Konta bankowe 7 min. czytania

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Zaktualizowano: 2023-01-31 11:18
Opublikowano: 2023-01-31 10:41
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie zmienić sytuację na rynku?

Niedawno Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało założenia programu Pierwsze Mieszkanie, który ma zapewniać wsparcie dla młodych Polaków chcących kupić własne „cztery kąty”.

Jednym z pomysłów jest ułatwienie dostępu do kont oszczędnościowych z gwarancją Premii Mieszkaniowej od państwa oraz zwolnieniem z podatku Belki. Program może ruszyć już w połowie 2023 roku.

Konto mieszkaniowe z dopłatą rządową. Najważniejsze informacje

Każdy, kto obecnie chce zaciągnąć kredyt hipoteczny, musi spełnić rygorystyczne kryteria banków. Ze względu na wysokie stopy procentowe trudniej jest osiągnąć zdolność kredytową na odpowiednim poziomie, a w obliczu rosnącej inflacji ciężko jest zdobyć środki na wkład własny. Konto Mieszkaniowe ma ułatwić Polakom zbieranie kapitału na własne lokum.

Konto Mieszkaniowe – zasady

Konto Mieszkaniowe będą oferowały banki komercyjne, które zgłoszą się do programu. Podstawowe założenia:

 • okres oszczędzania od 3 do 10 lat,
 • minimum 11 wpłat rocznie,
 • jeden miesiąc w roku tzw. wakacji od oszczędzania,
 • wpłaty miesięczne za poziomie minimum 500 zł (6 tys. zł rocznie), maksymalnie 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie),
 • minimalne wpłaty gwarantują uzyskanie od państwa Premii Mieszkaniowej,
 • Premia Mieszkaniowa jest równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego,
 • Premia naliczana corocznie, wypłacana jednorazowo po zakończeniu oszczędzania,
 • konto oprocentowane zgodnie z ofertą banku,
 • odsetki nie są objęte podatkiem Belki,
 • środki można przeznaczyć na zakup lokalu lub wkład własny,
 • 5 lat na wykorzystanie środków.

W ramach Konta Mieszkaniowego będzie można oszczędzać na:

 • zakup mieszkania,
 • zakup lub budowę domu jednorodzinnego,
 • wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
 • partycypacja w SIM lub TBS,
 • sfinansowanie części kosztów inwestycji w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu.

Sprawdź również: Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?

Od kiedy można będzie skorzystać z Konta mieszkaniowego?

Chcesz zacząć oszczędzać na własne M i założyć Konto Mieszkaniowe. Od kiedy dostępny będzie program? Szczegóły poznamy wkrótce, już teraz wiadomo jednak, że pomysłodawcom zależy na jak najszybszym uruchomieniu wsparcia.

Jeśli prace nad projektem pójdą zgodnie z planem, Konto Mieszkaniowe będzie można otworzyć już w lipcu 2023 r.

Kto może założyć Konto mieszkaniowe z dopłatą?

Konto Mieszkaniowe z dopłatą od państwa będą mogły założyć osoby do 45. roku życia, które nigdy nie miały i nie mają:

Prawo do oszczędzania z dopłatą od państwa warunkowo mogą mieć też posiadacze nieruchomości, którzy w lokalu mieszkają z minimum 2 dzieci (własnych lub przysposobionych), jednak mieszkanie nie spełnia ich potrzeb ze względu na metraż. Pomysłodawcy projektu podają następujące kryteria:

 • w przypadku 2 dzieci – lokal maksymalnie 50 m2,
 • 3 dzieci – maks. 75 m2,
 • 4 dzieci – maks. 90 m2,
 • 5 lub więcej dzieci – bez ograniczeń.

Ile pieniędzy będzie można otrzymać w ramach dopłaty do Konta mieszkaniowego?

Premia Mieszkaniowa gwarantowana przez państwo będzie zależeć od wysokości miesięcznych wpłat, wskaźnika inflacji lub zmiany wartości m2 lokalu. Sprawdziliśmy dokładnie, ile można zyskać.

Przykład:

Pan Marek z żoną i dwójką dzieci chce oszczędzać na własne mieszkanie. Zakłada Konto Mieszkaniowe na następujących warunkach:

 • okres oszczędzania - 3 lata,
 • miesięczna wpłata - 1 tys. zł,
 • roczne oszczędności - 12 tys. zł,

Przy wskaźniku inflacji wynoszącym 9,6%, premia mieszkaniowa po roku oszczędzania wynosi 624 zł. Pod koniec okresu, na jaki została zawarta umowa, zysk wynosi 5328 zł, na co składa się:

 • premia mieszkaniowa po 3 latach,
 • oprocentowanie banku zgodne z ofertą produktową,
 • zyski zwolnione z podatku Belki.

To może Cię zainteresować: Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

Konto mieszkaniowe a podatek Belki

Jak wspomnieliśmy wcześniej, odsetki uzyskane w ramach Konta Mieszkaniowego nie będą podlegały podatkowi od dochodów kapitałowych – tzw. podatkowi Belki. Aktualnie wynosi od 19% uzyskanego dochodu, a zatem osoby oszczędzające na pierwsze mieszkanie mogą sporo zyskać.

Czy warto oszczędzać na mieszkanie z pomocą Konta mieszkaniowego?

Specjaliści zajmujący się rynkiem mieszkaniowym przekonują, że system zachęt do oszczędzania na pierwsze lokum może być skuteczniejszy niż inne programy proponowane do tej pory przez rząd.

Środki zgromadzone na Koncie Mieszkaniowym będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup nieruchomości, ale również wkład w inwestycję, co znacząco przybliży wiele osób do spełnienia marzenia o własnym M.

Możliwość uzyskania premii od państwa to dodatkowa zachęta do oszczędzania, a zwolnienie z podatku Belki sprawi, że będzie można szybciej zebrać potrzebną sumę.

Kliknij i sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny!

Dodatkowo eksperci podkreślają, jak ważne jest pobudzenie podaży nieruchomości. Według wielu specjalistów system dopłat do oszczędzania na mieszkanie może stanowić impuls do zwiększenia ilości nowych lokali na rynku, jednak konieczne jest połączenie programu z innymi działaniami.

Maciej Samcik z serwisu Subiektywnie o finansach zauważa, że dopłaty do oszczędności byłyby świetnym rozwiązaniem w pakiecie z rozwiązaniami pobudzającymi budownictwo i gwarantującymi tańsze kredyty.

Nie brakuje też krytycznych głosów o nowym Koncie Mieszkaniowym – opinie są podzielone. Barbara Bugaj, główna analityczka ds. rynku nieruchomości w Sonar Home przekonuje, że:

„Program ma być wprowadzony w życie w trzecim kwartale 2023 r., niektóre doniesienia mówią o lipcu. Historia pokazuje, że prace nad wdrożeniem takiej pomocy zawsze były długie. Dlatego możliwe, że w przyszłym roku nie wniesie on nic do sytuacji na rynku nieruchomości. Może jedynie spowodować odłożenie decyzji zakupowych tych osób, które mogłyby sobie pozwolić w obecnych warunkach na wzięcie kredytu na pierwsze mieszkanie”.

Pojawiają się również głosy porównujące nowe pomysły Ministerstwa Rozwoju i Technologii do znanych z PRL książeczek mieszkaniowych. Wielu ekspertów wyraża też obawy, że program wpłynie na podniesienie cen nieruchomości. Dr Adam Czerniak, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej mówi:

„Ale już za moment rynek się dostosowuje, podnosi ceny i siła nabywcza poszukujących mieszkania staje się taka sama, jak przed wprowadzeniem programu. Na dodatek ci, którzy się nie łapią na program mieszkaniowy ze względu na jego różne kryteria: wiek, dochód, liczbę dzieci itd., mają trudniej niż przedtem. Bo rosną ceny”.

O tym, jakie skutki wywoła wprowadzenie Konta Mieszkaniowego oraz innych rozwiązań w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.


Dodatkowe źródła:

Konto Mieszkaniowe, www.gov.pl

Konto Mieszkaniowe - nowe wcielenie książeczki mieszkaniowej?, www.infor.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?
22.03.2023

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2023 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał. Co ciekawe, w 2024 roku będzie on niższy, prawie o połowę! Zachęcamy do dalszej lektury.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania