Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Kredyt długoterminowy a krótkoterminowy − warunki, różnice, oferta banków

Zaktualizowano: 2021-11-17 10:54
Opublikowano: 2020-10-27 15:01
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 24
Kredyt długoterminowy a krótkoterminowy − warunki, różnice

Jak wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy? Czy do kredytu długoterminowego należy mieć lepszą zdolność kredytową? Podpowiadamy jak zaplanować spłatę zobowiązania, by móc liczyć na warunki, które pozwolą Ci cieszyć się dodatkowymi środkami na koncie, a jednocześnie łatwą spłatą kredytu. Przedstawiamy też najważniejsze różnice pomiędzy kredytem długoterminowym a kredytem krótkoterminowym.

Kredyt gotówkowy to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z problemem braku wystarczającej ilości środków na koncie np. w przypadku kosztownej naprawy samochodu, pilnej wizyty u lekarza czy dodatkowych kosztów związanych z remontem. Pożyczka w banku, jeśli zostanie wzięta na dobrych warunkach, może nie tylko rozwiązać Twoje problemy braku gotówki, ale też pozwoli Ci szybko poradzić sobie ze spłatą zadłużenia.

Kredyt długoterminowy − charakterystyka oferty

Kredyt gotówkowy może być zarówno kredytem krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Wszystko zależy od tego, na jaki okres kredytowania zostanie podpisana umowa, czyli przez ile miesięcy dłużnik będzie spłacał swoje zobowiązanie. Niektóre banki udzielają również kredytów średnioterminowych, ale o tym za chwilę.

Co to jest kredyt długoterminowy? To nic innego jak kredyt gotówkowy udzielony na dowolny cel zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom. Od innych rodzajów zobowiązań, wyróżnia się czasem trwania umowy. Na jaki czas podpisywana jest umowa o kredyt długoterminowy? To zależy, jednak przyjmuje się, że finansowanie udzielane jest na okres minimum trzech lat.

To ile trwa kredyt długoterminowy, sprawia, że spłacane raty są stosunkowo niskie, dlatego cieszy się on tak dużą popularnością. Najczęściej decydują się na niego osoby, którym zależy na wysokiej kwocie pożyczki i nie mogą pozwolić sobie na szybką jej spłatę.

Przedsiębiorcy również mogą skorzystać z oferty kredytu długoterminowego. Księgowanie tego kosztu, podobnie jak spłatę innych zobowiązań należy umieścić na koncie 13-4 „Kredyty bankowe”. Kredyt długoterminowy w bilansie znajdzie się w innym miejscu niż kredyt krótkoterminowy. W tym przypadku należy go umieścić tam, gdzie znajdują się kredyty z okresem wymagalności powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Dlaczego mówimy o 12 miesiącach, skoro wcześniej wspominaliśmy, że kredyt długoterminowy to ten, który trwa dłużej niż 36 miesięcy? Ponieważ dużo zależy od przyjętej definicji kredytu długoterminowego. W przypadku gdy mówimy też o kredycie śródterminowym, możemy przyjąć taki podział:

  • krótkoterminowy – okres spłaty do 12 miesięcy,
  • średnioterminowy – okres spłaty do 36 miesięcy,
  • długoterminowy – okres spłaty powyżej 36 miesięcy.

A w przypadku gdy rozgraniczamy jedynie krótkoterminowy i długoterminowy to datą graniczną tworzą wskazane 12 miesięcy.

Kredyt długoterminowy − warunki. Kto może starać się o kredyt długoterminowy?

Jak już wspominaliśmy, z oferty kredytu długoterminowego może skorzystać klient indywidualny oraz firma, która spełnia następujące wymagania:

  • pełnoletniość − warunek konieczny w przypadku osoby fizycznej,
  • polskie obywatelstwo lub rejestracja firmy na terenie Polski;
  • wykazywanie się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową;
  • brak posiadania zajęcia komorniczego,
  • brak wpisu w rejestrach dłużniczych takich jak BIK czy KRD.

Czy w takim razie możliwe jest otrzymanie kredytu długoterminowego dla zadłużonych? Niestety nie. Banki przed udzieleniem jakiejkolwiek pożyczki, dokładnie weryfikują wszystkich przyszłych kredytobiorców. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu kredytu długoterminowego bez BIK i KRD, jesteś zmuszony skorzystać z oferty firm pożyczkowych.

Zanim jednak weźmiesz kredyt długoterminowy bez BIK w wybranej instytucji pożyczkowej, pamiętaj o tym, aby dokładnie zapoznać się z jej warunkami, a szczególnie zwróć uwagę na wysokość kosztów. Pożyczkodawcy chcą w ten sposób zrekompensować sobie ponoszone ryzyko.

Kredyt długoterminowy − wymagane dokumenty

Jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania bankowego kredytu długoterminowego? Takie same jak w przypadku każdego innego kredytu gotówkowego. Bank poprosi Cię o przedstawienie zaświadczenia o osiąganych dochodach, będziesz potrzebował również dowodu osobistego.

Coraz więcej instytucji decyduje się udzielać kredytów długoterminowych bez zaświadczeń. Opcja ta najczęściej jednak dotyczy tylko klientów danego banku, którzy od dawna prowadzą w nim rachunek, na który wpływa wynagrodzenie.

Warto sprawdzić: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach − gdzie szukać, ile kosztuje?

Kredyty długoterminowe − oferta banków

Niemal w każdym banku bez trudu możesz otrzymać długoterminowy kredyt gotówkowy. Maksymalny okres kredytowania najczęściej wynosi 10 lat, ale zdarzają się też umowy podpisywane na znacznie dłuższy czas.

Innym przykładem zobowiązania wziętego na długi okres jest też kredyt długoterminowy, który może być zaciągnięty na budowę lub kupno domu. Mowa tu o kredycie hipotecznym, który spłaca się przez 15, 20, a nawet 30 lat.

W ofercie banków oprócz kredytu długoterminowego na budowę domu znajdziesz też inne kredyty celowe. Do grupy tej należą, chociażby długoterminowe kredyty na samochód, ratalne, czy też długoterminowe kredyty konsolidacyjne.

Kredyt długoterminowy − wady i zalety

Długoterminowy kredyt gotówkowy jest ofertą, z której chętnie korzystają Polacy. Dlaczego? Ponieważ produkt ten ma wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość obniżenie miesięcznej raty, co oznacza, że o kredyt tego typu może starać się praktycznie każdy, kto posiada stałe źródło dochodów. Niskie raty, dostosowane do domowego budżetu pozwolą na spłatę kredytu bez konieczności rezygnowania z innych wydatków czy drobnych przyjemności. Co więcej, decydując się na dłuższy okres kredytowania, możliwe jest podwyższenie swojej zdolności kredytowej.

Ogromną zaletą kredytu długoterminowego jest też większa szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, nawet jeśli kredyt gotówkowy ma wiązać się z wypłatą większej kwoty na konto kredytobiorcy. Jeśli dobrze poszukasz i porównasz oferty, masz też szansę otrzymać tani kredyt długoterminowy, który nie obciąży za bardzo Twojego domowego budżetu.

Niestety każde rozwiązanie ma swoje wady. Największą z nich w przypadku zobowiązań długoterminowych jest fakt, że całkowity koszt zadłużenia będzie dużo wyższy niż w przypadku kredytu krótkoterminowego, jest to jednak cena, jaką trzeba zapłacić za ogromną elastyczność usługi.

Kredyt długoterminowy a kredyt krótkoterminowy − różnice

No dobrze, wiemy już, czym charakteryzuje się zobowiązanie wzięte na długi okres spłaty. A jakie są różnice pomiędzy kredytem długoterminowym a krótkoterminowym?

Podstawowa rozbieżność występuje na poziomie długości czasu kredytowania. Jak sama nazwa wskazuje i jak już zostało wspomniane, klasyfikacja ta wyróżniana jest na podstawie okresu, na jaki udzielane jest zobowiązanie.

Różnice można zobaczyć również w wysokości kredytów, jakie banki udzielają swoim klientom. W przypadku zobowiązań krótkoterminowych te najczęściej nie opiewają na duże kwoty. Wśród kredytów długoterminowych możemy za to wyróżnić przede wszystkim zobowiązania celowe, przeznaczone na zakup domu czy mieszkania, które spłaca się przez kilkanaście lat.

To warto sprawdzić: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy? Symulacja kredytu

Kredyt długoterminowy czy kredyt krótkoterminowy − co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od tego: jakiej kwoty potrzebujesz, jaką masz zdolność kredytową oraz czy masz czas przechodzić przez długie i skomplikowane formalności. Procedura uzyskania bankowego kredytu długoterminowego jest bowiem nieco bardziej skomplikowana, a co za tym idzie, wolniejsza niż w przypadku gdy ubiegasz się o kredyt krótkoterminowy.

Ważny jest również cel. Kredyty krótko i długoterminowe mogą zostać udzielone bez żadnego celu, a to oznacza, że otrzymane środki możesz spożytkować, jak tylko Ci się żywnie podoba. Jednak w przypadku kredytów długoterminowych, wskazanie przeznaczenia może pomóc Ci uzyskać tańsze zobowiązanie. Dom, mieszkanie czy samochód będą stanowiły bowiem pewien rodzaj zabezpieczenia dla banku.

Ostatnim czynnikiem, który determinuje który rodzaj zobowiązania wybrać jest zdolność kredytowa. Gdy pieniądze będą potrzebne Ci na już, a wiesz, że nie możesz pochwalić się ani dobrą zdolnością, ani historią kredytową, możesz rozejrzeć się wśród ofert chwilówek.

Kredyt długoterminowy − co jeszcze warto wiedzieć?

Wybór kredytu gotówkowego nie polega tylko na wskazaniu oferty, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Kredytobiorca powinien poświęcić czas także na analizę własnych możliwości finansowych i wszystkich dostępnych opcji, które zapewnia bank, oferując zadłużenie na dowolny cel. Okres kredytowania będzie miał szczególne znaczenie na spłatę całego zadłużenia, warto więc przynajmniej zastanowić się, która opcja zapewni najlepsze warunki, a nawet zwiększy szansę na zawarcie umowy.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość usług banków dostępna jest zdalnie bez potrzeby stacjonarnego odwiedzania placówki. Możesz też uzyskać kredyt długoterminowy online, jednak pamiętaj o tym, że opcja ta może być jedynie dostępna tylko dla stałych klientów danego banku. Nowi klienci nierzadko mają wyznaczony limit, do jakiej kwoty może sięgać ich pierwsze zobowiązanie.

W podbramkowych sytuacjach możesz też skorzystać z pozabankowych pożyczek długoterminowych. Produkt ten najczęściej jest jednak wysoko oprocentowany i wiąże się z dużymi opłatami dodatkowymi, które będziesz musiał ponieść w związku z nieterminową spłatą zobowiązania.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy banki oferują kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem?
18.05.2022

Czy banki w Polsce oferują kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem? Ile kosztuje kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

...nowym samochodzie czy remoncie w domu, sięga właśnie po kredyt gotówkowy. Finansowanie udzielone na dowolny cel sprawia, że nie musimy...

...rozłożenia długu nawet na 120 miesięcy, czyli 10 lat. Oferty kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem nie znajdziemy jednak w mBanku. Aktualnie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Kredyt gotówkowy a zagraniczny dochód
12.05.2022

Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy. Który bank nam go udzieli?

...pracodawcą. Warto poznać też odwrotną sytuację: Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech? Ile kosztuje kredyt w Niemczech dla Polaków? Wielka...

...kredyt hipoteczny. A jak to wygląda w przypadku pożyczek lub kredytów gotówkowych? Instytucje w tym przypadku stosują wobec wnioskujących znacznie...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest i jak działa linia kredytowa?
11.05.2022

Czym jest i jak działa linia kredytowa? Linia kredytowa dla firm i klientów indywidualnych

...mogą doprowadzić do kłopotów finansowych. Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy? Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć w 2022 roku? Czy...

...regularnie potrzebują większych kwot. To dobra alternatywa dla kredytu gotówkowego z uwagi na atrakcyjne koszty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czym jest kredyt krótkoterminowy?
04.05.2022

Czym jest kredyt krótkoterminowy? Ile maksymalnie trwa okres kredytowania kredytu krótkoterminowego?

...banków jest rozbudowana. Znajdziesz w niej nie tylko prosty kredyt gotówkowy, lecz także długoterminowy kredyt hipoteczny czy inwestycyjny, a...

...przykład na remont, zakup samochodu czy na wakacje. W porównaniu z kredytem gotówkowym pożyczkę pozabankową łatwiej jest zaciągnąć, nawet bez...

Zobacz więcej
14 min. czytania
W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na dowód osobisty?
28.04.2022

W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na dowód osobisty? Ile pieniędzy można pożyczyć na dowód?

...na jakie warunki mogą liczyć osoby, które ubiegają się o kredyt gotówkowy na dowód w banku? To zależy od banku, ale i tego, czy posiadasz w...

...to możesz liczyć na większą kwotę kredytu. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego sięga najczęściej 200 tys. złotych. Rzadko kiedy można tyle...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Warunki kredytu na studia medyczne w 2022 roku
26.04.2022

Kto może starać się o kredyt na studia medyczne w 2022 roku? Wniosek, warunki umorzenia kredytu na studia medyczne w Polsce

...studia medyczne ma preferencyjny charakter, co w praktyce znaczy tyle, że udzielany jest na dużo lepszych warunkach niż choćby zwykły kredyt gotówkowy. Ma niskie oprocentowanie, zatem całkowity koszt kredytu też jest stosunkowo niski. Dodatkowo kredytobiorca może ubiegać się o:...

Zobacz więcej
7 min. czytania