Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Zaktualizowano: 2024-05-22 10:11
Opublikowano: 2021-11-18 08:12
Średnia ocena: 3,90/6 Głosów: 10
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Kredyt w Niemczech 2024 jest dostępny dla Polaków. Jednak np. kredyt w Sparkasse nie jest możliwy bez meldunku, tak samo jak w przypadku innych banków. Jeśli interesuje Cię możliwość uzyskania finansowania w Niemczech, warto znać kluczowe wymagania i procedury.

Kredyt w Niemczech dla Polaków jest jak najbardziej możliwy do uzyskania. Należy jednak spełnić określone warunki.

 • W Niemczech możesz starać sio o kredyt gotówkowy, na samochód, hipoteczny i firmowy.
 • Oprocentowanie kredytu gotówkowego zazwyczaj oscyluje w przedziale od 2,45% do nawet 10,09%.
 • W Postbanku, biorąc kredyt gotówkowy na 20 tys. euro na 5 lat, całkowita kwota do spłaty wyniesie 23,036 tys. euro, a miesięczna rata 378 euro.

Czy obywatel Polski może starać się o kredyt w Niemczech?

Kredyty w Niemczech dla Polaków są jak najbardziej dostępne, ale tylko dla osób, które mieszkają w tym kraju na stałe. Podstawowym warunkiem, jaki musisz spełnić, by ubiegać się o finansowanie w niemieckim banku, jest zatem posiadanie stałego meldunku w Niemczech.

Nie będziesz mieć szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku, jeśli Twoje stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, a w Niemczech jedynie pracujesz sezonowo lub dojeżdżasz tam do pracy.

Poza tym polski obywatel ubiegający się o kredyt w Niemczech powinien spełnić dokładnie te same warunki jak niemieccy klienci np. w zakresie zdolności kredytowej.

Kredyt w Niemczech − dostępne oferty

W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste, zwłaszcza dzięki możliwości złożenia wniosku online. Pożyczka taka może być przeznaczona na różnorodne cele, takie jak zakup samochodu, nabywanie nieruchomości czy finansowanie remontu domu. Dzięki temu masz szansę na szybkie i efektywne zrealizowanie swoich planów inwestycyjnych lub konsumpcyjnych.

Jakie rodzaje kredytów są dostępne w Niemczech?

 • Kredyt gotówkowy – inaczej Privatkredit, są wykorzystywane na różne osobiste cele i mogą wynosić od 500 € do 120 000 €, z okresami spłaty od 12 do 120 miesięcy. Proces aplikacji jest teraz bardziej zautomatyzowany, dzięki czemu możesz dostarczyć dokumenty do kredytu gotówkowego online, co ułatwia ubieganie się o kredyt bez konieczności wizyty w oddziale banku​​.
 • Kredyt na samochód – Autokredit – można go uzyskać zarówno na nowe, jak i używane pojazdy, a procedury są zazwyczaj proste. Należy dostarczyć standardowe dokumenty, które ocenią zdolność kredytową. A w ciągu kilku tygodniu od uzyskania kredytowania, należy dostarczyć do banku dowód rejestracyjny pojazdu.
 • Kredyt hipoteczny – Baufinanzierung – ten rodzaj kredytu nie zawsze wymaga wkładu własnego, ale banki zalecają zgromadzenie co najmniej 20-30% wartości nieruchomości. Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego są zwykle droższe i trudniejsze do uzyskania​​.
 • Kredyt firmowy – dostępne są różne opcje finansowania dla przedsiębiorców, w tym kredyty obrotowe (Kontokorrentkredit), kredyty na rozwój (Förderkredite) i kredyty inwestycyjne (Investitionskredit)​​.

Sprawdź kalkulator zdolności kredytowej.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy w Niemczech? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste, zwłaszcza dzięki możliwości złożenia wniosku online. Pożyczka taka może być przeznaczona na różnorodne cele, takie jak zakup samochodu, nabywanie nieruchomości czy finansowanie remontu domu. Dzięki temu masz szansę na szybkie i efektywne zrealizowanie swoich planów inwestycyjnych lub konsumpcyjnych.

Kredyt w Niemczech − warunki otrzymania zgody kredytowej

Zastanawiasz się, jak dostać kredyt w Niemczech? Aby mieć szanse na uzyskanie finansowania, musisz spełnić wszystkie warunki określone przez dany bank. Mogą się one nieznacznie różnić w poszczególnych instytucjach, ale zazwyczaj kredytobiorca powinien mieć:

 • minimum 18 lat,
 • zameldowanie na terenie Niemiec,
 • konto osobiste w niemieckim banku,
 • udokumentowane dochody – niemieckie banki akceptują je m.in. z tytułu umowy o pracę, samozatrudnienia, wykonywania wolnego zawodu, emerytury lub renty,
 • pozytywną historię kredytową.

Kredyt dla Polaka w Niemczech jest udzielany na podstawie tych samych kryteriów jak dla obywatela niemieckiego. Podstawowym warunkiem otrzymania pożyczki jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Sprawdź także: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy? Symulacja kredytu

Kredyt w Niemczech a ocena zdolności kredytowej

Sposób oceny zdolności kredytowej w niemieckich bankach jest bardzo podobny jak w polskich instytucjach. Pod uwagę brany jest przede wszystkim dochód wnioskodawcy, który powinien  pochodzić z legalnego źródła i być odpowiednio udokumentowany np. zaświadczeniem o zarobkach.

Co ważne, banki w Niemczech wymagają miesięcznego dochodu na poziomie minimum 601 euro, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w wysokości co najmniej 800 euro.

Przy ocenie zdolności kredytowej pod uwagę brane są także m.in. takie kwestie jak:

 • zawód,
 • źródło dochodów,
 • staż pracy i okres obowiązywania umowy o pracę lub okres prowadzenia działalności gospodarczej,
 • wiek kredytobiorcy,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym.
 • stałe koszty utrzymania,
 • inne zobowiązania kredytowe.

O kredyt w Niemczech mogą ubiegać się także studenci oraz osoby bez stałych dochodów. W takiej sytuacji jednak banki rekomendują, by do umowy kredytowej przystąpiła druga osoba o dobrej zdolności kredytowej np. rodzic lub partner.

Kredyt w Niemczech a ocena historii kredytowej

Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech banki sprawdzają zadłużenie oraz historię kredytową swoich klientów. Najczęściej dane na ten temat pozyskują z SCHUFA – co to jest, najłatwiej wytłumaczyć, porównując tę instytucję do polskiego BIK. SCHUFA jest bowiem niemiecką firmą zajmującą się gromadzeniem danych na temat zobowiązań finansowych osób i firm – zarówno tych kredytowych, jak i wobec dostawców mediów np. firm telekomunikacyjnych. Na podstawie informacji dotyczących terminowości ich spłaty SCHUFA oblicza dla każdego kredytobiorcy scoring, który potem brany jest pod uwagę przez banki przy ocenie zdolności kredytowej.

Musisz też sobie zdawać sprawę, że SCHUFA współpracuje z BIK. Jeśli widnieją w nim dane na temat zaległości w spłacie kredytów zaciągniętych w Polsce, niemiecki bank może odmówić Ci udzielenia kredytu. Warto więc sprawdzić, czy jest się w BIK i jakie dane w nim widnieją.

Kredyt gotówkowy w Niemczech − warunki oferty

W Niemczech w 2024 roku większość banków oferuje możliwość ubiegania się o kredyt gotówkowy online, co jest szczególnie wygodne dla klientów, którzy już posiadają konto w danej instytucji. Proces aplikacji online zazwyczaj wymaga wypełnienia formularza oraz przesłania dokumentów potrzebnych do oceny zdolności kredytowej.

 • Postbank oferuje kredyty gotówkowe od 3,000 do 80,000 euro z okresem kredytowania od 12 do 120 miesięcy. Stawki procentowe wahają się od 1,95% do 9,45% w zależności od sytuacji finansowej klienta​.
 • Sparkasse umożliwia zaciągnięcie kredytów w przedziale od 1,000 do 80,000 euro. Roczna stopa procentowa wynosi ok. 9,33%. Jeśli chcesz uzyskać kredyt w Sparkasse, musisz posiadać tu konto.

Kredyty gotówkowe w Niemczech są dostępne na dowolny cel i zazwyczaj nie wymagają zabezpieczeń. Klienci mogą również opcjonalnie wykupić ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci czy utraty pracy. Warto porównać dostępne opcje, szczególnie jeśli potrzebujesz mniejszej, krótkoterminowej pożyczki, ponieważ kredyty online mogą oferować lepsze stawki i mniejsze opłaty.

Kredyt gotówkowy w Niemczech − wymagane dokumenty

A jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech z formalnego punktu widzenia? Podstawą jest oczywiście złożenie odpowiedniego wniosku (osobiście lub online), ale niezbędne jest również dostarczenie do banku kilku dokumentów. Przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy zazwyczaj potrzebne są:

 • dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
 • zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy (albo zaświadczenie o prawie do renty lub emerytury) oraz rozliczenie podatkowe za poprzedni rok,
 • w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – sprawozdania finansowe i deklaracje podatkowe z ostatnich 2 lat oraz aktualna wycena biznesowa itp.,
 • opcjonalnie – wyciągi z rachunku bankowego.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy w Niemczech?

Zastanawiasz się, czy kredyt w Niemczech dla Polaków jest możliwy do zaciągnięcia? Tak! Musisz tylko spełnić określone kryteria narzucone przez bank. Koszty związane z kredytem gotówkowym w Niemczech na rok 2024 mogą się różnić w zależności od banku i oceny zdolności kredytowej klienta.

Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów konsumenckich zazwyczaj oscyluje w przedziale od 2,45% do nawet 10,09%, co zależy od kwoty kredytu, okresu spłaty oraz historii kredytowej klienta.

Przykładowo w Postbanku, biorąc kredyt gotówkowy na 20 tys. euro na 5 lat, całkowita kwota do spłaty wyniesie 23,036 tys. euro, a miesięczna rata 378 euro. Stała stopa kredytu wynosi 5,58%.

Jeśli interesuje Cię kredyt gotówkowy, wykorzystaj kalkulator kredytowy.

Kredyt gotówkowy w Niemczech − na co uważać i czy warto się zdecydować?

Decydując się na kredyt gotówkowy w Niemczech, zwłaszcza jako Polak, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Otrzymanie kredytu w Niemczech często wymaga stałej umowy o pracę oraz odpowiednio wysokiego dochodu. Ważne jest, aby przed złożeniem wniosku o kredyt posiadać stabilną sytuację finansową i zawodową.
 • Dobra historia kredytowa w systemie SCHUFA jest najważniejsza! Banki sprawdzają tę historię, aby ocenić Twoją wiarygodność kredytową. Brak historii w SCHUFA może skutkować odrzuceniem wniosku kredytowego.
 • Często banki wymagają, by konto było prowadzone przez pewien okres przed złożeniem wniosku o kredyt. Nie ma uniwersalnej reguły, ale zazwyczaj korzystnie jest mieć aktywne konto bankowe przez kilka miesięcy do roku.
 • Dla osób, które mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu bankowego, dostępne są również kredyty pozabankowe, w tym szybkie pożyczki przez internet. Choć są one łatwiejsze do uzyskania, zazwyczaj wiążą się z wyższymi kosztami.
 • Zawsze dokładnie sprawdzaj warunki kredytu, w tym oprocentowanie i wszelkie dodatkowe opłaty. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie elementy umowy, w tym zasady dotyczące przedterminowej spłaty czy konsekwencje nieterminowego regulowania rat.

Uzyskanie kredytu w Niemczech jako Polak wymaga dobrego przygotowania. Budowanie pozytywnej historii kredytowej i utrzymanie stabilnej sytuacji finansowej to klucz do sukcesu w tym procesie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania