Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Zaktualizowano: 2020-12-10 15:31
Opublikowano: 2020-07-31 15:02
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 21
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę.

Chcesz rozwijać swoją firmę i planujesz zatrudnić pracownika? Chcesz wiedzieć, jakie koszty będą wiązały się z zawarciem umowy o pracę? Polscy przedsiębiorcy często wskazują na to, że koszt, jaki ponosi pracodawca, jest zbyt duży, a co ważniejsze, koszt zatrudnienia nie maleje. Z roku na rok opłaty stają się coraz wyższe i warto się z nimi zapoznać, zanim zaczniesz myśleć o rozwoju swojej firmy.

A może jesteś osobą, która szuka zatrudnienia i chcesz dowiedzieć się więcej, na temat tego, ile tak naprawdę wynosi koszt zawarcia umowy o pracę, na której ci zależy ze względu na najkorzystniejsze warunki dla pracownika? Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę i czemu umowy cywilnoprawne są tak chętnie oferowane przez pracodawców.

Pensja netto i brutto

Pracodawcy narzekają na zbyt wysokie opłaty, a pracownicy na zbyt małe wypłaty. Taki stan rzeczy wynika m.in. z tego, że pensja brutto i netto dzieli bardzo duża różnica, a pracownik na rękę otrzymuje tylko część swojego wynagrodzenia, które w pierwszej kolejności musi pokryć wszystkie koszty, w tym zaliczkę na podatek, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także składki ZUS. Warto jednak pamiętać, że pracodawca ponosi dodatkowe koszty, a pensja brutto nie jest ostateczną kwotą, jaka wynika z zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę.

Chcesz mieć możliwość szybkiego przeliczenia swoich dochodów netto i brutto? To wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby ci się wydawać. Na naszej stronie znajdziesz bardzo przydatny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże ci w zaledwie kilka minut ustalić np. kwotę twoich zarobków brutto na podstawie dochodów netto, lub odwrotnie, obliczyć ile będziesz zarabiać na rękę po wypełnieniu kwoty brutto, np. gdy szukasz nowego zatrudnienia, a pracodawca informuje cię tylko o tej kwocie. Nasz kalkulator uwzględnia także możliwość poznania wszystkich składek, a co ważniejsze, także kosztów pracodawcy. Tylko kilka minut dzieli cię zatem od poznania informacji, które mogą pomóc ci ocenić całkowity koszt pracy, czy zatrudnienia nowego pracownika, jeśli jesteś przedsiębiorcom.

Całkowity koszt pracodawcy

Wzrost kosztów zatrudnienia nie zawsze oznacza znaczący wzrost wypłaty dla pracownika. Choć minimalne wynagrodzenie w roku 2020 zostało wyraźnie podniesione, wyższy koszt pracodawcy często uniemożliwia zapewnienie podwyżki, czy korzystniejszej umowy między stronami. Pracodawca, który musi wywiązać się ze wszystkich kosztów, dodatkowych często nie ma już środków, by móc podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom, choć trzeba pamiętać, że wysokość pensji jest głównym czynnikiem motywacyjnym dla zatrudnionych.

Ile w rzeczywistości pracodawca płaci za zatrudnienie pracownika? Po pierwsze trzeba uwzględnić opłaty, które należy potrącić wyliczone na podstawie pensji brutto, jaką zarabia pracownik, to:

  • Składka emerytalna o wysokości 9,76%;

  • Składka chorobowa o wysokości 2,45%;

  • Składka rentowa o wysokości 1,50%;

  • Składka zdrowotna o wysokości 9,00%;

  • Podatek dochodowy o wysokości 17,00%;

Po opłacie tych składek, otrzymujemy wynagrodzenie brutto, które następnie także zostaje pomniejszone o kolejne składki, które musi pokryć sam pracownik.

Należy jednak pamiętać, że to nie wszystkie opłaty, z jakimi musi się uporać pracodawca. Do dalszych kosztów przedsiębiorcy należą dodatkowe opłaty:

  • Składka emerytalna o wysokości 9,76%;

  • Składka rentowa o wysokości 6,50%;

  • Składka na fundusz pracy o wysokości 2,45%;

  • Składka wypadkowa o wysokości 1,67%;

  • Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wysokości 0,10%;

Sprawdź koszt utrzymania pracownika na przykładzie średniego wynagrodzenia

Składki w ujęciu procentowym nie są dla ciebie wystarczająco jasne? Chcesz poznać koszt pracodawcy na podstawie realnego przykładu? Przygotowaliśmy dla ciebie świetny przykład, który oparty jest na podstawie umowy o pracę, średniego wynagrodzenia w Polsce, które zgodnie z GUS wynosi w tym roku aż 5330,48 zł brutto.

Pracownik na rękę otrzyma w tej sytuacji 3846,32 zł netto, a całkowity koszt pracodawcy wynosi aż 6421,58 zł. Łatwo zatem obliczyć, że dodatkowy koszt przedsiębiorcy będzie w tym przypadku wynosić aż 1091,58 zł.

Chcesz przekonać się, ile faktycznie twój pracodawca płaci za twoją pracę? Sprawdź nasz kalkulator wynagrodzeń, wpisz swoje wynagrodzenie brutto lub netto i po obliczeniu kosztów w roku podatkowym 2020 przejdź na wartości przypisane w kalkulatorze pracodawcy, szybko przekonasz się, jak bardzo różnić się będzie kwota, jaką zapłaci pracodawca od kwoty brutto oraz od twoich zarobków netto.

Mając świadomość, jak bardzo różnią się te kwoty i ile pieniędzy przeznaczonych jest na spłatę wszystkich niezbędnych składek, łatwiej zrozumieć jest niechęć pracodawców do kolejnego podwyższania kosztów zatrudnienia.

Koszt pracodawcy w przypadku umowy cywilnoprawnej

Wszystkie powyższe opłaty wiążą się bezpośrednio z zawarciem umowy o pracę. Choć to umowa aktualnie najkorzystniejsza dla pracownika, wynikają z niej koszty, które często uniemożliwiają dalszy rozwój firmy. Wielu pracodawców stara się unikać tych dodatkowych opłat, oferując swoim przyszłym pracownikom umowy cywilnoprawne, które prezentują się dużo korzystniej dla przedsiębiorcy.

Jak prezentuje się koszt pracodawcy w przypadku zatrudnienia pracownika na podstawie popularnej umowy zlecenie? Najkorzystniejsze warunki otrzyma student, który nie ukończył jeszcze 26 roku życia. W takiej sytuacji możliwe jest uniknięcie składek na ubezpieczenie społeczne. Co ważniejsze, to także świetna oferta dla pracownika, który w tym przypadku otrzyma wyższe wynagrodzenie netto.

Jeśli jednak umowa zlecenie dotyczy osoby powyżej 26 roku życia, wszystkie opłaty związane z zatrudnieniem wyglądają tak samo, jak w przypadku umowy o pracę.

Dla pracodawcy najkorzystniejszą umową jest jednak niewątpliwie umowa o dzieło. Osoba zatrudniona na podstawie tej umowy, która otrzyma minimalne wynagrodzenie o wysokości 2246,00 zł brutto, generuje bardzo niski koszt dla pracodawcy, który wynosi całkowicie zaledwie 2600,00 zł.

Komentarze

Powiązane artykuły

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa 2023 – o ile wzrosła pensja minimalna w styczniu? Jakie zmiany przewidziano w kolejnych miesiącach? Wynagrodzenia z roku na rok są wyższe, a rządzący obiecują dalsze podwyżki. Sprawdzamy, ile wynosi obecnie najniższa krajowa netto i brutto oraz jakie są prognozy na najbliższy czas dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

...potrzeby konsumpcyjne, z którymi dawniej bez problemu mogli się uporać. Ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie? W jaki sposób wykorzystać kalkulator wynagrodzeń przy wyliczaniu pensji netto? Średnia krajowa pensja, w przeciwieństwie do pensji minimalnej, nie jest ustalana odgórnie przez rząd, a odzwierciedla...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.
Zobacz więcej
6 min. czytania