Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy? Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć w 2022 roku?

Zaktualizowano: 2023-01-25 09:32
Opublikowano: 2022-04-22 08:13
Średnia ocena: 5,00/6 Głosów: 4
Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy?

Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy, gdy Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz z rzędu podwyższyła stopy procentowe? W końcu wizja rosnących rat kredytowych nie napawa optymizmem. Sprawdźmy zatem, czy jest sens teraz się zadłużać, kiedy sytuacja w gospodarce i na rynku finansowym w Polsce nie należy do najłatwiejszych.

Kredyt gotówkowy to łatwy i szybki sposób na pozyskanie pieniędzy na dowolny cel. Coraz częściej zaciągnąć go można bez wychodzenia z domu i na atrakcyjnych warunkach. Tylko czy warto sięgać po niego teraz? Kryzys spowodowany pandemią, inflacja tak wysoka, jak nie była od 20 lat i wojna w Ukrainie – nie da się ukryć, że sytuacja jest trudna. Czy zatem opłaca się teraz brać kredyt gotówkowy, czy może lepiej odłożyć decyzję o jego zaciągnięciu w czasie?

Czy warto brać teraz kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, czy to dobry czas na kredyt gotówkowy? Zanim odpowiemy na to pytanie, prześledźmy wspólnie, jak wygląda obecnie sytuacja w kraju.

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do drastycznych obniżek stóp procentowych, które przez długi czas były najniższe w historii. Jest to jednak jedynie wspomnienie przeszłości, a po niskich stopach procentowych nie ma już śladu. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się już na ich siedmiokrotną podwyżkę.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Dużą rolę odgrywa tutaj przede wszystkim rosnąca inflacja. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja konsumencka w Polsce za marzec 2022 roku wyniosła 10,9 proc. w ujęciu rocznym. To najwyższy wzrost cen zanotowany od ponad 20 lat. Wzrost inflacji obserwowany był już przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie, jednak sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów w dużym stopniu wpłynie na to, że będzie ona jeszcze szybciej rosnąć.

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że inwestorzy zaczęli wycofywać się z rynków wschodnich, przez co złoty osłabł. Aby go umocnić, RPP sukcesywnie podnosi stopy procentowe. Pojawia się więc pytanie, czy teraz jest dobry czas na kredyt gotówkowy?

Wysokość stóp procentowych kształtuje ceny kredytów, a to dlatego, że wskaźniki te wpływają na wysokość stawki WIBOR®. To kiedy kredytobiorca odczuje skutki wzrostu stóp procentowych, zależy od tego, czy bank aktualizuje oprocentowanie co 3 miesiące (w przypadku WIBOR® 3M) czy co 6 miesięcy (w przypadku WIBOR® 6M).

Co z kredytami gotówkowymi w 2022 roku? Skutki podwyżek stóp procentowych są dotkliwe szczególnie dla tych, którzy zaciągnęli kredyt w czasie, gdy przez długi czas utrzymywały się na niskim poziomie. W wyniku ich podwyżek teraz muszą płacić raty dużo wyższe, niż się spodziewali. Dotyczy to jednak głównie osób spłacających kredyty hipoteczne opiewających na wysokie kwoty.

Odpowiedź na pytanie o to, czy warto brać teraz kredyt gotówkowy 2022, brzmi: to zależy od indywidualnej sytuacji finansowej danej osoby. Nadal można znaleźć oferty kredytów udzielanych na atrakcyjnych (jak na obecne czasy) warunkach. Podejmując jednak teraz decyzję o kredycie, trzeba mieć z tyłu głowy, co się może wydarzyć w niedalekiej przyszłości i jak wpłynie to na spłatę zobowiązania. Będąc przygotowanym na ewentualną podwyżkę rat, raczej nie ma się czego obawiać i w razie dużego zapotrzebowania na gotówkę można śmiało brać kredyt.

To może Cię zainteresować: Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć?

Kredyt gotówkowy a stopy procentowe – co warto wiedzieć? Rosnące stopy procentowe i WIBOR® pociągają za sobą podwyżkę rat kredytów. Często można spotkać się z analizą tego, jak wzrost stóp procentowych wpłynie na raty kredytów hipotecznych, natomiast niewiele mówi się o tym, jak to przełoży się na raty innych kredytów. A okazuje się, że maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych także wzrośnie.

Przy kredytach gotówkowych w większości przypadków obowiązuje oprocentowanie zmienne uzależnione od stawek WIBOR® i referencyjnej, zatem wzrost rat kredytowych jest nieunikniony.

Eksperci finansowi otwarcie mówią o tym, że już wkrótce czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych. Trudno jest więc teraz dokładnie powiedzieć, o ile wzrośnie rata kredytu gotówkowego, lecz wiadomo za to, że w razie podniesienia stóp procentowych przy oprocentowaniu zmiennym wzrośnie na pewno.

Kredyt gotówkowy w 2022 a zdolność kredytowa Polaków

Do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej konieczne jest wykazanie się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Parametr ten uwzględnia nasze zarobki, koszty utrzymania i ogólną sytuację finansową oraz osobistą. Na tej podstawie bank ocenia, czy dana osoba będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Niestety coraz mniej osób jest w stanie wykazać się oczekiwaną przez banki zdolnością kredytową. Mówiąc prościej – mnóstwo Polaków zwyczajnie nie stać na kredyt. Na drodze do kredytu najczęściej stają niskie zarobki lub niestabilna sytuacja finansowa.

Jak sprawdzić zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy? Można ją oszacować z pomocą dostępnego w sieci kalkulatora zdolności kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczne wyliczenia banków mogą różnić się od tych sporządzonych przez nas samych.

Kto powinien wziąć teraz kredyt gotówkowy?

Czasy są trudne, ale nie każdy w takim samym stopniu odczuwa skutki kryzysu. Nadal jest spore grono osób, które mogą pozwolić sobie na wzięcie kredytu. Należą do niego przede wszystkim osoby mające stabilną sytuację zawodową i wysoką zdolność kredytową.

Kiedy brać kredyt gotówkowy? Zaciągnięcie teraz kredytu gotówkowego jest dobrym pomysłem w przypadku osób, które pożyczyć jedynie niewielką sumę, którą będą w stanie szybko spłacić, przez co nawet nie odczują skutków podwyżek stóp procentowych lub odczują, ale jedynie w niewielkim stopniu.

Kto powinien zrezygnować z wnioskowania teraz o kredyt gotówkowy?

Nie każdy powinien decydować się teraz na kredyt gotówkowy. Wstrzymać się od zaciągania jakichkolwiek pożyczek powinni przede wszystkim ci, którzy spłacają aktualnie inne zobowiązania finansowe. W przypadku takich osób występuje bowiem ryzyko wystąpienia problemów z terminowym regulowaniem zobowiązań i popadnięcia w spiralę długów.

Z wnioskowania teraz o kredyt gotówkowy powinny zrezygnować także osoby mające niską zdolność kredytową. Jeśli płacenie rat kredytowych miałoby stanowić duże obciążenie dla domowego budżetu, to może nie warto ryzykować tym, że finanse przestaną się spinać.

Kliknij i sprawdź: Ile kosztuje kredyt na 10 tys. złotych i gdzie najlepiej złożyć wniosek?

Dlaczego warto teraz wziąć kredyt gotówkowy?

Niektórzy pewnie zastanawiają się, czy warto teraz brać kredyt gotówkowy, czy może lepiej się wstrzymać i zawnioskować o niego dopiero za jakiś czas. Biorąc pod uwagę, że za kilka miesięcy ceny towarów i usług prawdopodobnie będą wyższe ze względu na inflację, z kolei kredyty mogą być droższe i trudniej dostępne, to na pytanie, czy teraz opłaca się brać kredyt gotówkowy, trzeba odpowiedzieć twierdząco. Na pewno bardziej opłaci się go zaciągnąć dzisiaj, niż np. za pół roku, kiedy wygeneruje dużo wyższe koszty.

Jak teraz prezentuje się oferta kredytów gotówkowych w bankach w Polsce?

Chcąc znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy, trzeba przeanalizować warunki kredytowania w poszczególnych bankach. Aby nieco ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy tabelę, w której umieściliśmy oferty kredytów gotówkowych z 7 banków.

Gdzie najlepiej brać kredyt gotówkowy w 2022 roku?

Kwota

Okres spłaty

Oprocentowanie

RRSO

PKO BP

do 200 tys. zł

do 24 miesięcy

7,89%

8,19%

mBank

do 150 tys. zł

do 120 miesięcy

9,99%

10,46%

Pekao

do 200 tys. zł

do 120 miesięcy

9,49%

9,92%

Alior Bank

do 200 tys. zł

do 120 miesięcy

10,24%

10,73%

BNP Paribas

do 200 tys. zł

do 120 miesięcy

10,89%

13,83%

Santander

do 150 tys. zł

do 120 miesięcy

11,99%

16,93%

Citi Handlowy

do 150 tys. zł

do 96 miesięcy

7,99%

10,77%

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – czy to możliwe?

O ile przy kredytach hipotecznych stałe oprocentowanie jest swego rodzaju standardem, to przy gotówkowych niekoniecznie. Jedynie niektóre banki udzielają kredytów gotówkowych ze stałym oprocentowaniem. Przykładem takiego banku jest Santander. Dostać w nim można kredyt na dowolny cel ze stałym oprocentowaniem, jednak okres spłaty nie może być dłuższy niż 24 miesiące. Jeśli okres spłaty przekracza 2 lata, to oprocentowanie jest zmienne i składa się ze stopy referencyjnej NBP oraz marży banku.

Czy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Wysoka inflacja, wizja kolejnych podwyżek stóp procentowych i stawki WIBOR®, a w dodatku trudna sytuacja za wschodnią granicą sprawiają, że trzeba się dobrze zastanowić, zanim weźmie się kredyt. A jeśli już decyzja zapadnie, to pojawia się pytanie, jaki kredyt gotówkowy wybrać: ze zmiennym czy stałym oprocentowaniem?

Stałe oprocentowanie może zminimalizować ryzyko wzrostu rat i kosztów kredytowych. Jeśli więc tylko jest taka możliwość, to warto zdecydować się właśnie na nie. W dodatku stałe oprocentowanie sprawi, że wysokość raty pozostanie niezmienna przez pewien okres kredytowania.

Nie przegap:

Czy warto teraz wziąć kredyt hipoteczny? Czy kredyt na mieszkanie w 2022 to dobry pomysł?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania