Ile zarabia ratownik medyczny?

Zaktualizowano: 05.11.2020 14:07
Opublikowano: 21.07.2020 15:16
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 24

Zawód ratownika medycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem, powodem jest przekonanie, że ratownicy muszą liczyć się z niewielkim wynagrodzeniem. W tym artykule przekonasz się, ile faktycznie zarabiają ratownicy medyczni.

Zastanawia cię, ile może zarobić ratownik medyczny? To ważne, by sprawdzić możliwości zarobkowe, jeśli masz w planach zdecydować się na wykonywanie konkretnego zawodu. Warto poświęcić kilka minut i przeanalizować, czy wynagrodzenie brutto i netto, na jakie mogą liczyć ratownicy medyczni, pomoże ci w przyszłości utrzymać się, czy spełnić marzenia związane z kupnem własnego mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego.

Na naszej stronie znajdziesz podobny artykuł, poświęcony zarobkom nauczycieli, a co ważniejsze, możesz także skorzystać z intuicyjnego kalkulatora wynagrodzeń. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracy, bardzo możliwe, że kalkulator wynagrodzeń pozwoli ocenić ci, czy oferta pracy jest dla ciebie korzystna, pod względem przewidzianych dochodów.

Zawód ratownika medycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem, powodem jest przekonanie, że ratownicy muszą liczyć się z odpowiedzialną pracą, która wiąże się z niewielkim wynagrodzeniem. Czy to prawda? W tym artykule przekonasz się, ile faktycznie zarabiają ratownicy medyczni.

Brakuje ratowników medycznych - oferty pracy

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa okazało się, że bardzo odczuwalne ą braki w szeregach ratowników medycznych. Łatwo znaleźć ogłoszenia szpitali, stacji pogotowia ratowniczego oraz prywatnych firm medycznych, którzy chcą rekrutować nowych ratowników medycznych. Przeglądając oferty pracy, można się jednak bardzo zaskoczyć, a wszystko to z powodu bardzo nieatrakcyjnych stawek godzinowych, a także formy zatrudnienia oferowanej przez pracodawców. Jak prezentują się aktualne warunki nowo zatrudnionego ratownika medycznego? Zgodnie z ofertami na rynku pracy, osoba zdecydowana zostać ratownikiem może liczyć na umowę zlecenie, a także stawkę godzinową, która wynosi od 20 do 23 złotych brutto. Warto zaznaczyć, że w roku 2020 minimalna stawka godzinowa wzrosła do 17 złotych, co oznacza, że ratownicy medyczni mogą liczyć na wynagrodzenie niewiele wyższe niż minimalna stawka brutto.

Ratownik medyczny - czym się zajmuje?

Jakie obowiązki wiążą się z pracą ratownika medycznego? Choć wynagrodzenie w danym zawodzie jest ważne, warto wcześniej zastanowić się, jaką pracę faktycznie wykonuje ratownik medyczny. Oto lista zadań, z jakimi ratownicy muszą mierzyć się każdego dnia w trakcie swojej pracy:

  • transport pacjentów pod nadzorem medyków;

  • wykonywanie czynności zleconych przez kierownika zespołu medycznego, w tym zabiegi ratownicze wstanie zagrożenia życia pacjenta;

  • planowanie i nadzorowanie działań ratowniczych przed przybyciem pozostałych służb medycznych;

  • posługiwanie się sprzętem medycznym oraz sprzętem ochrony osobistej;

  • gromadzenie i prowadzenie dokumentacji związanej z udzieloną pomocą, stanem zdrowia pacjenta, doznanych obrażeń, a także wszystkich czynności ratowniczych.

Zakres obowiązków ratowników medycznych jest bardzo obszerny, a co ważniejsze, to zawód obarczony wysokim ryzykiem i odpowiedzialnością za życie drugiego człowieka. Warto mieć to na uwadze, rozważając podjęcie pracy w tym zawodzie.

Ile wynosi minimalne i najwyższe wynagrodzenie ratownika medycznego?

Już wiesz, że zarobki ratowników medycznych nie są wysokie, ile jednak wynosi najniższe, a ile najwyższe wynagrodzenie w tej wymagającej i przecież tak bardzo potrzebnej branży? Okazuje się, że wynagrodzenie oferowane ratownikom zależy w dużej mierze od rejonu kraju, w jakim ratownik pracuje.

Na najniższe wynagrodzenie muszą być przygotowani ratownicy medyczni, którzy pracują na terenie województwa podlaskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego ich średnia miesięczna wypłata w tych województwach, nie przekracza 2600,00 złotych netto. Warto jednak mieć na uwadze to, że minimalne wynagrodzenie ratownika medycznego to zaledwie 1900,00 złotych.

Najwięcej zarabiają ratownicy medyczni, którzy pracują na terenie województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz dolnośląskiego. Maksymalne wynagrodzenie netto w tych województwach to nawet 4300,00 złotych.

Średnie wynagrodzenie ratownika medycznego

Ze względu na tak duże różnice w wynagrodzeniu ratowników medycznych na terenie kraju, wcale nie tak łatwo jest określić średnie wynagrodzenie osób, które wykonują ten trudny i odpowiedzialny zawód.

Mediana wynagrodzenia ratowników wynosi 3610,00 złotych brutto, czyli tylko 2632,00 złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że 25% ratowników medycznych zarabia mniej niż podana kwota, a równo 25% ratowników zarabia więcej niż wskazana mediana.

Wysokość wynagrodzenia ratownika medycznego zależy od:

  • województwa;

  • wielkości firmy;

  • wykształcenia;

  • stażu pracy.

Pamiętaj, że ratownik medyczny musi ukończyć studia, a także ukończyć państwowy egzamin i odbyć półroczny staż. Praca ta wymaga także ciągłego doszkalania, co wiąże się z udziałem w licznych szkoleniach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.

Zobacz więcej
Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa - co musisz wiedzieć na temat tego wskaźnika? Czy średnia krajowa odzwierciedla finanse Polaków? Przekonaj się, ile aktualnie wynosi średnia krajowa w Polsce i jak należy interpretować popularne dane o zarobkach.

Zobacz więcej
Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto została podwyższona już na początku roku 2020. Sprawdź, ile aktualnie wynosi ta stawka, a także jakie zmiany szykują się już od przyszłego roku. 

Zobacz więcej
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.

Zobacz więcej
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.

Zobacz więcej
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj