Rząd mając na uwadze aktualną sytuację kredytobiorców, chce z pomocą dopłat zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i wspomóc młode osoby, które z powodu koronawirusa nie mają szans na kupno mieszkania bez wsparcia finansowego.
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Rząd cały czas pracuje nad nowym programem, który mógłby pomóc młodym Polakom w kupnie pierwszego mieszkania. Czy będzie to program podobny do bardzo popularnego Mieszkania dla Młodych, który przed kilku laty budził ogromne zainteresowanie i pomógł w kupnie wielu nieruchomości, z pomocą kredytu hipotecznego? Czy warto czekać na ostateczny projekt pomocy dla kupujących pierwsze mieszkanie? Co już wiemy o nadchodzących dopłatach? Czy będziesz mieć szansę skorzystać z dopłaty? Jakie konsekwencje mogą wiązać się z dopłatami, nad którymi pracuje Rząd?
Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, dlatego zachęcamy do dalszej lektury.
Ministerstwo Rozwoju już od dłuższego czasu pracuje nad nowym programem, który ma pomóc młodym Polakom w kupie pierwszego mieszkania. Dlaczego Rząd wyszedł z taką inicjatywą? Okazuje się, że popularne Mieszkanie dla Młodych było dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż Mieszkanie Plus, a dla wielu Polaków wcześniejszy program był wręcz niezbędny, by móc skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny. Rząd chce pomóc ludziom, którzy gotowi są na kupno własnego mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, ale z powodu wysokiej ceny mieszkań, a także aktualnej sytuacji wywołanej koronawirusem, muszą mierzyć się z licznymi trudnościami.
Cena mieszkań utrzymuje się na stałym poziomie i nic nie wskazuje na to, że wartość nieruchomości, od dewelopera lub z rynku wtórnego, miałaby zostać zmniejszona. Warto jednak mieć na uwadze, że prace nad dopłatą to nie jedyny gest w stronę przyszłych kredytobiorców, w tym roku, zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej obniżono stopy procentowe NBP, dzięki temu klienci banków mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki zobowiązań i minimalne raty.
Pandemia wpływa niekorzystnie na całą gospodarkę, a kolejne obostrzenia przyczyniają się do upadku firm, jednocześnie zwiększając bezrobocie. W takiej sytuacji udzielanie kredytów stało się niezwykle ryzykowne. Jak radzą sobie z tym banki? Niestety, otrzymanie kredytu, szczególnie obciążonego hipoteką, stało się dużo trudniejsze. Instytucje dużo więcej uwagi poświęcają na weryfikację swoich potencjalnych klientów, oczekując nie tylko wyższej zdolności kredytowej, stałego zatrudnienia i długiego stażu pracy, ale także wyższego wkładu własnego.
Ostatnie miesiące okazały się trudne dla wielu kredytobiorców, spadło zainteresowanie kredytami gotówkowymi, a klienci gotowi wnioskować o kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego musieli zrezygnować ze swoich planów. Chcesz mieć pewność, że faktycznie otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Warto w takim razie przygotować wkład własny, który wyniesie nawet więcej niż 20% wartości nieruchomości.
Wszystko wskazuje na to, że Rząd mając na uwadze aktualną sytuację kredytobiorców, chce z pomocą dopłat zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i wspomóc młode osoby, które z powodu koronawirusa nie mają szans na kupno mieszkania bez wsparcia finansowego.
Informacje o pracach Rządu nie są oficjalne, choć pochodzą z samego źródła. O dopłatach do mieszkań wypowiedziała się bowiem Anna Kornecka, podsekretarz stanu ds. budownictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Nadal nie wiadomo, jak wysokie mają być dopłaty, ale eksperci do spraw gospodarki, zapowiadają, że dopłaty w wysokości 10% wartości nieruchomości mogłyby faktycznie pozwolić na ożywienie gospodarki i pozwolić na znaczny wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi i kupnem mieszkań.
Co w tej chwili wiadomo o dopłatach? Choć informacji jest niewiele, możemy być pewni, że dopłaty:
będą dostępne dla osób, które chcą zakupić z pomocą kredytu hipotecznego swoje pierwsze mieszkanie;
dopłata ma przyjąć formę dofinansowania do wkładu własnego, wymagane przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.
Pomimo niewielu informacji związanych z dopłatami, już teraz można przewidywać, że wielu Polaków z chęcią skorzysta programu, który pomoże sfinansować wkład własny, w trakcie starania się o kredyt hipoteczny. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż nie ogłoszono żadnej oficjalnej daty, od kiedy program wejdzie w życie, nieznane są także warunki skorzystania z dopłaty.
Czy pomoc Rządu wpłynie na wartość nieruchomości? Mimo realnego obniżenia ilości sprzedanych, w tym roku kredytów hipotecznych i poważnych problemów gospodarczych, cena mieszkań jest rekordowo wysoka. Eksperci finansowi, choć w dopłacie widzą szansę na ożywienie rynku nieruchomości, nie kryją obaw o jeszcze wyższe ceny.
Choć trudno prowadzić spekulacje w tym kierunku, warto przypomnieć sobie, jak Mieszkanie dla Młodych wpłynęło na rynek nieruchomości. W latach, gdy program MDM działał, wartość mieszkań znacznie podskoczyła do góry, co oznacza, że obawy analityków mogą być zasadne.
Czy złożenie wniosku o kredyt hipoteczny to w tej chwili dobry pomysł? Jeśli posiadasz dobre warunki finansowe i bez problemu pokryjesz wysoki wkład własny, konieczne sprawdź, jak aktualnie prezentują się oferty banków. Niskie stopy procentowe NBP mogą przekonać cię do zawarcia umowy, gdyż oprocentowanie kredytów hipotecznych, zależne od stawki WIBOR, prezentuje się aktualnie niezwykle obiecująco.
Ranking kredytów hipotecznych, a także kalkulator kredytu hipotecznego, pozwoli ci z łatwością porównać oferty i poznać warunki, które towarzyszą usłudze banku. Gwarantujemy, że na naszej stronie wszystkie informacje są dokładnie sprawdzone, a dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także uchronisz się przed dodatkowymi kosztami.
Pamiętaj, że twoja decyzja o kredycie hipotecznym powinna być bardzo dobrze przemyślana. To bez wątpienia kredyt, który pozwala pokryć ogromny wydatek, jakim jest kupno nieruchomości, ale umowa kredytowa będzie wiązała cię z bankiem przez długie lata, warto zatem zrobić wszystko, co może przybliżyć cię do maksymalnie atrakcyjnego zadłużenia, którego spłata nie będzie uciążliwa na przestrzeni lat.
Kupno nieruchomości jako sposób, przed zabezpieczeniem oszczędności przed inflacją? Czy kupno mieszkania na kredyt może być inwestycją? Czy mieszkanie kupione z pomocą banku możesz wynająć? Na jakie opłaty uważać wybierając...
Zobacz więcejSpłacasz kredyt gotówkowy, ale chętnie ponownie skorzystasz z zadłużenia dostępnego w banku? Czy wciąż spłacany kredyt będzie miał duży wpływ na wysokość twojej zdolności kredytowej? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na...
Zobacz więcejObcokrajowiec, chcąc kupić mieszkanie na terenie Polski, nie musi ubiegać się o żadne dodatkowe pozwolenia, wystarczy, że spełni warunki banku i dostarczy wszystkie dokumenty, a bez problemu będzie w stanie sfinansować kupno własnego mieszkania.
Zobacz więcejUmowa na czas określony może być dużą przeszkodą dla klienta, który planuje starać się o kredyt hipoteczny. Banki aktualnie bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów, a z powodu pandemii, warunki otrzymania zgody kredytowej...
Zobacz więcejŁatwiejszy dostęp do usług finansowych to nie jedyna zaleta, związana z kredytem hipotecznym dla osób pracujących w budżetówce. Coraz więcej banków stara się zachęcić pracowników sektora publicznego do...
Zobacz więcejPrzekonaj się, że kredyt hipoteczny, nawet w czasie pandemii może być ofertą o bardzo korzystnych warunkach. Sprawdź, gdzie aktualnie warto złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie i przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić.
Zobacz więcej