Kredyty gotówkowe 7 min. czytania

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

Zaktualizowano: 2023-01-11 09:17
Opublikowano: 2023-01-11 08:13
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

Rezygnacja z karty kredytowej jest równoznaczna z wypowiedzeniem jej umowy. Mało kto interesuje się tym tematem w momencie podpisywania umowy o wydanie i używanie z karty kredytowej. Dopiero gdy karta kredytowa przestanie już być potrzebna, jej właściciel zastanawia się, jak z niej zrezygnować. Dzisiaj wyjaśnimy sobie, jak wypowiedzieć umowę o kartę kredytową.

Karty kredytowe są drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce, jak wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski o kartach płatniczych w I kwartale 2022 roku. Łączna ich liczba w użytku to 5,09 mln sztuk, która stanowi 11,7% wszystkich kart płatniczych na polskim rynku.

Wydaje się zatem, że Polacy chętnie korzystają z kart kredytowych, choć jak informuje NBP, liczba kart kredytowych na przestrzeni I kwartału 2022 roku zmniejszyła się o 88,1 tys. (spadek o 1,7%). Może to wynikać z faktu, iż szalejąca inflacja i pojawiający się na horyzoncie kryzys zmusza nas do szukania na każdym kroku oszczędności.

Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy.

Czy można zrezygnować z karty kredytowej?

Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak najbardziej wchodzi w grę. Trzeba jedynie dopełnić związanych z tym formalności i pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Zacznijmy od tego, że wypowiedzenie karty kredytowej może odbyć się na jeden z dwóch sposobów: z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie natychmiastowym. W praktyce właściciele kart kredytowych częściej decydują się na to pierwsze rozwiązanie.

Karta kredytowa czy kredyt? Sprawdź, co będzie dla Ciebie korzystniejszym rozwiązaniem!

Standardowo w większości banków okres wypowiedzenia karty kredytowej wynosi 30 dni. W razie braku pewności, czy w naszym przypadku jest tak samo, wystarczy sprawdzić zapisy podpisanej umowy o kartę kredytową. W dokumencie z pewnością znalazły się informacje dotyczące tej kwestii. Co istotne, nie trzeba podawać powodu, dla którego decydujemy się zrezygnować z karty kredytowej.

Aby doszło do zamknięcia karty kredytowej, znajdujące się na niej zadłużenie musi zostać w pełni uregulowane. Trzeba też pamiętać o konieczności dopełnienia terminów, w przeciwnym razie może dojść do odnowienia umowy, co będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami.

To może Cię zainteresować: Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu? Ile dni można się spóźnić z ratą kredytu bez konsekwencji?

Kiedy warto zdecydować się na rezygnację z karty kredytowej?

Jest co najmniej kilka sytuacji, kiedy warto rozważyć rezygnację z karty kredytowej. Najczęstsze powody skłaniające właścicieli kart kredytowych do rezygnacji to:

 • chęć złożenia wniosku o kredyt – karta kredytowa to zobowiązanie, które może obniżać zdolność kredytową i zmniejszać szansę na otrzymanie kredytu,
 • zmiana warunków karty – jeśli bank zmieni nam warunki umowy o kartę kredytową na mniej satysfakcjonujące, nie mamy obowiązku na nie przystawać,
 • koniec okresu promocyjnego, który zwalniał np. z określonych opłat – nie mamy obowiązku korzystania z karty kredytowej po zakończeniu promocji,
 • znalezienie korzystniejszej karty w innym banku – zamknięcie karty kredytowej w jednym banku i otworzenie jej w innym pozwoli nam nieco zaoszczędzić.

Jak krok po kroku zrezygnować z karty kredytowej?

Podstawą do rezygnacji z karty kredytowej jest przygotowanie i złożenie w banku stosownego pisma w tej sprawie. Dokument ten można sporządzić samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru dostępnego w internecie.

Jeśli natomiast chodzi o to, jak zrezygnować z karty kredytowej, to można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiej jest oczywiście złożyć odpowiednią dyspozycję w bankowości internetowej lub w aplikacji banku. Można też skorzystać z tradycyjnych dróg i zadzwonić na infolinię, wysłać wniosek listownie lub złożyć go osobiście w oddziale banku.

Po złożeniu wniosku o rezygnację z karty kredytowej należy poczekać na jego pozytywne rozpatrzenie. Dopiero po informacji zwrotnej od banku możemy przyjąć, że umowa o kartę kredytową została prawidłowo wypowiedziana.

Kliknij i sprawdź: Co oznacza unieważnienie umowy? Kiedy można stwierdzić nieważność umowy kredytowej?

Jak długo trwa wypowiedzenie karty kredytowej?

Zwykle wypowiedzenie karty kredytowej, co zresztą zostało wspomniane wyżej, trwa 30 dni. Niektóre banki jednak wyłamują się z tej reguły, dlatego zawsze warto upewnić się, jak jest w naszym przypadku.

Ważne, aby dotrzymać terminu rezygnacji przed przewidywanym terminem odnowienia umowy. W zależności od banku może być wymagane złożenie rezygnacji np. 60 dni przed odnowieniem, aby nie zostały pobrane z tego tytułu żadne opłaty i co najmniej 30 dni przed, aby w ogóle nie doszło do odnowienia umowy.

Uwaga!

Okres wypowiedzenia w przypadku rezygnacji z karty kredytowej zaczyna obowiązywać od momentu wpłynięcia i rozpatrzenia wniosku o rezygnację przez bank.

Jak wypełnić oświadczenie o rezygnacji z karty kredytowej?

Wzór wniosku o rezygnację z karty kredytowej najczęściej znaleźć można na stronie internetowej naszego banku. Wystarczy jedynie go pobrać, wydrukować i wypełnić.

Do najważniejszych informacji, które powinno się zawrzeć we wniosku o rezygnację z karty kredytowej, należą:

 • imię, nazwisko i adres posiadacza karty kredytowej,
 • numer PESEL i seria dowodu osobistego,
 • numer karty kredytowej,
 • data i miejsce sporządzenia dokumentu,
 • podpis osoby wypowiadającej umowę.

O pomoc w wypełnieniu wniosku o rezygnację z karty kredytowej zawsze można poprosić pracownika banku.

Gdzie złożyć wniosek o wypowiedzenie karty kredytowej?

Zrezygnować z karty kredytowej można:

 1. Dzwoniąc na infolinię i informując konsultanta o chęci wypowiedzenia umowy karty kredytowej lub rezygnacji z jej odnowienia. Konsultant z pewnością poinformuje nas o dalszych czynnościach.
 2. Przesyłając wypowiedzenie umowy o kartę kredytową pocztą. W tym przypadku bank może oczekiwać, że dokument będzie poświadczony notarialnie.
 3. Korzystając z bankowości elektronicznej i w odpowiednim miejscu wybierając opcję „zamknięcie karty kredytowej”.
 4. Osobiście udając się do oddziału banku i samemu składając stosowny formularz lub prosząc konsultanta o przygotowanie go w naszym imieniu.

Najwygodniejszą opcją wydaje się rezygnacja z karty kredytowej przez internet.

Warto przeczytać: Czy nadpłata na karcie kredytowej jest możliwa?

Opłaty związane z rezygnacją z karty kredytowej

Usługa rezygnacji z karty kredytowej zazwyczaj jest bezpłatna, choć w praktyce zależy to od wewnętrznej polityki banku. Zapłacić za to najczęściej trzeba za zaświadczenie potwierdzające zamknięcie karty kredytowej.

Rezygnacja z karty kredytowej w PKO kosztuje 35 zł i płacimy w tym przypadku właśnie za wydanie stosownego oświadczenia. Z kolei za rezygnację z karty kredytowej w Pekao, chcąc otrzymać potwierdzenie, zapłacić trzeba 20 zł.

Informacje o tym, ile kosztuje rezygnacja z karty kredytowej w Santander, mBanku, ING Banku Śląskim, BNP Paribas, Credit Agricole czy Alior Banku sprawdzić można w Tabeli Opłat i Prowizji. O szczegóły można też pytać pracownika w oddziale banku.

Wypowiedzenie karty kredytowej przez bank

Okazuje się, że nie tylko posiadacz karty kredytowej, ale i bank może wypowiedzieć umowę o kartę kredytową w określonych sytuacjach. Przysługuje mu takie prawo, jeśli klient:

 • otwierając kartę kredytową podał nieprawdziwe informacje lub przedstawił dokumenty niezgodne ze stanem faktycznym,
 • nie aktywował karty kredytowej we wskazanym terminie,
 • nie wykonał żadnej transakcji kartą przez długi okres wskazany przez bank,
 • nie stosuje się do warunków umowy,
 • stracił zdolność kredytową,
 • nie dokonał spłaty zadłużenia w terminie ustalonym przez bank, mimo otrzymania wezwania pod rygorem wypowiedzenia umowy karty kredytowej.

Bank może wypowiedzieć umowę o kartę kredytową również wtedy, gdy zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne względem posiadacza karty lub karta została wycofana z oferty.

Warto mieć świadomość, że bank musi zachować 2-miesięczny okres wypowiedzenia,  który liczony jest od dnia doręczenia wypowiedzenia posiadaczowi karty. Po otrzymaniu wypowiedzenia właściciel karty kredytowej ma obowiązek spłacić widniejące na niej zadłużenie.

Nie przegap: Co grozi za fałszowanie dokumentów? Jaka jest kara za podrabianie dokumentów do kredytu?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

...przedmiotów stanowiących zastaw, np. wskutek inflacji lub z innych przyczyn. Koszty zobowiązania pozwoli oszacować kalkulator kredytowy. Przeczytaj także: Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Od kredytu lombardowego należy odróżnić pożyczkę lombardową, oferowaną przez instytucje zajmujące się udzielaniem zobowiązań pod zastaw, np. sprzętu RTV, biżuterii czy złota. Umowa...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Co to jest leasing konsumencki?

Co to jest leasing konsumencki? Czy leasing konsumencki samochodu się opłaca?

...która niejako wynajmuje pojazd i zobowiązuje się płacić określony czynsz za możliwość użytkowania go. Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą ofertę. Sprawdźmy dokładnie, na czym polega leasing konsumencki. Na podstawie umowy firma leasingowa zobowiązuje się do udostępnienia klientowi...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania