Ile zarabia ratownik medyczny?

Zaktualizowano: 2024-02-02 11:00
Opublikowano: 2020-07-21 15:16
Średnia ocena: 5,86/6 Głosów: 28
Ile zarabia ratownik medyczny?

Zawód ratownika medycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem, powodem jest przekonanie, że ratownicy muszą liczyć się z niewielkim wynagrodzeniem. W tym artykule przekonasz się, ile faktycznie zarabiają ratownicy medyczni.

Zastanawia cię, ile może zarobić ratownik medyczny? To ważne, by sprawdzić możliwości zarobkowe, jeśli masz w planach zdecydować się na wykonywanie konkretnego zawodu. Warto poświęcić kilka minut i przeanalizować, czy wynagrodzenie brutto i netto, na jakie mogą liczyć ratownicy medyczni, pomoże ci w przyszłości utrzymać się, czy spełnić marzenia związane z kupnem własnego mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego.

Na naszej stronie znajdziesz podobny artykuł, poświęcony zarobkom nauczycieli, a co ważniejsze, możesz także skorzystać z intuicyjnego kalkulatora wynagrodzeń. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracy, bardzo możliwe, że kalkulator wynagrodzeń pozwoli ocenić ci, czy oferta pracy jest dla ciebie korzystna, pod względem przewidzianych dochodów.

Zawód ratownika medycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem, powodem jest przekonanie, że ratownicy muszą liczyć się z odpowiedzialną pracą, która wiąże się z niewielkim wynagrodzeniem. Czy to prawda? W tym artykule przekonasz się, ile faktycznie zarabiają ratownicy medyczni.

Brakuje ratowników medycznych - oferty pracy

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa okazało się, że bardzo odczuwalne ą braki w szeregach ratowników medycznych. Łatwo znaleźć ogłoszenia szpitali, stacji pogotowia ratowniczego oraz prywatnych firm medycznych, którzy chcą rekrutować nowych ratowników medycznych. Przeglądając oferty pracy, można się jednak bardzo zaskoczyć, a wszystko to z powodu bardzo nieatrakcyjnych stawek godzinowych, a także formy zatrudnienia oferowanej przez pracodawców. Jak prezentują się aktualne warunki nowo zatrudnionego ratownika medycznego? Zgodnie z ofertami na rynku pracy, osoba zdecydowana zostać ratownikiem może liczyć na umowę zlecenie, a także stawkę godzinową, która wynosi od 27 do 30 złotych brutto. Warto zaznaczyć, że w roku 2024 minimalna stawka godzinowa wzrosła do 27 złotych, co oznacza, że ratownicy medyczni mogą liczyć na wynagrodzenie niewiele wyższe niż minimalna stawka brutto.

Ratownik medyczny - czym się zajmuje?

Jakie obowiązki wiążą się z pracą ratownika medycznego? Choć wynagrodzenie w danym zawodzie jest ważne, warto wcześniej zastanowić się, jaką pracę faktycznie wykonuje ratownik medyczny. Oto lista zadań, z jakimi ratownicy muszą mierzyć się każdego dnia w trakcie swojej pracy:

  • transport pacjentów pod nadzorem medyków;

  • wykonywanie czynności zleconych przez kierownika zespołu medycznego, w tym zabiegi ratownicze wstanie zagrożenia życia pacjenta;

  • planowanie i nadzorowanie działań ratowniczych przed przybyciem pozostałych służb medycznych;

  • posługiwanie się sprzętem medycznym oraz sprzętem ochrony osobistej;

  • gromadzenie i prowadzenie dokumentacji związanej z udzieloną pomocą, stanem zdrowia pacjenta, doznanych obrażeń, a także wszystkich czynności ratowniczych.

Zakres obowiązków ratowników medycznych jest bardzo obszerny, a co ważniejsze, to zawód obarczony wysokim ryzykiem i odpowiedzialnością za życie drugiego człowieka. Warto mieć to na uwadze, rozważając podjęcie pracy w tym zawodzie.

Ile wynosi minimalne i najwyższe wynagrodzenie ratownika medycznego?

Już wiesz, że zarobki ratowników medycznych nie są wysokie, ile jednak wynosi najniższe, a ile najwyższe wynagrodzenie w tej wymagającej i przecież tak bardzo potrzebnej branży? Okazuje się, że wynagrodzenie oferowane ratownikom zależy w dużej mierze od rejonu kraju, w jakim ratownik pracuje.

Na najniższe wynagrodzenie muszą być przygotowani ratownicy medyczni, którzy pracują na terenie województwa podlaskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego ich średnia miesięczna wypłata w tych województwach, nie przekracza 2600,00 złotych netto. Warto jednak mieć na uwadze to, że minimalne wynagrodzenie ratownika medycznego to zaledwie 1900,00 złotych.

Najwięcej zarabiają ratownicy medyczni, którzy pracują na terenie województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz dolnośląskiego. Maksymalne wynagrodzenie netto w tych województwach to nawet 4300,00 złotych.

Średnie wynagrodzenie ratownika medycznego

Ze względu na tak duże różnice w wynagrodzeniu ratowników medycznych na terenie kraju, wcale nie tak łatwo jest określić średnie wynagrodzenie osób, które wykonują ten trudny i odpowiedzialny zawód.

Mediana wynagrodzenia ratowników wynosi 3610,00 złotych brutto, czyli tylko 2632,00 złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że 25% ratowników medycznych zarabia mniej niż podana kwota, a równo 25% ratowników zarabia więcej niż wskazana mediana.

Wysokość wynagrodzenia ratownika medycznego zależy od:

  • województwa;

  • wielkości firmy;

  • wykształcenia;

  • stażu pracy.

Pamiętaj, że ratownik medyczny musi ukończyć studia, a także ukończyć państwowy egzamin i odbyć półroczny staż. Praca ta wymaga także ciągłego doszkalania, co wiąże się z udziałem w licznych szkoleniach.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w {{year}}?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w 2024?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają podjęcie pracy w tym zawodzie. Jak się okazuje, możliwości zatrudnienia jest całkiem sporo, w końcu przedstawiciele handlowi zatrudnianiu są w różnych branżach i firmach. Na jakie zarobki mogą liczyć?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile zarabia nauczyciel w {{year}}?

Ile zarabia nauczyciel w 2024?

...nauczyciel matematyki, a ile zarabia nauczyciel języka polskiego. Sprawdź też, ile zarabia nauczyciel wf! Dane te pozwoli oszacować kalkulator wynagrodzeń. Wysokość wynagrodzenia pedagogów zależy od awansu, który nauczyciele otrzymują w kolejnych latach swojej pracy. Awans zawodowy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi średnia krajowa w {{year}} roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2024 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

Średnia krajowa w 2024 roku – ile wynosi? Od czego zależy jej poziom? Dzisiaj sprawdzamy, jak kształtuje się przeciętne wynagrodzenie Polaków i o ile wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przedstawiamy aktualne informacje!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Najniższa krajowa netto i brutto {{year}}

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2024?

Najniższa krajowa w 2024 roku będzie standardowo wyższa niż w roku poprzednim. Przez pierwsze 6 miesięcy będzie ona miała inną kwotę niż przez kolejne pół roku. Zobacz, ile wynosi najniższa krajowa i minimalna stawka godzinowa brutto i netto. Ile zarobią Polacy w 2024 roku?
Zobacz więcej
8 min. czytania
Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania