Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Zaktualizowano: 10.12.2020 15:31
Opublikowano: 31.07.2020 15:02
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 18

Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę.

Chcesz rozwijać swoją firmę i planujesz zatrudnić pracownika? Chcesz wiedzieć, jakie koszty będą wiązały się z zawarciem umowy o pracę? Polscy przedsiębiorcy często wskazują na to, że koszt, jaki ponosi pracodawca, jest zbyt duży, a co ważniejsze, koszt zatrudnienia nie maleje. Z roku na rok opłaty stają się coraz wyższe i warto się z nimi zapoznać, zanim zaczniesz myśleć o rozwoju swojej firmy.

A może jesteś osobą, która szuka zatrudnienia i chcesz dowiedzieć się więcej, na temat tego, ile tak naprawdę wynosi koszt zawarcia umowy o pracę, na której ci zależy ze względu na najkorzystniejsze warunki dla pracownika? Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę i czemu umowy cywilnoprawne są tak chętnie oferowane przez pracodawców.

Pensja netto i brutto

Pracodawcy narzekają na zbyt wysokie opłaty, a pracownicy na zbyt małe wypłaty. Taki stan rzeczy wynika m.in. z tego, że pensja brutto i netto dzieli bardzo duża różnica, a pracownik na rękę otrzymuje tylko część swojego wynagrodzenia, które w pierwszej kolejności musi pokryć wszystkie koszty, w tym zaliczkę na podatek, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także składki ZUS. Warto jednak pamiętać, że pracodawca ponosi dodatkowe koszty, a pensja brutto nie jest ostateczną kwotą, jaka wynika z zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę.

Chcesz mieć możliwość szybkiego przeliczenia swoich dochodów netto i brutto? To wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby ci się wydawać. Na naszej stronie znajdziesz bardzo przydatny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże ci w zaledwie kilka minut ustalić np. kwotę twoich zarobków brutto na podstawie dochodów netto, lub odwrotnie, obliczyć ile będziesz zarabiać na rękę po wypełnieniu kwoty brutto, np. gdy szukasz nowego zatrudnienia, a pracodawca informuje cię tylko o tej kwocie. Nasz kalkulator uwzględnia także możliwość poznania wszystkich składek, a co ważniejsze, także kosztów pracodawcy. Tylko kilka minut dzieli cię zatem od poznania informacji, które mogą pomóc ci ocenić całkowity koszt pracy, czy zatrudnienia nowego pracownika, jeśli jesteś przedsiębiorcom.

Całkowity koszt pracodawcy

Wzrost kosztów zatrudnienia nie zawsze oznacza znaczący wzrost wypłaty dla pracownika. Choć minimalne wynagrodzenie w roku 2020 zostało wyraźnie podniesione, wyższy koszt pracodawcy często uniemożliwia zapewnienie podwyżki, czy korzystniejszej umowy między stronami. Pracodawca, który musi wywiązać się ze wszystkich kosztów, dodatkowych często nie ma już środków, by móc podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom, choć trzeba pamiętać, że wysokość pensji jest głównym czynnikiem motywacyjnym dla zatrudnionych.

Ile w rzeczywistości pracodawca płaci za zatrudnienie pracownika? Po pierwsze trzeba uwzględnić opłaty, które należy potrącić wyliczone na podstawie pensji brutto, jaką zarabia pracownik, to:

  • Składka emerytalna o wysokości 9,76%;

  • Składka chorobowa o wysokości 2,45%;

  • Składka rentowa o wysokości 1,50%;

  • Składka zdrowotna o wysokości 9,00%;

  • Podatek dochodowy o wysokości 17,00%;

Po opłacie tych składek, otrzymujemy wynagrodzenie brutto, które następnie także zostaje pomniejszone o kolejne składki, które musi pokryć sam pracownik.

Należy jednak pamiętać, że to nie wszystkie opłaty, z jakimi musi się uporać pracodawca. Do dalszych kosztów przedsiębiorcy należą dodatkowe opłaty:

  • Składka emerytalna o wysokości 9,76%;

  • Składka rentowa o wysokości 6,50%;

  • Składka na fundusz pracy o wysokości 2,45%;

  • Składka wypadkowa o wysokości 1,67%;

  • Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wysokości 0,10%;

Sprawdź koszt utrzymania pracownika na przykładzie średniego wynagrodzenia

Składki w ujęciu procentowym nie są dla ciebie wystarczająco jasne? Chcesz poznać koszt pracodawcy na podstawie realnego przykładu? Przygotowaliśmy dla ciebie świetny przykład, który oparty jest na podstawie umowy o pracę, średniego wynagrodzenia w Polsce, które zgodnie z GUS wynosi w tym roku aż 5330,48 zł brutto.

Pracownik na rękę otrzyma w tej sytuacji 3846,32 zł netto, a całkowity koszt pracodawcy wynosi aż 6421,58 zł. Łatwo zatem obliczyć, że dodatkowy koszt przedsiębiorcy będzie w tym przypadku wynosić aż 1091,58 zł.

Chcesz przekonać się, ile faktycznie twój pracodawca płaci za twoją pracę? Sprawdź nasz kalkulator wynagrodzeń, wpisz swoje wynagrodzenie brutto lub netto i po obliczeniu kosztów w roku podatkowym 2020 przejdź na wartości przypisane w kalkulatorze pracodawcy, szybko przekonasz się, jak bardzo różnić się będzie kwota, jaką zapłaci pracodawca od kwoty brutto oraz od twoich zarobków netto.

Mając świadomość, jak bardzo różnią się te kwoty i ile pieniędzy przeznaczonych jest na spłatę wszystkich niezbędnych składek, łatwiej zrozumieć jest niechęć pracodawców do kolejnego podwyższania kosztów zatrudnienia.

Koszt pracodawcy w przypadku umowy cywilnoprawnej

Wszystkie powyższe opłaty wiążą się bezpośrednio z zawarciem umowy o pracę. Choć to umowa aktualnie najkorzystniejsza dla pracownika, wynikają z niej koszty, które często uniemożliwiają dalszy rozwój firmy. Wielu pracodawców stara się unikać tych dodatkowych opłat, oferując swoim przyszłym pracownikom umowy cywilnoprawne, które prezentują się dużo korzystniej dla przedsiębiorcy.

Jak prezentuje się koszt pracodawcy w przypadku zatrudnienia pracownika na podstawie popularnej umowy zlecenie? Najkorzystniejsze warunki otrzyma student, który nie ukończył jeszcze 26 roku życia. W takiej sytuacji możliwe jest uniknięcie składek na ubezpieczenie społeczne. Co ważniejsze, to także świetna oferta dla pracownika, który w tym przypadku otrzyma wyższe wynagrodzenie netto.

Jeśli jednak umowa zlecenie dotyczy osoby powyżej 26 roku życia, wszystkie opłaty związane z zatrudnieniem wyglądają tak samo, jak w przypadku umowy o pracę.

Dla pracodawcy najkorzystniejszą umową jest jednak niewątpliwie umowa o dzieło. Osoba zatrudniona na podstawie tej umowy, która otrzyma minimalne wynagrodzenie o wysokości 2246,00 zł brutto, generuje bardzo niski koszt dla pracodawcy, który wynosi całkowicie zaledwie 2600,00 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.

Zobacz więcej
Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa - co musisz wiedzieć na temat tego wskaźnika? Czy średnia krajowa odzwierciedla finanse Polaków? Przekonaj się, ile aktualnie wynosi średnia krajowa w Polsce i jak należy interpretować popularne dane o zarobkach.

Zobacz więcej
Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto została podwyższona już na początku roku 2020. Sprawdź, ile aktualnie wynosi ta stawka, a także jakie zmiany szykują się już od przyszłego roku. 

Zobacz więcej
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.

Zobacz więcej
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.

Zobacz więcej
Ile zarabia ratownik medyczny?

Ile zarabia ratownik medyczny?

Zawód ratownika medycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem, powodem jest przekonanie, że ratownicy muszą liczyć się z niewielkim wynagrodzeniem. W tym artykule przekonasz się, ile faktycznie zarabiają ratownicy medyczni.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj