Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Czy w trakcie epidemii koronawirusa warto starać się o kredyt hipoteczny?

Zaktualizowano: 2021-02-03 14:16
Opublikowano: 2020-05-14 14:40
Średnia ocena: 5,97/6 Głosów: 28
Czy w trakcie epidemii koronawirusa warto starać się o kredyt hipoteczny?

Klienci banków chętnie składają wnioski, starając się o kredyt hipoteczny. Duży wpływ na sytuację ma obniżenie stóp procentowych NBP, dzięki czemu klienci mogą liczyć na korzystniejszy koszt zobowiązania.

Podjęcie decyzji o kupnie mieszkania nie jest łatwe i dla wielu osób wiąże się z dłuższym czasem. Co zrobić w aktualnej sytuacji? Gdy masz już pewność, że chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego i kupić własne mieszkanie, ale obawiasz się wnioskować o zobowiązanie podczas pandemii koronawirusa? Czy warto czekać kolejne miesiące? Czy otrzymanie zgody kredytowej jest w tej chwili trudniejsze? Postaramy się przekazać ci wszystkie niezbędne informacje na temat kredytu hipotecznego w tym trudnym czasie. Dowiesz się tego, kto ma szansę na kredyt hipoteczny, a którzy klienci nie mają realnej możliwości na zdobycie zgody kredytowej. Z naszą pomocą szybko przeanalizujesz aktualnie dostępne oferty, a także przekonasz się, czy rynek nieruchomości reaguje na pandemię zmianą cen mieszkań.

Koronawirus wpływa na Polską gospodarkę

Koronawirus wpłynął na całą gospodarkę i wszystko wskazuje, że skutki epidemii będą nam towarzyszyć jeszcze wiele miesięcy. Już teraz wiadomo, że w ciągu ostatnich tygodni w kraju przybyło ponad 60 tysięcy osób bezrobotnych, a liczba ta będzie rosła. Wiele zakładów pracy musiało zawiesić swoją działalność, w złej sytuacji znalazł się cały sektor usługowy, a także pracownicy branży turystycznej, gastronomicznej oraz rozrywkowej.

Odnotowano duży spadek sprzedaży usług finansowych, takich jak kredyt gotówkowy czy kredyt na samochód, a wiele osób sięgnęło po swoje poduszki finansowe i oszczędności. Banki wprowadziły możliwość zawieszenia spłaty, chcąc pomóc kredytobiorcom, spłacającym zadłużenia w tym problematycznym czasie.

Z informacji podawanych przez banki wynika jednak, że klienci wciąż chętnie składają wnioski, starając się o kredyt hipoteczny. Duży wpływ na sytuację ma obniżenie stóp procentowych NBP, dzięki czemu klienci mogą liczyć na korzystniejszy koszt zobowiązania oraz wyższą zdolność kredytową.

Zwiększone wymagania względem kredytobiorców

Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, musisz zdać sobie sprawę z tego, że aktualna sytuacja wymaga także nadzwyczajnego działania banków w przypadku weryfikacji klientów. Już teraz można zauważyć, że zwiększyły się wymagania stawiane przyszłym kredytobiorcom. Wnioskując o kredyt hipoteczny, nie tylko musisz wykazać się doskonałą sytuacją pod względem historii kredytowej, ale ważne będzie także dokładne przedstawienie tego, jak wygląda twoja sytuacja zawodowa. Bank będzie chciał mieć pewność, że mimo trwającej epidemii posiadasz stałe zatrudnienie, najlepiej na podstawie umowy o pracę, twój dochód pozwoli bez problemu spłacić zobowiązanie, a twoja sytuacja finansowa nie jest w żaden sposób zagrożona.

Istotnym warunkiem będzie także przedstawienie wkładu własnego. Do tej pory możliwe było zaciągnięcie kredytu, który pokryje nawet 90% wartości nieruchomości, korzystając z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W tej sytuacji banki bardzo przestrzegają tego, by kredytobiorca okazał oszczędności, które pozwolą na pokrycie minimum 20% kosztów kupna mieszkania, czy domu, a w najkorzystniejszej sytuacji są klienci, którzy posiadają wkład własny w granicach 40% wartości nieruchomości.

Wyższe wymagania nie powinny jednak nikogo dziwić, bank chce maksymalnie obniżyć ryzyko kredytowe, co powinno być równie ważne dla kredytobiorcy.

Czy ceny mieszkań się zmienią?

Warto mieć na uwadze to, że branża budowlana mimo pandemii koronawirusa nie wyhamowała. Prace na budowach cały czas trwają, choć często ekipy budowlane musiały zmniejszyć ilość pracowników. Realizacja bieżących projektów jest zatem możliwa, choć należy mieć na uwadze możliwe opóźnienia związane z oddaniem budynków.

Być może zastanawiasz się, czy ceny mieszkań lub domów drastycznie zmienią się względem cen, które można było obserwować jeszcze kilka miesięcy temu. Dzięki temu, że wcześniejsze lata na rynku deweloperskim było bardzo korzystnych dla inwestorów, nic nie wskazuje na to, że konieczne będzie obniżenie cen nieruchomości. Możemy natomiast spodziewać się tego, że ceny wszystkich nieruchomości ustabilizują się w najbliższym czasie, co oznacza, że nie będą drożeć, ale nie będą także tanieć. Należy jednak mieć na uwadze to, że sytuacja z pewnością odbije się niekorzystnie na sytuacji finansowej Polaków, co oznacza, że mogą oni dysponować niższym budżetem, ponosząc takie same koszty przy kupnie mieszkań, jak jeszcze na początku roku.

Obniżenie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Jaki wpływ mają stopy procentowe na kredytobiorców? Ten temat poruszyliśmy już w jednym z artykułów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aktualna sytuacja może być korzystna nie tylko dla osób, które już spłacają swój kredyt hipoteczny i mogą liczyć na niższe raty, ale także dla osób, które dopiero planują skorzystać z kredytu hipotecznego. Z pewnością szukając odpowiedniego zadłużenia, z myślą o finansowaniu kupna domu, zwrócisz uwagę na koszt kredytu. To ważne nie tylko w momencie zawarcia umowy, ale przez cały okres kredytowania, który w tym przypadku może trwać nawet do 35 lat. Obniżka stóp procentowych wpływa na obniżenie stawki WIBOR, dzięki czemu aktualnie dostępne kredyty hipoteczne mają do zaoferowania wyjątkowo korzystne warunki finansowe. Możesz to sprawdzić, śledząc nasz ranking kredytów hipotecznych. Z jego pomocą, nawet w ciągu kilku minut, wybierzesz kredyt, który będzie dla ciebie najlepszy pod względem wszystkich warunków.

Wyższa marża kredytów

Czy ze względu na obniżenie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, klienci ubiegający się o dowolny kredyt, muszą uważać na wyższą marżę? Banki często po obniżkach oprocentowania starają się znaleźć inne źródło zachowania swoich zysków na podobnym poziomie. Łatwym sposobem jest podwyższenie kosztów pozaodsetkowych, czyli m.in. marży. To szczególnie zauważalne w przypadku kredytów hipotecznych, które zawsze wyróżniają się korzystnym oprocentowaniem i ze względu na liczne zabezpieczenia kredytu, całkowity koszt zobowiązania nie powinien być obarczony dodatkowymi opłatami.

Jak wygląda to w aktualnej sytuacji? Śledząc ranking kredytów hipotecznych, z pewnością zauważysz, że część banków wciąż ma w swojej ofercie bardzo atrakcyjne oferty, nie tylko zapewniające niskie oprocentowanie, ale nawet pozbawione prowizji. To doskonała okazja, by skorzystać z kredytu hipotecznego i cieszyć się bardzo korzystnymi warunkami. Zanim jednak wybierzesz odpowiednią ofertę, koniecznie sprawdź jej całkowity koszt i porównaj na naszej stronie. Choć możemy znaleźć oferty, które nie są obarczone wysoką marżą, część banków korzysta z tej możliwości, co przy długim okresie spłaty i wysokiej kwocie kredytu powoduje ogromną różnicę w kosztach całego zobowiązania.

Kto ma szansę na kredyt hipoteczny?

Mimo pandemii koronawirusa zachęcamy wszystkich do sprawdzenia aktualnych ofert i realizacji swoich marzeń o własnym mieszkaniu, pod warunkiem, że sytuacja finansowa pozwoli ci na spłatę zadłużenia. Musisz mieć na uwadze fakt, że bank z dużo większą dokładnością zweryfikuje cię pod względem zdolności kredytowej. Warto więc wcześniej samodzielnie sprawdzić, czy twoje dochody są wystarczające, by móc bez trudu uporać się z potencjalną ratą. Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej, a dzięki temu w ciągu kilku minut przekonasz się, czy będziesz wiarygodnym klientem banku.

Z odmową banku mogą spotkać się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Problematyczna może okazać się także umowa o pracę na czas określony, szczególnie jeśli zbliża się termin jej zakończenia. Chcesz dowiedzieć się, czy masz realne szanse na kredyt hipoteczny? Wypełnij wniosek na naszej stronie i skontaktuj się z wybranym bankiem. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi na swoje pytania, a wysłanie wniosku nie oznacza konieczności podpisania umowy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania