Konta bankowe 12 min. czytania

Oferta banków dla obywateli Ukrainy. Najlepsze konto bankowe dla Ukraińców

Zaktualizowano: 2022-04-05 08:25
Opublikowano: 2022-03-29 08:17
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Oferta banków dla obywateli Ukrainy

Konto dla obcokrajowca to obecnie jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w polskim internecie. Uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju, mogą liczyć na ofertę wielu polskich banków oraz instytucji. Przedstawiamy aktualne informacje – konta bankowe dla Ukraińców, wymagane dokumenty i ułatwienia dla klientów.

Ukraińcy przyjeżdżający do naszego kraju po ataku wojsk rosyjskich mogą założyć polskie konto bankowe i w pełni korzystać z jego funkcjonalności. Banki przygotowały szereg udogodnień dla obywateli Ukrainy – zwolnienie z opłat, darmowe przewalutowanie i nie tylko. Sprawdźmy, jakie formalności trzeba spełnić, żeby założyć konto.

Oferta banków dla obywateli Ukrainy – najważniejsze informacje

Liczba Ukraińców w Polsce zwiększała się już od kilku lat. Osoby zza wschodniej granicy znajdowały zatrudnienie w wielu branżach – budowlanej, gastronomicznej, w hotelarstwie czy rolnictwie. Teraz zbrojna agresja Rosji na Ukrainę spowodowała ogromny napływ uchodźców – w ciągu zaledwie miesiąca polskie przejścia graniczne przekroczyło niemal 2 mln Ukraińców uciekających przed wojną. Emigranci, głównie kobiety z dziećmi, deklarują, że chcą w Polsce rozpocząć pracę i samodzielnie się utrzymywać. Polski rząd zaoferował korzystne zmiany dla obcokrajowców – mogą otrzymać numer PESEL i korzystać ze świadczeń socjalnych. Jakie jeszcze ułatwienia czekają na Ukraińców? Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku? Okazuje się, że tak – uchodźcy mogą nie tylko korzystać z rachunków bankowych, ale także wnioskować o kredyty czy posiadać karty płatnicze. Konto bankowe dla obcokrajowca w Polsce – sprawdź szczegóły!

Banki z ofertą w języku ukraińskim

Ukraińskojęzyczne strony internetowe udostępnia obecnie wiele banków działających w Polsce. Dzięki temu uchodźcy z Ukrainy mogą łatwiej uzyskać niezbędne informacje i założyć konto. Część banków uruchomiła również specjalne infolinie w języku ukraińskim. Przedstawiamy banki z ofertą w języku ukraińskim:

- PKO BP – bank przygotował ukraińskojęzyczną wersję strony internetowej oraz aplikację mobilną w tym języku. Klienci mają również do dyspozycji poradnik z informacjami na temat procedur związanych z zakładaniem konta. Bank nie udostępnia dokumentów w języku ukraińskim.

- Pekao S.A. – oferuje bankowość internetową oraz aplikację mobilną w języku ukraińskim. Na stronie znajdziemy również instrukcję korzystania z aplikacji i pierwszego logowania, a także regulamin rachunków bankowych oraz taryfę opłat dla klientów przetłumaczone na język ukraiński.

- Alior Bank – oferuje klientom specjalną infolinię w języku ukraińskim. Na stronie internetowej znajdziemy również przetłumaczoną ofertę konta internetowego, karty kredytowej, bankowości i wymiany walut.

- BNP Paribas – bank uruchomił całodobową ukraińskojęzyczną infolinię, przetłumaczył również opisy ofert i przewodniki dotyczące aplikacji mobilnej oraz bankowości elektronicznej.

- ING Bank Śląski – w banku działa rosyjskojęzyczna infolinia – pracuje w dni robocze w godz. 9.00-17.00. W języku ukraińskim dostępne są informacje o kontach, kartach bankowych, aplikacji mobilnej.

- Santander Bank Polska – bank przygotował ukraińskojęzyczną stronę internetową oraz infolinię, z której można z niej korzystać w dni robocze w godz. 8:00-17:00.

- Getin Bank – klienci mogą skorzystać ze strony internetowej w języku ukraińskim, na której znajdują się opisy ofert oraz wykazy niezbędnych dokumentów. Obsługa w języku ukraińskim jest dostępna również na infolinii i w niektórych oddziałach – na stronie internetowej banku znajduje się dokładny wykaz.

- Bank Pocztowy – bank oferuje ukraińskojęzyczną wersję strony internetowej oraz specjalną infolinię. Klienci mogą również znaleźć informacje m.in. o dokumentach wymaganych do otwarcia konta.

Sprawdź również: Chwilówki dla obywateli Ukrainy. Czy w Polsce dostępne są pożyczki dla Ukraińców bez karty pobytu?

Czy wszystkie banki w Polsce oferują konta bankowe dla obcokrajowców?

Praktycznie wszystkie banki w Polsce oferują usługi dla obcokrajowców, w tym również konto bankowe dla cudzoziemca. Wszystkie największe instytucje działające w naszym kraju mają produkty dla obywateli innych państw. Czasem do założenia rachunku wymagany jest numer PESEL, jednak nie jest to warunek konieczny.

Jak obywatel Ukrainy może założyć konto bankowe w Polsce? Poradnik

Jak otworzyć konto dla obcokrajowca? To proste, wymaga jedynie skompletowania dokumentów oraz wizyty w oddziale banku. Chcesz założyć konto bankowe dla obcokrajowca?

- umów się na wizytę w banku – proces zakładania konta może trochę potrwać, zarezerwuj więc czas i przygotuj niezbędne dokumenty,

- podczas wizyty konsultant zweryfikuje Twoją tożsamość – poprosi o dowód tożsamości,

- wypełnij formularz-wniosek o założenie konta – pracownik banku pomoże Ci w razie wątpliwości,

- możesz również uzyskać dostęp do bankowości elektronicznej oraz aplikacji mobilnej – doradca pomoże Ci z formalnościami, pokaże, jak ustawić login i hasło, a następnie zalogować się do konta,

- podpisz umowę do konta,

- odbierz kartę płatniczą – niektóre banki przyspieszają procedury i wydają kartę jeszcze tego samego dnia.

Dokumenty wymagane do założenia konta bankowego przez Ukraińca

Czy można otworzyć konto bankowe na paszport? Co należy przygotować na wizytę w banku? Lista dokumentów potrzebnych przy zakładaniu konta dla obcokrajowca jest uzależniona od banku – każda instytucja ma inne wymogi. Z reguły niezbędny jest jeden z następujących dokumentów:

- paszport ukraiński,

- ukraiński dowód osobisty,

- PESEL,

- tymczasowe zaświadczenie tożsamości,

- oświadczenie o przybyciu do Polski po 23.02.2022 r.,

- karta pobytu,

- TIN (ukraiński numer identyfikacji podatkowej),

- wiza krajowa lub wiza Schengen.

W ofercie banków dostępne jest również konto dla obcokrajowca bez zameldowania – w takiej sytuacji nie trzeba podawać adresu zamieszkania. Usługę oferuje m.in. PKO BP, ING Bank Śląski czy Santander Bank Polska.

Konto bankowe pozwala np. założyć profil zaufany dla obcokrajowca, który umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet.

To może Cię zainteresować: Na czym polega przelew SWIFT i SEPA? Warunki i różnice przelewu zagranicznego SWIFT i SEPA

Konta bankowe dla obywateli Ukrainy w ofercie banków w Polsce

Poniżej przedstawiamy ofertę kont bankowych dla obcokrajowców, dostępną w najpopularniejszych bankach w Polsce.

Alior Bank

Od 1 marca 2022 r. w banku wprowadzono:

- zwrot prowizji za przelewy zagraniczne na Ukrainę oraz za przelewy krajowe z rachunków prowadzonych w złotych,

- zwolnienie z opłat za prowadzenie konta i obsługę karty płatniczej dla obecnych klientów do 28.02.2023 r. lub przez 12 miesięcy od otwarcia rachunku,

- kursy walut na poziomie międzybankowym dla obywateli Ukrainy,

Oferta konta online Alior Banku dla Ukraińców:

- 0 zł za prowadzenie konta i obsługę karty,

- 0 zł za wypłaty z bankomatów własnych banku, bankomatów Euronet (min. 100 zł),

- 0 zł za wypłatę gotówki w bankomatach za granicą,

- 0 zł za przelewy w euro na Ukrainę.

Do założenia rachunku potrzebny jest paszport oraz karta pobytu lub wiza.

PKO BP

W ramach oferty PKO Konto bez granic proponowane jest prowadzenie rachunku przez 12 miesięcy bez opłat (promocja dla nowych klientów). Karta, wpłaty i wypłaty w bankomatach również są darmowe. Bank nie wymaga przy otwarciu konta:

- posiadania adresu zamieszkania w Polsce,

- telefonu polskiego operatora.

W wybranych oddziałach bank wydaje tymczasową kartę do konta jeszcze tego samego dnia. Zniesiono również opłaty za szybki przelew do Kredobanku i za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie. Dodatkowo PKO BP nie pobiera opłat ani nie nalicza spreadu przy wymianie ukraińskich hrywien.

Citi Handlowy

Bank zlikwidował opłaty za przelewy indywidualne i korporacyjne do Ukrainy, udostępnia także bezpłatne rachunki walutowe w euro, dolarach, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Osoby, które założą rachunek bankowy, mogą liczyć na:

- 0 zł za prowadzenie rachunku w PLN i obsługę karty debetowej z usługą wielowalutową,

- wydanie karty nawet w ciągu godziny,

- 0 zł za przelewy krajowe,

- płatne przelewy w oddziale,

- 0 zł za przelewy zagraniczne do krajów EOG i do Ukrainy,

- 0 zł za wypłaty z bankomatów Citi,

- 4 pierwsze wypłaty w miesiącu z innych bankomatów za darmo.

Do założenia konta potrzebny jest dokument tożsamości, np. paszport ukraiński. Rachunek można otworzyć w oddziale banku.

Millennium Bank

Klienci posiadający obywatelstwo ukraińskie nie płacą za:

- prowadzenie konta,

- kartę płatniczą,

- wszystkie wypłaty z bankomatów,

- przelewy na Ukrainę.

Procedura zakładania konta została uproszczona – nie jest wymagany dowód zamieszkania i posiadanie dochodu w Polsce. Wystarczy okazać paszport.

Pekao SA

Bank oferuje konto Przekorzystne z kartą wielowalutową. Do 30 czerwca 2022 roku klienci mogą skorzystać ze specjalnych warunków:

- 0 zł za prowadzenie konta i obsługę karty debetowej oraz wypłatę gotówki we wszystkich bankomatach w kraju i za granicą,

- 0 zł do przewalutowania przy płatności kartą debetową na konto,

- 0 zł za wypłatę i wpłatę gotówki w kasach banku na własne konto lub na rachunki obywateli Ukrainy do 30 czerwca 2022 r.

- 0 zł za przelewy do i z Ukrainy (do 30 grudnia 2022 r.)

Do założenia konta wystarczy paszport.

Bank Pocztowy

Bank znosi opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z karty debetowej oraz opłatę za szybkie przelewy do 28.02.2023 roku. Uproszczono też procedury związane z zakładaniem kont bankowych – wystarczy przedstawić paszport. W ramach konta oferowane są także:

- bezpłatne przelewy i zlecenia stałe z rachunku przez bankowość online i aplikację mobilną,

- bezpłatna wypłata we wszystkich bankomatach sieci Planet Cash,

- bezpłatna wpłata gotówki na konto w oddziałach Banku i Poczty Polskiej.

BNP Paribas

Bank oferuje między innymi:

- bezpłatne konto,

- bezpłatną kartę przy 3 płatnościach w miesiącu,

- bezpłatne wypłaty z bankomatów,

- bezpłatne wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku,

- bezpłatne przelewy do Ukrainy.

Do założenia konta jest potrzebny:

- dokument tożsamości,

- TIN – numer identyfikacji podatkowej,

- polski numer telefonu.

Credit Agricole

Bank zwraca opłaty za przelewy do Ukrainy dla klientów indywidualnych. Oferuje konto ze specjalnymi warunkami:

- 0 zł za prowadzenie rachunku,

- 0 zł za kartę wielowalutową do konta,

- 0 zł za wypłaty z bankomatów,

- 0 zł za przelewy przez internet i aplikację.

Do założenia konta potrzebny jest:

- polski numer telefonu,

- adres korespondencyjny w Polsce,

- jeden z dokumentów do wyboru: paszport, karta pobytu, ukraiński dowód osobisty, tymczasowe zaświadczenie tożsamości, zgoda na pobyt.

Getin Bank

Bank oferuje obywatelom Ukrainy:

- bezpłatne prowadzenie konta,

- bezpłatną kartę,

- bezpłatne wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach i oddziałach,

- bezpłatne przelewy do i z Ukrainy.

ING Bank Śląski

Żeby założyć w ING konto dla obcokrajowca, potrzebny jest jeden z dokumentów: paszport, wiza krajowa lub Schengen. Klienci mogą otworzyć rachunek na 12 miesięcy i otrzymują:

- bezpłatne założenie i prowadzenie konta,

- bezpłatną kartę płatniczą,

- bezpłatne przelewy na terenie Polski oraz zagraniczne.

Santander Bank Polska

Jakie konto dla cudzoziemca oferuje Santander? Bank ogłosił, że do 31 maja 2022 r. nowi klienci mogą liczyć na:

- bezpłatne prowadzenie konta,

- bezpłatną kartę,

- bezpłatny wyciąg ostatnich 10 transakcji drukowany w bankomacie,

- bezpłatne sprawdzenie salda w bankomatach Santander.

Ułatwienia banków dla obywateli Ukrainy

Banki w porozumieniu z Komisją Nadzoru Finansowego maksymalnie upraszczają procedury związane z zakładaniem i prowadzeniem rachunków przez obywateli Ukrainy. Ułatwienia dotyczą np.:

- zwolnienia z opłat za konto i korzystanie z karty,

- darmowych przelewów z Polski do Ukrainy oraz zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów,

- darmowych przelewów z Ukrainy do Polski,

- braku kosztów przewalutowania,

- procedur związanych z zakładaniem konta – w ING można otworzyć rachunek za okazaniem np. paszportu, paszportu biometrycznego, dowodu osobistego ukraińskiego z danymi biometrycznymi czy dokumentu ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość wystawionym przez urzędy RP lub placówkę dyplomatyczną Ukrainy.

Nie przegap:

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Komentarze

Powiązane artykuły

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania