Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Jakich dokumentów będziesz potrzebować starając się o kredyt hipoteczny?

Zaktualizowano: 2021-02-03 14:05
Opublikowano: 2020-06-26 14:48
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 23
Jakich dokumentów będziesz potrzebować starając się o kredyt hipoteczny?

W tym artykule podpowiemy ci jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, a także jakich dokumentów będziesz potrzebować, jeśli chcesz przyspieszyć cały proces związany z otrzymaniem zobowiązania.

Jeśli interesujesz się kredytami hipotecznymi, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że zdobycie tej usługi wcale nie jest tak proste. Jako klient musisz nie tylko wybrać odpowiednią nieruchomość, kredyt, ale także zdobyć wszystkie wymagane dokumenty, by móc skutecznie ubiegać się o zadłużenie, które pomoże ci sfinansować kupno mieszkania lub domu. Kredyt celowy bez wątpienia wymaga cierpliwości i czasu, gwarantuje jednak wiele atrakcyjnych warunków, dzięki którym twoje marzenie o własnym mieszkaniu może zostać spełnione szybciej, niż do tej pory ci się wydawało.

W tym artykule podpowiemy ci jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, a także jakich dokumentów będziesz potrzebować, jeśli chcesz przyspieszyć cały proces związany z otrzymaniem zobowiązania.

Czym kredyt hipoteczny różni się od kredytu gotówkowego?

Chcesz mieć pewność, czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu gotówkowego? Kredyt gotówkowy cieszy się ogromnym powodzeniem, szczególnie wśród nowych klientów banków. To usługa, która w teorii może zapewnić ci pieniądze na całkowicie dowolny cel, co oznacza, że możesz wykorzystać kredytowane środki na kupno mieszkania, czy jego remont. Choć oferta jest w stanie zaoferować ci osiągnięcie konkretnego celu, z pewnością zauważysz znaczne różnice, jeśli bliżej zaznajomisz się z dostępnymi ofertami.

Kredyt hipoteczny wyróżnia bardzo wysoka maksymalna kwota kredytu, z pomocą tego zobowiązania pokryjesz nawet 90% wartości nieruchomości. Kredyt na mieszkanie to także doskonałe warunki związane ze spłatą zadłużenia, możesz liczyć na długi okres spłaty, nawet do 35 lat, dzięki czemu twoja miesięczna rata będzie automatycznie dużo korzystniejsza. Warto wspomnieć także o tym, że usługa gwarantuje maksymalnie obniżone oprocentowanie, które zależne jest od stawki WIBOR, co więcej, oferta wiąże się z niewielką liczbą kosztów pozaodsetkowych. Kredyt na mieszkanie korzysta z kilku metod, które pozwalają zmniejszyć ryzyko kredytowe, m.in. zabezpieczenie zadłużenia hipoteką oraz wymagany wkład własny.

Kredyt gotówkowy, choć niewątpliwie zachęca szybką decyzją kredytową banku oraz podpisaniem umowy nawet w ciągu jednego dnia, może zaoferować maksymalnie od 150 tysięcy złotych do 200 tysięcy złotych, a maksymalny termin spłaty zadłużenia to zaledwie 120 miesięcy. Klient musi pamiętać także o dużo wyższych kosztach, m.in. wyższym oprocentowaniu oraz dodatkowych opłatach wiążących się z zadłużeniem na dowolny cel.

Dlaczego banki dokładniej weryfikują klientów ubiegających się o kredyt na mieszkanie?

Zastanawia cię skąd różnica w weryfikacji klientów, którzy wnioskują o kredyt hipoteczny? Dlaczego składając wniosek o zadłużenie tego typu, musisz czekać nawet kilka tygodni na ocenę banku i otrzymanie decyzji o przyznaniu zobowiązania? Ryzyko kredytowe związane z kredytem hipotecznym jest wyższe, ze względu na bardzo długi okres kredytowania oraz wysoką kwotę zadłużenia. Choć kredyt zabezpieczony jest hipoteką, bank musi dokładnie ocenić możliwości finansowe każdego wnioskującego o zobowiązanie. W takiej chwili liczy się nie tylko wysokość dochodów, ale także stałe zatrudnienie i zawód, który może zagwarantować bezpieczną pozycję na rynku pracy. Warto pamiętać, że podpisując umowę kredytową nawet na 30 lat, sytuaucja finansowa kredytobiorcy może wyglądać zupełnie inaczej w momencie zawierania umowy, a w ciągu kilku lat spłacania zadłużenia. Z tego powodu wykorzystywany jest scoring bankowy, a klient musi liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na decyzję banku.

Wymagane dokumenty - wniosek o kredyt

Zanim zaczniesz kompletować wszystkie dokumenty, jakich wymagać będzie od ciebie bank, pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny. Korzystając z naszej pomocy, możesz wypełnić pierwszy formularz bez wychodzenia z domu, a dzięki temu szybko skontaktować się z bankiem i w ten sposób uzupełnić wszystkie dodatkowe informacje, których bank będzie od ciebie wymagać. Wniosek na naszej stronie jest bardzo prosty i wymaga pozostawienia tylko podstawowych danych, dzięki czemu konsultant banku będzie mógł z tobą porozmawiać telefonicznie.

Jak poprawnie wypełnić nasz wniosek o kredyt? Wystarczy, że podasz:

 • swoje imię oraz nazwisko,

 • numer telefonu komórkowego,

 • określisz czas, w jakim konsultant banku ma się z tobą skontaktować,

 • wyrazisz zgodę na zarządzanie twoimi danymi i przekazanie ich do banku.

Dokumenty potwierdzające twoją tożsamość

Jeśli pierwszy kontakt z bankiem jest już za tobą, możesz zacząć gromadzić wszystkie dokumenty, które będą potrzebne na kolejnym etapie wnioskowania o zobowiązanie. Dla banku niezwykle istotne będzie potwierdzenie twojej tożsamości, dlatego musisz liczyć się z koniecznością dostarczenia do banku dokumentów, które potwierdzą twoją tożsamość. Pod tym względem nie do zastąpienia będzie ważny dowód osobisty, a często także dodatkowy dokument, np. prawo jazdy, czy paszport.

Jeśli wnioskujesz o kredyt w banku, w którym prowadzisz swoje konto osobiste, musisz pamiętać o konieczności podpisania wszystkich dokumentów zgodnie ze wzorem swojego podpisu, jaki został ustalony wcześniej w instytucji. Jest to jeden z elementów, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość.

Dokumenty związane z możliwością określenia twojej zdolności kredytowej

Weryfikacja twojej zdolności kredytowej jest kluczowym elementem, który pozwoli przybliżyć cię do zdobycia wymarzonego kredytu hipotecznego. Bank z pomocą dokumentów, które dostarczysz, będzie chciał ocenić twoją wiarygodność finansową, a także obliczyć, czy stać cię na spłatę zadłużenia, wraz z wszystkimi opłatami towarzyszącymi np. marżą kredytu hipotecznego. W przypadku kredytu hipotecznego znaczenie będzie miało nie tylko to, ile zarabiasz, ale także, na podstawie jakiej umowy wykonujesz swoją pracę. Jakie dokumenty musisz dostarczyć do banku, by instytucja mogła swobodnie obliczyć twoją zdolność kredytową?

 • Zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu oraz wysokości twoich stałych dochodów;

 • Wyciąg z konta bankowego;

 • Dokumenty, które potwierdzą, że posiadasz inne zobowiązania finansowe np. kartę kredytową;

 • Informację o stałych miesięcznych wydatkach związanych z utrzymaniem;

Chcesz wcześniej, przynajmniej orientacyjnie, zapoznać się ze swoimi możliwościami finansowymi? Na naszej stronie znajdziesz darmowy kalkulator zdolności kredytowej, który pozwoli ci błyskawicznie określić, czy składając wniosek w banku, będziesz mógł liczyć na pozytywną decyzję instytucji.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny jest usługą typowo celową, a dodatkowo jednym z zabezpieczeń zadłużenia jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości, bank będzie wymagać od ciebie wszystkich dokumentów związanych z mieszkaniem lub domem, który chcesz sfinansować z pomocą zadłużenia. Jakich dokumentów związanych z nieruchomością będziesz potrzebować?

 • Wycena nieruchomości (często banki umożliwiają taką usługę za dodatkową opłatą);

 • Akt notarialny potwierdzający prawo własności zbywcy;

 • Odpis z księgi wieczystej nieruchomości;

 • Umowa deweloperska lub przedwstępna,

 • Potwierdzenie wpłaty wkładu własnego (minimum 20% wartości nieruchomości, 10% w przypadku skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego);

 • Wypis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera;

 • Wydruk z CEIDG z numerem NIP i REGON dewelopera;

 • Pełnomocnictwo osoby, która reprezentuje dewelopera;

 • Promesa banku wskazująca na bezobciążeniowe wyodrębnienie nieruchomości;

Komentarze

Powiązane artykuły

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu?
01.12.2021

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

...państwo ma pomóc m.in. zgromadzić wymagany wkład własny na kredyt hipoteczny czy później spłacić zobowiązanie. Bon mieszkaniowy z kolei ma...

...głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi przeznaczony będzie dla rodzin wielodzietnych. Warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?
30.11.2021

Symulacja kredytu na 5 lat. Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

...wypłatę pieniędzy w bankach? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Symulacja kredytu...

...który pokryje cały koszt pojazdu. Trzecia propozycja banków to kredyt hipoteczny. W tym przypadku 5 lat to bardzo niewiele. Zwykle kredyty hipoteczne...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy?
29.11.2021

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kiedy zdecydować się na kredyt w banku?

...było wnieść wyższy wkład własny niż normalnie, z kolei o kredyt gotówkowy można było wnioskować wyłącznie online, a wcześniej klient...

...w pewnym stopniu ograniczyły swoją działalność. By wziąć kredyt hipoteczny, w niektórych instytucjach trzeba było wnieść wyższy wkład...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?
26.11.2021

Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

...z dofinansowania, a pozostałą część kosztów pokryć np. kredytem gotówkowym. Decydując się na wynajem lokalu w ramach programu, możesz...

...lub nie posiadasz odpowiedniej zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt hipoteczny, musisz pomyśleć o wynajęciu mieszkania. Na szczęście, rynek...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik
25.11.2021

Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Jak kupić mieszkanie bez pośrednika – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zainwestować w nieruchomość, ale niekonieczne płacić dodatkowo agencjom nieruchomości. Kupno mieszkania to jednak duży wydatek oraz szereg formalności. Bez pomocy pośredników musisz dopilnować ich samodzielnie. Sprawdź, jak wygląda kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt?
24.11.2021

Ile trzeba mieć punktów w BIK aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

...się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, czy nawet zwykły kredyt gotówkowy, jest sprawdzany przez bank w BIK-u.  Ocena BIK przedstawiona w...

...w tym kredyty i pożyczki. Każdy klient starający się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, czy nawet zwykły kredyt gotówkowy, jest...

Zobacz więcej
11 min. czytania