Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?

Zaktualizowano: 2023-03-02 10:37
Opublikowano: 2023-03-02 10:02
Średnia ocena: 4,00/6 Głosów: 4
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2023 roku? Na pewno zadajesz sobie to pytanie, jeśli kupiłeś nowy lokal na rynku pierwotnym. Zwykle jest on bowiem oddawany w stanie deweloperskim i wymaga przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych we własnym zakresie. Poniżej dowiesz się, jaki jest koszt wykończenia takiego mieszkania i w jaki sposób można go sfinansować.

Osoby planujące wykończenie mieszkania w 2023 r. muszą się liczyć ze sporymi wydatkami. Wszystko przez wysoką inflację, która spowodowała, że ceny samych materiałów wzrosły w ciągu roku o średnio 20%, a według prognoz w najbliższych miesiącach mogą zdrożeć o kolejne 5-8%.

Warto więc wiedzieć dokładnie, ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz, ale także jak pozyskać fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2023 roku?

Zanim wyjaśnimy, ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz w 2023 r., warto przypomnieć, z jakimi pracami wykończeniowymi się to wiąże. Ich zakres najczęściej obejmuje:

  • wyłożenie podłóg np. panelami, parkietem lub płytkami,
  • wykończenie ścian poprzez ich pomalowanie lub pokrycie innymi materiałami np. tapetami,
  • zamontowanie sanitariatów w łazience,
  • wykończenie kuchni poprzez wykonanie w niej zabudowy oraz wyposażenie w niezbędne sprzęty AGD,
  • opcjonalnie wstawienie drzwi i parapetów wewnętrznych, jeśli deweloper tego nie zrobił.

Przeprowadzenie powyższych prac skutkuje osiągnięciem stanu pod klucz. Takie mieszkanie wymaga potem już jedynie umieszczenia w nim mebli i innych elementów wyposażenia, aby można było się do niego wprowadzić i zacząć go użytkować.

Koszt wykończenia mieszkania w dużej mierze zależy od rodzaju użytych materiałów, dlatego trudno go jednoznacznie sprecyzować. Należy też pamiętać, że duży wpływ na ostateczny bilans rachunków za wykończenie mieszkania ma koszt robocizny i w 2023 r. na forum internetowym można znaleźć informację, że są one również znacznie wyższe niż rok temu.

Uwzględniając aktualne ceny materiałów i usług fachowców, można przyjąć, że w 2023 r. na wykończenie mieszkania pod klucz należy wydać od 1500 zł za m2 w opcji budżetowej do nawet 3000 zł za m2 w wysokim standardzie. Średnio na pokrycie kosztów potrzebna będzie więc kwota od kilkudziesięciu do nawet 200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy.

To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?

Koszt wykończenia mieszkania na m2

Wiemy już, ile kosztuje metr wykończenia mieszkania w 2023 r. i że zależy to głównie od rodzaju i jakości materiałów. Możemy więc założyć, że wybierając produkty ze średniej półki cenowej, koszt wykończenia lokalu wyniesie około 2000 zł/ m2.

Chcąc dokładnie policzyć, ile wydamy na prace wykończeniowe, musimy jednak wziąć pod uwagę wielkość mieszkania. Im jest ono bowiem większe, tym więcej trzeba kupić materiałów i więcej zapłacić za pracę fachowców.

Wielkość mieszkania

Koszt wykończenia mieszkania pod klucz

40 m2

80 000 zł

50 m2

100 000 zł

60 m2

120 000 zł

70 m2

140 000 zł

80 m2

160 000 zł

90 m2

180 000 zł

100 m2

200 000 zł

Jak sfinansować wykończenie mieszkania?

Szczęśliwi nabywcy nowego mieszkania od dewelopera muszą się liczyć w 2023 r. z dość wysokimi kosztami doprowadzenia go do stanu, który pozwoli im zamieszkać w lokalu lub udostępnić je najemcom. Nie mając na ten cel funduszy, nie pozostaje nic innego, jak je pożyczyć.

Czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania? Jak najbardziej. Banki chętnie wspierają takie przedsięwzięcia i proponują różne produkty kredytowe pozwalające pozyskać na to niezbędne środki. Jakim kredytem można sfinansować wykończenie mieszkania? Do wyboru jest przede wszystkim kredyt hipoteczny, a także pożyczka lub kredyt gotówkowy. Który z nich lepiej wybrać?

Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania

Najprostszym rozwiązaniem jest ubieganie się jeszcze na etapie kupowania nieruchomości o kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie mieszkania. Zaletą takiego kredytu jest to, że wystarczy dopełnić raz wszystkich formalności w banku, by pozyskać środki na sfinansowanie całej inwestycji, a więc pokrywającej zarówno cenę zakupu nieruchomości, jak i późniejsze wydatki związane z jej wykończeniem. Kredyt hipoteczny jest także znacznie tańszy od gotówkowego, dlatego pozwala oszczędzić na odsetkach.

Minusem kredytu 2w1 jest jednak konieczność zaciągnięcia większej kwoty zobowiązania, a więc posiadania także lepszej zdolności kredytowej i wyższego wkładu własnego.

Należy też pamiętać, na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu hipotecznegowyłącznie na pokrycie wydatków wskazanych w umowie. W tym przypadku będą one dokładnie wyszczególnione w załączonym kosztorysie prac wykończeniowych i bank będzie z nich nas dość skrupulatnie rozliczał np. na podstawie rachunków.

Większą swobodę w wydatkowaniu pieniędzy zapewnia natomiast pożyczka hipoteczna, ponieważ można ją zaciągnąć na dowolny cel. Należy jednak ją zabezpieczyć hipoteką na nieruchomości, a więc nie będzie to możliwe, jeśli na mieszkaniu ustanowiona jest już jedna hipoteka w związku z kredytem mieszkaniowym zaciągniętym w innym banku.

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania

Alternatywnym sposobem na sfinansowanie wykończenia mieszkania jest kredyt gotówkowy. Banki udzielają go do kwoty 250 tys. zł, a więc wystarczającej na pokrycie wszystkich wydatków.

Zaletą kredytu gotówkowego jest stosunkowo prosta i szybka procedura jego zaciągania, a także możliwość przeznaczenia środków na różne cele np. na zakup mebli do mieszkania, co nie zawsze jest możliwe w przypadku kredytu hipotecznego. Wadą tego produktu jest natomiast krótszy okres spłaty zobowiązania (do 10 lat) i dość duże koszty kredytowe, co przekłada się potem na wysokie raty.

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania będzie więc głównie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko pozyskać środki na ten cel i mieć wolną rękę w zakresie ich wydatkowania lub którym brakuje jedynie części kwoty na pokrycie kosztów inwestycji.

Jakie warunki należy spełnić, ubiegając się o kredyt na wykończenie mieszkania?

Chcąc zaciągnąć kredyt na wykończenie mieszkania, należy spełnić szereg warunków. Bez względu na rodzaj kredytu, trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, do której oceny bank będzie potrzebował dokumentów potwierdzających dochody. W przypadku kredytu gotówkowego wystarczy dostarczyć właśnie takie dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy.

Nieco więcej formalności wymaga natomiast ubieganie się o kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania, ponieważ w tym przypadku należy także dostarczyć do banku:

  • dokumenty dotyczące nieruchomości (np. numer KW i umowę potwierdzającą jej zakup),
  • kosztorys planowanych prac wykończeniowych.

Należy też pamiętać, że warunkiem ubiegania się o kredyt hipoteczny jest posiadanie wkładu własnego, choć jeśli zaciągamy go wyłącznie na prace wykończeniowe, nie zawsze jest on wymagany.

Jak sporządzić kosztorys wykończenia mieszkania do kredytu hipotecznego?

Kluczowym dokumentem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania jest kosztorys planowanych prac. To na jego podstawie bank bowiem określi kwotę środków, jakie nam pożyczy. Taki dokument powinien obejmować:

  • szacunkowe koszty materiałów i robocizny potrzebnych do zrealizowania poszczególnych prac wykończeniowych (należy przygotować konkretną listę takich prac),
  • harmonogram planowanych prac, a więc wskazujący terminy ich realizacji.

Jak przygotować kosztorys do kredytu hipotecznego? Zwykle wystarczy go sporządzić samodzielnie, poprzez wypełnienie formularza bankowego. Warto tutaj pamiętać, aby przy szacowaniu kosztów uwzględnić potencjalny wzrost cen materiałów.

Ile kosztuje kredyt na wykończenie mieszkania?

Na pewno zastanawiasz się, jaki jest koszt pożyczenia pieniędzy z banku na pokrycie kosztów prac wykończeniowych. Dowiesz się tego z poniższej tabeli. Przedstawiamy w niej przykładowe oferty banków i wyliczenia, ile kosztuje u nich kredyt hipoteczny i gotówkowy na wykończenie mieszkania w wysokości 100 000 zł.

Kredyt na wykończenie mieszkania – kalkulator kosztów kredytu

Bank

Kredyt hipoteczny

100 000 zł na 10 lat

Kredyt gotówkowy

100 000 zł na 10 lat

Oprocentowanie

Całkowity koszt kredytu

Wysokość miesięcznej raty

Oprocentowanie

Całkowity koszt kredytu

Wysokość miesięcznej raty

Kredyt na wykończenie mieszkania w PKO BP

9,54%

54 274,30 zł

1 236,65 zł

11,19%

69 985,31 zł*

1 770,68 zł*

Kredyt na wykończenie mieszkania mBank

10,15%

59 579,32 zł

1 329,82 zł

13,99%

93 492,24 zł

1 612,44 zł

Kredyt na wykończenie mieszkania Pekao

8,93%

54 572,67 zł

1 288,11 zł

12,99%

79 101,80 zł

1 492,52 zł

Kredyt na wykończenie mieszkania ING Bank Śląski

8,21%

50 202,32 zł

1 231,47 zł

12,99%

79 101,80 zł

1 492,52 zł

* Kalkulacja pożyczki gotówkowej w PKO BP uwzględnia maksymalny okres kredytowania 96 miesięcy, a nie 10 lat.

Czy warto zdecydować się na kredyt na wykończenie mieszkania?

Kredyt na wykończenie mieszkania jest dość kosztowny, dlatego warto się na niego zdecydować głównie wtedy, jeśli nie mamy własnych środków na pokrycie wszystkich wydatków. Pozyskanie z banku pełnej kwoty potrzebnej do wykończenia nieruchomości pozwoli bowiem na sprawne zrealizowanie prac, a więc także szybsze wprowadzenie się do nowego lokum lub jego wynajęcie lokatorom.

Kliknij i sprawdź: Czy warto teraz wziąć kredyt hipoteczny?

Na co uważać decydując się na kredyt na wykończenie mieszkania?

Ze względu na wysokie koszty prac wykończeniowych wiele osób nie ma wyjścia, jak właśnie wziąć na ten cel kredyt z banku. Należy jednak pamiętać, że kredyt na wykończenie mieszkania powinien być jak najtańszy. Tymczasem przy aktualnie wysokich stopach procentowych kredyty są dość drogie, co widać na przykładach w naszej tabeli.

Pod tym względem warto więc zdecydować się na kredyt hipoteczny, który ma znacznie niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy. Poza tym większość banków udziela go bez prowizji, co również obniża koszty zaciągnięcia zobowiązania.


Dodatkowe źródła:

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?, www.expander.pl

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?, www.homebook.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

...koszcie kredytu, który musisz ponosić. Jeśli zdecydujesz się na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym: W obliczu zmieniającego się rynku...

...pod znakiem zapytania sens utrzymania zmiennej stopy procentowej w kredycie hipotecznym. Rosnące raty kredytowe stają się dla wielu kredytobiorców...

Zobacz więcej
17 min. czytania