Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

Zaktualizowano: 2022-06-08 09:35
Opublikowano: 2020-10-09 15:16
Średnia ocena: 5,78/6 Głosów: 23
Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku?

Średnia krajowa 2022 jest wyliczana na podstawie różnych wskaźników i obecnie – rzecz jasna – nie jest jeszcze znana jej wartość. Dysponujemy za to informacjami o zeszłorocznej średniej krajowej brutto. Ile wynosi? Od czego zależy średnia krajowa netto? Przedstawiamy aktualne informacje!

Rekordowa inflacja, rosnące raty kredytów, podwyżki cen paliw i produktów spożywczych nie napawają nas optymizmem. Pensje nie nadążają za inflacją, przez co w przeciętnym budżecie domowym zostaje zdecydowanie mniej środków niż jeszcze rok, czy dwa lata temu. Obecnie Polacy coraz częściej sięgają po kredyt gotówkowy, żeby sfinansować potrzeby konsumpcyjne, z którymi dawniej bez problemu mogli się uporać. Ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie? W jaki sposób wykorzystać kalkulator wynagrodzeń przy wyliczaniu pensji netto?

Czym jest średnia krajowa? Definicja przeciętnego wynagrodzenia w Polsce

Średnia krajowa pensja, w przeciwieństwie do pensji minimalnej, nie jest ustalana odgórnie przez rząd, a odzwierciedla przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Zależy zatem od wysokości płac Polaków – uwzględniając zarówno najniższe zarobki, jak i pensje najbogatszych obywateli naszego kraju. Oczywiście nie wszyscy zgadzają się z tym, że dane dotyczące średniej krajowej są wiarygodne – wielu Polaków jest zdania, że wskaźniki, które co roku podaje Główny Urząd Statystyczny, nijak się mają do rzeczywistych wynagrodzeń.

Jak obliczana jest średnia krajowa w Polsce?

Według GUS przeciętne wynagrodzenie 2022 jest wyliczane w wyniku dzielenia wynagrodzeń przez liczbę pracowników, z wyłączeniem osób przebywających na urlopie macierzyńskim. Licząc średnią pensję w gospodarce narodowej, urząd nie uwzględnia wynagrodzeń osób wykonujących pracę nakładczą, uczniów i osób zatrudnionych za granicą. Doliczane są za to wypłaty z tytułu udziału w zyskach do podziału i w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach, a także m.in. nagrody roczne pracowników „budżetówki”. Jak zatem widać dane dotyczące średniej krajowej pensji nie są do końca miarodajne. Informacje są publikowane raz na kwartał, zaś w lutym pojawia się komunikat dotyczący całego poprzedniego roku. Jaka jest według GUS średnia krajowa w 2022 roku? O tym dowiemy się w lutym 2023, kiedy pojawią się oficjalne statystyki.


Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu? Kliknij i sprawdź! >>


Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku?

Najniższa średnia krajowa podana w 2022 w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2021 r. wynosiła 5662,53 zł brutto. Średnia krajowa zarobków jest podawana w odniesieniu do pensji w gospodarce narodowej oraz w sektorze przedsiębiorstw. W pierwszym przypadku GUS bierze pod uwagę wyłącznie zarobki osób zatrudnionych na umowę o pracę, a nie uwzględnia pensji wynikających z umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło.

W sektorze przedsiębiorstw średnia krajowa wynosiła w ubiegłym roku 5888,80 zł brutto. Co ciekawe, zestawienie za grudzień 2021 było jeszcze wyższe – przeciętne wynagrodzenie osiągnęło wówczas 6220,80 zł brutto.

Średnia krajowa 2022 netto

Ile wynosi średnia krajowa netto podana w 2022 roku? Osoby zatrudnione na umowę o pracę, które mogą pochwalić się średnim wynagrodzeniem, w 2021 roku otrzymywały „na rękę” 4240 zł. Kwota ta jest wyliczana po odjęciu należnych składek do ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa i zdrowotna) oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Średnia krajowa (opublikowana w 2022) na rękę jest o 477 zł wyższa niż roku 2020.

Średnia krajowa 2022 brutto

Średnia pensja krajowa brutto jest wynagrodzeniem przed potrąceniem należnych składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy. To, ile ostatecznie otrzymamy pensji „na rękę”, zależy między innymi od rodzaju umowy – czy jest to umowa o pracę, zlecenie czy o dzieło. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w 2021 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5662,53 zł brutto.

Średnia krajowa na godzinę w 2022 roku

Ile wynosi średnia krajowa brutto podana w 2022 w przeliczeniu na godzinę pracy? Ostateczna kwota zależy od wymiaru pracy, jednak przyjmuje się, że w połowie 2021 roku wynosiła ok. 34 zł brutto i ok. 25 zł netto.


Kliknij i przekonaj się, czym jest promesa zatrudnienia >>


Czy średnia krajowa przedstawia rzeczywistą sytuację finansową Polaków?

Chociaż wskaźniki dotyczące wynagrodzeń Polaków z roku na rok rosną – co mogłoby napawać optymizmem, to jednak okazuje się, że nie oddają realnej sytuacji ekonomicznej w naszym kraju. Grupa najwięcej zarabiających Polaków, np. kierownicy wyższego szczebla, zawyża statystyki – ich pensje są często nawet kilka razy wyższe niż średnia krajowa. Z kolei osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin zaniżają statystyki dotyczące przeciętnej pensji. Do statystyk nie bierze się też pod uwagę firm zatrudniających mniej niż 10 osób. Ile zatem wynosi realna średnia krajowa w Polsce? Okazuje się, że aż 80% Polaków zarabia mniej niż wynosi aktualnie według GUS przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej 2022. Realne średnie wynagrodzenie może być nawet 1000 zł niższe.

Czy średnia krajowa w 2022 wzrosła względem przeciętnego wynagrodzenia w 2021 roku?

Według dostępnych danych wysokość przeciętnego wynagrodzenia z roku na rok rośnie. Średnia krajowa 2021 wynosiła 5662,53 zł brutto, zaś w 2020 roku – 5226 zł, co netto daje mniej niż 3800 zł. Jak wspomnieliśmy, rekordowo wysokie przeciętne wynagrodzenie za IV kwartał 2021 może zwiastować jeszcze większe wzrosty pensji. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w marcu 2022 w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 6665,42 zł brutto. Kwota ta nie uwzględnia wypłat nagród z zysku. Niestety rosnąca inflacja powoduje, że osoby zarabiające średnią krajową nie mogą cieszyć się ze wzrostu wynagrodzeń.

Czy średnia krajowa wzrośnie w 2023 roku? Przewidywania ekspertów

Średnia płaca krajowa systematycznie rośnie, można się zatem spodziewać, że w 2023 roku osiągnie jeszcze wyższy poziom. Dużo zależy od poziomu inflacji oraz sytuacji ekonomicznej w naszym kraju i poza jego granicami. Na wysokość wynagrodzeń ma też wpływ aktualna wysokość najniższego wynagrodzenia. Według ekspertów w 2023 roku minimalna pensja wzrośnie nawet do 3800 zł, można zatem spodziewać się, że przeciętne wynagrodzenie również będzie wyższe. Już dzisiaj wiadomo, że pensja minimalna będzie w przyszłym roku dwukrotnie waloryzowane – w styczniu i lipcu.


Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku? Kliknij! >>


Czym różni się średnia krajowa od mediany zarobków?

Według ekspertów przeciętne wynagrodzenie w Polsce najlepiej odzwierciedlają inne wskaźniki – mediana i dominanta. Mediana zarobków w Polsce jest to wartość środkowa, dzieląca wszystkie dane na pół. Nie zaburzają jej skrajne wyniki, dlatego jest bardziej wiarygodna niż średnia krajowa. W 2021 roku mediana wynagrodzeń wynosiła 5700 zł brutto, co oznacza wzrost o 600 zł w porównaniu do roku 2020. Z kolei dominanta zarobków w Polsce to najczęstsze miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto otrzymywane przez pracowników zatrudnionych w gospodarce narodowej. W 2021 roku wyniosło ok. 2800 zł brutto.

Średnia krajowa w innych krajach

Wiemy już, ile wynosi średnia krajowa polska, a na jakie wynagrodzenia mogą liczyć mieszkańcy innych krajów?

  • średnia krajowa w Niemczech według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, przeciętne wynagrodzenie w 2021 roku wynosiło 4100 euro brutto. Dotyczy to osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin we wtórnym sektorze gospodarki.
  • średnia krajowa USA wysokość przeciętnego wynagrodzenia w USA zależy od branży oraz stanu. Średnia pensja lekarza to ok. 233 tys. dolarów rocznie, z kolei prawnik zarabia ok. 159 tys. dolarów. Zdecydowanie mniej osiągają pracownicy w sektorze usług – pracownik budowlany może liczyć na ok. 51 tys. dolarów rocznie, a kasjer na ok. 14 tys.
  • średnia krajowa Ukraina średnia pensja w grudniu 2021 roku wynosiła na Ukrainie 17 453 hrywny, co daje ok. 2450 zł.
  • średnia krajowa Holandia przeciętne wynagrodzenie w 2021 roku wyniosło w Holandii 2816 euro miesięcznie brutto.
  • średnia krajowa w Norwegii to kraj z jednym z najwyższych w Europie wskaźników wynagrodzeń. W 2021 roku średnia krajowa wynosiła w Norwegii 47000 NOK, czyli ok. 21 000 zł.
  • średnia krajowa w Anglii – w lipcu 2021 roku przeciętne wynagrodzenie w Anglii wynosiło 2675 funtów miesięcznie, co daje ok. 14,2 tys. zł brutto.

Dodatkowe informacje:

https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/18,2022,kategoria.html

https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/srednia-krajowa

https://www.zadluzenia.com/srednia-krajowa/

Komentarze

Powiązane artykuły

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa 2023 – o ile wzrosła pensja minimalna w styczniu? Jakie zmiany przewidziano w kolejnych miesiącach? Wynagrodzenia z roku na rok są wyższe, a rządzący obiecują dalsze podwyżki. Sprawdzamy, ile wynosi obecnie najniższa krajowa netto i brutto oraz jakie są prognozy na najbliższy czas dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

...dochodów netto i brutto? To wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby ci się wydawać. Na naszej stronie znajdziesz bardzo przydatny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże ci w zaledwie kilka minut ustalić np. kwotę twoich zarobków brutto na podstawie dochodów netto, lub odwrotnie, obliczyć...

Zobacz więcej
6 min. czytania