Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy? Co z kredytami gotówkowymi w 2023 roku?

Zaktualizowano: 2023-10-20 11:33
Opublikowano: 2022-04-22 08:13
Średnia ocena: 5,00/6 Głosów: 4
Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy?

6 września 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pierwszej od wielu miesięcy obniżce stóp procentowych – korekta wyniosła aż 0,75 pp. Z kolei 4 października weszła w życie uchwała obniżająca stopy o kolejne 0,25 pp.

Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 5,75%. Analitycy przewidują, że w 2024 r. czekają nas następne dobre wieści. Czy opłaca się brać kredyt w takiej sytuacji? Ile wynosi koszt kredytu gotówkowego?

Czy warto brać teraz kredyt gotówkowy? 

Początek jesieni 2023 r. przyniósł stabilizację rynku kredytów w Polsce. Wystarczy spojrzeć na wskaźniki, które wpływają na wysokość rat zobowiązań, żeby zauważyć poprawę sytuacji. Obecnie zarówno stopy procentowe, jak i inflacja są nadal na stosunkowo wysokim poziomie, jednak za nami zauważalne spadki ich wartości.

Przełomowy, jednocyfrowy wynik inflacji odnotowano we wrześniu 2023 r. – według najnowszych statystyk GUS wyniósł on 8,2% rok do roku. Eksperci przewidują również kolejne spadki stóp procentowych. Spadki odnotowuje również WIBOR – obecnie wskaźnik 3-miesięczny wynosi 5,73%, a 6-miesięczny – 5,61%.

Optymistycznie nastraja również rządowy program Pierwsze mieszkanie z flagowym projektem Bezpieczny Kredyt 2%, który zakłada nisko oprocentowane kredyty dla młodych osób z dopłatą z budżetu państwa.

Dzięki wprowadzeniu programu kredytobiorcy mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie przy obliczaniu zdolności kredytowej. Również analizując ranking kredytów gotówkowych, możemy zauważyć pojawianie się korzystniejszych ofert niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Kredyt gotówkowy w 2023 a zdolność kredytowa Polaków

Obniżenie stóp procentowych i ogólna stabilizacja rynku kredytowego w Polsce powodują, że w 2023 r. rośnie nasza zdolność kredytowa. Osoby, które mają już zaciągnięte zobowiązania w PLN, mogą spodziewać się obniżek rat kredytów, dzięki czemu zwiększa się ich dochód rozporządzalny, czyli kwota, którą mogą dysponować po uregulowaniu stałych zobowiązań.

Właśnie tę kwotę banki biorą pod uwagę, analizując zdolność kredytową potencjalnego klienta. Oprócz tego pod uwagę brana jest sytuacja zawodowa kredytobiorcy – branża, forma zatrudnienia, rodzaj umowy, staż pracy i długość umowy. Ważna jest również sytuacja osobista – np. liczba osób na utrzymaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na jaką kwotę możesz liczyć, sprawdź nasz kalkulator kredytowy.

Dlaczego warto teraz wziąć kredyt gotówkowy? 

Jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy temu klienci wstrzymywali się z zaciąganiem zobowiązań. Konflikt zbrojny w Ukrainie, rosnące stopy procentowe, wysokie raty kredytów i szalejąca inflacja były wystarczającymi powodami do tego, żeby odłożyć plany kredytowe na bliżej nieokreśloną przyszłość. Obecnie sytuacja jest inna.

Czy warto brać teraz kredyt gotówkowy? Z uwagi na spadki stóp procentowych i obecnie jednocyfrową inflację, warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu, oczywiście po dokładnej weryfikacji dostępnych na rynku ofert.

Warto mieć na uwadze, że WIBOR ciągle spada, co przekłada się na malejące koszty kredytów gotówkowych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie WIBOR 3M wynosi 5,73%, a jeszcze miesiąc temu – 1 września 2023 r. był na poziomie 6,67%. Tendencja spadkowa jest zauważalna również, gdy prześledzimy jego wartość na początku 2023 r., kiedy wynosił 7,01%.

Przeczytaj koniecznieNowelizacja Rekomendacji S wydana przez KNF 2023

O ile spadły raty kredytów gotówkowych po obniżce stóp procentowych?

Kiedy na początku września Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o tym, że stopy procentowe NBP zaliczą tak duży spadek, klienci odczuli wyraźną ulgę. Co prawda ekonomiści nie podzielali ich entuzjazmu, grożąc, że tak gwałtowny spadek może pobudzić wzrost inflacji.

Analitycy spodziewali się zmiany o maksymalnie 0,25 pp. Kolejna, październikowa decyzja RPP oraz malejący już od jakiegoś czasu WIBOR spowodowały, że klienci zaczęli pytać: kiedy spadną raty kredytów gotówkowych?

Oczywiście na aktualizację harmonogramu spłaty rat trzeba poczekać – w zależności od tego, czy kredyt jest oparty o WIBOR 3M, czy 6M. Można jednak już oszacować, o ile spadnie rata kredytu. Kalkulatory, porównywarki online oraz doradcy kredytowi wskazują, że miesięczny koszt może być nawet o kilkaset złotych niższy – w zależności od kwoty kredytu.

Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć?

Czy kredyty gotówkowe wzrosną? Obecnie nie przewiduje się podwyżek – wskazuje na to sytuacja na rynku kredytowym oraz analizy ekspertów, którzy wieszczą kolejne obniżki do końca 2023 oraz w następnym roku.

Sam prezes Narodowego banku Polskiego Adam Glapiński przekonuje, że polityka obniżania stóp procentowych utrzyma się w najbliższej przyszłości i kredytobiorcy w końcu będą mogli odetchnąć z ulgą.

Oczywiście nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji ze 100% pewnością – zawsze może wydarzyć się coś, co wstrząśnie rynkiem kredytowym i sprawi, że znowu zaczniemy zaciskać pasa.

Sprawdź koniecznie: Gdzie najtaniej wziąć kredyt gotówkowy?

Jak teraz prezentuje się oferta kredytów gotówkowych w bankach w Polsce? 

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy w 2023 roku? Przeanalizowaliśmy ofertę wybranych banków w Polsce, a wyniki przedstawiliśmy w tabeli. Pod uwagę wzięliśmy kredyt gotówkowy w wysokości 50 tys. zł z okresem spłaty w ciągu 60 miesięcy (5 lat).

Bank

Oprocentowanie

Prowizja

RRSO

Rata

Kwota do spłaty

BNP Paribas

10,99%

0,00%

11,56%

1086 zł

65 212 zł

Alior Bank

11,90%

0,00%

12,57%

1109 zł

66 581 zł

Reiffeisen Digital Bank

12,27%

0,00%

12,98%

1119 zł

67 143 zł

Velo Bank

12,49%

0,00%

13,23%

1124 zł

67 478 zł

Jak widać, najkorzystniejszą ofertę ma bank BNP Paribas, w którym mamy najniższe RRSO i miesięczną ratę. Klient, który zdecyduje się zaciągnąć kredyt, poniesie całkowity koszt w wysokości 15 212 zł. Na drugim miejscu możemy wyróżnić ofertę Alior Banku, gdzie całkowity koszt zobowiązania wynosi 16 581 zł.  

Kto powinien wziąć teraz kredyt gotówkowy? 

Ze względu na spadające raty kredytów i niższe koszty zobowiązań, warto obecnie rozważyć zaciągnięcie zobowiązania. Kredyty gotówkowe można wykorzystać na dowolny cel konsumpcyjny, a zatem środki mogą być przeznaczone np. na:

  • remont mieszkania,
  • naprawę samochodu,
  • wycieczkę zagraniczną,
  • finansowanie kosztów leczenia,

oraz wiele innych potrzeb. Zaciągając kredyt gotówkowy, warto oczywiście dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty i wybrać najkorzystniejszą propozycję, która nie będzie obciążona zbyt wysokim kosztem.

To może Cię zainteresować: Czy można wziąć kredyt bez zgody małżonka?

Kto powinien zrezygnować z wnioskowania teraz o kredyt gotówkowy? 

A dlaczego nie warto brać kredytu w niektórych sytuacjach? Nie każdy powinien decydować się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Wstrzymać się od zaciągania jakichkolwiek pożyczek powinni przede wszystkim ci, którzy spłacają aktualnie inne zobowiązania finansowe. W przypadku takich osób występuje bowiem ryzyko wystąpienia problemów z terminowym regulowaniem zobowiązań i popadnięcia w spiralę długów.

Z wnioskowania o kredyt gotówkowy powinny zrezygnować także osoby mające niską zdolność kredytową. Jeśli płacenie rat kredytowych miałoby stanowić duże obciążenie dla domowego budżetu, to może nie warto ryzykować tym, że finanse przestaną się spinać.

Kliknij i sprawdź: Ile kosztuje kredyt na 10 tys. złotych i gdzie najlepiej złożyć wniosek?

Czy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

O ile przy kredytach hipotecznych stałe oprocentowanie jest swego rodzaju standardem, to przy gotówkowych niekoniecznie. Jedynie niektóre banki udzielają kredytów gotówkowych na takich warunkach. 

Przykładem może być Santander. Dostać w nim można kredyt gotówkowy na dowolny cel ze stałym oprocentowaniem, jednak okres spłaty nie może być dłuższy niż 24 miesiące. Jeśli okres spłaty przekracza 2 lata, to oprocentowanie jest zmienne i składa się ze stopy referencyjnej NBP oraz marży banku.

Ofertę stałych rat ma również Bank Pocztowy, w którym można uzyskać do 100 tys. zł na dowolny cel. Okres kredytowania wynosi do 5 lat.

Obecnie stopy procentowe spadają, a wielu kredytobiorców zastanawia się, czy stałe oprocentowanie nadal się opłaca. To dobra opcja dla osób, które chcą mieć stałą i pewną ratę – bez ryzyka, że koszty kredytu nagle wzrosną, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Stałe oprocentowanie oznacza stabilne warunki i mniej stresu dla klientów – pewność, że wysokość raty pozostanie niezmienna przez pewien okres kredytowania. Oczywiście warto wziąć pod uwagę to, że sytuacja na rynku kredytowym może ulec znacznej poprawie, a wraz z nią spadną raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, zweryfikujmy dostępne propozycje, np. korzystając z rankingu kredytów gotówkowych. Opinie o tym, czy warto brać teraz kredyt gotówkowy, można też znaleźć na forum dyskusyjnym dla kredytobiorców lub na portalach społecznościowych.

Czasem opinia użytkowników pozwala uzyskać szerszą perspektywę i wybrać produkt, który najbardziej nam odpowiada. A gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Forum, rankingi ofert i doradcy kredytowi są zgodni – wybierajmy propozycje z możliwie niskim RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania.

Nie przegap:

Czy warto teraz wziąć kredyt hipoteczny?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...i dowiedz się, która oferta jest najbardziej atrakcyjna. Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania