Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty? Kiedy wezwanie jest nieważne?
Niedotrzymanie warunków umowy to dość lakoniczne określenie, warto zatem doprecyzować, w jakich sytuacjach bank może wypowiedzieć umowę kredytu gotówkowego lub innego rodzaju zobowiązania. Jakie są najczęstsze przyczyny?
Co grozi za fałszowanie dokumentów? Jaka jest kara za podrabianie dokumentów do kredytu?
Wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego to poważna sprawa, przede wszystkim ze względu na wysoką kwotę zobowiązania. Jeśli umowa zostanie wypowiedziana, bank zażąda spłaty całości zobowiązania, a to dla kredytobiorcy może stanowić ogromny problem. Jakie są najczęstsze przyczyny wypowiedzenia umowy kredytu hipotecznego?
Co się dzieje po wypowiedzeniu kredytu? Najpierw bank wysyła klientowi pismo, w którym informuje o wypowiedzeniu umowy. Od tej pory kredytobiorca ma 30 dni (lub dłuższy, ustalony wcześniej termin) na spłatę całości zobowiązania.
Może się okazać, że to przekracza możliwości dłużnika, zwłaszcza w przypadku zobowiązań opiewających na wysokie sumy. Czym grozi wypowiedzenie umowy kredytu? Jeśli dług nie zostanie uregulowany, bank skieruje sprawę do sądu, który wyda tzw. nakaz zapłaty.
Klientowi przysługuje prawo zaskarżenia wydanego nakazu – ma na to 14 dni. Prawomocny nakaz zapłaty uzyskuje klauzulę wykonalności, co oznacza, że można rozpocząć postępowanie egzekucyjne. W takiej sytuacji do pracy przystępuje komornik, który może zająć pensję dłużnika lub wystawić nieruchomość na licytację.
Kolejna kwestia to wypowiedzenie kredytu a zwrot prowizji lub ubezpieczenia. Niestety klient, który przestał wywiązywać się z zapisów umowy, nie może liczyć na zwrot poniesionych wcześniej kosztów.
Jak rozmawiać z bankiem po wypowiedzeniu umowy? Przede wszystkim warto postarać się zapobiec takiej sytuacji – nie unikać kontaktu z instytucją kredytującą i postarać się negocjować warunki spłaty zadłużenia.
Bank może przeprowadzić restrukturyzację kredytu, czyli zmienić warunki umowy w ten sposób, żeby klient miał możliwość spłacić dług. Może to wiązać się np. z wydłużeniem okresu kredytowania. Warto podkreślić, że jeżeli instytucja zgodzi się na realizację programu naprawczego, niemożliwe jest skuteczne wypowiedzenie umowy kredytu przez bank z powodu utraty zdolności kredytowej.
A co zrobić, gdy bank wypowiedział umowę kredytu? Forum kredytobiorców informuje, żeby dążyć do ugody – negocjować warunki spłaty zobowiązania. Chociaż teoretycznie na zapłatę mamy 30 dni, to warto sprawdzić, czy bank nie wydłuży nam terminu.
Uważasz, że w Twoim przypadku wystąpiło bezzasadne wypowiedzenie umowy kredytu? Możesz spróbować swoich sił na drodze sądowej, musisz jednak udowodnić, że bank nie miał prawa wypowiedzieć umowy kredytu.
Odwołanie może opierać się np. na twierdzeniu, że w umowie kredytowej zostały zawarte niedozwolone klauzule. W takiej sytuacji sąd może uchylić decyzję banku o wypowiedzeniu umowy. W praktyce jednak postępowanie sądowe może trwać latami.
Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu? Ile dni można się spóźnić z ratą kredytu bez konsekwencji?
Wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego przez kredytobiorcę jest możliwe. W przypadku, gdy strony ustaliły termin spłaty dłuższy niż rok, klient może wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu 3 miesięcy. Nie trzeba przy tym podawać przyczyny takiej decyzji, należy jednak liczyć się z tym, że po wypowiedzeniu umowy konieczna będzie spłata całości zobowiązania w wyznaczonym terminie.
Bezskuteczne wypowiedzenie umowy kredytu może wystąpić wskutek błędów formalnych – np. braku podpisu kredytobiorcy. A czy możliwe jest wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego przez jednego z kredytobiorców? Nie – jeśli umowa została zawarta wspólnie, to nie może jej zerwać tylko jedna osoba.
Jak napisać wypowiedzenie umowy kredytu? Wystarczy złożyć oświadczenie, w którym podamy informacje o umowie kredytowej (numer, data podpisania), dane osobowe kredytobiorcy (imię, nazwisko, adres), określimy wysokość zobowiązania i okres kredytowania. W treści oświadczenia należy poinformować o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem ustawowego trzymiesięcznego okresu.
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?
Rozwiązanie umowy kredytowej może nastąpić wskutek wypowiedzenia lub odstąpienia od niej. Jakie są różnice? Skutkiem odstąpienia od umowy jest taki stan, jakby umowa nigdy nie została podpisana.
Klient zaciągający np. kredyt gotówkowy może zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania – a tym samym zwrócić kredytodawcy pożyczoną sumę.
Możliwa jest także rezygnacja z kredytu hipotecznego – reguluje to ustawa z dnia 23 marca 2017 roku. Inaczej jest w przypadku wypowiedzenia – oświadczenie nie spowoduje, że uzyskamy taki stan, jakby podpisana umowa nigdy nie obowiązywała.
...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...
...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...