14 min. czytania

Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Zaktualizowano: 2023-09-15 15:52
Opublikowano: 2021-07-01 12:11
Średnia ocena: 3,91/6 Głosów: 11
Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online?

Internetowy kantor oferuje szybką i skuteczną wymianę wybranych walut po korzystnych kursach, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jeśli klient potrzebuje dokonać wymiany, kantor internetowy jest jedną z pierwszych opcji, jakie może rozważyć. Za jego pośrednictwem pieniądze przesyłane są na wskazane konto walutowe niezwłocznie, dlatego szybko można się nimi cieszyć i wydawać zgodnie z potrzebami.

W wielu różnych sytuacjach możesz potrzebować wymienić walutę – rodzimą na dowolnie wybraną – obcą – lub w drugą stronę. Wyjazd zagraniczny, spłata rat kredytu walutowego bezpośrednio w walucie obcej albo zapłata za fakturę dla kontrahenta zagranicznego to tylko wybrane z wielu sytuacji, gdy przydaje się internetowy kantor. Z pewnością chcesz kupować waluty po możliwie jak najniższej cenie. Sprawdź kalkulator walutowy, aby zorientować się w bieżących kursach pożądanych walut i dowiedzieć się, ile warta jest kwota pieniędzy w walucie, jaką posiadasz. Wybierz atrakcyjną dla siebie ofertę i dowiedz się, jak właściwie funkcjonuje internetowy kantor.

Internetowy kantor wymiany walut – czym jest?

Jeszcze 20-30 lat temu wymiany waluty dokonywano głównie w bankach w Polsce czy też poza granicami, a także w stacjonarnych kantorach. Z czasem jednak popularność zaczęły zyskiwać kantory internetowe. Kursy walut obcych, jakie oferuje kantor online, są na tyle korzystne, że takie serwisy cieszą się dużym zainteresowaniem.

Internetowy kantor walutowy to nic innego, jak firma zajmująca się wymianą walut obcych. Funkcjonuje w internecie, ale nadal mamy do czynienia w takim przypadku z kantorem walutowym jako takim. Daje on możliwość wykorzystania bankowości internetowej oraz platformy WWW do dokonywania różnych transakcji wymiany walut.

Pierwsze kantory internetowe zaczęły powstawać w naszym kraju dopiero w 2011 roku. Wtedy też weszła w życie tak zwana ustawa antyspreadowa, która dała między innymi możliwość spłacania kredytów walutowych bezpośrednio w walucie obcej.

Kantory internetowe działają na podstawie tych samych norm prawnych w Polsce co kantory walutowe stacjonarne. Muszą więc stosować się do przepisów:

  • ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
  • Kodeksu cywilnego,
  • ustawy o ochronie danych osobowych,
  • ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Kantor internetowy – jak działa?

Jak działa kantor internetowy i jak z niego skorzystać? Przede wszystkim należy wybrać serwis, w którym wymienimy walutę. Nie ma konieczności wychodzenia z domu jak w przypadku kantoru stacjonarnego. Niemniej trzeba zarejestrować się na stronę internetowej, wpłacić pieniądze na indywidualne konto walutowe otwarte w kantorze online i dopiero zlecić wymianę pożądanej kwoty pieniędzy. Mniej więcej wszystkie takie serwisy działają w podobny sposób. W każdym z nich po logowaniu można dokonać szybkiej wymiany walutowej.

Internetowy kantor – rejestracja

Pierwszym krokiem prowadzącym do skorzystania z usług kantoru internetowego jest zarejestrowanie bezpłatnego konta klienckiego. Do rejestracji służy elektroniczny formularz, w którym znajdują się takie pola, jak:

  • imię i nazwisko klienta,
  • miejsce zamieszkania,
  • numer telefonu,
  • adres mailowy,
  • obywatelstwo.

Czasami pojawia się opcja założenia konta firmowego w kantorze online. W takim wypadku rejestracja będzie odbywała się na nieco innych zasadach. Klient musi podać:

  • nazwę firmy,
  • numer NIP,
  • adres prowadzenia działalności lub dane reprezentanta firmy.

Dzięki wypełnieniu formularza elektronicznego w konkretnym kantorze internetowym można otworzyć bezpłatne konto klienta, za pośrednictwem którego dokonywana będzie w przyszłości wymiana walutowa.

Bardzo ważne jest podanie aktualnego, prawdziwego numeru telefonu podczas rejestracji, będzie on bowiem służył do uzyskiwania wiadomości SMS z kodem, bez którego zalogowanie się w systemie będzie niemożliwe.

Internetowy kantor – wymiana waluty

Wymiana waluty za pośrednictwem oferty kantoru internetowego staje się możliwa po poprawnej weryfikacji klienta i zarejestrowaniu jego indywidualnego konta. Musi on zalogować się na nie i przejść do zakładki „wymiana walutowa”. Tam zaznacza, jaką walutę chce kupić, i wpisuje kwotę wymiany. Na tym etapie klient najczęściej poproszony zostanie o wybranie konta bankowego, na które zostanie przelana waluta. Następnie wybiera też, po jakim kursie chce dokonać wymiany, jeśli taka opcja istnieje.

Wymiana dokonywana jest wówczas po kursie aktualnym w momencie zlecania wymiany lub po takim, który będzie mniejszy od określonej stawki zdefiniowanej przez klienta. W tym drugim przypadku kantor internetowy zrealizuje wymianę dopiero wtedy, gdy spełniony zostanie warunek pożądanej ceny.

Internetowy kantor – płatność

Kiedy już klient ustali wszystkie parametry wymiany w kantorze internetowym, powinien wybrać metodę płatności. Może to być przelew tradycyjny lub natychmiastowa płatność.

Na koniec, aby dokonać skuteczne wymiany walutowej, wystarczy podać dane z dokumentu tożsamości wraz z numerem dowodu lub paszportu, i oczekiwać na przelew środków.

Sprawdź: Kiedy przelew 

Internetowy kantor – kto może z niego skorzystać?

Z oferty kantoru internetowego może skorzystać każdy klient, który skutecznie wymieniłby walutę w stacjonarnych punktach wymiany. Nie jest więc problemem wymiana przez internet kwoty odpowiadającej racie kapitałowo-odsetkowej kredytu walutowego. Można wymieniać pieniądze w kantorze online na potrzeby biznesowe czy turystyczne. Często korzystają z niego osoby, które zawodowo zajmują się importem lub eksportem towarów lub te, które inwestują na międzynarodowym rynku walutowym i zarabiają na zmianach kursów walutowych.

Internetowy kantor – czy jest bezpieczny dla użytkownika?

Można się zastanawiać, czy korzystanie z internetowego kantoru nie narazi na jakiekolwiek straty i niebezpieczeństwo samych klientów. Nic takiego nie powinno się jednak zdarzyć, ponieważ działalność kantorów internetowych podlega nadzorowi ze strony Narodowego Banku Polskiego oraz Ministerstwa Finansów. Połączenie z serwisem wymiany walutowej powinno odbywać się z wykorzystaniem szyfrowanego połączenia.

Kantor internetowy, podobnie jak stacjonarny, nie może być prowadzony przez osoby, które były karane. Ponadto właściciele i pracownicy powinni ukończyć odpowiedni kurs i posiadać minimum roczne doświadczenie w pracy w banku w dziale walutowym.

Internetowy kantor – gdzie można bezpiecznie wymienić pieniądze?

Aby dokonać bezpiecznej wymiany pieniędzy, warto wybrać renomowany internetowy kantor, najlepiej taki, który cieszy się dobrą opinią i ma licencję KNF. Podczas poszukiwań najlepiej kierować się najkorzystniejszym kursem walut. Problem w tym, że kantory internetowe aktualizują je na bieżąco. Wiele banków korzysta z takim systemów. Warto się nimi zainteresować.

Kantor internetowy Alior Banku

Alior Bank przygotował serwis wymiany walut pod adresem: kantor.aliorbank.pl. Oferta podzielona jest na sekcję dla klientów indywidualnych oraz klientów biznesowych. Daje możliwość skorzystania z procedury wymiany walutowej przez serwis WWW lub aplikację mobilną. Aktywne korzystanie z kantoru walutowego Alior Banku pozwala na gromadzenie punktów w programie lojalnościowym. Bank oferuje przy tym kartę wielowalutową, która wydawana jest bezpłatnie i daje możliwość dokonywania płatności w 160 walutach na całym świecie.

Do zalet oferty kantoru Alior Banku zalicza się niskie spready, darmowe konta walutowe, dużą liczbę dostępnych walut i bogatą funkcjonalność indywidualnego konta klienta. Aby skorzystać z kantoru walutowego online Alior Banku nie trzeba mieć rachunku w tej instytucji.

Kantor internetowy PKO BP

Internetowy kantor udostępnia także PKO BP. Pozwala on na wygodny zakup i sprzedaż waluty po atrakcyjnych kursach. Można to zrobić przez aplikację mobilną IKO lub serwis iPKO. Kantor internetowy PKO BP aktualizuje kursy walut na bieżąco. Nie pobiera prowizji za wykonane transakcje ani za przelewy w EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF, ale tylko wtedy, gdy są zlecone za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO i aplikacji IKO. Warunkiem jest też wykonanie co najmniej jednej transakcji walutowej w kantorze internetowym.

Klient korzysta w kantorze internetowym PKO BP z atrakcyjnych kursów 10 wspomnianych walut, mając dostęp do prostej wymiany przez całą dobę. Za zakup waluty może zapłacić także BLIK-iem z rachunku w innym banku. Ponadto ma możliwość zlecenia wymiany waluty, gdy jej kurs osiągnie wskazany przez niego poziom, dzięki czemu nie przegapi go. W razie potrzeby otrzymuje powiadomienie o preferowanym kursie.

Kantor internetowy mBank

mBank w prosty sposób rozwiązał kwestie wymiany walutowej. Udostępnił usługę mKantor, która to ułatwia. Klient powinien aktywować mKantor, aby uzyskać dostęp przez 24 godziny na dobę. Możliwa jest wymiana aż 11 walut po atrakcyjnych kursach.

Klient dokona jej w aplikacji mobilnej lub w serwisie transakcyjnym banku bez względu na to, gdzie się znajduje. Zlecenie wymiany realizowane jest szybko, a pieniądze od razu trafiają na konto klienta. Usługa jest bezpłatna, a każdą walutę można wymienić po atrakcyjnym kursie.

Kantor internetowy ING Bank Śląski

Kantor internetowy 24/7 w ING Banku Śląskim jest dostępny całodobowo, a dla użytkowników Moje ING jest bezpłatny. Pozwala na wymienianie takich walut, jak PLN, EUR, USD i GBP. Klienci korzystają z powiadomień lub automatycznej wymiany walut. W kantorze online w ING Banku Śląskim istnieje możliwość wymiany nawet małych kwot, stanowiących równowartość 5 euro.

Aplikacja kantoru internetowego w ING Banku śląskim wysyła powiadomienia do klienta, gdy kurs danej waluty osiągnie interesujący go poziom. Klient zaś może zlecić automatyczną wymianę danej kwoty po wybranym kursie.

Aby wygodnie korzystać z kantoru online, najlepiej jest zacząć od założenia konta osobistego z dostępem do bankowości elektronicznej – Moje ING. Tam można założyć konto walutowe w wybranej walucie. Po zalogowaniu się do systemu Moje ING można wybrać kantor w usługach – ułatwieniach płatności.

Pekao kantor internetowy

Wymiana waluty możliwa jest bez wychodzenia z domu w usłudze Pekao24. Kantor internetowy Pekao Banku dostępny jest za pośrednictwem serwisu internetowego Pekao24.pl i w aplikacji PeoPay. Można tam zawsze sprawdzić atrakcyjne kursy wymiany i skorzystać z nich bezpiecznie. Atutem oferty jest natychmiastowa realizacja transakcji wymiany bez ponoszenia kosztów za dostęp do usługi. Z kantoru internetowego Pekao24 można korzystać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Należy podkreślić, że wymiana walut w ramach Kantoru Pekao24 jest możliwa pomiędzy rachunkami oszczędnościowymi o charakterze bieżącym lub oszczędnościowo-rozliczeniowymi w banku PekaSA, prowadzonymi w różnych walutach. Wymiana ta odbywa się w formie polecenia przelewu wewnętrznego. Pod względem formalnym stanowi ona po prostu wykonanie czynności bankowej. Nie jest to działalność kantorowa w rozumieniu Prawa dewizowego.

Kantor internetowy Santander

Santander Bank Polska pozwala na całodobową wymianę walut po atrakcyjnym kursie kwotowanym online na podstawie bieżących cen rynkowych. Do wymienionej waluty klient uzyskuje bardzo szybki dostęp, a transakcje realizowane są natychmiastowo i planowo. Kantor online Santandera dostępny jest na komputerze, w bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej.

Sprawdź również: Kalkulator kredytowy

Najlepszy kantor internetowy

Jaki kantor internetowy warto wybrać, żeby dokonać wymiany pieniędzy na konkretną walutę? Najlepiej w takim przypadku porównać ze sobą oferowane kursy wymiany. Posłużyć może do tego celu porównanie kursów w poszczególnych kantorach internetowych. Ranking takich platform ułatwi wybór. Sprawdźmy w tabeli, jakie kursy walutowe oferują poszczególne kantory internetowe.

EUR/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

CHF/PLN

Sprzedaj

Kup

Sprzedaj

Kup

Sprzedaj

Kup

Sprzedaj

Kup

Alior Bank

4,4955

4,5268

3,7685

3,7950

5,2620

5,2990

4,1031

4,1324

Cinkciarz.pl

4,5206

4,5013

3,7897

3,7721

5,2919

5,2713

4,1282

4,1097

Internetowykantor.pl

4,5263

4,4963

3,797

3,7669

5,3015

5,2615

4,1488

4,1088

Walutomat

4,5163

4,5123

3,7840

3,7799

5,2851

5,2777

4,1213

4,1158

mBank Kantor

4,651

4,38

3,8894

3,6722

5,4353

5,1187

4,1809

4,0573

Kantor Santander

4,4956

4,5278

3,7676

3,7997

5,2681

5,3013

4,1040

4,1361

Kantor Banku Pekao

4,6944

4,3487

3,9432

3,6546

5,4866

5,0809

4,2316

4,0307

Kantor PKO BP

4,7171

4,3109

3,9520

3,6117

5,5158

5,0408

4,2412

3,9941

Wskazane kursy walutowe są aktualne na dzień 23 czerwca 2021 roku. Zmieniają się dynamicznie, dlatego trudno ocenić, który z wymienionych kantorów internetowych jest zdecydowanie tym najlepszym.

Kilnij i dowiedź się więcej: Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców 

Internetowy kantor – ile kosztuje wymiana walut?

W wielu przypadkach kantor internetowy nie nalicza dodatkowych opłat za dokonanie wymiany franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego, euro czy dolara na złotówki i na odwrót. Klienci kupują lub sprzedają popularne waluty, a proces wymiany pozostaje bezpłatny. Opłaty zwykle nie są naliczane za:

  • przyjęcie zlecenia;
  • przewalutowanie środków po kursie kupna lub kursie sprzedaży waluty;
  • wysłanie złotówek, euro, dolarów, funtów brytyjskich czy franków szwajcarskich do dowolnego banku w Polsce;
  • anulowanie transakcji;
  • zwrot reszty pozostałej po zakupie waluty;
  • wystawianie faktur elektronicznych.

Niektóre kantory internetowe pobierają prowizję za realizację zleceń wymiany, zwłaszcza w przypadku korzystania z kursów mniej popularnych walut. Takie kantory, podobnie jak stacjonarne, zarabiają na spreadach walutowych, czyli różnicy pomiędzy ceną kupna a sprzedaży danej waluty.

Kantor internetowy a stacjonarny – porównanie

Wymiany walutowej można dokonywać zarówno w walutowych kantorach internetowych, jak i w stacjonarnych. W obu przypadkach można korzystać swobodnie z wymiany, ale w kantorach online nie ma potrzeby wychodzenia z domu, by dokonać wymiany. Dają one możliwość wymiany walut nawet w środku nocy i w dni wolne od pracy, kiedy kantory stacjonarne są po prostu zamknięte.

Wymiana walut online w kantorze internetowym może być jednak kłopotliwa dla seniorów z uwagi na konieczność założenia indywidualnego konta użytkownika, które nie jest bynajmniej potrzebne w przypadku korzystania z oferty wymiany w kantorach stacjonarnych.

Z punktu widzenia oszczędności lepiej jest korzystać z internetowej wymiany walutowej. Pomimo konieczności posiadania konta klienta i konta w wybranej walucie można tu uzyskać zdecydowanie najlepszą ofertę wymiany i negocjowany kurs.

Sprawdź: Ile kosztuje wypłata pieniędzy z obcego bankomatu?

Internetowy kantor – wady i zalety

Wygoda dokonywania wymiany walutowej to jedna z podstawowych, wręcz kluczowych zalet przypisywanych internetowym kantorom. Dzięki nim nawet w środku nocy można dokonywać wymiany – zawsze po atrakcyjnym kursie. Wszystkie transakcje można zrealizować bez wychodzenia z domu, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Nie sposób nie docenić korzystnych kursów wymiany, jakie z pewnością zaoferuje najlepszy kantor online. W wielu takich miejscach aktywni klienci, którzy uczestniczą w programach lojalnościowych, mają szansę wynegocjować jeszcze lepsze ceny dla siebie.

Większość platform zajmujących się wymianą walut przez internet nie pobiera opłat za przelewy, o ile klient ma rachunek bieżący prowadzony w głównych walutach, takich jak złotówki, euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie czy funty brytyjskie. Nie trzeba obawiać się tego, że taka firma oszuka klienta. Wszystko przez to, że renomowane wirtualne kantory korzystają z szyfrowanych połączeń i zwykle posiadają licencję wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wadą kantorów wirtualnych jest to, że aby z nich skorzystać, trzeba założyć w nich konto i mieć dostęp do internetu. Jest to bariera, która może być nie do pokonania dla niektórych seniorów chcących wymieniać waluty.

Internetowy kantor – dodatkowe zastosowanie

Co ciekawe, w internetowym kantorze walutowym można skorzystać nie tylko z wymiany walut obcych, ale również z innych jego funkcji. Przede wszystkim chodzi tu o tabelę kursów. Owy kurs zmienia się na bieżąco, dlatego można zobaczyć, ile w danej chwili kosztuje dana waluta.

Za pośrednictwem konta w kantorze walutowym online można ponadto dokonywać przelewów walutowych, dzięki czemu łatwiej jest robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Komentarze

Powiązane artykuły

Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
16.04.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania