Kredyty gotówkowe 11 min. czytania

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Zaktualizowano: 2023-01-25 11:43
Opublikowano: 2021-08-02 11:56
Średnia ocena: 5,33/6 Głosów: 6
Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Zastanawiasz się, gdzie najłatwiej dostać kredyt? Na pewno zależy Ci, by uniknąć skomplikowanych formalności i bez problemu otrzymać potrzebną sumę pieniędzy. Odpowiedź na pytanie, w którym banku można na to liczyć, nie jest jednak prosta. Poniżej dowiesz się, od czego zależy decyzja banku i gdzie faktycznie można najłatwiej otrzymać kredyt.

W Polsce działa około 30 banków komercyjnych i ponad pół tysiąca banków spółdzielczych, w których możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny, czy firmowy. Każda z instytucji oferuje je jednak na nieco innych warunkach i prowadzi inną politykę w zakresie oceny zdolności kredytowej swoich klientów. To właśnie dlatego w niektórych bankach zaciągniesz zobowiązanie łatwo i szybko, a w innych będzie to przysłowiowa droga przez mękę.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt - co na to wpływa?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt, należy najpierw wyjaśnić, co wpływa na proces udzielania finansowania oraz sposób rozpatrywania wniosków kredytowych. Do najważniejszych czynników mających na to wpływ należy zaliczyć:

 • rodzaj kredytu – najłatwiej otrzymać prostą pożyczkę i kredyt gotówkowy na dowolny cel, natomiast najtrudniej zaciągnąć kredyt hipoteczny,
 • wysokość kredytu – im wyższa kwota zobowiązania, tym trzeba spełnić więcej wymagań i dopełnić większych formalności,
 • polityka kredytowa banku – najłatwiej o kredyt w banku, który rozwija akcję kredytową, co można rozpoznać np. po intensywnej kampanii reklamowej promującej kredyty,
 • warunki przyznawania finansowania – składając wniosek w banku, w którym spełniasz wszystkie wymagania dotyczące np. wieku, wysokości dochodów i ogólnie zdolności kredytowej, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie finansowania.

Warto też wiedzieć, że z reguły najłatwiej dostać kredyt w banku, w którym prowadzi się konto osobiste, na które od dłuższego czasu wpływa regularnie pensja lub emerytura. W takiej sytuacji bank nie wymaga już bowiem dostarczania zaświadczeń o dochodach, co skraca i ułatwia proces ubiegania się o finansowanie. Ponadto dla swoich klientów banki często formułują specjalne oferty pożyczek i kredytów, które są udzielane na korzystniejszych warunkach i na podstawie uproszczonych formalności.

Sprawdź: Kredyt dla stałych klientów - co można zyskać będąc stałym klientem banku? 

Kto może liczyć na najłatwiejszy dostępny kredyt – warunki

Najbardziej szanse na otrzymanie kredytu zależą od spełnienia dwóch warunków: posiadania zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej.

Wysoka zdolność kredytowa

Przed udzieleniem jakiegokolwiek kredytu banki badają zdolność kredytową klienta, ponieważ zobowiązują je do tego przepisy. Zasada jest tutaj prosta – kredyt w określonej wysokości może otrzymać wyłącznie osoba mająca wymaganą zdolność kredytową. Banki przy jej ocenie biorą pod uwagę wiele czynników m.in.:

 • wysokość dochodów – im są wyższe, tym łatwiej o kredyt,
 • źródło dochodów – najłatwiej dostać kredyt, uzyskując regularne dochody na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub z tytułu emerytury,
 • zawód – banki chętniej udzielają finansowania osobom wykonującym prestiżowe zawody np. prawnikom, lekarzom, dentystom, menadżerom, nauczycielom itp.
 • wysokość zobowiązań – łatwiej dostać kredyt, jeśli poziom zadłużenia nie przekracza połowy dochodów,
 • liczba osób na utrzymaniu – większe szanse na kredyt mają osoby bezdzietne,
 • wiek – w przypadku kredytów o długim okresie kredytowania np. kredytów hipotecznych łatwiejszy dostęp do nich mają osoby młode.

Dobra historia kredytowa

Na decyzję banku o udzieleniu finansowania duży wpływ ma także historia kredytowa klienta widniejąca w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli zależy Ci na zaciągnięciu zobowiązania, zadbaj o dobrą historię kredytową, czyli:

 • spłacaj zobowiązania kredytowe w terminie – nie dopuszczaj w szczególności do sytuacji, by mieć zaległości przeterminowane powyżej 30 dni,
 • nie składaj zbyt często wniosków o kredyt – zbyt duża liczba zapytań o kredyt w BIK (powyżej 3 w miesiącu) może obniżyć Twoje szanse na otrzymanie finansowania,
 • pobieraj raz na pół roku raport o sobie z BIK – dzięki temu wykryjesz ewentualne nieścisłości np. brak odnotowanej wpłaty raty kredytu, która obniży Twój scoring.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt - kredyt przez Internet czy w placówce banku?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najłatwiej dostać kredyt – online czy w placówce, zdecydowanie prościej będzie ubiegać się o finansowanie przez Internet. Kredyty przez Internet są bowiem udzielane na podstawie uproszczonych formalności, szczególnie gdy wnioskuje się o nie za pośrednictwem serwisu transakcyjnego do obsługi konta osobistego. W takim przypadku banki z reguły nie wymagają dostarczania zaświadczeń o zarobkach, ani nawet wyciągów z rachunku. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że online można się ubiegać niemal wyłącznie o kredyt gotówkowy i to w niewielkiej kwocie.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt w zależności od rodzaju kredytu

Jak już wspomnieliśmy wyżej, rodzaj kredytu ma duży wpływ na to, czy łatwo będzie go dostać.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, musisz wiedzieć, że zależy to przede wszystkim od kwoty zobowiązania, warunków kredytowania określonych przez bank oraz Twojej sytuacji finansowej. Najłatwiej o kredyt hipoteczny w banku, który proponuje go na korzystnych warunkach. Niskie koszty kredytowania przekładają się bowiem na niższe raty, a więc także na inny sposób oceny zdolności kredytowej. Swoje szanse na zaciągnięcie zobowiązania zwiększysz, jeśli będziesz mieć możliwie jak najwyższy wkład własny – wówczas kwota kredytu będzie niższa, a więc łatwiejsza do zaciągnięcia. Przy posiadaniu niewielkiej gotówki powinieneś poszukać banku oferującego kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym 10%, albo zdecydować się na niższą kwotę kredytu.

Sprawdź: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny służy do spłaty innych zobowiązań kredytowych – dzięki niemu możesz po prostu zamienić kilka innych pożyczek na jedno zobowiązanie z niższą ratą. Na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny, najlepiej odpowiedzieć w następujący sposób: w instytucji, w której spełnisz wszystkie wymagania dotyczące zdolności kredytowej. Banki udzielają takich kredytów wyłącznie osobom, które mają odpowiednio wysokie i dochody i spłacają swoje zobowiązania terminowo. Jeśli zatem nie spełniasz tych warunków, wybierz usługi parabanku, który oferuje pożyczkę konsolidacyjną dla zadłużonych.

Musisz wiedzieć, że przy wysokiej kwocie konsolidowanych zobowiązań może być wymagane ustanowienie zabezpieczenia kredytu – np. na nieruchomości. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt ryzykowne, należy poszukać innej oferty. Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń? Jeżeli nie masz przeterminowanych zaległości w spłacie rat, najłatwiej otrzymasz taki kredyt w banku. W przeciwnym wypadku pozostają pożyczki konsolidacyjne pozabankowe, które są łatwiej dostępne, ale też znacznie droższe od produktów bankowych.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy, już częściowo udzieliliśmy odpowiedzi. Najłatwiej otrzymasz go, jeśli:

 • będziesz się ubiegać o niską kwotę zobowiązania,
 • złożysz wniosek w banku, w którym prowadzisz konto osobiste,
 • wybierzesz kredyt gotówkowy przez Internet,
 • skorzystasz z oferty promocyjnej.

Twoje szanse na otrzymanie gotówki zwiększą się, jeśli przed złożeniem wniosku skorzystasz z kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki niemu dowiesz się, na jaką kwotę kredytu Cię stać – wpisując ją we wniosku, zmniejszysz ryzyko jego odrzucenia przez bank.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt na samochód?

Kredyt na samochód najłatwiej dostać w firmie, w której kupuje się auto. Większość dealerów i komisów samochodowych podejmuje dzisiaj współpracę z bankami i instytucjami pożyczkowymi, a potem pomaga swoim klientom uzyskać finansowanie, ponieważ w ich interesie jest sprzedanie auta.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt na firmę?

To, gdzie najłatwiej dostać kredyt dla firm, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim postaraj się ubiegać o finansowanie w banku, w którym prowadzisz konto firmowe. Banki nieco inaczej traktują bowiem swoich klientów i najczęściej same proponują im różne opcje finansowania działalności np. kredyt obrotowy w rachunku lub kredyt inwestycyjny z gwarancją BGK. Warto także skorzystać z usług instytucji specjalizującej się w obsłudze przedsiębiorców – do takich banków należy m.in. mBank oraz Nestbank.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt - jaki bank wybrać?

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć, w którym banku najłatwiej dostać kredyt. Zależy to bowiem od bardzo wielu czynników. Z pewnością w wyborze instytucji pomaga dzisiaj Internet, w którym możesz znaleźć np. opinie klientów na temat tego, w jakim banku najłatwiej dostać kredyt gotówkowy lub hipoteczny, gdzie są najmniejsze formalności, bądź gdzie można liczyć na łagodniejsze podejście do oceny zdolności kredytowej.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt - oferta banków a parabanków. Porównanie

Powszechnie uważa się, że zaciągnięcie zobowiązania jest znacznie łatwiejsze w parabanku niż w banku. Czy rzeczywiście? Poniżej przedstawiamy podejście tych instytucji do weryfikacji klientów, co pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt bez BIK lub z niskimi dochodami.

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę przez Internet – wymagania w bankach i parabankach

Bank

Parabank

Weryfikacja wysokości dochodów

Na podstawie historii rachunku, zaświadczenia o zarobkach lub PIT

Na podstawie oświadczenia o dochodach

Akceptowane źródła dochodów

Umowa o pracę

Emerytura bądź renta

Własna działalność gospodarcza

Opcjonalnie: umowa zlecenie i o dzieło

Dowolne (często nie są w ogóle brane pod uwagę)

Weryfikacja miejsca zatrudnienia

Tak

Nie

Weryfikacja w BIK

Tak

Nie zawsze i są instytucje oferujące pożyczki bez BIK

Weryfikacja w rejestrach dłużników BIG

Tak

Nie zawsze lub tylko w wybranych

Podejście do opóźnień w spłacie innych zobowiązań

Akceptowane jedynie niewielkie do 30 dni

Podejście indywidualne

Sposób oceny zdolności kredytowej

Sztywny według ustalonego systemu scoringowego

Elastyczny

Gdzie najłatwiej dostać kredyt - na co zwrócić uwagę wybierając ofertę?

Szukając banku, w którym najłatwiej o kredyt, postaraj się przede wszystkim dokładnie porównać aktualne oferty różnych instytucji. Pomoże Ci w tym kalkulator kredytów lub ranking kredytów. Prezentowane w nich najtańsze kredyty proponowane są z reguły przez banki, którym zależy na pozyskaniu klientów i rozwinięciu akcji kredytowej, dlatego właśnie u nich warto w pierwszej kolejności złożyć wniosek o finansowanie.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt – podsumowanie

Już wiesz, że najłatwiej dostać kredyt przede wszystkim osobom, które mają wysoką zdolność kredytową i dobrą historię w BIK. Warto więc w pierwszej kolejności zadbać o swoją sytuację finansową, by spełnić wszystkie wymagania banku i tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania. Pamiętaj także, że łatwiej dostaniesz kredyt, składając wniosek w instytucji, w której prowadzisz konto osobiste lub firmowe, a także wybierając ofertę banku proponującego najlepsze warunki finansowania według aktualnego rankingu kredytów. Jeśli zależy Ci na prostych formalnościach, zwróć natomiast uwagę na kredyty online oraz na pozabankowe pożyczki i chwilówki.

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...i dowiedz się, która oferta jest najbardziej atrakcyjna. Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania