Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?

Zaktualizowano: 2021-03-30 12:19
Opublikowano: 2020-12-22 15:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 18
Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?

...program był wręcz niezbędny, by móc skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny... ... gotowi wnioskować o kredyt mieszkaniowy z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego musieli... ...złożenie wniosku o kredyt hipoteczny to w tej chwili dobry pomysł?...

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Rząd cały czas pracuje nad nowym programem, który mógłby pomóc młodym Polakom w kupnie pierwszego mieszkania. Czy będzie to program podobny do bardzo popularnego Mieszkania dla Młodych, który przed kilku laty budził ogromne zainteresowanie i pomógł w kupnie wielu nieruchomości, z pomocą kredytu hipotecznego? Czy warto czekać na ostateczny projekt pomocy dla kupujących pierwsze mieszkanie? Co już wiemy o nadchodzących dopłatach? Czy będziesz mieć szansę skorzystać z dopłaty? Jakie konsekwencje mogą wiązać się z dopłatami, nad którymi pracuje Rząd?

Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, dlatego zachęcamy do dalszej lektury.

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad rozwiązaniem, które pomoże w kupnie pierwszego mieszkania

Ministerstwo Rozwoju już od dłuższego czasu pracuje nad nowym programem, który ma pomóc młodym Polakom w kupie pierwszego mieszkania. Dlaczego Rząd wyszedł z taką inicjatywą? Okazuje się, że popularne Mieszkanie dla Młodych było dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż Mieszkanie Plus, a dla wielu Polaków wcześniejszy program był wręcz niezbędny, by móc skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny. Rząd chce pomóc ludziom, którzy gotowi są na kupno własnego mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, ale z powodu wysokiej ceny mieszkań, a także aktualnej sytuacji wywołanej koronawirusem, muszą mierzyć się z licznymi trudnościami.

Cena mieszkań utrzymuje się na stałym poziomie i nic nie wskazuje na to, że wartość nieruchomości, od dewelopera lub z rynku wtórnego, miałaby zostać zmniejszona. Warto jednak mieć na uwadze, że prace nad dopłatą to nie jedyny gest w stronę przyszłych kredytobiorców, w tym roku, zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej obniżono stopy procentowe NBP, dzięki temu klienci banków mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki zobowiązań i minimalne raty.

Banki oczekują wyższego wkładu własnego oraz wyższej zdolności kredytowej

Pandemia wpływa niekorzystnie na całą gospodarkę, a kolejne obostrzenia przyczyniają się do upadku firm, jednocześnie zwiększając bezrobocie. W takiej sytuacji udzielanie kredytów stało się niezwykle ryzykowne. Jak radzą sobie z tym banki? Niestety, otrzymanie kredytu, szczególnie obciążonego hipoteką, stało się dużo trudniejsze. Instytucje dużo więcej uwagi poświęcają na weryfikację swoich potencjalnych klientów, oczekując nie tylko wyższej zdolności kredytowej, stałego zatrudnienia i długiego stażu pracy, ale także wyższego wkładu własnego.

Ostatnie miesiące okazały się trudne dla wielu kredytobiorców, spadło zainteresowanie kredytami gotówkowymi, a klienci gotowi wnioskować o kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego musieli zrezygnować ze swoich planów. Chcesz mieć pewność, że faktycznie otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Warto w takim razie przygotować wkład własny, który wyniesie nawet więcej niż 20% wartości nieruchomości.

Wszystko wskazuje na to, że Rząd mając na uwadze aktualną sytuację kredytobiorców, chce z pomocą dopłat zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i wspomóc młode osoby, które z powodu koronawirusa nie mają szans na kupno mieszkania bez wsparcia finansowego.

Dopłaty do mieszkań - co już wiadomo?

Informacje o pracach Rządu nie są oficjalne, choć pochodzą z samego źródła. O dopłatach do mieszkań wypowiedziała się bowiem Anna Kornecka, podsekretarz stanu ds. budownictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Nadal nie wiadomo, jak wysokie mają być dopłaty, ale eksperci do spraw gospodarki, zapowiadają, że dopłaty w wysokości 10% wartości nieruchomości mogłyby faktycznie pozwolić na ożywienie gospodarki i pozwolić na znaczny wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi i kupnem mieszkań.

Co w tej chwili wiadomo o dopłatach? Choć informacji jest niewiele, możemy być pewni, że dopłaty:

  • będą dostępne dla osób, które chcą zakupić z pomocą kredytu hipotecznego swoje pierwsze mieszkanie;

  • dopłata ma przyjąć formę dofinansowania do wkładu własnego, wymagane przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

Czy z powodu dopłat wzrosną ceny mieszkań?

Pomimo niewielu informacji związanych z dopłatami, już teraz można przewidywać, że wielu Polaków z chęcią skorzysta programu, który pomoże sfinansować wkład własny, w trakcie starania się o kredyt hipoteczny. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż nie ogłoszono żadnej oficjalnej daty, od kiedy program wejdzie w życie, nieznane są także warunki skorzystania z dopłaty.

Czy pomoc Rządu wpłynie na wartość nieruchomości? Mimo realnego obniżenia ilości sprzedanych, w tym roku kredytów hipotecznych i poważnych problemów gospodarczych, cena mieszkań jest rekordowo wysoka. Eksperci finansowi, choć w dopłacie widzą szansę na ożywienie rynku nieruchomości, nie kryją obaw o jeszcze wyższe ceny.

Choć trudno prowadzić spekulacje w tym kierunku, warto przypomnieć sobie, jak Mieszkanie dla Młodych wpłynęło na rynek nieruchomości. W latach, gdy program MDM działał, wartość mieszkań znacznie podskoczyła do góry, co oznacza, że obawy analityków mogą być zasadne.

Ranking kredytów gotówkowych - sprawdź dostępne oferty

Czy złożenie wniosku o kredyt hipoteczny to w tej chwili dobry pomysł? Jeśli posiadasz dobre warunki finansowe i bez problemu pokryjesz wysoki wkład własny, konieczne sprawdź, jak aktualnie prezentują się oferty banków. Niskie stopy procentowe NBP mogą przekonać cię do zawarcia umowy, gdyż oprocentowanie kredytów hipotecznych, zależne od stawki WIBOR, prezentuje się aktualnie niezwykle obiecująco.

Ranking kredytów hipotecznych, a także kalkulator kredytu hipotecznego, pozwoli ci z łatwością porównać oferty i poznać warunki, które towarzyszą usłudze banku. Gwarantujemy, że na naszej stronie wszystkie informacje są dokładnie sprawdzone, a dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także uchronisz się przed dodatkowymi kosztami.

Pamiętaj, że twoja decyzja o kredycie hipotecznym powinna być bardzo dobrze przemyślana. To bez wątpienia kredyt, który pozwala pokryć ogromny wydatek, jakim jest kupno nieruchomości, ale umowa kredytowa będzie wiązała cię z bankiem przez długie lata, warto zatem zrobić wszystko, co może przybliżyć cię do maksymalnie atrakcyjnego zadłużenia, którego spłata nie będzie uciążliwa na przestrzeni lat.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania