Czy w trakcie epidemii koronawirusa warto starać się o kredyt hipoteczny?

Zaktualizowano: 2021-02-03 14:16
Opublikowano: 2020-05-14 14:40
Średnia ocena: 5,97/6 Głosów: 28

Klienci banków chętnie składają wnioski, starając się o kredyt hipoteczny. Duży wpływ na sytuację ma obniżenie stóp procentowych NBP, dzięki czemu klienci mogą liczyć na korzystniejszy koszt zobowiązania.

Podjęcie decyzji o kupnie mieszkania nie jest łatwe i dla wielu osób wiąże się z dłuższym czasem. Co zrobić w aktualnej sytuacji? Gdy masz już pewność, że chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego i kupić własne mieszkanie, ale obawiasz się wnioskować o zobowiązanie podczas pandemii koronawirusa? Czy warto czekać kolejne miesiące? Czy otrzymanie zgody kredytowej jest w tej chwili trudniejsze? Postaramy się przekazać ci wszystkie niezbędne informacje na temat kredytu hipotecznego w tym trudnym czasie. Dowiesz się tego, kto ma szansę na kredyt hipoteczny, a którzy klienci nie mają realnej możliwości na zdobycie zgody kredytowej. Z naszą pomocą szybko przeanalizujesz aktualnie dostępne oferty, a także przekonasz się, czy rynek nieruchomości reaguje na pandemię zmianą cen mieszkań.

Koronawirus wpływa na Polską gospodarkę

Koronawirus wpłynął na całą gospodarkę i wszystko wskazuje, że skutki epidemii będą nam towarzyszyć jeszcze wiele miesięcy. Już teraz wiadomo, że w ciągu ostatnich tygodni w kraju przybyło ponad 60 tysięcy osób bezrobotnych, a liczba ta będzie rosła. Wiele zakładów pracy musiało zawiesić swoją działalność, w złej sytuacji znalazł się cały sektor usługowy, a także pracownicy branży turystycznej, gastronomicznej oraz rozrywkowej.

Odnotowano duży spadek sprzedaży usług finansowych, takich jak kredyt gotówkowy czy kredyt na samochód, a wiele osób sięgnęło po swoje poduszki finansowe i oszczędności. Banki wprowadziły możliwość zawieszenia spłaty, chcąc pomóc kredytobiorcom, spłacającym zadłużenia w tym problematycznym czasie.

Z informacji podawanych przez banki wynika jednak, że klienci wciąż chętnie składają wnioski, starając się o kredyt hipoteczny. Duży wpływ na sytuację ma obniżenie stóp procentowych NBP, dzięki czemu klienci mogą liczyć na korzystniejszy koszt zobowiązania oraz wyższą zdolność kredytową.

Zwiększone wymagania względem kredytobiorców

Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, musisz zdać sobie sprawę z tego, że aktualna sytuacja wymaga także nadzwyczajnego działania banków w przypadku weryfikacji klientów. Już teraz można zauważyć, że zwiększyły się wymagania stawiane przyszłym kredytobiorcom. Wnioskując o kredyt hipoteczny, nie tylko musisz wykazać się doskonałą sytuacją pod względem historii kredytowej, ale ważne będzie także dokładne przedstawienie tego, jak wygląda twoja sytuacja zawodowa. Bank będzie chciał mieć pewność, że mimo trwającej epidemii posiadasz stałe zatrudnienie, najlepiej na podstawie umowy o pracę, twój dochód pozwoli bez problemu spłacić zobowiązanie, a twoja sytuacja finansowa nie jest w żaden sposób zagrożona.

Istotnym warunkiem będzie także przedstawienie wkładu własnego. Do tej pory możliwe było zaciągnięcie kredytu, który pokryje nawet 90% wartości nieruchomości, korzystając z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W tej sytuacji banki bardzo przestrzegają tego, by kredytobiorca okazał oszczędności, które pozwolą na pokrycie minimum 20% kosztów kupna mieszkania, czy domu, a w najkorzystniejszej sytuacji są klienci, którzy posiadają wkład własny w granicach 40% wartości nieruchomości.

Wyższe wymagania nie powinny jednak nikogo dziwić, bank chce maksymalnie obniżyć ryzyko kredytowe, co powinno być równie ważne dla kredytobiorcy.

Czy ceny mieszkań się zmienią?

Warto mieć na uwadze to, że branża budowlana mimo pandemii koronawirusa nie wyhamowała. Prace na budowach cały czas trwają, choć często ekipy budowlane musiały zmniejszyć ilość pracowników. Realizacja bieżących projektów jest zatem możliwa, choć należy mieć na uwadze możliwe opóźnienia związane z oddaniem budynków.

Być może zastanawiasz się, czy ceny mieszkań lub domów drastycznie zmienią się względem cen, które można było obserwować jeszcze kilka miesięcy temu. Dzięki temu, że wcześniejsze lata na rynku deweloperskim było bardzo korzystnych dla inwestorów, nic nie wskazuje na to, że konieczne będzie obniżenie cen nieruchomości. Możemy natomiast spodziewać się tego, że ceny wszystkich nieruchomości ustabilizują się w najbliższym czasie, co oznacza, że nie będą drożeć, ale nie będą także tanieć. Należy jednak mieć na uwadze to, że sytuacja z pewnością odbije się niekorzystnie na sytuacji finansowej Polaków, co oznacza, że mogą oni dysponować niższym budżetem, ponosząc takie same koszty przy kupnie mieszkań, jak jeszcze na początku roku.

Obniżenie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Jaki wpływ mają stopy procentowe na kredytobiorców? Ten temat poruszyliśmy już w jednym z artykułów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aktualna sytuacja może być korzystna nie tylko dla osób, które już spłacają swój kredyt hipoteczny i mogą liczyć na niższe raty, ale także dla osób, które dopiero planują skorzystać z kredytu hipotecznego. Z pewnością szukając odpowiedniego zadłużenia, z myślą o finansowaniu kupna domu, zwrócisz uwagę na koszt kredytu. To ważne nie tylko w momencie zawarcia umowy, ale przez cały okres kredytowania, który w tym przypadku może trwać nawet do 35 lat. Obniżka stóp procentowych wpływa na obniżenie stawki WIBOR, dzięki czemu aktualnie dostępne kredyty hipoteczne mają do zaoferowania wyjątkowo korzystne warunki finansowe. Możesz to sprawdzić, śledząc nasz ranking kredytów hipotecznych. Z jego pomocą, nawet w ciągu kilku minut, wybierzesz kredyt, który będzie dla ciebie najlepszy pod względem wszystkich warunków.

Wyższa marża kredytów

Czy ze względu na obniżenie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, klienci ubiegający się o dowolny kredyt, muszą uważać na wyższą marżę? Banki często po obniżkach oprocentowania starają się znaleźć inne źródło zachowania swoich zysków na podobnym poziomie. Łatwym sposobem jest podwyższenie kosztów pozaodsetkowych, czyli m.in. marży. To szczególnie zauważalne w przypadku kredytów hipotecznych, które zawsze wyróżniają się korzystnym oprocentowaniem i ze względu na liczne zabezpieczenia kredytu, całkowity koszt zobowiązania nie powinien być obarczony dodatkowymi opłatami.

Jak wygląda to w aktualnej sytuacji? Śledząc ranking kredytów hipotecznych, z pewnością zauważysz, że część banków wciąż ma w swojej ofercie bardzo atrakcyjne oferty, nie tylko zapewniające niskie oprocentowanie, ale nawet pozbawione prowizji. To doskonała okazja, by skorzystać z kredytu hipotecznego i cieszyć się bardzo korzystnymi warunkami. Zanim jednak wybierzesz odpowiednią ofertę, koniecznie sprawdź jej całkowity koszt i porównaj na naszej stronie. Choć możemy znaleźć oferty, które nie są obarczone wysoką marżą, część banków korzysta z tej możliwości, co przy długim okresie spłaty i wysokiej kwocie kredytu powoduje ogromną różnicę w kosztach całego zobowiązania.

Kto ma szansę na kredyt hipoteczny?

Mimo pandemii koronawirusa zachęcamy wszystkich do sprawdzenia aktualnych ofert i realizacji swoich marzeń o własnym mieszkaniu, pod warunkiem, że sytuacja finansowa pozwoli ci na spłatę zadłużenia. Musisz mieć na uwadze fakt, że bank z dużo większą dokładnością zweryfikuje cię pod względem zdolności kredytowej. Warto więc wcześniej samodzielnie sprawdzić, czy twoje dochody są wystarczające, by móc bez trudu uporać się z potencjalną ratą. Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej, a dzięki temu w ciągu kilku minut przekonasz się, czy będziesz wiarygodnym klientem banku.

Z odmową banku mogą spotkać się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Problematyczna może okazać się także umowa o pracę na czas określony, szczególnie jeśli zbliża się termin jej zakończenia. Chcesz dowiedzieć się, czy masz realne szanse na kredyt hipoteczny? Wypełnij wniosek na naszej stronie i skontaktuj się z wybranym bankiem. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi na swoje pytania, a wysłanie wniosku nie oznacza konieczności podpisania umowy.

Powiązane artykuły

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?
Kredyty hipoteczne 17.09.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Mieszkanie bez wkładu własnego? To możliwe! A to wszystko za sprawą Nowego Ładu, czyli rządowego programu, który ma wspomóc młodych Polaków w zaciągania kredytów hipotecznych. Liczyć mogą oni nie tylko na gwarancję wkładu własnego, ale i dopłatę do kredytu za drugie i każde kolejne dziecko. Czy program “Mieszkanie bez wkładu własnego” okaże się korzystny? A może tkwią w nim pewne haczyki? Sprawdzamy!
Zobacz więcej
Sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!
Kredyty hipoteczne 16.09.2021

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego już wkrótce ma się pojawić w ofercie polskich banków. Będzie to nie lada gratka dla osób, które dzisiaj nie mogą zaciągnąć takiego zobowiązania ze względu na brak odłożonej gotówki. Wprowadzenie takich kredytów związane jest z programem rządowym Nowy Ład. Sprawdźmy zatem, kto będzie mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na zakup mieszkania i czy skorzystanie z niego będzie się opłacać.
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator
Kredyty hipoteczne 06.09.2021

Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator

Podatek od sprzedaży mieszkania to danina, którą należy uiścić po sprzedaży nieruchomości. Jego wysokość wynosi 19% od wartości dochodu. Są jednak pewne wyjątki, które pozwalają uniknąć tej opłaty. Kto może z nich skorzystać? Podpowiadamy, kiedy należy opłacić podatek od sprzedaży nieruchomości i kiedy można tego uniknąć.
Zobacz więcej
Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?
Kredyty gotówkowe 03.09.2021

Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?

Stało się – zwlekałeś ze spłatą zobowiązań tak długo, że sprawą zajął się komornik. To dla Ciebie zła wiadomość, bo wkrótce zamierzałeś wnioskować o nowy kredyt. I co teraz? Czy kredyt po spłacie komornika jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak, pytanie tylko, kiedy, bo najpierw musi minąć odpowiednio dużo czasu. Spłacony komornik a kredyt hipoteczny – sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć!
Zobacz więcej
Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje kredyt na zakup ziemi rolnej?
Kredyty hipoteczne 03.09.2021

Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje kredyt na zakup ziemi rolnej?

Planujesz zakup ziemi, ale nie jesteś pewien w jaki sposób go sfinansować? Spieszymy z pomocą! Musisz wiedzieć, że wiele zależy od tego, czy zamierzasz nabyć ziemię rolną czy też działkę pod budowę domu jednorodzinnego. Podpowiadamy, jaki kredyt na zakup ziemi wybrać oraz jak dopełnić wymaganych formalności.
Zobacz więcej