Kredyty gotówkowe 10 min. czytania

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

Zaktualizowano: 2023-11-29 15:13
Opublikowano: 2020-01-15 13:20
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 21
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy to kwestia, która budzi wątpliwości osób zatrudnionych na podstawie takiej umowy, a przymierzających się do zaciągnięcia kredytu. W końcu dużo się mówi o tym, że banki przy kredycie wymagają stabilnego zatrudnienia, a najlepiej postrzegana jest umowa na czas nieokreślony. Sprawdź, jakie są szanse na kredyt z umową na określony czas.

Przy składaniu wniosku o kredyt musimy dokładnie określić naszą sytuację finansową oraz zawodową – podać między innymi źródła dochodu i formę zatrudnienia. Banki najbardziej przychylnie patrzą na klientów, którzy mają kontrakt bezterminowy.

A co z pozostałymi formami umów? Umowa na czas określony a kredyt – co należy zrobić, żeby bank wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego?

Umowa na czas określony a kredyt – czy to możliwe?

Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w której czas zakończenia jest wyraźnie oznaczony. Należy do kategorii kontraktów terminowych i jest jedną z najczęściej zawieranych w Polsce umów o pracę.

Zgodnie z aktualnymi przepisami, obecnie pracownik może podpisać z jednym pracodawcą maksymalnie trzy umowy terminowe, które mogą trwać łącznie 33 miesiące. Kolejna umowa powinna być zawarta już na czas nieokreślony.

Jeśli chcesz zaciągnąć zobowiązanie, możesz zastanawiać się, czy rodzaj umowy ma wpływ na kredyt? Oczywiście, że tak! Jak wspomnieliśmy wcześniej, banki analizując sytuację klienta, najbardziej cenią umowy na czas nieokreślony – to praktycznie gwarancja stałego i stabilnego zatrudnienia.

A czy na umowie na czas określony można wziąć kredyt? Tak, jednak decyzja jest w dużej mierze uzależniona od wysokości dochodów, stażu pracy i innych czynników. Zastanawiasz się, czy bank sprawdza, do kiedy masz umowę o pracę? Okres zatrudnienia ma duże znaczenie, zwłaszcza przy kredytach długoterminowych.

Sprawdź również aktualny ranking kredytów gotówkowych i dowiedz się, która oferta jest najbardziej atrakcyjna.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest udzielany, to w procesie kredytowym musi się ona dużo bardziej postarać niż osoba ze stałym zatrudnieniem. Chodzi o to, że wtedy trzeba udowodnić, że pomimo umowy na czas określony jest się wiarygodnym klientem i będzie się regularnie spłacać raty kredytu.

Banki nierzadko ustalając okres spłaty kredytu gotówkowego przy umowie o pracę na czas określony, pod uwagę biorą termin, do którego będzie ona obowiązywać. Niektóre honorują wydaną przez pracodawcę promesę gwarantującą przedłużenie aktualnie obowiązującej umowy lub zawarcie umowy na czas nieokreślony.

Kredyt od ręki – kto może skorzystać z pożyczki od ręki online? Kliknij i sprawdź!

Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny ze względu na swoją specyfikę obarczony jest dużym ryzykiem. W związku z tym, że jest udzielany na kilkanaście lat lub dłużej, banki muszą dokładnie weryfikować osoby starające się o niego. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie stabilne zatrudnienie na podstawie umowy na czas nieokreślony gwarantuje otrzymanie takiego finansowania.

Osoby zatrudnione na umową o pracę na czas określony, a nawet umowę cywilnoprawną starając się o kredyt hipoteczny, również mają szansę uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Muszą jednak liczyć się z tym, że wezmą udział w bardziej skomplikowanym procesie weryfikacji, a przez to będą musiały dostarczyć więcej dokumentów.

Warunki udzielenia kredytu gotówkowego przy umowie o pracę na czas określony

Wymogi stawiane przed osobą starającą się o kredyt z umową na czas określony na ogół są nieco bardziej rygorystyczne niż w przypadku klientów pracujących na umowę na czas nieokreślony. Szczegóły dotyczące koniecznych do spełnienia warunków zależą od banku, ale ogólne zasady są wszędzie takie same.

Jednym z kluczowych kryteriów jest czas przepracowany na aktualnie obowiązującej umowie. Ile czasu musi trwać umowa o pracę przy kredycie? Minimalny okres trwania takiej umowy to 1 miesiąc, chociaż są banki, które oczekują, że będzie ona obowiązywać nie krócej niż 3-6 miesięcy. To, jak długo trzeba mieć umowę o pracę, żeby dostać kredyt gotówkowy, jest kwestią indywidualną i zależy od wewnętrznej polityki bankowej.

Oprócz tego, po jakim czasie można wziąć kredyt od podpisania umowy o pracę, istotne jest także, na jak długi okres została ona zawarta. Od tego zależy długość okresu spłaty przy zaciąganym kredycie. Zwykle ostatnia rata do spłaty ustalana jest na ostatni bądź przedostatni miesiąc umowy o pracę. Może ulec wydłużeniu, jeśli dana osoba dostarczy promesę od pracodawcy o możliwości ponownego zatrudnienia po zakończeniu bieżącej umowy.

Sprawdź: Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie gotówkowym. Do jakiego wieku można wziąć kredyt?

Kolejną kwestią braną pod uwagę jest również to, czy umowa terminowa jest dopiero pierwszą, czy już kolejną zawartą z tym samym pracodawcą. Szanse na kredyt przy umowie o pracę na czas określony są większe, jeśli potencjalny kredytobiorca jest związany z jednym zakładem pracy od dłuższego czasu.

Podsumowując, żeby uzyskać kredyt gotówkowy, należy mieć:

 • pełną zdolność do czynności prawnych,
 • ukończone 18 lat,
 • polskie obywatelstwo i stały adres zamieszkania w Polsce,
 • zdolność kredytową – rozumianą jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie określonym w umowie kredytowej,
 • pozytywną historię kredytową w BIK,
 • odpowiedni staż pracy – to, jak długo trzeba mieć umowę o pracę, żeby dostać kredyt gotówkowy, określa bank kredytujący,
 • brak przeterminowanych zadłużeń, np. w uwzględnionych w rejestrach dłużników.

Zanim złożysz wniosek, skompletuj wszystkie dokumenty wymagane do kredytu gotówkowego.

Umowa na czas określony a zdolność kredytowa – o czym warto pamiętać?

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych warunków, jakie musi spełnić osoba wnioskująca o dodatkowe środki. Bank sprawdza nie tylko rodzaj umowy, na podstawie której klient jest zatrudniony, ale również weryfikuje wysokość zarobków, stałe zobowiązania, liczbę osób na utrzymaniu, wiek, a nawet stan cywilny.

Zastanawiasz się, ile bank może Ci pożyczyć? Możesz to szybko obliczyć dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej, który pozwala oszacować kwotę na podstawie kilku parametrów. Wystarczy podać miesięczny dochód netto, określić miesięczne opłaty i raty innych kredytów. Dzięki takiemu narzędziu, sprawdzisz, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy, i będziesz mógł popracować nad swoją zdolnością kredytową.

Masz za małą zdolność? Jeśli chcesz zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu przy umowie na czas określony, możesz:

 • spłacić drobne zobowiązania, np. pożyczkę ratalną,
 • zmniejszyć limit na karcie kredytowej lub całkowicie z niej zrezygnować,
 • negocjować z pracodawcą warunki zatrudnienia, np. wystąpić o podwyżkę lub zmianę umowy na kontrakt bezterminowy,
 • postarać się o dodatkowe źródło dochodu, np. dorywczą pracę.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy. Oferta banków

Sprawdziliśmy dostępne na rynku oferty kredytów gotówkowych. Pod uwagę wzięliśmy kredyt w wysokości 20 tys. zł z okresem spłaty w ciągu 48 miesięcy. Gdzie najbardziej opłaca się zaciągnąć zobowiązanie? Zobacz nasze wyliczenia.

 • Alior Bank kredyt – umowa na czas określony

Miesięczna rata wynosi 500,29 zł, a całkowita kwota do spłaty 24 302 zł. Oferta cechuje się niskim RRSO – 10,36%. Bank wymaga zabezpieczenia pożyczki w formie cesji z umowy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy i NNW. Nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o zarobkach, a jedynie dowód osobisty oraz wyciąg z konta za 3 miesiące.

 • PKO BP kredyt – umowa na czas określony

Klient, który skorzysta z oferty banku PKO BP, będzie płacił miesięcznie ratę w wysokości 516,81 zł. Kwota do spłaty wynosi 24 806 zł, a RRSO 11,56%. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie pożyczki, nie jest też wymagane ubezpieczenie. Wniosek można złożyć online.

 • Pekao SA – kredyt

Rata zobowiązania wynosi w tym przypadku 521,29 zł, a całkowita kwota do spłaty 25 022 zł. RRSO pożyczki ekspresowej to 12,07%. Ubezpieczenie kredytu nie jest wymagane, jeśli jednak klient z niego skorzysta, uzyska obniżenie oprocentowania o 1 p.p. Prowizja wynosi 0 zł.

 • Bank Pocztowy – kredyt

Miesięczna rata kredytu wynosi 536,45 zł, a całkowita kwota do spłaty – 25 749 zł. RRSO jest najwyższe z przedstawionych do tej pory ofert – wynosi 13,79%. W celu potwierdzenia przychodów bank wymaga od klientów zaświadczenia o zarobkach z zakładu pracy oraz wyciągu z konta bankowego.

Na co uważać, decydując się na kredyt przy umowie na czas określony?

Umowa o pracę na czas określony to kontrakt terminowy, który nie gwarantuje stabilnych warunków zatrudnienia. Zaciągając zobowiązanie, warto wziąć pod uwagę, że umowa może za jakiś czas wygasnąć, a kredyt trzeba będzie spłacać. Warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad i pożyczać bezpiecznie – bez niepotrzebnego ryzyka. Na co szczególnie uważać?

 • nie zaciągaj kredytu, którego spłata przerasta twoje możliwości, np. rata będzie pochłaniać znaczną część domowego budżetu,
 • zwróć uwagę na warunki kredytowania – niektóre banki oferują klientom zatrudnionym na umowach terminowych wyższą marżę lub inne dodatkowe opłaty,
 • sprawdź RRSO, a nie tylko oprocentowanie kredytu – RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli procentowa wartość całkowitej kwoty kredytu w ujęciu rocznym. Informuje o wszystkich opłatach, które ponosi klient w związku z zaciągnięciem kredytu.

Czy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy, pracując na podstawie umowy na czas określony?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas określony mogą zaciągnąć kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu – wystarczy skorzystać z oferty online. Niewątpliwą zaletą takich produktów jest również ograniczenie formalności do minimum – często instytucje kredytujące nie wymagają zaświadczenia o zarobkach, a jedynie wyciąg z konta bankowego. Decyzja o przyznaniu kredytu jest podejmowana bardzo szybko – niezwłocznie po weryfikacji klienta, a środki przelewane na konto nawet w ciągu kilkunastu minut.

Osoby pracujące na kontraktach terminowych muszą jednak liczyć się z wyższymi kosztami zobowiązania niż klienci zatrudnieni na czas nieokreślony – niektóre banki podwyższają prowizję lub inne opłaty, chociaż nie jest to reguła. Żeby uniknąć nieporozumień i ewentualnych problemów ze spłatą zobowiązania, zawsze należy sprawdzić warunki umowy przed jej podpisaniem. Jeśli chcemy uzyskać stały limit środków na niespodziewane wydatki, rozważmy skorzystanie z karty kredytowej, którą również można otrzymać przy umowie na czas określony.

Warto wiedzieć: Umowa na zastępstwo a kredyt. Jakie masz szanse na uzyskanie pożyczki z banku?

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

...ze swoim zobowiązaniem. Jeśli dotychczas spłacałeś swój kredyt gotówkowy terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji...

...przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania