Pożyczka dla samozatrudnionych - jak złożyć wniosek o pożyczkę dla samozatrudnionych?

Zaktualizowano: 2021-07-08 11:18
Opublikowano: 2021-07-08 11:17
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 4

Pandemia i jej skutki dosięgły praktycznie każdego, w tym przede wszystkim przedsiębiorców. Polski rząd w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej zaproponował takim osobom finansowe wsparcie. Jest to pożyczka dla samozatrudnionych w kwocie 5000 zł, z której można już było skorzystać w 2020 roku i w tym roku również można to zrobić. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać pożyczkę 5000 zł i co zrobić, by nie trzeba było jej zwracać.

Kredyty, pożyczki i chwilówki – osoby prowadzące własną działalność gospodarczą sięgają po różne produkty oferowane przez banki i instytucje pozabankowe, aby tylko poradzić sobie z kryzysem wywołanym pandemią choroby COVID-19 i móc dalej prowadzić firmę. Od kwietnia 2020 r. mogą one skorzystać także z niskooprocentowanej pożyczki dla samozatrudnionych, która jest jednym z pakietów pomocowych Tarczy Antykryzysowej.

Pożyczka dla samozatrudnionych a Tarcza Antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa jest pakietem rozwiązań przygotowanych przez rząd, którego zadaniem jest ochrona państwa polskiego i jego obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa i wprowadzanymi w związku z nią obostrzeniami. W ramach tarczy przekazano ponad 212 mld na ochronę miejsc pracy i gospodarki, z kolei 100 mld wyniosły dodatkowe środki w ramach Tarczy Finansowej. Jednym z kluczowych elementów pakietu Tarcza Antykryzysowa jest pożyczka dla samozatrudnionych do 5 tys. zł, którą w określonych warunkach można umorzyć.

Po raz pierwszy pożyczka dla samozatrudnionych została uruchomiona w ramach Tarczy Antykryzysowej 2.0 wiosną 2020 roku, która została wprowadzona 17 kwietnia 2020 r. Dzięki nowelizacji pierwotnej wersji ustawy, która ukazała się 1 kwietnia 2020 r., finansowanie stało się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Przed wprowadzeniem zmian była ona zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących działalność przed 1 marca 2020 r.

Pożyczka dla samozatrudnionych z Tarczy Antykryzysowej wypłacana jest jednorazowo na kwotę 5 tys, zł, a okres spłaty wynosi maksymalnie 12 miesięcy przy założeniu, że spłata rozpocznie się po 3-miesięcznej karencji. Jeśli przedsiębiorca będzie prowadzić swoją działalność minimum 3 miesiące od dnia otrzymania środków, to pożyczka ulegnie całkowitemu umorzeniu. Pożyczkę 5 tysięcy otrzymaną w ramach Tarcza Antykryzysowej przeznaczyć można na potrzeby związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kliknij i porównaj: Kalkulator kredytowy

Pożyczka dla samozatrudnionych – kto może ją otrzymać?

Wniosek o pożyczkę wypłacaną ze środków Funduszu Pracy złożyć może każdy przedsiębiorca, ale nie zawsze zostanie on pozytywnie rozpatrzony. By móc otrzymać finansowanie, trzeba spełnić pewne warunki.

Pożyczka 5000 zł dla samozatrudnionych udzielana jest osobom posiadającym status mikroprzedsiębiorcy, które prowadziły działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 r. Ponadto takie osoby muszą posiadać status firmy jednoosobowa działalność lub małe przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników albo prowadzą działalność gospodarczą na zasadzie samozatrudnienia.

Kliknij i zobacz: Jak założyć firmę?

Pożyczka dla samozatrudnionych – warunki pożyczki 5 tys. dla samozatrudnionych

Pożyczka dla samozatrudnionych udzielana jest w kwocie 5 tys. zł. To produkt celowy, umożliwiający pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Oznacza to, że pożyczkobiorca środki przeznaczyć może np. na pokrycie bieżących opłat, opłacenie kosztów najmu lokalu czy uiszczenie podatków. Warunki kredytowania są dość korzystne, ponieważ jest niskooprocentowana – jej stałe oprocentowanie wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski w skali roku.

Skorzystanie z pożyczki 5000 zł dla samozatrudnionych nie wyklucza możliwości skorzystania z innych dofinansowań. Świadczenie to można łączyć z innymi w ramach Tarczy Antykryzysowej i nie tylko. Po spełnieniu określonych warunków może być to bezzwrotna pożyczka dla samozatrudnionych, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Sprawdź: Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Pożyczka dla samozatrudnionych – potrzebne dokumenty

Do wniosku o pożyczkę 5 tys. zł dla samozatrudnionych dołączyć trzeba jeszcze kilka innych dokumentów. Co prawda nie jest ich dużo, ale mimo wszystko warto wcześniej je sobie przygotować.

Do zawnioskowania niezbędne jest złożenie takich dokumentów jak:

  • wypełniony wniosek o pożyczkę (pisemnie lub elektronicznie),
  • umowa o pożyczkę 5000 zł dla samozatrudnionych,
  • formularz pomocy publicznej (załącznik nr 1 do wniosku),
  • kopia pełnomocnictwa (jedynie w sytuacji, gdy dokumenty o przyznanie finansowania składa pełnomocnik).

Wzory potrzebnych dokumentów znaleźć można na stronie internetowej praca.gov.pl.

Sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę

Pożyczka dla samozatrudnionych – do kiedy można o nią wnioskować?

Przedsiębiorcy zainteresowani zaciągnięciem pożyczki dla samozatrudnionych z Urzędu Pracy nadal mogą składać o nią wnioski. Muszą się jednak spieszyć, bo już niedługo przestaną być one przyjmowane.

Wnioskowanie o pomoc z Tarczy Antykryzysowej w postaci pożyczki 5000 zł dla samozatrudnionych możliwe jest w terminie do końca sierpnia 2021 r. Niezbędnych formalności dopełnić można za pomocą formularza elektronicznego poprzez serwis praca.gov.pl lub osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP).

Pożyczka dla samozatrudnionych – krok po kroku

Wniosek o pożyczkę 5 tys. zł dla samozatrudnionych złożyć można całkowicie przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Oto poradnik krok po kroku:

Krok 1 – Wejdź na stronę praca.gov.pl.

Krok 2 – Zjedź do „Usługi elektroniczne Urzędów Pracy” i kliknij „Tarcza antykryzysowa”.

Krok 3 – Otwórz podstronę „Wniosek o udzielenie dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikro i małego przedsiębiorcy rozp. rozdz.3 (PSZ-DBKDG)”.

Krok 4 – Zapoznaj się ze znajdującą się tam instrukcją.

Krok 5 – Wypełnij formularz swoimi danymi.

Krok 6 – Wpisz kwotę pożyczki i podaj numer konta bankowego, na który mają zostać przelane pieniądze.

Krok 7 – Jako osoba samozatrudniona podaj stan zatrudnienia jako 0.

Krok 8 – Dodaj załączniki.

Krok 9 – Podpisz elektroniczne dokument.

Wypełnienie wniosku o pożyczkę 5 tys. zł dla samozatrudnionych jest łatwe i szybkie, więc nawet jeśli nigdy wcześniej nie wnioskowałeś o żaden produkt w podobny sposób, to na pewno sobie poradzisz.

Pożyczka dla samozatrudnionych – jak wypełnić wniosek?

Wniosek o pożyczkę 5 tys. zł dla samozatrudnionych jest do pobrania ze strony rządowej. Złożyć go można elektronicznie lub osobiście albo wysłać pocztą. Wniosek o pożyczkę 5 tys. zł z Tarczy Antykryzysowej wypełnić należy następującymi danymi:

  • dane Urzędu Pracy, do którego składa się wniosek,
  • dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, nazwę firmy, NIP, REGON, dane kontaktowe etc.),
  • numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelanie środki z pożyczki,
  • kwota pożyczki (do 5000 zł).

Do wniosku o pożyczkę dla samozatrudnionych należy dołączyć wymienione wyżej w artykule załączniki. Oprócz tego trzeba jeszcze złożyć stosowne oświadczenia.

Dowiedz się więcej: Kredyt inwestycyjny

Pożyczka dla samozatrudnionych – koszt

Propozycja finansowej pomocy przygotowana w ramach Tarczy Antykryzysowej to niskoprocentowa pożyczka dla samozatrudnionych, co w praktyce znaczy tyle, że rząd nie nalicza żadnych opłat za udzielenie jej. Samozatrudniony może zatem otrzymać środki, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Jedyny koszt, jaki może się pojawić, to odsetki, które zostaną naliczone w momencie, gdy pożyczka z jakiegoś powodu nie zostanie umorzona.

Pożyczka dla samozatrudnionych – spłata pożyczki

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie spełni wymagań warunkujących umorzenie pożyczki dla samozatrudnionych z Tarczy Antykryzysowej, to musi ją spłacić w całości w okresie 12 miesięcy po upływie 3-miesięcznej karencji. Okresu tego w normalnych okolicznościach nie można przekraczać. Wydłużony on może zostać jedynie w sytuacji, gdy Rada Ministrów wyda stosowne rozporządzenie dotyczące pakietu pomocowego w ramach Tarczy Antykryzysowej. To, czy okres spłaty pożyczki 5000 zł zostanie wydłużony, zależy od przebiegu pandemii.

Warunki umorzenia pożyczki dla samozatrudnionych

Pożyczka dla samozatrudnionych z Urzędu Pracy pod pewnymi warunkami może być pożyczką bezzwrotną. Jakimi? Wystarczy utrzymać działalność przez okres 3 miesięcy od dnia uzyskania finansowania, by pieniędzy nie trzeba było zwracać. Jeśli przedsiębiorca dopełni tego warunku, pożyczka zostanie automatycznie umorzona, nie trzeba dodatkowo składać żadnych wniosków. Warto jeszcze wspomnieć, że przychód z tytułu bezzwrotnej pożyczki 5000 zł w rozumieniu przepisów nie stanowi przychodu, zatem pożyczkobiorca nie musi płacić podatku od umorzonej kwoty.

Pożyczka dla samozatrudnionych – czy warto korzystać?

Pożyczka 5 tys. zł dla samozatrudnionych to atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy przez pandemię koronawirusa wpadli w długi i potrzebują finansowej pomocy z zewnątrz, by móc dalej funkcjonować. Jeśli tylko ma się pewność, że uda się spełnić warunki, od których zależy to, czy pożyczka zostanie umorzona, to jest to korzystna opcja. Należy tylko pamiętać, że pożyczone środki wydać trzeba zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli na bieżące pokrycie kosztów związanych z działalnością gospodarczą.

Powiązane artykuły

Kredyt od ręki – kto może skorzystać z pożyczki od ręki online?
Kredyty gotówkowe 14.10.2021

Kredyt od ręki – kto może skorzystać z pożyczki od ręki online?

Potrzebna Ci pożyczka od ręki? Jej znalezienie nie powinno być wcale trudne. Dzisiaj praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie kredyt od ręki, z którego można skorzystać bez wychodzenia z domu, przy dopełnieniu minimum formalności. Najszybszy otrzymasz nawet w tym samym dniu! Kredyt i chwilówka od ręki – czym cechują się tego typu oferty i gdzie ich szukać? Podpowiadamy!
Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?
Kredyty gotówkowe 13.10.2021

Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?

Banki chcąc przyciągnąć do siebie klientów, oferują okresowe promocje. Jedną z takich propozycji jest kredyt gotówkowy bez prowizji. Nie płacąc prowizji, można sporo zaoszczędzić, szczególnie jak kredyt opiewa na wysoką kwotę. Zawsze jednak warto prześwietlić taką ofertę i upewnić się, że nie zawiera ona ukrytych kosztów. Kredyt lub pożyczka bez prowizji – co powinno wzbudzić naszą czujność?
Zobacz więcej
Kredyt na PIT – czy banki oferują kredyt na PIT dla zadłużonych?
Kredyty gotówkowe 12.10.2021

Kredyt na PIT – czy banki oferują kredyt na PIT dla zadłużonych?

Kredyt na PIT to propozycja skierowana do osób, które chcą skorzystać z uproszczonej formy wnioskowania. Przedłożenie rocznego zeznania podatkowego PIT razem z wnioskiem o finansowanie ma potwierdzić wysokość osiąganych dochodów i przyspieszyć procedurę kredytową. Mniej popularną ofertą jest pożyczka na PIT. Czy zarówno kredyt, jak i chwilówka na PIT udzielane są na takich samych zasadach? Sprawdź, gdzie można znaleźć takie oferty.
Zobacz więcej
Pożyczki społecznościowe – czy to oferta wyłącznie dla zadłużonych?
Chwilówki 24.09.2021

Pożyczki społecznościowe – na czym polegają pożyczki społecznościowe i kto może je zaciągnąć?

Pożyczki społecznościowe można przyrównać do pożyczania pieniędzy od rodziny, przyjaciół i znajomych. Takie zobowiązanie możesz zaciągnąć od osoby trzeciej – niekoniecznie znanej ci osobiście – korzystając z platform sociallendingowych, które aranżują takie transakcje, ale nie są w ich przypadku pośrednikiem.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Uzależnienie od kredytów - jak poradzić sobie z uzależnieniem od brania kredytów i pożyczek?
Kredyty gotówkowe 30.08.2021

Uzależnienie od kredytów - jak poradzić sobie z uzależnieniem od brania kredytów i pożyczek?

Uzależnienie od kredytów to poważny problem, ponieważ wcześniej czy później doprowadza do pętli zadłużenia, a nawet utraty całego majątku. Nałogowe zaciąganie kolejnych zobowiązań dotyczy coraz większej liczby osób, które często nie są świadome swojej choroby. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać uzależnienie od pożyczek u siebie lub u bliskiej osoby, a także jak sobie poradzić z takim problemem.
Zobacz więcej