Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

Zaktualizowano: 2024-03-18 10:38
Opublikowano: 2023-03-02 10:02
Średnia ocena: 4,14/6 Głosów: 7
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2024 roku? Na pewno zadajesz sobie to pytanie, jeśli kupiłeś nowy lokal na rynku pierwotnym. Zwykle jest on bowiem oddawany w stanie deweloperskim i wymaga przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych we własnym zakresie. Poniżej dowiesz się, jaki jest koszt wykończenia takiego mieszkania i w jaki sposób można go sfinansować.

Osoby planujące wykończenie mieszkania w 2024 r. muszą się liczyć ze sporymi wydatkami. Chociaż według szacunków w styczniu ceny materiałów budowlano-remontowych spadły o średnio 3% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023, to nadal są bardzo wysokie.

Przypomnijmy, że w poprzednim roku inflacja spowodowała wzrost cen średnio o 20%, a zatem nawet jeśli uwzględnimy niewielki spadek, to koszt wykończenia wnętrza i tak jest wyższy niż jeszcze kilka lat temu. Ceny materiałów budowlanych zaczęły gwałtownie rosnąć w 2021 r. i nic nie wskazuje na to, żeby szybko wróciły do tamtego poziomu.

Warto więc wiedzieć dokładnie, ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz, ale także jak pozyskać fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2024 roku?

Zanim wyjaśnimy, ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz w 2024 r., warto przypomnieć, z jakimi pracami wykończeniowymi się to wiąże. Ich zakres najczęściej obejmuje:

 • wyłożenie podłóg np. panelami, parkietem lub płytkami,
 • wykończenie ścian poprzez ich pomalowanie lub pokrycie innymi materiałami np. tapetami,
 • zamontowanie sanitariatów w łazience,
 • wykończenie kuchni poprzez wykonanie w niej zabudowy oraz wyposażenie w niezbędne sprzęty AGD,
 • opcjonalnie wstawienie drzwi i parapetów wewnętrznych, jeśli deweloper tego nie zrobił.

Przeprowadzenie powyższych prac skutkuje osiągnięciem stanu pod klucz. Takie mieszkanie wymaga potem już jedynie umieszczenia w nim mebli i innych elementów wyposażenia, aby można było się do niego wprowadzić i zacząć go użytkować.

Jak podają eksperci Grupy PBS, na początku 2024 r. wzrosły ceny między innymi następujących materiałów budowlanych:

 • cement, wapno – 13%,
 • farby i lakiery – 7%,
 • otoczenie domu – 3%,
 • chemia budowlana – 2%,
 • wyposażenie domu – 0,2%.

Porównanie dotyczy stycznia 2024 i stycznia 2023 roku. Z kolei spadki odnotowano między innymi w następujących grupach produktów:

 • płyty OSB, drewno – 22%,
 • izolacje – 10%,
 • sucha zabudowa – 9%,
 • rynny i dachy – 6%.

Warto mieć oczywiście na uwadze, że spadki cen niektórych materiałów nie oznaczają, że koszt wykończenia wrócił do poziomu sprzed 2021 r. Koszt wykończenia mieszkania w dużej mierze zależy od rodzaju użytych materiałów, dlatego trudno go jednoznacznie sprecyzować. Należy też pamiętać, że duży wpływ na ostateczny bilans rachunków za wykończenie mieszkania ma koszt robocizny i w 2024 r. na forum internetowym można znaleźć informację, że są one również znacznie wyższe niż rok temu.

Uwzględniając aktualne ceny materiałów i usług fachowców, można przyjąć, że w 2024 r. na wykończenie mieszkania pod klucz należy wydać od 1500 zł za m2 do 3000 zł za m2. Jeśli zdecydujemy się na wysoki standard, to koszt wykończenia rośnie i sięga do 4000-5000 zł za m2. Średnio na pokrycie kosztów potrzebna będzie więc kwota od kilkudziesięciu do nawet 200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy.

To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?

Koszt wykończenia mieszkania na m2

Wiemy już, ile kosztuje metr wykończenia mieszkania w 2024 r. i że zależy to głównie od rodzaju i jakości materiałów. Możemy więc założyć, że wybierając produkty ze średniej półki cenowej, koszt wykończenia lokalu wyniesie około 3000 zł/ m2.

Chcąc dokładnie policzyć, ile wydamy na prace wykończeniowe, musimy jednak wziąć pod uwagę wielkość mieszkania. Im jest ono bowiem większe, tym więcej trzeba kupić materiałów i więcej zapłacić za pracę fachowców.

Wielkość mieszkania

Koszt wykończenia mieszkania pod klucz

40 m2

120 000 zł

50 m2

150 000 zł

60 m2

180 000 zł

70 m2

210 000 zł

80 m2

240 000 zł

90 m2

270 000 zł

100 m2

300 000 zł

Jak sfinansować wykończenie mieszkania?

Szczęśliwi nabywcy nowego mieszkania od dewelopera muszą się liczyć w 2024 r. z dość wysokimi kosztami doprowadzenia go do stanu, który pozwoli im zamieszkać w lokalu lub udostępnić je najemcom. Nie mając na ten cel funduszy, nie pozostaje nic innego, jak je pożyczyć.

Czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania? Jak najbardziej. Banki chętnie wspierają takie przedsięwzięcia i proponują różne produkty kredytowe pozwalające pozyskać na to niezbędne środki. Jakim kredytem można sfinansować wykończenie mieszkania? Do wyboru jest przede wszystkim kredyt hipoteczny, a także pożyczka lub kredyt gotówkowy. Który z nich lepiej wybrać?

Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania

Najprostszym rozwiązaniem jest ubieganie się jeszcze na etapie kupowania nieruchomości o kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie mieszkania. Zaletą takiego kredytu jest to, że wystarczy dopełnić raz wszystkich formalności w banku, by pozyskać środki na sfinansowanie całej inwestycji, a więc pokrywającej zarówno cenę zakupu nieruchomości, jak i późniejsze wydatki związane z jej wykończeniem. Kredyt hipoteczny jest także znacznie tańszy od gotówkowego, dlatego pozwala oszczędzić na odsetkach.

Minusem kredytu 2w1 jest jednak konieczność zaciągnięcia większej kwoty zobowiązania, a więc posiadania także lepszej zdolności kredytowej i wyższego wkładu własnego.

Należy też pamiętać, na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu hipotecznegowyłącznie na pokrycie wydatków wskazanych w umowie. W tym przypadku będą one dokładnie wyszczególnione w załączonym kosztorysie prac wykończeniowych i bank będzie z nich nas dość skrupulatnie rozliczał np. na podstawie rachunków.

Większą swobodę w wydatkowaniu pieniędzy zapewnia natomiast pożyczka hipoteczna, ponieważ można ją zaciągnąć na dowolny cel. Należy jednak ją zabezpieczyć hipoteką na nieruchomości, a więc nie będzie to możliwe, jeśli na mieszkaniu ustanowiona jest już jedna hipoteka w związku z kredytem mieszkaniowym zaciągniętym w innym banku.

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania

Alternatywnym sposobem na sfinansowanie wykończenia mieszkania jest kredyt gotówkowy. Banki udzielają go do kwoty 250 tys. zł, a więc wystarczającej na pokrycie wszystkich wydatków.

Zaletą kredytu gotówkowego jest stosunkowo prosta i szybka procedura jego zaciągania, a także możliwość przeznaczenia środków na różne cele np. na zakup mebli do mieszkania, co nie zawsze jest możliwe w przypadku kredytu hipotecznego. Wadą tego produktu jest natomiast krótszy okres spłaty zobowiązania (do 10 lat) i dość duże koszty kredytowe, co przekłada się potem na wysokie raty.

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania będzie więc głównie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko pozyskać środki na ten cel i mieć wolną rękę w zakresie ich wydatkowania lub którym brakuje jedynie części kwoty na pokrycie kosztów inwestycji.

Jakie warunki należy spełnić, ubiegając się o kredyt na wykończenie mieszkania?

Chcąc zaciągnąć kredyt na wykończenie mieszkania, należy spełnić szereg warunków. Bez względu na rodzaj kredytu, trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, do której oceny bank będzie potrzebował dokumentów potwierdzających dochody. W przypadku kredytu gotówkowego wystarczy dostarczyć właśnie takie dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy.

Nieco więcej formalności wymaga natomiast ubieganie się o kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania, ponieważ w tym przypadku należy także dostarczyć do banku:

 • dokumenty dotyczące nieruchomości (np. numer KW i umowę potwierdzającą jej zakup),
 • kosztorys planowanych prac wykończeniowych.

Należy też pamiętać, że warunkiem ubiegania się o kredyt hipoteczny jest posiadanie wkładu własnego, choć jeśli zaciągamy go wyłącznie na prace wykończeniowe, nie zawsze jest on wymagany.

Jak sporządzić kosztorys wykończenia mieszkania do kredytu hipotecznego?

Kluczowym dokumentem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania jest kosztorys planowanych prac. To na jego podstawie bank bowiem określi kwotę środków, jakie nam pożyczy. Taki dokument powinien obejmować:

 • szacunkowe koszty materiałów i robocizny potrzebnych do zrealizowania poszczególnych prac wykończeniowych (należy przygotować konkretną listę takich prac),
 • harmonogram planowanych prac, a więc wskazujący terminy ich realizacji.

Jak przygotować kosztorys do kredytu hipotecznego? Zwykle wystarczy go sporządzić samodzielnie, poprzez wypełnienie formularza bankowego. Warto tutaj pamiętać, aby przy szacowaniu kosztów uwzględnić potencjalny wzrost cen materiałów.

Ile kosztuje kredyt na wykończenie mieszkania?

Na pewno zastanawiasz się, jaki jest koszt pożyczenia pieniędzy z banku na pokrycie kosztów prac wykończeniowych. Dowiesz się tego z poniższej tabeli. Przedstawiamy w niej przykładowe oferty banków i wyliczenia, ile kosztuje u nich kredyt hipoteczny i gotówkowy na wykończenie mieszkania w wysokości 100 000 zł.

Kredyt na wykończenie mieszkania – kalkulator kosztów kredytu

Bank

Kredyt hipoteczny

100 000 zł na 10 lat

Kredyt gotówkowy

100 000 zł na 10 lat

Oprocentowanie

Całkowity koszt kredytu

Wysokość miesięcznej raty

Oprocentowanie

Całkowity koszt kredytu

Wysokość miesięcznej raty

Kredyt na wykończenie mieszkania w ING Bank Śląski

6,81%

39 106,10 zł

1 151,32 zł

10,49%

61 930,40 zł*

1 349,42 zł

Kredyt na wykończenie mieszkania Pekao S.A.

7,21%

44 113,72 zł

1 195,26 zł

10,97%

61 585,95 zł

1 346,55 zł

Kredyt na wykończenie mieszkania PKO BP

6,25%

37 891,91 zł

1 122,80 zł

11,99%

62 686,09 zł

1 819,54 zł*

Kredyt na wykończenie mieszkania VeloBank

7,18%

40 826,62 zł

1 170,38 zł

12,75%

77 407,72 zł

1 478,40 zł

* Kalkulacja pożyczki gotówkowej w PKO BP uwzględnia maksymalny okres kredytowania 96 miesięcy, a nie 10 lat.

Czy warto zdecydować się na kredyt na wykończenie mieszkania?

Kredyt na wykończenie mieszkania jest dość kosztowny, dlatego warto się na niego zdecydować głównie wtedy, jeśli nie mamy własnych środków na pokrycie wszystkich wydatków. Pozyskanie z banku pełnej kwoty potrzebnej do wykończenia nieruchomości pozwoli bowiem na sprawne zrealizowanie prac, a więc także szybsze wprowadzenie się do nowego lokum lub jego wynajęcie lokatorom.

Kliknij i sprawdź: Czy warto teraz wziąć kredyt hipoteczny?

Na co uważać decydując się na kredyt na wykończenie mieszkania?

Ze względu na wysokie koszty prac wykończeniowych wiele osób nie ma wyjścia, jak właśnie wziąć na ten cel kredyt z banku. Należy jednak pamiętać, że kredyt na wykończenie mieszkania powinien być jak najtańszy. Tymczasem przy aktualnie wysokich stopach procentowych kredyty są dość drogie, co widać na przykładach w naszej tabeli.

Pod tym względem warto więc zdecydować się na kredyt hipoteczny, który ma znacznie niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy. Poza tym większość banków udziela go bez prowizji, co również obniża koszty zaciągnięcia zobowiązania.


Dodatkowe źródła:

Ceny materiałów budowlanych [styczeń 2024]: Początek roku pod znakiem kontynuacji korekty cen materiałów budowlanych, https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ceny-materialow-budowlanych/11744/

Koszty wykończenia mieszkania w 2024 roku okiem deweloperów, https://biuroprasowe.commplace.pl/koszty-wykonczenia-mieszkania-w-2024-roku-okiem-deweloperow/

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania