Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Opublikowano: 01.04.2021 14:59
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 5

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Wybierając kredyt hipoteczny, kredytobiorca często stoi przed wyborem związanym ze skorzystaniem również z innych produktów, które są dostępne dla klienta banku. Instytucje chętnie wykorzystują dodatkowe produkty, by zdobyć dodatkowe pieniądze, ale także wpłynąć na obniżenie ryzyka kredytowego. Jakie dodatkowe produkty może zaoferować ci bank? Które z nich będą wymagane przed podpisaniem umowy, a z których możesz skorzystać zależnie od własnych potrzeb? Czy warto zdecydować się na produkty cross-selling? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, dzięki czemu dużo łatwiej będzie ci porównać ofertę banków, a także zdecydować się na konkretne zobowiązanie.

Warianty ubezpieczeń dla klientów decydujących się na kredyt hipoteczny

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest wyjątkowo ważne i z pewnością każdy potencjalny kredytobiorca ma świadomość tego, że kredyt na mieszkanie wiąże się z koniecznością skorzystania przynajmniej z jednego ubezpieczenia, jakim jest ubezpieczenie nieruchomości. Ubezpieczenie nieruchomości najczęściej wiąże się z przepisaniem cesji na bank, dzięki czemu możliwe będzie spłacenie kredytu nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak pożar, czy powódź.

Ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych to jednak niejedyne ubezpieczenie, z jakiego może skorzystać klient banku, podpisując umowę związaną z kredytem hipotecznym. Bardzo popularne są oferty takie jak:

Bank może zaoferować ci konkretną usługę ubezpieczalni, ale jako klient masz całkowitą dowolność wybrana produktu na wolnym rynku.

Cross-selling - dodatkowe produkty oferowane przez bank

Kredyt hipoteczny może wiązać się z koniecznością lub możliwością skorzystania z innych usług, które znajdują się w ofercie banku. Klient decydując się na kredyt na mieszkanie, musi liczyć się z tym, że bank będzie wymagał od niego założenia konta osobistego. Warto zatem sprawdzić, czy jego prowadzenie będzie bezpłatne, czy może konieczne będzie spełnienie kilku warunków, by móc cieszyć się rachunkiem bez żadnych opłat.

Ofertą typowo cross-sellingową jest natomiast z całą pewnością karta kredytowa, która bardzo często proponowana jest klientom gotowym do podpisania umowy kredytowej. Bank w takiej sytuacji może zachęcić do skorzystania z dodatkowych środków, a klient, wybierając takie rozwiązane, może korzystać regularnie z niewielkiego zobowiązania. Karta kredytowa może okazać się bardzo atrakcyjna, pod warunkiem, że kredytobiorca pilnować będzie terminów spłaty i skorzysta z okresu bezodsetkowego.

Decydując się na dodatkowe produkty, klient banku może spodziewać się preferencyjnych warunków umowy. Bank gotowy będzie obniżyć prowizję kredytu hipotecznego lub marżę kredytu hipotecznego. Dodatkowy koszt nie oznacza zatem, że oferta stanie się nieatrakcyjna pod względem finansowym, choć warto mieć na uwadze wszystkie opłaty pozaodsetkowe, które będą miały wpływ na wysokość raty kredytu i całkowity koszt zobowiązania.

Porównanie kredytów hipotecznych

Aby ułatwić ci wybór kredytu hipotecznego, szczerze polecamy ranking kredytów hipotecznych, a także kalkulator kredytu hipotecznego. To narzędzie, dzięki którym z łatwością porównasz kredyty hipoteczne, które aktualnie dostępne są w bankach i będziesz mieć okazję zapoznać się z RRSO każdej oferty, co pomoże ci zapoznać się z opłatami wynikającymi z umowy.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na lata, a korzystając z porównania kredytów, zapewniasz sobie szansę na wybranie oferty, która zagwarantuje ci najlepsze warunki spłaty, dzięki czemu bez trudu uregulujesz swoje zobowiązanie, nie martwiąc się zbyt wysokimi kosztami.

Czy dodatkowe koszty i produkty związane z kredytem hipotecznym będą miały wpływ na atrakcyjność umowy?

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie, czy kartę kredytową musisz najczęściej liczyć się z dodatkowymi opłatami. Czy te dodatkowe produkty będą wpływały niekorzystnie na całą umowę kredytową? Okazuje się, że nie. W wielu przypadkach decyzja o skorzystaniu z dodatkowego ubezpieczenia może okazać się trafna i zapobiec odmowie banku. Instytucja dużo korzystniej oceni klienta, który gotowy jest wykupić np. polisę na życie, co realnie obniży ryzyko kredytowe. Stali klienci banków, a także osoby chętne skorzystać z produktów cross-sellingowych, mogą natomiast spodziewać się niższych opłat i negocjacji warunków umowy.

Pamiętaj, by przed ostatecznym wyborem kredytu hipotecznego znaleźć czas na dokładne zapoznanie się z ofertą banku, a także porównanie konkurencyjnych ofert.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?
Kredyty hipoteczne 25.05.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Mieszkanie bez wkładu własnego? To możliwe! A to wszystko za sprawą Nowego Ładu, czyli rządowego programu, który ma wspomóc młodych Polaków w zaciągania kredytów hipotecznych. Liczyć mogą oni nie tylko na gwarancję wkładu własnego, ale i dopłatę do kredytu za drugie i każde kolejne dziecko. Czy program “Mieszkanie bez wkładu własnego” okaże się korzystny? A może tkwią w nim pewne haczyki? Sprawdzamy! 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?
Kredyty hipoteczne 06.05.2021

Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?

Wybierając kredyt na mieszkanie, zwróć uwagę na kredyt hipoteczny Alior Banku. Sprawdź ten kredyt hipoteczny online i przekonaj się, czy to oferta, która spełnia twoje wymagania pod względem tego, jak wygląda oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?
Kredyty hipoteczne 27.04.2021

Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Podatek katastralny to rodzaj podatku od nieruchomości, który z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach. W Polsce opłata, którą ponoszą właściciele mieszkań lub domów naliczana jest na nieco innych zasadach, chociaż wiele mówi się o tym, że podatek katastralny zacznie obowiązywać również u nas. Jak miałby wyglądać? Sprawdźmy, czym jest podatek katastralny i na jakich zasadach obowiązuje.

Zobacz więcej
Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 22.04.2021

Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?

Ile czasu będzie potrzebować bank, zanim otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Kredyt na mieszkanie wymaga więcej cierpliwości niż kredyt na dowolny cel. Przekonaj się, ile czekać będziesz na podpisanie umowy kredytowej po wysłaniu wniosku o kredyt.

Zobacz więcej
PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj