Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

Zaktualizowano: 05.07.2021 13:12
Opublikowano: 23.06.2021 12:10
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego już wkrótce ma się pojawić w ofercie polskich banków. Będzie to nie lada gratka dla osób, które dzisiaj nie mogą zaciągnąć takiego zobowiązania ze względu na brak odłożonej gotówki. Wprowadzenie takich kredytów związane jest z programem rządowym Nowy Ład. Sprawdźmy zatem, kto będzie mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na zakup mieszkania i czy skorzystanie z niego będzie się opłacać.

Aktualnie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest dostępny dla Polaków. Chcąc zaciągnąć takie zobowiązanie na zakup mieszkania, trzeba mieć obligatoryjnie odłożoną gotówkę w wysokości co najmniej 20% wartości kupowanej na kredyt nieruchomości lub w wysokości 10% pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Taki wymóg stawiają wszystkie banki w Polsce, ponieważ obliguje je do tego rekomendacja KNF.

W praktyce wiele osób, zwłaszcza młodych, nie ma na tyle własnych środków, by spełnić warunek otrzymania finansowania na swoje wymarzone mieszkanie. Rząd od dawna próbuje rozwiązać ten problem, wdrażając rozmaite programy pomocowe, jak choćby program Mieszkanie dla Młodych, który w latach 2014-2018 umożliwiał otrzymanie dofinansowania do wkładu własnego. Po jego zakończeniu kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w 2019, 2020 i również w 2021 roku pozostawał jedynie w sferze marzeń. Aż do teraz. W maju br. rząd ogłosił bowiem program Nowy Ład, który ponownie daje szansę na zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania kapitału na wkład własny.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - jak to ma działać w praktyce?

Dzisiaj na pytanie, czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, odpowiedź brzmi: nie, nie ma takiej możliwości. Pojawi się ona dopiero po wejściu w życie programu Mieszkanie bez wkładu własnego zaproponowanego przez rząd w ramach tzw. Nowego Ładu. Z założenia ma on ułatwić zakup własnego mieszkania na kredyt osobom, które dzisiaj nie spełniają warunku dotyczącego posiadania wkładu własnego. Państwo ma bowiem udzielać gwarancji na wkład własny, co w praktyce będzie oznaczało, że będzie można uzyskać finansowanie w wysokości 100% wartości nieruchomości, bez konieczności pokrywania części jego ceny własnym kapitałem.

Dodatkowo program przewiduje możliwość uzyskania dofinansowania do spłaty kredytu – będą z niego mogły jednak skorzystać wyłącznie rodziny, którym po rozpoczęciu programu urodzą się dzieci.

Jak dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Szczegółowych zasad udzielania takich kredytów jeszcze nie znamy, ale już wiadomo, kto będzie mógł się o nie ubiegać i na jaki cel, a także na czym będą polegały państwowe gwarancje wkładu własnego.

Sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - dla kogo?

Już od pierwszych informacji na temat nowego programu wiele osób zadaje sobie pytanie, czy dostanę kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Otóż na jego zaciągnięcie będą miały szansę osoby, które:

 • mają od 24 do 40 lat,
 • posiadają zdolność kredytową do spłaty zobowiązania,
 • chcą za pomocą kredytu hipotecznego kupić swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym, bądź wybudować dom.

Rząd szacuje, że z gwarancji na wkład własny ma skorzystać około 80 tysięcy rodzin w każdym roku obowiązywania programu.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - warunki programu Nowy Polski Ład

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego ma polegać na tym, że rząd za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji na wkład własny w wysokości do 40% wartości nieruchomości i w kwocie nie wyższej niż 100 000 zł.

Beneficjenci programu nie otrzymają zatem do ręki środków na wkład własny, lecz będą mogli zaciągnąć kredyt hipoteczny bez posiadania pieniędzy na ten cel, a więc w kwocie pokrywającej 100% ceny kupowanej nieruchomości. Na brakujący kapitał początkowy uzyskają gwarancję BGK, który przez to zobowiąże się wobec banku udzielającego kredyt hipoteczny, że w razie problemów ze spłatą zobowiązania pokryje je w gwarantowanej części, czyli do tych 40%. Taka gwarancja ma obowiązywać przez 15 lat od zawarcia umowy kredytowej.

Jak wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w praktyce? Najpierw oferty takich kredytów muszą pojawić się w bankach komercyjnych, które określą warunki ich przyznawania. Na razie nie są one znane. Z pewnością jednak osoby chętne na taki kredyt będą musiały spełnić nie tylko podstawowe warunki określone w programie (dotyczące np. wieku), ale także standardowe wymagania banków w zakresie zdolności kredytowej oraz dostarczenia niezbędnych dokumentów.

Kliknij i sprawdź: Przeniesienie kredytu do innego banku

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - zalety i wady

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niemu szansę na sfinansowanie zakupu mieszkania zyska dość duża grupa osób, która do tej pory mogła jedynie o tym pomarzyć. Taki kredyt ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawiony wad.

Zalety kredytu hipotecznego bez wkładu własnego:

 • możliwość pozyskania środków na sfinansowanie 100% wartości nieruchomości,
 • szansa na zakup mieszkania dla osób nieposiadających żadnych oszczędności,
 • większy dostęp do kredytów – będą mogły zaciągnąć go osoby, które do tej pory nie spełniały warunków na jego otrzymanie,
 • wysoka gwarancja wkładu własnego nawet do 40% wartości nieruchomości,
 • długi okres obowiązywania gwarancji (15 lat).

Wady kredytu hipotecznego bez wkładu własnego:

 • kryterium wiekowe – z kredytu skorzystają wyłącznie osoby młode,
 • konieczność posiadania wyższej zdolności kredytowej – kredyt na 100% wartości nieruchomości będzie w większej kwocie niż standardowy, co przełoży się na wyższe koszty oraz znacznie większe raty, dlatego aby otrzymać finansowanie, trzeba będzie mieć odpowiednio wysokie dochody,
 • potencjalnie wyższe koszty kredytu – pomimo gwarancji BGK kredyt bez wkładu własnego będzie dla banków bardziej ryzykowny, co najpewniej będą sobie chciały to zrekompensować wyższą marżą.

Sprawdź: Rodzaje kredytów

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy warto skorzystać z programu?

Dla osób, które do tej pory nie spełniały warunków banków do zaciągnięcia zobowiązania na zakup nieruchomości, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będzie bez wątpienia kuszącą opcją. Trzeba jednak pamiętać, że jego uzyskanie wbrew pozorom niekoniecznie będzie aż tak proste, jakby się wydawać mogło, podobnie jak późniejsza jego spłata.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – zagrożenia

Eksperci zwracają uwagę, że pojawienie się w ofercie banków kredytu hipotecznego bez wkładu własnego może spowodować zwiększenie popytu na mieszkania, a co za tym idzie wzrost ich cen. Co prawda, rząd planuje określić górny pułap cenowy dla nieruchomości finansowanych kredytem bez wkładu własnego, jednak w praktyce taka regulacja może doprowadzić do tego, że beneficjenci programu będą mieli ograniczony wybór nieruchomości.

Samo otrzymanie kredytu bez wkładu własnego może okazać się dość trudne – większa kwota zobowiązania oznacza większe raty, a więc także konieczność wykazania się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Banki będą więc wymagały wysokich zarobków, co w przypadku osób młodych, do których kierowany jest program, może być warunkiem nie do przeskoczenia.

Co więcej, kredyty bez wkładu własnego będą najprawdopodobniej droższe od tych standardowych, ponieważ dla banków finansowanie 100% wartości nieruchomości jest po prostu zbyt ryzykowne. Jeśli dodamy do tego większą kwotę kredytu, okaże się, że dla wielu kredytobiorców spłata przez kilkadziesiąt lat bardzo wysokich rat może być zbyt trudna do udźwignięcia. Rząd daje tutaj szansę na uzyskanie dofinansowania do spłaty kredytu, ale żeby z niego skorzystać, trzeba będzie postarać się o dzieci.

Dowiedź się: Kiedy przelew

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - gdzie złożyć wniosek?

Na pytanie, jaki bank daje kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, na razie nie można udzielić odpowiedzi, ponieważ nie znajdziemy go dzisiaj w ofercie żadnej instytucji. Trzeba najpierw poczekać na stosowną ustawę i wdrożenie programu w życie. Ma to nastąpić albo pod koniec 2021, albo na początku 2022 roku. Do programu przystąpią jednak najprawdopodobniej wszystkie największe banki komercyjne w Polsce, a więc o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będzie można się ubiegać na przykład w takich instytucjach jak:

 • PKO BP,
 • Pekao,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • Alior Bank.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – kalkulator

Zanim zdecydujesz się wnioskować o kredyt w ramach programu Nowy Ład, sprawdź, czy będzie Cię stać na jego spłatę. W obliczeniu kosztów kredytowania oraz wysokości rat pomoże Ci kalkulator kredytu hipotecznego, jaki znajdziesz na naszej stronie. Przy okazji dowiesz się dzięki niemu, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki finansowania.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - dodatkowe informacje

Trzeba pamiętać, że w ramach nowego programu będzie można skorzystać także z kredytu hipotecznego na budowę domu bez wkładu własnego, a nie tylko na zakup mieszkania. W wersji standardowej jego zaciągnięcie jest uwarunkowane m.in. posiadaniem działki budowlanej, która zapewne będzie także wymagana od beneficjentów programu. Pozostaje pytanie, czy będzie można jej zakup również sfinansować kredytem – okaże się to po wdrożeniu programu i sformułowaniu warunków udzielania finansowania przez banki.

Pomoc w uzyskaniu środków na zakup nieruchomości w ramach programu Nowy Ład przewidziana jest wyłącznie dla osób fizycznych. To oznacza, że kredyt hipoteczny dla firm bez wkładu własnego wciąż będzie niedostępny na rynku, chyba że banki na własną rękę zaproponują przedsiębiorstwom takie rozwiązanie. Aktualnie firmy mogą ubiegać się o taki kredyt pokrywający maksymalnie 80% wartości nieruchomości będącej jego zabezpieczeniem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Oprocentowanie zmienne – czym jest zmienne oprocentowanie przy kredytach i jak je obliczyć?
Kredyty gotówkowe 30.07.2021

Oprocentowanie zmienne – czym jest zmienne oprocentowanie przy kredytach i jak je obliczyć?

Oprocentowanie zmienne to jeden z dwóch sposobów naliczania odsetek, które stanowią główny koszt kredytu. Ten typ oprocentowania uzależniony jest w dużej mierze od zmian stóp procentowych. Powoduje więc zwiększenie ryzyka kredytowego. W bankach zdecydowanie łatwiej znajdziesz jednak kredyt z oprocentowaniem zmiennym niż stałym. Sprawdź, z czym wiąże się kredyt oprocentowany zmiennie i jakie mogą być skutki jego zaciągnięcia!

Zobacz więcej
Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?
Kredyty gotówkowe 26.07.2021

Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?

Kredyt bez odsetek to atrakcyjna oferta, którą banki przygotowały dla nowych klientów. W ramach niej masz możliwość skorzystać z kredytowania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niekiedy jednak pod hasłem pożyczka zero procent kryją się dodatkowe koszty, które powodują, że propozycja banku wcale nie jest tak kusząca, jak mogło się wydawać. Na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się nabrać? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 23.07.2021

Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?

Pewnie niejeden zastanawia się, czy mając już jeden, można wziąć jeszcze drugi kredyt hipoteczny. Mówi się, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania i powiedzenie to sprawdza się również i w tym przypadku. Teoretycznie da się zaciągnąć kolejny kredyt hipoteczny, ale z pewnością nie jest on w zasięgu każdego. Kto może starać się o jeszcze jeden kredyt hipoteczny? I czy to się w ogóle opłaca? Odpowiadamy!

Zobacz więcej
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?
Kredyty hipoteczne 22.07.2021

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to dla wielu kredytobiorców szansa na szybsze sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu. Dzięki niemu możesz obniżyć wkład własny z rekomendowanych 20 do 10%. Ubezpieczenie powoduje jednak podwyższenie łącznych kosztów kredytowania. Kiedy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?
Kredyty gotówkowe 16.07.2021

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Zobacz więcej
Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki
Kredyty hipoteczne 09.07.2021

Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki

Mieszkanie w dużym mieście ma wiele zalet, ale też bywa bardzo męczące. Do kupowania nieruchomości w centrum zniechęcają również wysokie ceny za metr. Dlatego wielu mieszkańców miast podejmuje decyzję o wyprowadzce na obrzeża. Zanim jednak zacznie się pakować walizki, najpierw trzeba znaleźć ziemię, gdzie zostanie wzniesiony dom. Wcześniej warto też rozeznać się, gdzie można dostać kredyt na działkę i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj