× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Jakich dokumentów będziesz potrzebować starając się o kredyt hipoteczny?

Zaktualizowano: 03.02.2021 14:05
Opublikowano: 26.06.2020 14:48
Średnia ocena: 5,93/6 Głosów: 14

W tym artykule podpowiemy ci jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, a także jakich dokumentów będziesz potrzebować, jeśli chcesz przyspieszyć cały proces związany z otrzymaniem zobowiązania.

Jeśli interesujesz się kredytami hipotecznymi, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że zdobycie tej usługi wcale nie jest tak proste. Jako klient musisz nie tylko wybrać odpowiednią nieruchomość, kredyt, ale także zdobyć wszystkie wymagane dokumenty, by móc skutecznie ubiegać się o zadłużenie, które pomoże ci sfinansować kupno mieszkania lub domu. Kredyt celowy bez wątpienia wymaga cierpliwości i czasu, gwarantuje jednak wiele atrakcyjnych warunków, dzięki którym twoje marzenie o własnym mieszkaniu może zostać spełnione szybciej, niż do tej pory ci się wydawało.

W tym artykule podpowiemy ci jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, a także jakich dokumentów będziesz potrzebować, jeśli chcesz przyspieszyć cały proces związany z otrzymaniem zobowiązania.

Czym kredyt hipoteczny różni się od kredytu gotówkowego?

Chcesz mieć pewność, czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu gotówkowego? Kredyt gotówkowy cieszy się ogromnym powodzeniem, szczególnie wśród nowych klientów banków. To usługa, która w teorii może zapewnić ci pieniądze na całkowicie dowolny cel, co oznacza, że możesz wykorzystać kredytowane środki na kupno mieszkania, czy jego remont. Choć oferta jest w stanie zaoferować ci osiągnięcie konkretnego celu, z pewnością zauważysz znaczne różnice, jeśli bliżej zaznajomisz się z dostępnymi ofertami.

Kredyt hipoteczny wyróżnia bardzo wysoka maksymalna kwota kredytu, z pomocą tego zobowiązania pokryjesz nawet 90% wartości nieruchomości. Kredyt na mieszkanie to także doskonałe warunki związane ze spłatą zadłużenia, możesz liczyć na długi okres spłaty, nawet do 35 lat, dzięki czemu twoja miesięczna rata będzie automatycznie dużo korzystniejsza. Warto wspomnieć także o tym, że usługa gwarantuje maksymalnie obniżone oprocentowanie, które zależne jest od stawki WIBOR, co więcej, oferta wiąże się z niewielką liczbą kosztów pozaodsetkowych. Kredyt na mieszkanie korzysta z kilku metod, które pozwalają zmniejszyć ryzyko kredytowe, m.in. zabezpieczenie zadłużenia hipoteką oraz wymagany wkład własny.

Kredyt gotówkowy, choć niewątpliwie zachęca szybką decyzją kredytową banku oraz podpisaniem umowy nawet w ciągu jednego dnia, może zaoferować maksymalnie od 150 tysięcy złotych do 200 tysięcy złotych, a maksymalny termin spłaty zadłużenia to zaledwie 120 miesięcy. Klient musi pamiętać także o dużo wyższych kosztach, m.in. wyższym oprocentowaniu oraz dodatkowych opłatach wiążących się z zadłużeniem na dowolny cel.

Dlaczego banki dokładniej weryfikują klientów ubiegających się o kredyt na mieszkanie?

Zastanawia cię skąd różnica w weryfikacji klientów, którzy wnioskują o kredyt hipoteczny? Dlaczego składając wniosek o zadłużenie tego typu, musisz czekać nawet kilka tygodni na ocenę banku i otrzymanie decyzji o przyznaniu zobowiązania? Ryzyko kredytowe związane z kredytem hipotecznym jest wyższe, ze względu na bardzo długi okres kredytowania oraz wysoką kwotę zadłużenia. Choć kredyt zabezpieczony jest hipoteką, bank musi dokładnie ocenić możliwości finansowe każdego wnioskującego o zobowiązanie. W takiej chwili liczy się nie tylko wysokość dochodów, ale także stałe zatrudnienie i zawód, który może zagwarantować bezpieczną pozycję na rynku pracy. Warto pamiętać, że podpisując umowę kredytową nawet na 30 lat, sytuaucja finansowa kredytobiorcy może wyglądać zupełnie inaczej w momencie zawierania umowy, a w ciągu kilku lat spłacania zadłużenia. Z tego powodu wykorzystywany jest scoring bankowy, a klient musi liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na decyzję banku.

Wymagane dokumenty - wniosek o kredyt

Zanim zaczniesz kompletować wszystkie dokumenty, jakich wymagać będzie od ciebie bank, pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny. Korzystając z naszej pomocy, możesz wypełnić pierwszy formularz bez wychodzenia z domu, a dzięki temu szybko skontaktować się z bankiem i w ten sposób uzupełnić wszystkie dodatkowe informacje, których bank będzie od ciebie wymagać. Wniosek na naszej stronie jest bardzo prosty i wymaga pozostawienia tylko podstawowych danych, dzięki czemu konsultant banku będzie mógł z tobą porozmawiać telefonicznie.

Jak poprawnie wypełnić nasz wniosek o kredyt? Wystarczy, że podasz:

 • swoje imię oraz nazwisko,

 • numer telefonu komórkowego,

 • określisz czas, w jakim konsultant banku ma się z tobą skontaktować,

 • wyrazisz zgodę na zarządzanie twoimi danymi i przekazanie ich do banku.

Dokumenty potwierdzające twoją tożsamość

Jeśli pierwszy kontakt z bankiem jest już za tobą, możesz zacząć gromadzić wszystkie dokumenty, które będą potrzebne na kolejnym etapie wnioskowania o zobowiązanie. Dla banku niezwykle istotne będzie potwierdzenie twojej tożsamości, dlatego musisz liczyć się z koniecznością dostarczenia do banku dokumentów, które potwierdzą twoją tożsamość. Pod tym względem nie do zastąpienia będzie ważny dowód osobisty, a często także dodatkowy dokument, np. prawo jazdy, czy paszport.

Jeśli wnioskujesz o kredyt w banku, w którym prowadzisz swoje konto osobiste, musisz pamiętać o konieczności podpisania wszystkich dokumentów zgodnie ze wzorem swojego podpisu, jaki został ustalony wcześniej w instytucji. Jest to jeden z elementów, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość.

Dokumenty związane z możliwością określenia twojej zdolności kredytowej

Weryfikacja twojej zdolności kredytowej jest kluczowym elementem, który pozwoli przybliżyć cię do zdobycia wymarzonego kredytu hipotecznego. Bank z pomocą dokumentów, które dostarczysz, będzie chciał ocenić twoją wiarygodność finansową, a także obliczyć, czy stać cię na spłatę zadłużenia, wraz z wszystkimi opłatami towarzyszącymi np. marżą kredytu hipotecznego. W przypadku kredytu hipotecznego znaczenie będzie miało nie tylko to, ile zarabiasz, ale także, na podstawie jakiej umowy wykonujesz swoją pracę. Jakie dokumenty musisz dostarczyć do banku, by instytucja mogła swobodnie obliczyć twoją zdolność kredytową?

 • Zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu oraz wysokości twoich stałych dochodów;

 • Wyciąg z konta bankowego;

 • Dokumenty, które potwierdzą, że posiadasz inne zobowiązania finansowe np. kartę kredytową;

 • Informację o stałych miesięcznych wydatkach związanych z utrzymaniem;

Chcesz wcześniej, przynajmniej orientacyjnie, zapoznać się ze swoimi możliwościami finansowymi? Na naszej stronie znajdziesz darmowy kalkulator zdolności kredytowej, który pozwoli ci błyskawicznie określić, czy składając wniosek w banku, będziesz mógł liczyć na pozytywną decyzję instytucji.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny jest usługą typowo celową, a dodatkowo jednym z zabezpieczeń zadłużenia jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości, bank będzie wymagać od ciebie wszystkich dokumentów związanych z mieszkaniem lub domem, który chcesz sfinansować z pomocą zadłużenia. Jakich dokumentów związanych z nieruchomością będziesz potrzebować?

 • Wycena nieruchomości (często banki umożliwiają taką usługę za dodatkową opłatą);

 • Akt notarialny potwierdzający prawo własności zbywcy;

 • Odpis z księgi wieczystej nieruchomości;

 • Umowa deweloperska lub przedwstępna,

 • Potwierdzenie wpłaty wkładu własnego (minimum 20% wartości nieruchomości, 10% w przypadku skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego);

 • Wypis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera;

 • Wydruk z CEIDG z numerem NIP i REGON dewelopera;

 • Pełnomocnictwo osoby, która reprezentuje dewelopera;

 • Promesa banku wskazująca na bezobciążeniowe wyodrębnienie nieruchomości;

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie
Kredyty hipoteczne 01.04.2021

Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu
Kredyty hipoteczne 23.03.2021

Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, porównując najkorzystniejsze oferty tego miesiąca. Przekonaj się, czy warunki kredytów hipotecznych sprzyjają podjęciu decyzji i zawarciu umowy kredytowej. Poznaj TOP 3 kredyty hipoteczne w marcu 2021.

Zobacz więcej
Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?
Kredyty hipoteczne 10.03.2021

Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?

...wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny... ...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które... ...popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także...

Zobacz więcej