× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?

Zaktualizowano: 30.03.2021 12:19
Opublikowano: 22.12.2020 15:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 9

...program był wręcz niezbędny, by móc skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny... ... gotowi wnioskować o kredyt mieszkaniowy z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego musieli... ...złożenie wniosku o kredyt hipoteczny to w tej chwili dobry pomysł?...

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Rząd cały czas pracuje nad nowym programem, który mógłby pomóc młodym Polakom w kupnie pierwszego mieszkania. Czy będzie to program podobny do bardzo popularnego Mieszkania dla Młodych, który przed kilku laty budził ogromne zainteresowanie i pomógł w kupnie wielu nieruchomości, z pomocą kredytu hipotecznego? Czy warto czekać na ostateczny projekt pomocy dla kupujących pierwsze mieszkanie? Co już wiemy o nadchodzących dopłatach? Czy będziesz mieć szansę skorzystać z dopłaty? Jakie konsekwencje mogą wiązać się z dopłatami, nad którymi pracuje Rząd?

Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, dlatego zachęcamy do dalszej lektury.

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad rozwiązaniem, które pomoże w kupnie pierwszego mieszkania

Ministerstwo Rozwoju już od dłuższego czasu pracuje nad nowym programem, który ma pomóc młodym Polakom w kupie pierwszego mieszkania. Dlaczego Rząd wyszedł z taką inicjatywą? Okazuje się, że popularne Mieszkanie dla Młodych było dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż Mieszkanie Plus, a dla wielu Polaków wcześniejszy program był wręcz niezbędny, by móc skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny. Rząd chce pomóc ludziom, którzy gotowi są na kupno własnego mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, ale z powodu wysokiej ceny mieszkań, a także aktualnej sytuacji wywołanej koronawirusem, muszą mierzyć się z licznymi trudnościami.

Cena mieszkań utrzymuje się na stałym poziomie i nic nie wskazuje na to, że wartość nieruchomości, od dewelopera lub z rynku wtórnego, miałaby zostać zmniejszona. Warto jednak mieć na uwadze, że prace nad dopłatą to nie jedyny gest w stronę przyszłych kredytobiorców, w tym roku, zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej obniżono stopy procentowe NBP, dzięki temu klienci banków mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki zobowiązań i minimalne raty.

Banki oczekują wyższego wkładu własnego oraz wyższej zdolności kredytowej

Pandemia wpływa niekorzystnie na całą gospodarkę, a kolejne obostrzenia przyczyniają się do upadku firm, jednocześnie zwiększając bezrobocie. W takiej sytuacji udzielanie kredytów stało się niezwykle ryzykowne. Jak radzą sobie z tym banki? Niestety, otrzymanie kredytu, szczególnie obciążonego hipoteką, stało się dużo trudniejsze. Instytucje dużo więcej uwagi poświęcają na weryfikację swoich potencjalnych klientów, oczekując nie tylko wyższej zdolności kredytowej, stałego zatrudnienia i długiego stażu pracy, ale także wyższego wkładu własnego.

Ostatnie miesiące okazały się trudne dla wielu kredytobiorców, spadło zainteresowanie kredytami gotówkowymi, a klienci gotowi wnioskować o kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego musieli zrezygnować ze swoich planów. Chcesz mieć pewność, że faktycznie otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Warto w takim razie przygotować wkład własny, który wyniesie nawet więcej niż 20% wartości nieruchomości.

Wszystko wskazuje na to, że Rząd mając na uwadze aktualną sytuację kredytobiorców, chce z pomocą dopłat zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i wspomóc młode osoby, które z powodu koronawirusa nie mają szans na kupno mieszkania bez wsparcia finansowego.

Dopłaty do mieszkań - co już wiadomo?

Informacje o pracach Rządu nie są oficjalne, choć pochodzą z samego źródła. O dopłatach do mieszkań wypowiedziała się bowiem Anna Kornecka, podsekretarz stanu ds. budownictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Nadal nie wiadomo, jak wysokie mają być dopłaty, ale eksperci do spraw gospodarki, zapowiadają, że dopłaty w wysokości 10% wartości nieruchomości mogłyby faktycznie pozwolić na ożywienie gospodarki i pozwolić na znaczny wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi i kupnem mieszkań.

Co w tej chwili wiadomo o dopłatach? Choć informacji jest niewiele, możemy być pewni, że dopłaty:

  • będą dostępne dla osób, które chcą zakupić z pomocą kredytu hipotecznego swoje pierwsze mieszkanie;

  • dopłata ma przyjąć formę dofinansowania do wkładu własnego, wymagane przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

Czy z powodu dopłat wzrosną ceny mieszkań?

Pomimo niewielu informacji związanych z dopłatami, już teraz można przewidywać, że wielu Polaków z chęcią skorzysta programu, który pomoże sfinansować wkład własny, w trakcie starania się o kredyt hipoteczny. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż nie ogłoszono żadnej oficjalnej daty, od kiedy program wejdzie w życie, nieznane są także warunki skorzystania z dopłaty.

Czy pomoc Rządu wpłynie na wartość nieruchomości? Mimo realnego obniżenia ilości sprzedanych, w tym roku kredytów hipotecznych i poważnych problemów gospodarczych, cena mieszkań jest rekordowo wysoka. Eksperci finansowi, choć w dopłacie widzą szansę na ożywienie rynku nieruchomości, nie kryją obaw o jeszcze wyższe ceny.

Choć trudno prowadzić spekulacje w tym kierunku, warto przypomnieć sobie, jak Mieszkanie dla Młodych wpłynęło na rynek nieruchomości. W latach, gdy program MDM działał, wartość mieszkań znacznie podskoczyła do góry, co oznacza, że obawy analityków mogą być zasadne.

Ranking kredytów gotówkowych - sprawdź dostępne oferty

Czy złożenie wniosku o kredyt hipoteczny to w tej chwili dobry pomysł? Jeśli posiadasz dobre warunki finansowe i bez problemu pokryjesz wysoki wkład własny, konieczne sprawdź, jak aktualnie prezentują się oferty banków. Niskie stopy procentowe NBP mogą przekonać cię do zawarcia umowy, gdyż oprocentowanie kredytów hipotecznych, zależne od stawki WIBOR, prezentuje się aktualnie niezwykle obiecująco.

Ranking kredytów hipotecznych, a także kalkulator kredytu hipotecznego, pozwoli ci z łatwością porównać oferty i poznać warunki, które towarzyszą usłudze banku. Gwarantujemy, że na naszej stronie wszystkie informacje są dokładnie sprawdzone, a dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także uchronisz się przed dodatkowymi kosztami.

Pamiętaj, że twoja decyzja o kredycie hipotecznym powinna być bardzo dobrze przemyślana. To bez wątpienia kredyt, który pozwala pokryć ogromny wydatek, jakim jest kupno nieruchomości, ale umowa kredytowa będzie wiązała cię z bankiem przez długie lata, warto zatem zrobić wszystko, co może przybliżyć cię do maksymalnie atrakcyjnego zadłużenia, którego spłata nie będzie uciążliwa na przestrzeni lat.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie
Kredyty hipoteczne 01.04.2021

Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu
Kredyty hipoteczne 23.03.2021

Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, porównując najkorzystniejsze oferty tego miesiąca. Przekonaj się, czy warunki kredytów hipotecznych sprzyjają podjęciu decyzji i zawarciu umowy kredytowej. Poznaj TOP 3 kredyty hipoteczne w marcu 2021.

Zobacz więcej