oznacza to oczywiście, że standardowa zdolność kredytowa jest zupełnie pomijana. Wypłacalność kredytowa również jest analizowana, ale bank nie stawia w tym zakresie aż tak rygorystycznych warunków.

Należy też wspomnieć o głównych atutach kredytu lombardowego. Oprócz tego, że może on zostać udzielony na podstawie zabezpieczenia mienia, które jest własnością kredytobiorcy, to jeszcze charakteryzuje się elastycznymi warunkach spłaty. Same środki mogą zostać wypłacalne jednorazowo albo w transzach. Cała procedura weryfikacyjna jest błyskawiczna, a pieniądze na koncie wnioskującego o kredyt lombardowy mogą znaleźć się jeszcze tego samego dnia. Trzeba przyznać, że w obliczu niespodziewanych wydatków czy konieczności podjęcia natychmiastowych kroków w kwestii działań rozwojowych podmiotów gospodarczych, takie rozwiązanie staje się nierzadko „ostatnią deską ratunku”.

Jak wybrać dobry kredyt lombardowy?

Jeśli o kredyt lombardowy stara się bank komercyjny, nie ma w zasadzie możliwości wyboru, bo takie zobowiązanie udzielane jest przez jeden Bank Centralny.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli o takie wsparcie wnioskują osoby fizyczne bądź prawne, a kredytodawcą zostaje bank komercyjny. W sieci trudno znaleźć rankingi najlepszych kredytów lombardowych, które pozwoliłyby ocenić ich atrakcyjność. O ile takie zestawienia są niezwykle popularne w przypadku kredytów hipotecznych czy gotówkowych na dowolny cel, tak po szczegóły w zakresie kredytu lombardowego należy raczej wybrać się do oddziału instytucji bankowej.

Pamiętajmy, że każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, i chociaż stopa procentowa dla kredytów lombardowych zostaje z góry określona, to jednak oprocentowanie, marża oraz koszty około kredytowe mogą warunkować wszystkie oferty.

Elastyczne warunki kredytu lombardowego wynikać też będą z indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości kredytobiorcy. Znaczenie ma też wartość oraz rodzaj zabezpieczenia, jakie dawane jest w zastaw.

Wybierając najlepszy kredyt lombardowy, pod uwagę warto wziąć nie tylko wysokość raty, ale również okres trwania umowy z bankiem (w przypadku takiego zobowiązania czas na spłatę jest dosyć krótki). Istotne są też wszelkie opłaty około kredytowe, które mogą sprawić, że takie zobowiązanie stanie się zupełnie nieopłacalne. Zawsze też trzeba ocenić swoje szanse i możliwości finansowe względem spłaty. Problemy finansowe mogą w skrajnych przypadkach skutkować utratą mienia danego jako zabezpieczenie kredytu w zastaw.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?
Kredyty gotówkowe 16.07.2021

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Zobacz więcej
Wyłudzenie kredytu – na czym polega i jak się przed nim bronić?
Kredyty gotówkowe 14.07.2021

Wyłudzenie kredytu – na czym polega i jak się przed nim bronić?

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki to przestępstwo kwalifikowane jako oszustwo, za które grozi surowa kara pozbawienia wolności. Niestety jego skutki mogą dotknąć także niewinnej osoby, jeśli oszust w celu zaciągnięcia zobowiązania posłuży się jej danymi. Sprawdź, na czym dokładnie polega wyłudzenie kredytu i jak się przed nim chronić, a także kiedy sami możemy być o takie oszustwo posądzeni.

Zobacz więcej
Żyrant - na czym polega poręczenie kredytu? Prawa i obowiązki żyranta
Kredyty gotówkowe 28.06.2021

Żyrant - na czym polega poręczenie kredytu? Prawa i obowiązki żyranta

Żyrant to potoczne określenie, którym mianuje się poręczyciela. W wielu przypadkach jest on ostatnią deską ratunku dla tych, którzy ze względu na swoją sytuację ekonomiczną mogą liczyć jedynie na kredyt z poręczeniem. Jakie obowiązki ma żyrant i na czym polega poręczenie kredytu? Sprawdźmy.

Zobacz więcej
Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?
Kredyty hipoteczne 25.06.2021

Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?

O zwrot prowizji bankowej możesz się ubiegać w banku po wcześniejszej spłacie kredytu. Prawo do odzyskania pieniędzy z tego tytułu potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. Sprawdź, o co dokładnie chodzi i jak w praktyce możesz uzyskać zwrot prowizji bankowej.

Zobacz więcej
Kredyt na fotowoltaikę - gdzie starać się o najlepszy kredyt na panele fotowoltaiczne?
Kredyty gotówkowe 24.06.2021

Kredyt na fotowoltaikę - gdzie starać się o najlepszy kredyt na panele fotowoltaiczne?

Jeśli zastanawiasz się, czy kredyt na fotowoltaikę to dobry pomysł na sfinansowanie zakupu paneli, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Wiele banków, doceniając rosnącą popularność, jaką cieszy się fotowoltaika, wprowadziła do swojej oferty propozycje pożyczek, które mają pokryć zobowiązania wynikające z takiej inwestycji.

Zobacz więcej
Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj