Kredyt gotówkowy i jego oprocentowanie

Opublikowano: 2014-04-17 22:00

Kredyt gotówkowy to bardzo wygodna forma pożyczki dostępna w banku. Nie musimy precyzować w jakim celu staramy się o uzyskanie funduszy z banku. Pieniądze możemy wykorzystać dowolnie, według własnych upodobań. Atutem kredytu gotówkowego jest także minimalizm w wymaganych formalnościach. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na kompletowanie dodatkowej dokumentacji, a weryfikacją naszej zdolności kredytowej zajmuje się bezpośrednio bank. Niestety wśród wszystkich usług finansowych kredyt gotówkowy jest produktem, za który będziemy musieli zapłacić najwięcej. Przeglądając oferty kredytów gotówkowych zwracamy szczególną uwagę na oprocentowanie kredytu. Aby w pełni być zadowolonym ze swoich wyborów powinniśmy zatem wiedzieć od czego zależy oprocentowanie i jak możemy obliczyć rzeczywistą kwotę jaką zobowiązujemy się spłacić przy podpisaniu umowy kredytowej.

Kredyt gotówkowy i jego oprocentowanie

Co wpływa na koszty kredytu?

Najoczywistszym kosztem, który ponosimy zadłużając się w banku są procenty naliczane z danej kwoty jaką kredytujemy. Rzadko jednak pamiętamy, że w ratach, w jakich będziemy spłacać zobowiązanie, kryją się także dodatkowe opłaty związane min. z prowizją od udzielenia kredytu a także za jego ubezpieczenie. Wszystkie te elementy tworzą RRSO czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową. Jeżeli porównujemy oferty kilku banków, najefektywniejsze będzie sprawdzenie RRSO każdego z nich. Tym sposobem znajdziemy najatrakcyjniejszy produkt na rynku finansowym.

Od czego zależy oprocentowanie kredytu?

Decydującą kwestią jest kwota jaką kredytujemy oraz okres kredytowania. Kredyty gotówkowe z założenia są krótkoterminowe i okres ich spłaty to zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy (w przypadku większego kredytu, który trzeba dodatkowo zabezpieczyć). Musimy pamiętać, że im krótszy okres kredytowania tym większa rata miesięczna, jednak w ogólnym rozrachunku zapłacimy za taki kredyt mniej niż długoterminowy.

Banki modyfikują swoje oferty w zależności od sytuacji finansowej kraju. Ważnymi czynnikami są inflacja, WIBOR i w szczególności stopy procentowe. Rynek bankowy stara się dostosować do tego co zostaje zatwierdzone przez Radę Polityki Pieniężnej oraz Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska. Stopa referencyjna NBP to podstawowa wartość jaką bierze się pod uwagę przy ustalaniu oprocentowania kredytów. Im niższe stopy procentowe tym korzystniej dla konsumentów i możliwe redukcje w oprocentowaniach. Obecnie stopa referencyjna wynosi 2,5% i analitycy finansowi nie przewidują aby miała się zmienić przynajmniej do września bieżącego roku. To dobra wiadomość dla osób, które decydują się na kredyt już teraz, a także dla tych które nadal spłacają swoje zadłużenie. Musimy jednak pamiętać, że sytuacja może ulec drastycznej zmianie – szczególnie, że prognozy finansowe już teraz sugerują znaczy wzrost inflacji na trzeci kwartał b.r. oraz 2015 rok.

Obecnie oprocentowania kredytów gotówkowych wahają się od ok. 8,7% do 24,0%. Widząc tak duże różnice w ofertach warto zapoznać się dokładnie z umową i sprawdzić na jakich warunkach otrzymamy potrzebną nam gotówkę.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!