Kredyty gotówkowe 6 min. czytania

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy?

Zaktualizowano: 2022-04-19 09:41
Opublikowano: 2019-04-10 11:49
Średnia ocena: 5,91/6 Głosów: 33
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego są dość jasne, choć mogą się różnić w zależności od osoby, która składa wniosek. Wszystko dlatego, że najważniejsza jest zdolność kredytowa, na którą wpływ ma wiele czynników. Warunki wzięcia kredytu to przede wszystkim stały dochód i dobra historia kredytowa. Jak się jednak okazuje nie tylko. Sprawdź, jakie są zasady udzielania kredytu gotówkowego i czy aby na pewno je spełniasz!

Brakuje ci pieniędzy i zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego? Poznaj warunki, zgodnie z którymi banki przyznają zadłużenia finansowe na dowolny cel. Będziesz mieć wtedy pewność, czy kredyt gotówkowy to oferta dla ciebie i czy rzeczywiście warto z niej skorzystać. Podpowiadamy, jak wziąć kredyt gotówkowy!

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego – najważniejsze informacje

Aktualna sytuacja na rynku finansowym jest niezwykle dynamiczna. Nieustanne podwyżki stóp procentowych sprawiają, że o kredyt coraz trudniej, a to dlatego, że jego koszty są coraz większe. Nie każdy sprosta więc wymaganiom banków. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że przed otrzymaniem zgody kredytowej bank dokładnie zbada twoją historię kredytową. W tym celu wykorzystywana jest baza BIK, która systematycznie gromadzi dane na temat osób, które korzystają z zobowiązań i przebiegu ich spłaty. Osoby, które mają negatywne wpisy, związane z zaległościami w spłacie lub długami nie powinny spodziewać się pozytywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt gotówkowy.

Równie istotny będzie stały dochód. Nie musi to być od razu umowa o pracę. Banki akceptują różne źródła dochodu. Zalicza się do nich m.in.:

 • umowa o pracę na czas nieokreślony,
 • umowa o pracę na czas określony (trwająca minimum 6 miesięcy),
 • umowa zlecenie,
 • umowa o dzieło,
 • emerytura lub renta,
 • działalność gospodarcza.

To może Cię zainteresować: Ile kosztuje kredyt na 10 tys. złotych i gdzie najlepiej złożyć wniosek?

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Kto może otrzymać kredyt? Kredyt gotówkowy może otrzymać każda osoba pełnoletnia, która jest w stanie wykazać, że posiada zdolność kredytową. Co to dokładnie oznacza? Głównie udokumentowane przychody. Ale nie tylko. Bank, do którego się zgłosisz, zacznie od policzenia tzw. scoringu. Jest to system punktowy, który służy do oceny Twojej zdolności kredytowej. Pod uwagę brane będą różne czynniki: Twoje zarobki, posiadane już zobowiązania finansowe, comiesięczne wydatki, a nawet stan cywilny czy rodzaj zatrudnienia. W skrócie – musisz zarabiać tyle, aby móc sprostać spłacie wybranych rat i jednocześnie wykazać się dobrą historię kredytową, by wzbudzić zaufanie banku. Jeśli do tej pory miałeś problem z systematyczną spłatą swoich kredytów, to prawdopodobnie Twój wniosek kredytowy zostanie odrzucony.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Ile można dostać kredytu gotówkowego? Maksymalna kwota kredytu gotówkowego jest zawarta w Ustawie o kredycie konsumenckim. Wynosi ona 255 550 zł. W praktyce jednak banki najczęściej skłonne pożyczyć są nieco mniej, bo do 200 tys. złotych. Rzadko jednak kredytobiorcy wnioskują o maksymalną kwotę kredytu gotówkowego, zazwyczaj jest ona nieco mniejsza.

Zastanawiasz się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 1000 złotych? Jeśli nie masz innych zobowiązań finansowych, to wystarczy nawet 2000 złotych. Oczywiście wiele zależy od Twojej sytuacji mieszkaniowej. Wynajem mieszkania i samodzielne utrzymanie się wyklucza możliwość otrzymania takiego kredytu przy takich zarobkach, ale już przy 3000 zł netto prawdopodobnie go otrzymasz. Zawsze taki kredyt możesz też rozłożyć na raty. Kwota 200 zł miesięcznie powinna być możliwa do spłaty nawet przy niskich zarobkach.

A ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 10000? To zależy, na jaki okres chcesz wziąć kredytu. Załóżmy, że chcesz wziąć taki kredyt na 10 lat. Wówczas rata wyniesie ok. 1300 złotych. To zatem niemało. Do takiego kredytu będą już potrzebne wyższe zarobki na poziomie 3500-4000 złotych. 

Załóżmy jednak, że nie potrzebujesz aż tak wysokiego kredytu i wystarczy Ci ⅕ tej kwoty. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 20000? 20 tysięcy rozłożone na 10 lat to zaledwie 250 złotych miesięcznie. O ile masz stałe źródło dochodu, to taki kredyt otrzymasz nawet przy najniższej krajowej.

Jakie dane trzeba podać, żeby wziąć kredyt gotówkowy?

Warunkiem otrzymania kredytu jest także podanie danych osobowych. Co dokładnie będzie potrzebne? W formularzu musisz wpisać:

 • imię i nazwisko, 
 • numer PESEL, 
 • miejsce zamieszkania,
 • numer i serię dowodu osobistego.

To oczywiście nie wszystko. Zostaniesz też poproszony o podanie kwoty miesięcznych zarobków oraz posiadanych zobowiązań. Konieczne będzie też oszacowanie miesięcznych kosztów życia i podanie liczby osób, które pozostają na Twoim utrzymaniu.

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt gotówkowy?

Głównym warunkiem otrzymania kredytu gotówkowego jest wykazanie zdolności kredytowej. Bank określa tę wartość na podstawie m.in. zaświadczenia o twoich zarobkach oraz ich wysokości. Dlatego też większość banków wymaga od klientów dostarczenia dokumentu potwierdzającego miesięczne wpływy na konto bankowe kredytobiorcy. Coraz więcej instytucji upraszcza te formalności, udzielając kredytu na podstawie osobistego oświadczenia o zarobkach lub przedstawienia wyciągu z konta bankowego. 

Odpowiedź na pytanie, jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są potrzebne, brzmi zatem: dowód osobisty i zaświadczenie o zatrudnieniu lub zaświadczenie o zarobkach. Niekiedy zaświadczenie może nie być potrzebne. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy wnioskujesz o kredyt w banku, w którym posiadasz konto osobiste. Wówczas weryfikacja zdolności kredytowej jest znacznie szybsza. 

Sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2022 – gdzie szukać kredytu lub pożyczki na dowód bez zaświadczeń?

Jak wziąć kredyt gotówkowy? Krok po kroku

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? W dzisiejszych czasach zrobisz to bez problemu przez internet, a całość zajmie Ci zaledwie kilka minut. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

 1. Porównaj dostępne oferty kredytowe i wybierz tę, która spełnia Twoje oczekiwania. Najszybciej zrobisz to z pomocą porównywarki kredytów.
 2. Wypełnij formularz, który jest jednocześnie Twoim wnioskiem o kredyt. Podaj w nim swoje dane oraz oszacuj wysokość zarobków i comiesięcznych wydatków. Wskaż także pozostałe zobowiązania finansowe.
 3. Zatwierdź warunki kredytu. Zapoznaj się dokładnie z ratą kredytu, a także całkowitą kwotą do spłaty.
 4. Prześlij wniosek.
 5. Ostatnim etapem może być zrealizowanie przelewu weryfikacyjnego w celu potwierdzenia Twojej tożsamości.

I gotowe. Jak widzisz, warunki uzyskania kredytu nie są wcale przesadnie skomplikowane.

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego – co jeszcze warto wiedzieć?

Wiesz już, jakie trzeba spełnić warunki, żeby dostać kredy. Co zatem jeszcze musisz wiedzieć? Po wydaniu przez bank zgody kredytowej i podpisaniu umowy możesz spodziewać się gotówki na swoim rachunku bankowym nawet tego samego dnia. Zdecydowana większość instytucji gwarantuje wypłatę pieniędzy maksymalnie w ciągu jednego dnia roboczego. Dzięki temu kredyt gotówkowy jest świetnym zobowiązaniem dla osób, które potrzebują szybkiego wsparcia finansowego.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Czym jest dług alimentacyjny?
14.11.2022

Czym jest dług alimentacyjny? Konsekwencje niespłaconych długów alimentacyjnych

...2020, kiedy średni dług oscylował w granicach 40 tys. zł. Pomimo że osoby widniejące na listach dłużników mają poważne trudności np. z zaciągnięciem kredytu gotówkowego, zakupami na raty czy podpisaniem umowy z telefonią komórkową, długi z tytułu niepłaconych alimentów rosną i wynoszą obecnie prawie 11,8 mld zł. W Krajowym...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
09.11.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę z największą przyznawalnością?
24.10.2022

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę z największą przyznawalnością?

...pożyczkę z komornikiem od ręki? Klient, który chce uzyskać kredyt gotówkowy, musi spełnić szereg wymogów. Większość banków stosuje...

...z czynników, dzięki którym chwilówki oferowane przez firmy pozabankowe są tak popularne, są bez...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?
05.10.2022

Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?

...które uniemożliwiają spłatę zobowiązania. Łatwiej umorzyć kredyt gotówkowy niż hipoteczny – banki niechętnie zgadzają się na rezygnację...

...przyjąć lub odrzucić. Oznacza to, że do spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego, gotówkowego czy pożyczki konsolidacyjnej będą zobowiązani...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak kupić węgiel na raty? Czy bank udzieli kredytu na opał?
03.10.2022

Jak kupić węgiel na raty? Czy bank udzieli kredytu na opał?

...węgla świecą pustkami, a właściciele nie wiedzą, kiedy można spodziewać się dostaw. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z zapewnieniem opału na zimę? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Ceny opału drastycznie wzrosły, a kupno węgla po preferencyjnych cenach na stronie internetowej Polskiej Grupy Górniczej graniczy z cudem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jeszcze w...

Zobacz więcej
7 min. czytania