Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-06-27 10:06
Opublikowano: 2023-05-25 12:08
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 5 tys. zł pozwoli sfinansować wakacje czy kupić nowy sprzęt RTV do domu. Przyda się również, gdy zaskoczyły cię nagłe wydatki, związane np. z naprawą auta. W związku z tym, że kwota kredytu nie jest wysoka, to jej otrzymanie nie powinno przysporzyć trudności. Kto dokładnie może liczyć na pożyczkę na 5 tys. zł i na jakich warunkach?

Potrzebujesz pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych, któremu przyjrzymy się nieco bliżej.

Kto może wnioskować o kredyt na kwotę 5000 zł?

Kredyt do 5 tys. jest możliwy do uzyskania w krótkim czasie i to dla większości osób. W końcu nie wiąże się z wysoką zdolnością kredytową. Mimo to nie każdy może wnioskować o taką pożyczkę. Jakie warunki trzeba więc spełnić? Podstawa to:

  • wiek – o kredyt gotówkowy ubiegać mogą się osoby pełnoletnie;
  • stały dochód – nawet przy niskiej kwocie pożyczki, banki wymagają, aby kredytobiorca miał regularne dochody. W tym przypadku honorowane są różne źródła wynagrodzenia. Może to być umowa o pracę, ale nie tylko. Pod uwagę brane są również umowy cywilnoprawne, stypendia, renta czy emerytura;
  • dobra historia kredytowa – przy kwocie kredytu, która wynosi 5 tys. zł kredytobiorca nie zawsze musi mieć zbudowaną historię kredytową. Jeśli jednak nie spłacał w przeszłości swoich zobowiązań w terminie, to może mieć problem z uzyskaniem kredytu. Pożyczka 5 tysięcy bez BIK bywa dostępna w parabankach, staje się to jednak rzadkością.

Wnioskowanie o kredyt na kwotę 5000 zł może odbyć się całkowicie online. Większość banków umożliwia także złożenie wniosku przez aplikację bankową. Wystarczy wypełnić wniosek i podać wymagane informacje.

Sprawdź koniecznie: Kredyt bez historii kredytowej. Czy jest niezbędna, by dostać kredyt gotówkowy?

Zarobki do kredytu 5 tys. zł

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt w wysokości 5 tys. zł? Czy osoba, która otrzymuje niskie wynagrodzenie ma szansę na pożyczkę? Jak najbardziej. Rata takiego kredytu rozłożona na 12 miesięcy wynosi ok. 440 zł. Jeśli wydłużysz okres kredytowania do 24 miesięcy, to zmniejszy się do 230 zł. Zarobki na poziomie 2700 zł netto miesięcznie, są więc wystarczające, aby otrzymać kredyt 5 tys. zł.

Trzeba jednak pamiętać, że zarobki to nie wszystko, ponieważ bank pod uwagę bierze też koszty utrzymania. Osoba, która wynajmuje mieszkanie i płaci za nie 2000 zł może mieć już problem z uzyskaniem kredytu. Sprawdź więc najpierw, czy aby na pewno możesz sobie pozwolić na zaciągnięcie pożyczki.

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Z jakiej oferty banku można skorzystać, wnioskując o kredyt na 5 tys. zł?

Szukasz atrakcyjnej oferty kredytu na 5 tys. zł? Najprościej będzie skorzystać z kredytu gotówkowego. Obecnie atrakcyjne propozycje możesz znaleźć m.in. w Alior Banku, banku Citi Handlowy czy PKO BP. Jeśli zdecydujesz się na kredyt, którego spłatę rozłożysz na 12 miesięcy, to twoja rata nie przekroczy w każdym z nich 440 zł.

Alternatywę dla kredytu w banku stanowi pożyczka pozabankowa, czyli tzw. chwilówka. Jej warunki mogą być korzystne, zwłaszcza gdy jesteś nowym klientem. Wówczas możesz liczyć na promocyjne oferty. Musisz mieć jednak na względzie, że taka pożyczka wiąże się najczęściej z wysokimi odsetkami za zwłokę w spłacie.

Chcesz mieć pewność, że wybierasz najlepszy kredyt gotówkowy 5 tys. zł? Skorzystaj z porównywarki kredytowej. Zweryfikujesz w ten sposób, jak przedstawiają się koszty pożyczki w wybranych bankach.

Jeśli chcesz wybrać kredyt 5 tys. na samochód to jeszcze inne rozwiązanie stanowi kredyt samochodowy. Obecnie jest on jednak dostępny w niewielu bankach i może wiązać się z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia pożyczki.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt na 5 tys. zł?

Do wnioskowania o kredyt należy się odpowiednio przygotować. W przypadku kredytu gotówkowego liczba formalności nie jest jednak duża, zwłaszcza gdy porównasz je do kredytu hipotecznego. Co będzie potrzebne?

  • Dowód osobisty – zastąpić może go też paszport.
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu – przy niskich kwotach kredytu nie zawsze jest obowiązkowe, niemniej bank z pewnością poprosi o podanie źródła zarobku i danych firmy, w której kredytobiorca jest zatrudniony wraz z wysokością zarobków. Informacje te może zweryfikować.
  • Konto bankowe – zwłaszcza przy wnioskowaniu o kredyt 5 tys. przez internet będzie to wymóg konieczny, gdyż możliwe, że potrzebne będzie zlecenie przelewu weryfikacyjnego.

Kredyt 5 tys. bez zaświadczeń może być dostępny nawet w banku. Te nie zawsze wymagają dostarczania szeregu dokumentów, zwłaszcza gdy pożyczka nie opiewa na wysokie kwoty. Niemniej, aby wnioskować o taki kredyt, musisz posiadać stały dochód, który pozwoli ci na spłatę pożyczki.

Warto sprawdzić: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem?

Ile wynosi rata kredytu 5 tys. zł?

Ile dokładnie wyniesie rata twojego kredytu, gdy zdecydujesz się pożyczyć 5 tys. zł? Taką ofertę posiada każdy bank, dobrze jest więc je porównać. Nie musisz tego robić samodzielnie, ponieważ zrobiliśmy to za Ciebie. Poniżej znajdziesz symulacje kosztów kredytu na 5 tys. zł w wybranych okresach spłaty.

Kwota kredytu

Okres spłaty

Koszt całkowity kredytu

Rata

5000 zł

12 miesięcy

5 255,14 zł

437,93 zł

5000 zł

24 miesiące

5 498,14 zł

229 zł

5000 zł

36 miesięcy

5 748,26 zł

159,67 zł

Rata kredytu 5 tys. zł na 2 lata wyniesie zaledwie 229 zł. Możesz zmniejszyć ją do ok. 160 zł, gdy wydłużysz okres kredytowania do 3 lat. Miej jednak na względzie, że im dłuższy okres spłaty, tym wyższy koszt całkowity kredytu. Powyższe wyliczenia opierają się na ofercie banku Citi Handlowy.

Gdzie pożyczyć 5 tys. zł?

W jakim banku dostępny jest najlepszy kredyt do 5 tys. zł? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw sprawdzić oferty różnych banków. Najtańszy kredyt 5 tys. znajdziesz aktualnie w banku Citi Handlowy. RRSO tej oferty wynosi 9,70%. Na podobnym poziomie plasuje się RRSO kredytu gotówkowego w PKO BP. W tym przypadku RRSO to 9,80%. Nieco więcej, bo 10,36 % wynosi ono w Alior Banku.

Gdzie pożyczyć 5 tys. zł? Najlepiej w banku, w którym całkowity koszt pożyczki będzie najniższy. Jeśli pożyczysz 5 tys. zł na 12 miesięcy w banku PKO, to do oddania łącznie masz 5 257,94 zł.

Na co uważać wnioskując o kredyt na 5000 zł?

Zawsze, gdy podpisujesz umowę pożyczki, musisz szczegółowo przyjrzeć się jej zapisom. Jeśli wybrane fragmenty nie są dla ciebie zrozumiałe, to dopytaj o nie pracownika w banku. Lepiej od razu rozwiać wszystkie wątpliwości, aby nic cię nie zaskoczyło.

Na co uważać wnioskując o kredyt na 5000 zł?

  1. RRSO – to parametr, na który należy szczególnie zwrócić uwagę, ponieważ zawiera wszystkie koszty kredytu. Samo oprocentowanie to nie wszystko. Bank pobiera też prowizję za udzielenie pożyczki i wyznacza określoną marżę.
  2. Warunki spłaty – zapoznaj się z warunkami spłaty kredytu. Sprawdź, ile będziesz musiał płacić miesięcznie oraz jak długo będzie trwać okres spłaty. Upewnij się, że jesteś w stanie spłacić kredyt w określonym czasie i zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.
  3. Opłaty i prowizje – zwróć uwagę na wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje związane z kredytem gotówkowym. Często banki pobierają opłaty za udzielenie kredytu, obsługę konta kredytowego czy wcześniejszą spłatę. Zwłaszcza ten ostatni zapis ma duże znaczenie. Wcześniejsza spłata może być dla ciebie korzystna, o ile nie będziesz musiał za nią dodatkowo zapłacić.
  4. Wymagane dokumenty i kryteria – sprawdź, jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku o kredyt. Upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagane kryteria, takie jak dochód, wiek, historię kredytową itp.

Kredyt do 5 tys. online znajdziesz teraz w każdym banku. To wygodne rozwiązanie, ponieważ sprowadza proces wnioskowania o kredyt do absolutnego minimum. Wystarczy, że wypełnisz wniosek i dołączysz wymagane dokumenty. Całość nie potrwa długo, a pieniądze możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia.

Nie przegap:

Czy banki w Polsce oferują kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt 10 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 3 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

...przedmiotów stanowiących zastaw, np. wskutek inflacji lub z innych przyczyn. Koszty zobowiązania pozwoli oszacować kalkulator kredytowy. Przeczytaj także: Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Od kredytu lombardowego należy odróżnić pożyczkę lombardową, oferowaną przez instytucje zajmujące się udzielaniem zobowiązań pod zastaw, np. sprzętu RTV, biżuterii czy złota. Umowa...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Co to jest leasing konsumencki?

Co to jest leasing konsumencki? Czy leasing konsumencki samochodu się opłaca?

...która niejako wynajmuje pojazd i zobowiązuje się płacić określony czynsz za możliwość użytkowania go. Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą ofertę. Sprawdźmy dokładnie, na czym polega leasing konsumencki. Na podstawie umowy firma leasingowa zobowiązuje się do udostępnienia klientowi...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania