Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy – oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

Zaktualizowano: 2022-03-30 11:15
Opublikowano: 2020-01-15 13:20
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 21
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy to kwestia, która budzi wątpliwości osób zatrudnionych na podstawie takiej umowy, a przymierzających się do zaciągnięcia kredytu. W końcu dużo się mówi o tym, że banki przy kredycie wymagają stabilnego zatrudnienia, a najlepiej postrzegana jest umowa na czas nieokreślony. Sprawdź, jakie są szanse na kredyt z umową na określony czas.

Wysoki i stały dochód, stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony i niebudząca zastrzeżeń historia kredytowa – tak wygląda profil modelowego kredytobiorcy, z którym banki porównują profile klientów starających się o kredyt gotówkowy. Mało kto jednak ściśle wpisuje się w narzucone normy, dlatego kredytodawcy zmuszeni są pójść w tej kwestii na pewne ustępstwa.

Umowa na czas określony a kredyt – czy to możliwe?

Umowa na czas określony to jedna z najczęściej zawieranych umów terminowych. Pracodawca i pracownik mogą podpisać trzy takie umowy, a łączny okres zatrudnienia na ich podstawie nie może przekraczać 33 miesięcy. Później współpraca może być kontynuowana jedynie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w przeciwnym razie trzeba ją zerwać.

Osoby zatrudnione na umowę na czas określony nie zawsze mogą sobie pozwolić na to, by tak długo wstrzymywać się z kredytem, w dodatku nie mając pewności, że ich sytuacja zawodowa w końcu się ustabilizuje. Pojawia się więc pytanie, czy można wziąć kredyt na umowę na czas określony?

Okazuje się, że kredyt na umowę o pracę na czas określony jest jak najbardziej możliwy. W pewnym stopniu wpłynie ona jednak na zdolność kredytową. O ile zakup na raty z umową na czas określony będzie można dokonać praktycznie od ręki, o tyle przy chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego może pojawić się pewien kłopot.

Sprawdź: Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie gotówkowym. Do jakiego wieku można wziąć kredyt?

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest udzielany, to w procesie kredytowym musi się ona dużo bardziej postarać niż osoba ze stałym zatrudnieniem. Chodzi o to, że wtedy trzeba udowodnić, że pomimo umowy na czas określony jest się wiarygodnym klientem i będzie się regularnie spłacać raty kredytu.

Banki nierzadko ustalając okres spłaty kredytu gotówkowego przy umowie o pracę na czas określony, pod uwagę biorą termin, do którego będzie ona obowiązywać. Niektóre honorują wydaną przez pracodawcę promesę gwarantującą przedłużenie aktualnie obowiązującej umowy lub zawarcie umowy na czas nieokreślony.

Kredyt od ręki – kto może skorzystać z pożyczki od ręki online?

Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny ze względu na swoją specyfikę obarczony jest dużym ryzykiem. W związku z tym, że jest udzielany na kilkanaście lat lub dłużej, banki muszą dokładnie weryfikować osoby starające się o niego. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie stabilne zatrudnienie na podstawie umowy na czas nieokreślony gwarantuje otrzymanie takiego finansowania.

Osoby zatrudnione na umową o pracę na czas określony, a nawet umowę cywilnoprawną starając się o kredyt hipoteczny, również mają szansę uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Muszą jednak liczyć się z tym, że wezmą udział w bardziej skomplikowanym procesie weryfikacji, a przez to będą musiały dostarczyć więcej dokumentów.

Warunki udzielenia kredytu gotówkowego przy umowie o pracę na czas określony

Wymogi stawiane przed osobą starającą się o kredyt z umową na czas określony na ogół są nieco bardziej rygorystyczne niż w przypadku klientów pracujących na umowę na czas nieokreślony. Szczegóły dotyczące koniecznych do spełnienia warunków zależą od banku, ale ogólne zasady są wszędzie takie same.

Jednym z kluczowych kryteriów jest czas przepracowany na aktualnie obowiązującej umowie. Ile czasu musi trwać umowa o pracę przy kredycie? Minimalny okres trwania takiej umowy to 1 miesiąc, chociaż są banki, które oczekują, że będzie ona obowiązywać nie krócej niż 3-6 miesięcy. To, jak długo trzeba mieć umowę o pracę, żeby dostać kredyt gotówkowy, jest kwestią indywidualną i zależy od wewnętrznej polityki bankowej.

Oprócz tego, po jakim czasie można wziąć kredyt od podpisania umowy o pracę, istotne jest także, na jak długi okres została ona zawarta. Od tego zależy długość okresu spłaty przy zaciąganym kredycie. Zwykle ostatnia rata do spłaty ustalana jest na ostatni bądź przedostatni miesiąc umowy o pracę. Może ulec wydłużeniu, jeśli dana osoba dostarczy promesę od pracodawcy o możliwości ponownego zatrudnienia po zakończeniu bieżącej umowy.

Kolejną kwestią braną pod uwagę jest również to, czy umowa terminowa jest dopiero pierwszą, czy już kolejną zawartą z tym samym pracodawcą. Szanse na kredyt przy umowie o pracę na czas określony są większe, jeśli potencjalny kredytobiorca jest związany z jednym zakładem pracy od dłuższego czasu.

To może Cię zainteresować: Okres kredytowania – na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Umowa na czas określony a zdolność kredytowa – o czym warto pamiętać?

Aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, klient musi pomyślnie przejść ocenę zdolności kredytowej, czyli udowodnić, że posiada zdolność do spłaty zobowiązania. Zdolność kredytowa a umowa na czas określony – jak to wygląda?

Zasada jest prosta: im dłuższy okres przepracowany na danej umowie i im więcej umów zawartych z jednym pracodawcą, tym wyższa zdolność kredytowa. Podwyższa ją dodatkowo otrzymana od pracodawcy promesa gwarantująca przedłużenie umowy o pracę. Zdolność kredytową dodatkowo kształtują m.in. zarobki, wydatki i stałe zobowiązania.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy – na co uważać?

Kończąca się umowa na czas określony z pewnością wpłynie na długość trwania okresu spłaty, dlatego w razie chęci jego wydłużenia należy udowodnić bankowi ciągłość zatrudnienia i przedstawić promesę od pracodawcy. To zazwyczaj wystarczy, aby czas na spłatę został wydłużony.

Umowa o pracę na czas określony może w pewnym stopniu wpłynąć na warunki kredytu, które mogą okazać się mniej atrakcyjne niż te proponowane klientom pracującym na umowę na czas nieokreślony. Dlatego warto zachować czujność i dokładnie sprawdzać oferty kredytowe pod kątem kosztów kredytowych.

Najważniejszym parametrem pod względem kosztów jest RRSO uwzględniające wszystkie opłaty przy kredycie. Porównać oferty kredytowe pozwoli kalkulator kredytów gotówkowych.

Czy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy, pracując na podstawie umowy na czas określony?

Dzisiaj praktycznie w każdym banku uzyskać można kredyt z terminową umową o pracę. Warunki takiego zobowiązania jednak zależeć będą od zdolności kredytowej. Jeśli nie będzie ona zbyt wysoka, to kredyt na umowę o pracę na czas nieokreślony zostanie przyznany na niską kwotę i krótki czas, a w dodatku jego koszt będzie wysoki. A od tego wszystkiego zależy właśnie atrakcyjność finansowania i to, czy opłaca się je wziąć. Dlatego trzeba indywidualnie podejść do tematu i samemu ocenić, czy zaciągnięcie kredytu gotówkowego na zaproponowanych warunkach w obecnej sytuacji będzie dla nas korzystne.

Warto wiedzieć: Umowa na zastępstwo a kredyt. Jakie masz szanse na uzyskanie pożyczki z banku?

Umowa na czas określony a kredyt w banku czy pożyczka pozabankowa?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kredytowaniu warto porównać między sobą dostępne oferty kredytów gotówkowych, a oprócz tego zestawić je z ofertami pożyczek pozabankowych. Jeśli zależy nam na szybkim zastrzyku gotówki i nie jest nam potrzebna duża kwota, może okazać się, że bardziej opłaci się nam skorzystać z propozycji firmy pożyczkowej.

Nowi klienci firm pozabankowych mogą często liczyć na darmową pierwszą pożyczkę, a w dodatku warunki jej otrzymania nie są tak restrykcyjne, jak w banku. Pozabankowa pożyczka może okazać się też ostatnią deską ratunku, gdy kredyt z umową na czas określony nie zostanie przyznany, np. ze względu na krótki czas jej trwania i brak gwarancji przedłużenia.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?
03.08.2022

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?

...okazuje się jednak, że zarówno kredyt długoterminowy, jak i kredyt gotówkowy można, po spełnieniu określonych warunków, przepisać na inną...

...pozytywnej decyzji kredytowej. Osoby zaciągające wspólnie kredyt hipoteczny rzadko zastanawiają się, co stanie się z zobowiązaniem, gdy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Na czym polega kredyt na leczenie?
01.08.2022

Na czym polega kredyt na leczenie i kiedy warto się na niego zdecydować?

...lub dermatologa na NFZ trzeba umawiać co najmniej rok wcześniej. Nie każdy pacjent może pozwolić sobie na leczenie prywatne – w takiej sytuacji czasem jedyną szansą okazuje się kredyt gotówkowy. Banki współpracujące z niektórymi podmiotami medycznymi, np. prywatnymi gabinetami stomatologicznymi, mają w swojej ofercie kredyt na usługi medyczne. Nie jest to jednak...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?
20.07.2022

Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

...ile kosztuje naprawa samochodu? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, które można...

...na inny cel niż ten wskazany w umowie kredytowej. Tym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego – w drugim przypadku pieniądze mogą zostać...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto wziąć kredyt na ślub i wesele?
14.07.2022

Czy warto wziąć kredyt na ślub i wesele?

...wesela z własnej kieszeni, często zaciągają na ten cel kredyt gotówkowy. Omawiamy wady i zalety takiego rozwiązania oraz przedstawiamy...

...pieniędzy na nadpłatę długu. Pozwoli na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego. Zaciąganie kredytu na wesele wydaje się ryzykownym pomysłem...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?
11.07.2022

Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?

...którzy zaciągają zobowiązanie, np. kredyt hipoteczny, są drobiazgowo weryfikowani przez banki – sprawdzana jest zdolność kredytowa, wysokość zarobków, ewentualne zadłużenia, scoring BIK oraz inne czynniki. Niestety nawet krystaliczna historia...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
08.07.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania