Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Numer IBAN - co to jest IBAN?

Szukając informacji o przelewach zagranicznych, trafiłeś na informację o numerze IBAN i trudno ci określić czym faktycznie jest ten numer? Okazuje się, że wielu użytkowników kont osobistych, mimo codziennego użytku bankowości nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego numeru. Powód jest prosty, numer IBAN potrzebny jest tylko w określonych sytuacjach. Przydaje się wyłącznie w momencie wykonywania zagranicznych transakcji lub korzystania z zagranicznego konta osobistego. Chcesz dowiedzieć się, czym faktycznie jest IBAN? Jakie ma znaczenie ten numer, a także jak możesz poznać numer IBAN własnego rachunku rozliczeniowego? Z naszą pomocą szybko zdobędziesz te informacje i z łatwością ocenisz, czy to numer, który okaże ci się przydatny w najbliższym czasie.

Numer IBAN - najważniejsze informacje

Numer IBAN to zgodnie z najprostszą definicją międzynarodowy numer rachunku bankowego, który pozwala na sprawne przeprowadzanie transakcji, które odbywają się między zagranicznymi rachunkami. Oznacza to, że numer IBAN okaże się bardzo potrzebny, jeśli zechcesz dokonać przelewu na zagraniczne konto bankowe lub posługiwać się będziesz kontem zagranicznym, a zechcesz zrealizować transakcję na swojego konto w Polsce.

Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, nie tylko ze względu na globalizację usług dostępnych online, ale także bardzo popularną emigrację Polaków, którzy wyruszają na zachód, szukając lepszego życia, najczęściej z powodów ekonomicznych.

Międzynarodowy numer rachunku IBAN został wprowadzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych. Aktualnie numer IBAN obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, ale także w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz Afryce.

Numer konta a IBAN

International Bank Account Number, czyli IBAN wiąże się bezpośrednio z twoim osobistym numerem rachunku bankowego. Chcąc poznać numer IBAN do swojego konta wystarczy tylko dodać dwa dodatkowe znaki do oryginalnego numeru rachunku bankowego. Te dwa dodatkowe znaki z przodu, pozwolą łatwo zidentyfikować kraj, z jakiego pochodzi wskazany rachunek rozliczeniowy. Pamiętaj, że numer twojego konta różni się od numeru twojej karty debetowej. Chcąc zatem podać innej osobie swój numer IBAN, zweryfikuj dokładnie numer swojego rachunku i to tego numeru dodaj z przodu dwa dodatkowe znaki, które oznaczać będą kraj, w jakim prowadzony jest rachunek.

W Polsce znakami, jakie należy umieścić przed numerem konta, by uzyskać numer IBAN, jest symbol PL. Natomiast cały numer IBAN polskiego konta bankowego składać się będzie z symbolu identyfikującego kraj oraz 26 cyfr tworzących numer konta. Długość numeru będzie taka sama dla wszystkich kont prowadzonych w danym państwie, nie oznacza to jednak, że zagraniczne numery IBAN będą prezentować się tak samo. Świetnym przykładem mogą być numery rachunków prowadzonych we Francji, które składają się aż z 27 cyfr, czy te numery kont prowadzonych na terenie Norwegii, gdzie numer konta posiada zaledwie 15 znaków.

Jak zrobić przelew online? Przekonaj się, że to wyjątkowo proste, a korzystanie z bankowości elektronicznej pozwoli ci zaoszczędzić dużo czasu.

Numer IBAN - podsumowanie

Znając przeznaczenie numeru IBAN łatwo będzie ci przewidzieć, czy ten kod okaże się dla ciebie kiedykolwiek przydatny, jeśli tak, dzięki naszej pomocy szybko ustalisz, jak prezentować się będzie numer IBAN dla twojego konta osobistego.

Szukasz innych porad finansowych, które pomogą ci np. w zarządzaniu kontem osobistym? Szczerze zachęcamy do śledzenia naszych aktualnych poradników. Wśród artykułów opublikowanych na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące m.in.: czym jest kod BIC oraz SWIFT, jak wyglądają płatności telefonem z pomocą NFC lub BLIK.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły