Kredyty gotówkowe 6 min. czytania

Czy nadpłata na karcie kredytowej jest możliwa?

Zaktualizowano: 2021-12-22 10:15
Opublikowano: 2021-12-22 08:59
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czy nadpłata na karcie kredytowej jest możliwa?

Nadpłata na karcie kredytowej zdarza się bardzo często. Wystarczy, że wpiszesz zbyt dużą kwotę w przelew spłacający zadłużenie lub transakcja zostanie zrealizowana dwukrotnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź, co się dzieje z pieniędzmi, które zostaną na karcie po spłacie zadłużenia.

Karta kredytowa pozwala na finansowanie nagłych wydatków podobnie jak popularny kredyt gotówkowy. Nieplanowana wizyta u stomatologa czy zepsuty samochód nie muszą być już wielkim problemem. Chociaż użycie karty jest wyjątkowo proste i aż kusi, aby często po nią sięgać, musisz pamiętać o tym, że każde zaciągnięte zobowiązanie będziesz musiał w niedługim czasie spłacić.

Czy nadpłata na karcie kredytowej jest możliwa?

Nadpłata karty kredytowej jest nie tylko możliwa, ale też należy do bardzo częstych zjawisk. Aby jednak zrozumieć, w jaki sposób się to dzieje, warto jednak poznać ogólny mechanizm spłacania karty kredytowej.

Kiedy spłaca się kartę kredytową? Najczęściej w tzw. okresie spłaty zadłużenia. Po skorzystaniu z karty masz od 20 do 50 dni (w zależności od banku) na bezodsetkową spłatę wykorzystanych środków. To oznacza, że dokonując rozliczenia w tym okresie, oddasz do banku dokładnie tyle, ile pożyczyłeś, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Banki biorą jednak pod uwagę fakt, że z różnych powodów możesz nie być w stanie spłacić od razu całego długu. Wówczas wymaga się tzw. spłaty minimalnej. Co to jest spłata minimalna karty kredytowej? Jest to najniższa kwota, którą musisz oddać przed zakończeniem okresu bezodsetkowego. Wtedy reszta zadłużenia automatycznie zmienia się w oprocentowany kredyt. 

O tym jak spłacać kartę kredytową decyduje dany bank. Najczęściej można to zrobić z poziomu bankowości internetowej, gdzie masz dostęp do rachunku podpiętego do karty. Wystarczy wybrać opcję spłaty i wpisać kwotę, którą chcesz oddać.

W takim razie kiedy spłaca się karta kredytowa i dlaczego dochodzi do nadpłaty? Bardzo prosto. Wystarczy, że Twoje zadłużenie wynosi np. 2000 zł, a Ty popełnisz błąd (lub też zrobisz to celowo) podczas wykonywania przelewu i wpiszesz kwotę nieco wyższą np. 2200 zł. Wtedy, po zaksięgowaniu wpłaty na rachunku przypisanym do karty, nadpłata wniesie 200 zł. Co się wtedy stanie? To wszystko zależy od polityki banku oraz warunków, które masz zapisane w umowie. Nie każdy bank reaguje na nadpłatę w ten sam sposób.

Karta kredytowa czy kredyt − co wybrać? Różnice, warunki, koszty

Jak dokonać nadpłaty na karcie kredytowej?

Jak już wspomniałam, zwrot na kartę kredytową ponad limit zdarza się bardzo często. Niektórzy użytkownicy tzw. kredytówek myślą, że w ten sposób mogą zwiększyć limit kredytowy na przyszłość, a inni dokonują nadpłaty z roztargnienia, błędnie wpisując kwotę przelewu. Jeszcze większe problemy mogą zdarzyć się w przypadku spłacania karty kredytowej drugą kartą. Wtedy do transakcji nierzadko doliczane są dodatkowe opłaty i naprawdę ciężko zorientować się, jaką kwotę należy oddać.

Nadpłata na karcie kredytowej a banki w Polsce

Nadwyżka na karcie kredytowej nie zawsze jest mile widziana. Banki różnie reagują na wykonywane nadpłaty. Niektóre z nich zwracają środki na konto, z którego wykonywany był przelew, a inne dają swoim klientom dowolność i pozwalają wykorzystać nadpłatę na cele konsumpcyjne. Warto jednak w tej kwestii dokładnie sprawdzić warunki umowy, którą podpisywałeś z bankiem. W niektórych sytuacjach nadpłata może wygenerować dodatkowe koszty.

Sprawdź: Banki w Polsce – poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce

Nadpłata na karcie kredytowej PKO BP

Jeśli posiadasz kartę w PKO BP i zdarzy Ci się przelać więcej środków, niż wymaga tego wykorzystany limit, wtedy nadpłata zwiększy saldo na karcie na kolejny okres rozliczeniowy. Korzystanie z nadpłaty nie podlega oprocentowaniu.

To może Cię zainteresować: Kredyt gotówkowy w PKO Banku Polskim − opinie, kalkulator, warunki

Nadpłata na karcie kredytowej Pekao

Nadpłata na karcie jest nieoprocentowana i zaliczana na poczet przyszłych transakcji, opłat lub prowizji naliczanych z tytułu użytkowania karty.

Nadpłata na karcie kredytowej mBank

W regulaminie kart kredytowych dostępnych na stronie internetowej mBanku widnieje informacja, że w przypadku zaksięgowania nadpłaty na koncie, bank przygotowuje i przesyła klientowi wyciąg z rachunku. Środki zwiększają saldo karty i mogą zostać wykorzystane w nowym okresie rozliczeniowym.

Nadpłata na karcie kredytowej Santander

Nadpłata na karcie kredytowej w Santanderze może zostać zaliczona na poczet przyszłego zadłużenia lub zwrócona na Twoje konto. Musisz tylko pamiętać o tym, aby zgłosić chęć odzyskania nadpłaty w ciągu 14 dni od dnia wykonania przelewu. 

Nadpłata na karcie kredytowej ING

ING Bank Śląski wyjątkowo niechętnie patrzy na transakcje, które mają na celu nadpłatę salda karty kredytowej. Jednak jeśli już się to wydarzy, mogą one zostać wykorzystane w następnym okresie rozliczeniowym lub zwrócone na konto osobiste.

Nadpłata na karcie kredytowej Alior Bank

Nadpłata karty kredytowej Alior Banku nie jest oprocentowana, ale też nie zwiększa limitu dostępnego na karcie. W regulaminie banku widnieje informacja, że w przypadku rozwiązania umowy, nadpłata zostanie zwrócona na Twoje indywidualne konto.

Kliknij i sprawdź: Kredyt gotówkowy w Alior Banku − kalkulator, opinie. Warunki pożyczki gotówkowej w Alior Banku

Nadpłata karty kredytowej Millennium

W tym banku zaksięgowana nadpłata zostanie wykorzystana na poczet spłaty przyszłych zadłużeń na karcie. Warto pamiętać również o tym, że środki wychodzące poza limit nie są oprocentowane.

Czy nadpłata na karcie kredytowej się opłaca?

Nadpłata karty kredytowej tak naprawdę niewiele zmienia. Środki wychodzące ponad saldo, nie są oprocentowane i nie sprawiają, że limit w kolejnym okresie rozliczeniowym jakkolwiek się zwiększy. Jednak dobra informacja jest taka, że nie musisz obawiać się przypadkowej nadpłaty. W większości przypadków przelane środki będziesz mógł spożytkować na dowolny cel konsumpcyjny lub poprosić o zwrot pieniędzy na swoje konto.

Nadpłata na karcie kredytowej – o czym warto pamiętać?

Chociaż nasze banki nie robią dużych problemów z zaksięgowaniem nadpłaty na karcie kredytowej, to niektóre instytucje finansowe, stanowczo sprzeciwiają się tego typu praktykom. Mowa tu, chociażby o Revolucie, który jeszcze tego samego dnia automatycznie zwraca nadpłatę. Pamiętaj jednak o tym, że karta kredytowa służy pożyczaniu środków i nie jest dobrym miejscem do ich gromadzenia. Zamiast nadpłat, warto zorientować się, ile masz czasu na spłatę karty kredytowej, aby uniknąć konieczności płacenia odsetek.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?
03.08.2022

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?

...okazuje się jednak, że zarówno kredyt długoterminowy, jak i kredyt gotówkowy można, po spełnieniu określonych warunków, przepisać na inną...

...pozytywnej decyzji kredytowej. Osoby zaciągające wspólnie kredyt hipoteczny rzadko zastanawiają się, co stanie się z zobowiązaniem, gdy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Na czym polega kredyt na leczenie?
01.08.2022

Na czym polega kredyt na leczenie i kiedy warto się na niego zdecydować?

...lub dermatologa na NFZ trzeba umawiać co najmniej rok wcześniej. Nie każdy pacjent może pozwolić sobie na leczenie prywatne – w takiej sytuacji czasem jedyną szansą okazuje się kredyt gotówkowy. Banki współpracujące z niektórymi podmiotami medycznymi, np. prywatnymi gabinetami stomatologicznymi, mają w swojej ofercie kredyt na usługi medyczne. Nie jest to jednak...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?
20.07.2022

Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

...ile kosztuje naprawa samochodu? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, które można...

...na inny cel niż ten wskazany w umowie kredytowej. Tym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego – w drugim przypadku pieniądze mogą zostać...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto wziąć kredyt na ślub i wesele?
14.07.2022

Czy warto wziąć kredyt na ślub i wesele?

...wesela z własnej kieszeni, często zaciągają na ten cel kredyt gotówkowy. Omawiamy wady i zalety takiego rozwiązania oraz przedstawiamy...

...pieniędzy na nadpłatę długu. Pozwoli na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego. Zaciąganie kredytu na wesele wydaje się ryzykownym pomysłem...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?
11.07.2022

Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?

...którzy zaciągają zobowiązanie, np. kredyt hipoteczny, są drobiazgowo weryfikowani przez banki – sprawdzana jest zdolność kredytowa, wysokość zarobków, ewentualne zadłużenia, scoring BIK oraz inne czynniki. Niestety nawet krystaliczna historia...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
08.07.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania