Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech? Ile kosztuje kredyt w Niemczech dla Polaków?

Zaktualizowano: 2022-11-21 15:32
Opublikowano: 2021-11-18 08:12
Średnia ocena: 4,00/6 Głosów: 8
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

O kredyt gotówkowy w Niemczech mogą ubiegać się nie tylko obywatele tego kraju, ale również obcokrajowcy mający tam stałe zameldowanie i źródło dochodów. Jeśli więc pracujesz u naszych zachodnich sąsiadów i brakuje Ci dodatkowej gotówki, sprawdź, jak wnioskować o kredyt w Niemczech i jakie warunki musisz spełnić, by go otrzymać.

Polacy chętnie wyjeżdżają do Niemiec do pracy, a wielu z nich osiedla się tam na stałe. Mieszkając w tym kraju, w każdej chwili może pojawić się potrzeba pozyskania dodatkowych środków na sfinansowanie większych wydatków. Jak wziąć kredyt w Niemczech? W Polsce w takiej sytuacji możemy sięgnąć po kredyt gotówkowy. W Niemczech także jest to możliwe, jednak po spełnieniu określonych warunków.

Czy obywatel Polski może starać się o kredyt w Niemczech?

Kredyty w Niemczech dla Polaków są jak najbardziej dostępne, ale tylko dla osób, które mieszkają w tym kraju na stałe. Podstawowym warunkiem, jaki musisz spełnić, by ubiegać się o finansowanie w niemieckim banku, jest zatem posiadanie stałego meldunku w Niemczech.

Nie będziesz mieć szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku, jeśli Twoje stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, a w Niemczech jedynie pracujesz sezonowo lub dojeżdżasz tam do pracy.

Poza tym polski obywatel ubiegający się o kredyt w Niemczech powinien spełnić dokładnie te same warunki jak niemieccy klienci np. w zakresie zdolności kredytowej.

Kredyt w Niemczech − dostępne oferty

Oferta kredytowa niemieckich banków jest bardzo bogata, bo do wyboru masz m.in.:

 • kredyt gotówkowy – najczęściej nazywa się Privatkredit i można go zaciągnąć na dowolny cel w kwocie do maksymalnie 100 000 euro, a jego spłatę rozłożyć na okres od 12 do 120 miesięcy,
 • kredyt na samochód – tzw. Autokredit można zaciągnąć zarówno na zakup nowego, jak i używanego auta i zwykle wiąże się z dość prostymi formalnościami, ponieważ oprócz standardowych dokumentów niezbędnych do oceny zdolności kredytowej należy jedynie dostarczyć do banku dowód rejestracyjny zakupionego samochodu w ciągu kilku tygodni od uzyskania pożyczki,
 • kredyt hipoteczny − Baufinanzierung – jest to kredyt przeznaczony na budowę lub zakup domu, a także na kupno mieszkania; do jego otrzymania nie jest konieczne posiadanie wkładu własnego, choć banki zalecają, by dla własnego bezpieczeństwa uzbierać co najmniej 20-30% wartości nieruchomości; kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest zazwyczaj znacznie droższy i trudniejszy do uzyskania,
 • kredyt firmowy – przedsiębiorcy w Niemczech mogą skorzystać z różnych form finansowania działalności, ponieważ banki oferują im m.in. kredyty w rachunku bieżącym (Kontokorrentkredit), kredyty rozwojowe (Förderkredite), czy też kredyty inwestycyjne (Investitionskredit).

Kredyt w Niemczech − warunki otrzymania zgody kredytowej

Zastanawiasz się, jak dostać kredyt w Niemczech? Aby mieć szanse na uzyskanie finansowania, musisz spełnić wszystkie warunki określone przez dany bank. Mogą się one nieznacznie różnić w poszczególnych instytucjach, ale zazwyczaj kredytobiorca powinien mieć:

 • minimum 18 lat,
 • zameldowanie na terenie Niemiec,
 • konto osobiste w niemieckim banku,
 • udokumentowane dochody – niemieckie banki akceptują je m.in. z tytułu umowy o pracę, samozatrudnienia, wykonywania wolnego zawodu, emerytury lub renty,
 • pozytywną historię kredytową.

Kredyt dla Polaka w Niemczech jest udzielany na podstawie tych samych kryteriów jak dla obywatela niemieckiego. Podstawowym warunkiem otrzymania pożyczki jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Sprawdź także: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy? Symulacja kredytu

Kredyt w Niemczech a ocena zdolności kredytowej

Sposób oceny zdolności kredytowej w niemieckich bankach jest bardzo podobny jak w polskich instytucjach. Pod uwagę brany jest przede wszystkim dochód wnioskodawcy, który powinien  pochodzić z legalnego źródła i być odpowiednio udokumentowany np. zaświadczeniem o zarobkach.

Co ważne, banki w Niemczech wymagają miesięcznego dochodu na poziomie minimum 601 euro, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w wysokości co najmniej 800 euro.

Przy ocenie zdolności kredytowej pod uwagę brane są także m.in. takie kwestie jak:

 • zawód,
 • źródło dochodów,
 • staż pracy i okres obowiązywania umowy o pracę lub okres prowadzenia działalności gospodarczej,
 • wiek kredytobiorcy,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym.
 • stałe koszty utrzymania,
 • inne zobowiązania kredytowe.

O kredyt w Niemczech mogą ubiegać się także studenci oraz osoby bez stałych dochodów. W takiej sytuacji jednak banki rekomendują, by do umowy kredytowej przystąpiła druga osoba o dobrej zdolności kredytowej np. rodzic lub partner.

Kredyt w Niemczech a ocena historii kredytowej

Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech banki sprawdzają zadłużenie oraz historię kredytową swoich klientów. Najczęściej dane na ten temat pozyskują z SCHUFA – co to jest, najłatwiej wytłumaczyć, porównując tę instytucję do polskiego BIK. SCHUFA jest bowiem niemiecką firmą zajmującą się gromadzeniem danych na temat zobowiązań finansowych osób i firm – zarówno tych kredytowych, jak i wobec dostawców mediów np. firm telekomunikacyjnych. Na podstawie informacji dotyczących terminowości ich spłaty SCHUFA oblicza dla każdego kredytobiorcy scoring, który potem brany jest pod uwagę przez banki przy ocenie zdolności kredytowej.

Musisz też sobie zdawać sprawę, że SCHUFA współpracuje z BIK. Jeśli widnieją w nim dane na temat zaległości w spłacie kredytów zaciągniętych w Polsce, niemiecki bank może odmówić Ci udzielenia kredytu. Warto więc sprawdzić, czy jest się w BIK i jakie dane w nim widnieją.

Kredyt gotówkowy w Niemczech − warunki oferty

Jako klient indywidualny potrzebujący dodatkowych środków możesz się ubiegać o szybki kredyt gotówkowy przez Internet – w Niemczech oferuje go większość banków. Najczęściej jednak mogą się o niego ubiegać klienci posiadający konto osobiste w danej instytucji, na które wpływają ich dochody – wówczas mogą liczyć na uproszczone formalności. Polegają one na wypełnieniu formularza online oraz przesłaniu drogą elektroniczną dokumentów niezbędnych do oceny zdolności kredytowej.

Przykładowo w Postbank można w ten sposób ubiegać się przez Internet o kredyt w wysokości od 3000 do 50 000 euro, a w Sparkasse w kwocie od 1000 do 80 000 euro. O wyższą kwotę trzeba z reguły wnioskować w placówce.

Jeśli chodzi o warunki, kredyt gotówkowy w Niemczech udzielany jest na dowolny cel i nie wymaga żadnych zabezpieczeń. Klienci mogą jednak dobrowolnie wykupić ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci i utraty pracy.

Kredyt gotówkowy w Niemczech − wymagane dokumenty

A jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech z formalnego punktu widzenia? Podstawą jest oczywiście złożenie odpowiedniego wniosku (osobiście lub online), ale niezbędne jest również dostarczenie do banku kilku dokumentów. Przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy zazwyczaj potrzebne są:

 • dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
 • zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy (albo zaświadczenie o prawie do renty lub emerytury) oraz rozliczenie podatkowe za poprzedni rok,
 • w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – sprawozdania finansowe i deklaracje podatkowe z ostatnich 2 lat oraz aktualna wycena biznesowa itp.,
 • opcjonalnie – wyciągi z rachunku bankowego.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy w Niemczech?

Kredyty w Niemczech nie są drogie – ich oprocentowanie wynosi od około 1,5 do 9%, ale jego wysokość w dużej mierze zależy od oceny zdolności kredytowej. Orientacyjne koszty zaciągnięcia zobowiązania są przedstawione na stronach internetowych banków, również w postaci reprezentatywnych przykładów kosztów kredytu. Wiele instytucji umieszcza także na swoich witrynach kalkulatory, za pomocą których można szybko wykonać symulację wysokości rat przy określonej kwocie i okresie spłaty kredytu.

Kredyt gotówkowy w Niemczech − na co uważać i czy warto się zdecydować?

Z informacji znalezionych na internetowym forum wynika, że kredyt w Niemczech dla Polaków nie zawsze jest łatwy do uzyskania. Problemem jest przede wszystkim spełnienie warunków dotyczących zdolności kredytowej. Na otrzymanie finansowania największe szanse mają osoby pracujące od dłuższego czasu w Niemczech na podstawie stałej umowy o pracę i uzyskujące odpowiednio wysokie dochody. Pożyczka w Niemczech dla Polaków jest też łatwiejsza do otrzymania, jeśli wnioskuje się o nią w banku, w którym ma się konto osobiste.

Ważna jest również dobra historia kredytowa – warto tutaj wiedzieć, że osoby niewidniejące w SCHUFA muszą się liczyć z odrzuceniem wniosku, ponieważ banki nie wiedzą, czy można im zaufać. Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt w Niemczech, zbuduj najpierw pozytywną historię kredytową – korzystaj z zakupów ratalnych, czy karty kredytowej, pamiętając o spłacaniu zobowiązań w wyznaczonych terminach.

Warto wiedzieć, że dla Polaków dostępne są także kredyty pozabankowe w Niemczech, w tym szybkie chwilówki przez Internet. Są one co prawda droższe od kredytów bankowych, ale ich uzyskanie jest znacznie prostsze pod względem wymagań i formalności.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania