× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Opublikowano: 01.04.2021 14:59
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Wybierając kredyt hipoteczny, kredytobiorca często stoi przed wyborem związanym ze skorzystaniem również z innych produktów, które są dostępne dla klienta banku. Instytucje chętnie wykorzystują dodatkowe produkty, by zdobyć dodatkowe pieniądze, ale także wpłynąć na obniżenie ryzyka kredytowego. Jakie dodatkowe produkty może zaoferować ci bank? Które z nich będą wymagane przed podpisaniem umowy, a z których możesz skorzystać zależnie od własnych potrzeb? Czy warto zdecydować się na produkty cross-selling? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, dzięki czemu dużo łatwiej będzie ci porównać ofertę banków, a także zdecydować się na konkretne zobowiązanie.

Warianty ubezpieczeń dla klientów decydujących się na kredyt hipoteczny

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest wyjątkowo ważne i z pewnością każdy potencjalny kredytobiorca ma świadomość tego, że kredyt na mieszkanie wiąże się z koniecznością skorzystania przynajmniej z jednego ubezpieczenia, jakim jest ubezpieczenie nieruchomości. Ubezpieczenie nieruchomości najczęściej wiąże się z przepisaniem cesji na bank, dzięki czemu możliwe będzie spłacenie kredytu nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak pożar, czy powódź.

Ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych to jednak niejedyne ubezpieczenie, z jakiego może skorzystać klient banku, podpisując umowę związaną z kredytem hipotecznym. Bardzo popularne są oferty takie jak:

Bank może zaoferować ci konkretną usługę ubezpieczalni, ale jako klient masz całkowitą dowolność wybrana produktu na wolnym rynku.

Cross-selling - dodatkowe produkty oferowane przez bank

Kredyt hipoteczny może wiązać się z koniecznością lub możliwością skorzystania z innych usług, które znajdują się w ofercie banku. Klient decydując się na kredyt na mieszkanie, musi liczyć się z tym, że bank będzie wymagał od niego założenia konta osobistego. Warto zatem sprawdzić, czy jego prowadzenie będzie bezpłatne, czy może konieczne będzie spełnienie kilku warunków, by móc cieszyć się rachunkiem bez żadnych opłat.

Ofertą typowo cross-sellingową jest natomiast z całą pewnością karta kredytowa, która bardzo często proponowana jest klientom gotowym do podpisania umowy kredytowej. Bank w takiej sytuacji może zachęcić do skorzystania z dodatkowych środków, a klient, wybierając takie rozwiązane, może korzystać regularnie z niewielkiego zobowiązania. Karta kredytowa może okazać się bardzo atrakcyjna, pod warunkiem, że kredytobiorca pilnować będzie terminów spłaty i skorzysta z okresu bezodsetkowego.

Decydując się na dodatkowe produkty, klient banku może spodziewać się preferencyjnych warunków umowy. Bank gotowy będzie obniżyć prowizję kredytu hipotecznego lub marżę kredytu hipotecznego. Dodatkowy koszt nie oznacza zatem, że oferta stanie się nieatrakcyjna pod względem finansowym, choć warto mieć na uwadze wszystkie opłaty pozaodsetkowe, które będą miały wpływ na wysokość raty kredytu i całkowity koszt zobowiązania.

Porównanie kredytów hipotecznych

Aby ułatwić ci wybór kredytu hipotecznego, szczerze polecamy ranking kredytów hipotecznych, a także kalkulator kredytu hipotecznego. To narzędzie, dzięki którym z łatwością porównasz kredyty hipoteczne, które aktualnie dostępne są w bankach i będziesz mieć okazję zapoznać się z RRSO każdej oferty, co pomoże ci zapoznać się z opłatami wynikającymi z umowy.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na lata, a korzystając z porównania kredytów, zapewniasz sobie szansę na wybranie oferty, która zagwarantuje ci najlepsze warunki spłaty, dzięki czemu bez trudu uregulujesz swoje zobowiązanie, nie martwiąc się zbyt wysokimi kosztami.

Czy dodatkowe koszty i produkty związane z kredytem hipotecznym będą miały wpływ na atrakcyjność umowy?

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie, czy kartę kredytową musisz najczęściej liczyć się z dodatkowymi opłatami. Czy te dodatkowe produkty będą wpływały niekorzystnie na całą umowę kredytową? Okazuje się, że nie. W wielu przypadkach decyzja o skorzystaniu z dodatkowego ubezpieczenia może okazać się trafna i zapobiec odmowie banku. Instytucja dużo korzystniej oceni klienta, który gotowy jest wykupić np. polisę na życie, co realnie obniży ryzyko kredytowe. Stali klienci banków, a także osoby chętne skorzystać z produktów cross-sellingowych, mogą natomiast spodziewać się niższych opłat i negocjacji warunków umowy.

Pamiętaj, by przed ostatecznym wyborem kredytu hipotecznego znaleźć czas na dokładne zapoznanie się z ofertą banku, a także porównanie konkurencyjnych ofert.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu
Kredyty hipoteczne 23.03.2021

Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, porównując najkorzystniejsze oferty tego miesiąca. Przekonaj się, czy warunki kredytów hipotecznych sprzyjają podjęciu decyzji i zawarciu umowy kredytowej. Poznaj TOP 3 kredyty hipoteczne w marcu 2021.

Zobacz więcej
Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?
Kredyty hipoteczne 10.03.2021

Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?

...wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny... ...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które... ...popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także...

Zobacz więcej
Na co musi uważać klient banku, decydując się na kredyt hipoteczny
Kredyty hipoteczne 03.03.2021

Na co musi uważać klient banku, decydując się na kredyt hipoteczny

...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci szybko i efektywnie porównać... ...sprawia, że kredyt hipoteczny jest atrakcyjnym zadłużeniem finansowym... ...a nawet dom w stanie surowym, jeśli klient liczy na kredyt hipoteczny na jego wykończenie...

Zobacz więcej