Oprocentowanie kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje

Zaktualizowano: 26.05.2021 11:27
Opublikowano: 17.04.2014 22:00
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 25

Oprocentowanie kredytu gotówkowego to jeden z najważniejszych kosztów z nim związanych. Od wysokości tego parametru zależą odsetki od kredytu, a te z kolei determinują wysokość raty. Oprocentowanie zatem w znaczący sposób wpływa na finalną sumę, jaką trzeba będzie zwrócić bankowi. Dowiedz się, co składa się na oprocentowanie kredytu gotówkowego i jaka może być maksymalna jego wartość.

Kredyt gotówkowy to jeden z tych produktów banku, po który sięgamy najczęściej. Kredytobiorcy doceniają łatwą dostępność, niezbyt wymagające warunki do spełnienia podczas wnioskowania w porównaniu z kredytem hipotecznym, a także możliwość przeznaczenia pożyczonych środków na dowolny cel. Na korzyść kredytu gotówkowego przemawia także dość szybka wypłata pieniędzy na konto bankowe oraz brak konieczności skorzystania z ubezpieczenia kredytu.

Oprocentowanie kredytu - czym jest?

Żaden bank nie udziela kredytu gotówkowego za darmo, zatem zaciągając go, trzeba liczyć się z kosztami. Jednym z nich (ale nie jedynym) jest właśnie oprocentowanie. Przeglądając oferty kredytów, na ogół jako pierwsze uwagę przyciągają raty i odsetki, które obrazuje oprocentowanie nominalne. Dużo ważniejsze od oprocentowania nominalnego jest jednak oprocentowanie rzeczywiste, ponieważ informuje o faktycznych kosztach pożyczki. Otrzymamy je po dodaniu do tego pierwszego pozostałych kosztów kredytu.

Nie widząc różnicy między oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym łatwo wpaść w pułapkę i wybrać kredyt sugerując się jedynie tym pierwszym. Wtedy po podliczeniu wszystkich kosztów może pojawić się spore rozczarowanie. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzać oferty banków.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego a koszt kredytu

Oprocentowanie wpływa na koszt kredytu, ale przedstawia jedynie koszt odsetek w skali roku. Wskaźnik ten jest doliczany proporcjonalnie do comiesięcznych rat kredytowych. Wysokość raty jest determinowana także przez inne opłaty, których już oprocentowanie nie uwzględnia. Mowa tutaj m.in. o prowizji za udzielenie kredytu czy nierzadko obowiązkowym ubezpieczeniu. Dlatego, choć oprocentowanie kredytu gotówkowego jest ważne, to można powiedziedzieć, że dużo ważniejsza od niego jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO).

Oprocentowanie kredytu gotówkowego a RRSO

Parametr zwany Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania jest tym, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania najtańszego kredytu. To on odzwierciedla realną wysokość zobowiązania do spłaty, gdyż bierze pod uwagę oprocentowanie, jak również wszystkie konieczne do poniesienia opłaty dodatkowe.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów banki i instytucje bankowe mają obowiązek informować swoich klientów o RRSO oferowanych kredytów i pożyczek pozabankowych. Dzięki temu można bardzo łatwo dowiedzieć się, czy kredyt pociąga za sobą wysokie opłaty dodatkowe. Wystarczy obliczyć różnicę między oprocentowaniem a RRSO - jeśli jest duża, to koszty okołokredytowe są bardzo wysokie.

Co ma wpływ na oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Pewnie zastanawiasz się teraz, od czego zależy oprocentowanie kredytu gotówkowego. Wpływa na nie szereg czynników, w tym takich związanych z obecną sytuacją gospodarczo-ekonomiczną (np. stopy procentowe na rynku pieniężnym), jak również wynikających z sytuacji lub możliwości konkretnego klienta (np. kwota kredytu).

Ściślej mówiąc, oprocentowanie kredytu gotówkowego składa się z dwóch składowych takich jak:

  • stawka bazowa - jest to zwykle WIBOR(R) 3M lub WIBOR(R) 6M (dla kredytów w PLN), którego wysokość zależy od stopy referencyjnej, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej,

  • marża banku - jest to czysty zysk banku z udzielenia kredytu, jej wysokość jest ustalana przez banki indywidualnie z uwzględnieniem wewnętrznej polityki i sytuacji klienta.

Zasada jest prosta - im niższy WIBOR(R), tym wyższa marża i odwrotnie. Dopiero suma obu tych parametrów daje całkowite oprocentowanie.

Zmienne oprocentowanie kredytu gotówkowego

Banki na ogół proponują kredyty z oprocentowaniem zmiennym, które daje im możliwość korekty raty, gdy zmieni się wysokość stóp procentowych, a ta, jak wiadomo, podlega wahaniom. Kredytobiorca musi być przygotowany na wzrost raty w dowolnym momencie. Dobra informacja jest taka, że rata kredytu może nie tylko wzrosnąć, ale też spaść. Przy oprocentowaniu zmiennym jedyne, czego można być pewnym, to wysokości raty, jaką przyjdzie nam płacić przy najbliższej płatności.

Stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego

Jeśli ktoś ceni sobie stabilność i chce móc planować budżet z wyprzedzeniem, powinien zdecydować się na oprocentowanie stałe, oczywiście pod warunkiem, że ma taką możliwość. Niestety nie każdy bank ma kredyt ze stałym oprocentowaniem w swojej ofercie.

Stałe oprocentowanie pociąga za sobą ratę o stałej wysokości. Zatem nawet wtedy, gdy stopy procentowe ulegną zmianie, wysokość rat pozostanie taka sama. Dokładną wartość oprocentowania stałego reguluje umowa kredytowa. Czasami można znaleźć w niej adnotację, że oprocentowanie jest stałe tylko przez 5 lat, a potem się zmienia, dlatego warto zachować czujność.

Jak sprawdzić oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Oprocentowanie nominalne jest wartością wyrażoną w procentach i określoną w procentach, można znaleźć je w opisie danej oferty. Całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta z kolei obrazuje RRSO. Nie trzeba więc zastanawiać się, jak obliczyć oprocentowanie kredytu gotówkowego. Wystarczy jedynie je sprawdzić. Warto jednak nauczyć się, jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego.

Każda rata obejmuje część kapitałową i odsetki, a na jej wysokość wpływają nie tylko koszty, ale też wysokość kredytu, okres spłaty i sposób naliczania rat. Dlatego obliczanie rat kredytu gotówkowego może sprawić spory kłopot. By szybko sprawdzi, jakie miesięczne koszty trzeba będzie ponosić z tytułu spłaty kredytu gotówkowego, warto wykorzystać kalkulator rat kredytu gotówkowego.

W kalkulatorze wystarczy podać wysokość kredytu, okres spłaty i oprocentowanie, a narzędzie oszacuje wysokość miesięcznej raty. O ile sama wartość oprocentowania niewiele nam mówi, to wysokość raty pozwala lepiej zorientować się, w jakim stopniu kredyt obciąży domowy budżet.

Kliknij tutaj i oblicz ratę kredytu!

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego i od czego zależy?

Kwestia wysokości maksymalnego oprocentowania kredytów i pożyczek jest regulowana przez prawo, zatem banki nie mogą windować tego parametru wedle uznania. Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim oraz Kodeksem Cywilnym maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego w skali roku może wynieść dwukrotność odsetek ustawowych. Pytanie zatem brzmi, ile wynoszą odsetki ustawowe? Ich wartość oblicza się poprzez dodanie 3,5 punktu procentowego do stopy referencyjnej NBP.

Obecnie (stan na 25.05.2021 r.) odsetki ustawowe wynoszą 3,6%. W praktyce znaczy to tyle, że oprocentowanie kredytu gotówkowego nie może być wyższe niż 7,2%.

Jak obniżyć oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Oprocentowanie kredytu składa się ze stawki bazowej i marży banku. O ile bank nie może zmienić pierwszej składowej, to druga w niektórych przypadkach podlega negocjacjom. Całkowity koszt kredytu można obniżyć poprzez skorzystanie z oferty kredytowej swojego banku albo oferowanych przez bank produktów dodatkowych. Najlepiej jednak porównać oferty banków i wybrać tą z najkorzystniejszych oprocentowaniem.

Jakie jest średnie oprocentowanie kredytu gotówkowego? Większość banków oferuje oprocentowanie oscylujące wokół możliwie najwyższego. Są jednak i takie, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują nieco korzystniejsze warunki.

Najniższe oprocentowanie kredytu gotówkowego na dzień 25.05.2021 r. proponuje nam Bank Pekao i wynosi ono 6%. Nie oznacza to wcale, że jest to najkorzystniejszy kredyt na rynku. Warto jeszcze sprawdzić RRSO i porównać je z oprocentowaniem rzeczywistym innych kredytów, dopiero to przyniesie odpowiedź na pytanie, czy warto zadłużyć się w Banku Pekao.

Porównanie oprocentowania kredytów gotówkowych

Chcesz dowiedzieć się, który bank ma najniższe oprocentowanie kredytu gotówkowego? Sprawdź aktualny ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu poznasz nie tylko oprocentowanie wybranych ofert, ale także wysokość prowizji, RRSO, ratę i całkowitą kwotę do spłaty. Jeśli chcesz tylko mniej więcej zorientować się, jaki bank ma najniższe oprocentowanie kredytu gotówkowego, skorzystaj z przygotowanego przez nas zestawienia, które znajdziesz poniżej (dane na dzień 25.05.2021 r.).

Oprocentowanie kredytu gotówkowego Santander

Przyjrzyjmy się warunkom finansowania pożyczki na dowolny cel w Santander. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Santander? Jak można przeczytać na stronie internetowej banku, parametr ten zależy od wyniku indywidualnego badania zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka kredytowego. Według kalkulatora oprocentowanie kredytu gotówkowego w Santander wynosi 7,2%. RRSO to 11,13%. Zatem by dowiedzieć się, jakie dokładnie Santander może zaproponować oprocentowanie kredytu gotówkowego, najlepiej skontaktować się z przedstawicielem banku.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego ING

W ING oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi 6,49% dla wariantu z ubezpieczeniem, przy czym jeszcze niedawno plasowało się ono na poziomie 6,99%, co oznacza, że bank zrobił promocję. Wartość RRSO wynosi 7,22%. Wynika z tego, że propozycja od ING Banku Śląskiego jest dość korzystna.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego PKO BP

A jakie oprocentowanie kredytu gotówkowego jest w PKO? Bank Polski ustawił jego wartość na najwyższym możliwym poziomie. W PKO oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi 7,2%. A co z RRSO? Jest ono niewiele wyższe niż w ING Banku Śląskum - 7,45%.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego mBank

Oprocentowanie kredytu gotówkowego w mBank wynosi 7,2%, natomiast RRSO to 11,26%. Wydaje się zatem, że ze względu na wysoki całkowity koszt spłaty kredytu jest to obecnie najmniej korzystna oferta na rynku. Warto jednak zaznaczyć, że mBank często robi promocje, i warunki kredytowania mogą być dużo lepsze, zatem warto to sprawdzić przed złożeniem wniosku o finansowanie.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego Credit Agricole

Z ciekawą na pierwszy rzut oka propozycją wychodzi do swoich klientów Credit Agricole. Oprocentowanie kredytu gotówkowego w Credit Agricole jest stałe i wynosi 7,19%. Z uwagi na to, że wartość oprocentowania jest stała, rata będzie przez cały okres spłaty taka sama. O szczegóły warto dopytać osobiście telefonicznie lub w oddziale. RRSO kredytu gotówkowego w Credit Agricole to tylko 7,43%.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego - podsumowanie

Przy porównywaniu ofert, choć ważne jest, jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego, to parametrem dużo ważniejszym jest RRSO. Dlatego przede wszystkim na oprocentowaniu rzeczywistym należy skupić swoją uwagę. Warto pamiętać, że oprocentowanie, a dokładniej marża, czasem podlega negocjacjom, zatem warto upewnić się, czy jest możliwość obniżenia ceny kredytu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów kredytu. Wpływa on zarówno na wysokość raty, jak i na całkowity koszt zobowiązania. Powinien być na tyle krótki, by nie dopłacać za dużo do pożyczonego kapitału, ale i na tyle długi, by nie powodować problemów ze spłatą raty.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj