Kredyty hipoteczne 14 min. czytania

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

Zaktualizowano: 2024-04-25 14:55
Opublikowano: 2020-01-28 08:22
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 26
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Koszt budowy domu w 2024 roku wiąże się z dużymi wydatkami dla inwestorów. Ceny materiałów budowlanych nadal pozostają na wysokim poziomie i wiele osób poszukuje dodatkowych środków, które może przeznaczyć na przeprowadzenie prac budowlanych i wykończeniowych. Ile trzeba zarabiać, żeby wybudować dom? Jak sporządzić kosztorys i gdzie szukać oszczędności?

Kredyty hipoteczne pozwalają nie tylko kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym, ale również sfinansować budowę domu. Chociaż inflacja w Polsce w ostatnich miesiącach wyhamowała, to koszt materiałów budowlanych nadal jest wysoki. Nic dziwnego, że wiele osób chce skorzystać z oferty kredytu. Dzisiaj przyglądamy się szerzej kosztom budowy. Jak się okazuje:

 • Na koszt budowy domu wpływa wiele czynników – między innymi powierzchnia nieruchomości, jej rodzaj, projekt, wykorzystywane materiały, cennik ekipy budowlanej.
 • Kosztorys budowy domu jest dokumentem, w którym rozpisane są wszystkie etapy budowy wraz z orientacyjnym kosztem, do którego należy doliczyć ok. 15% zapasu.
 • Wzrost cen materiałów budowlanych jest widoczny od 2021 r., chociaż w marcu 2024 r. spadły o ok. 3,2% w porównaniu do cen z marca 2023 r.  
 • Kredyt na budowę domu to zobowiązanie zabezpieczone hipotecznie, które mogą uzyskać jedynie osoby posiadające odpowiednią zdolność kredytową.

Co wpływa na koszt budowy domu? 

Ile kosztuje wybudowanie domu w 2024 roku? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają wybór między zakupem mieszkania a budową własnego gniazdka. Trudno jednak odpowiedzieć na to pytanie bez poznania szczegółów. Każdy ma nieco inne wyobrażenie idealnego domu dla siebie i swojej rodziny. Na koszt wpływa między innymi:

 • powierzchnia użytkowa,
 • liczba pokoi,
 • kształt dachu,
 • rodzaj elewacji. 

Przeważnie im bardziej skomplikowany jest projekt, tym droższa jego realizacja. Dlatego też domy parterowe są tańsze niż piętrowe, a dach dwuspadowy kosztuje o wiele mniej niż o nieregularnej bryle.

Dom parterowy a piętrowy

Jak szacują eksperci portalu Extradom, koszt budowy domu o powierzchni 80-100m2 wynosi obecnie średnio od 440 tys. do 595 tys. złotych. Biorąc pod uwagę aktualne ceny materiałów budowlanych, w przypadku budynku piętrowego cena ta może wzrosnąć nawet o 100 tys. złotych. A to dlatego, że pod uwagę należy wziąć wiele dodatkowych czynników. Przede wszystkim potrzebne będą schody, których budowa kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt okien na piętrze, a także wykończenia dostępnej tam przestrzeni. 

Koszt projektu domu

Projekt domu jest niezbędny, jeśli budynek ma powstać od podstaw. Zdecydować można się na projekt gotowy lub stworzony na zamówienie. Ile kosztuje projekt domu z pozwoleniem na budowę? Ceny są bardzo różne. Koszt zakupu projektu wynosi od 3000 zł do nawet 8000 złotych.

Technologia zastosowana w trakcie budowy domu

W Polsce zdecydowanie najbardziej popularne są domy murowane. Średni koszt budowy takiego budynku za m2 w stanie surowym zamkniętym wynosi ok. 2500-3000 złotych. Budynki murowane mają jednak to do siebie, że powstają dość długo. Nie inaczej będzie w przypadku domów drewnianych, choć będzie on już znacznie tańszy w budowie (nawet o ⅓). 

Najtańsza technologia budowy to domy szkieletowe lub modułowe, które w znacznej części powstają nie na placu budowy, a w fabryce. To jednak nadal rzadko wybierana propozycja w naszym kraju. 

Koszt budowy domu a wykończenie domu

Koszt budowy domu pod klucz to temat rzeka. Trudno w tej kwestii opierać się o jakiekolwiek szacunki, ponieważ wiele zależy od standardu wykończenia i użytych materiałów. Na podłodze położyć można przecież tanie panele, jak i drogą deskę z drewna. Dotyczy to niemal każdego elementu wykończenia.

Wystarczy odwiedzić sklep meblowy, aby przekonać się, że kanapa kosztuje od 1500 do 15000 złotych. Szacuje się, że koszt wykończenia mieszkania w średnim standardzie wynosi obecnie od 1500 do 3000 zł/m2

Sprawdź: Czym jest podatek od nieruchomości? Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

Jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu na budowę domu, sprawdź kalkulator kredytowy i wybierz najlepszą ofertę!

Ile kosztuje budowa domu w 2024? 

Jak wspomnieliśmy na początku, koszt materiałów budowlanych jest obecnie nieco niższy niż jeszcze rok temu, chociaż zdecydowanie wyższy niż przed 2021 r., kiedy ceny poszły w górę. W tym momencie raczej nie możemy oczekiwać, że koszt budowy domu z drewna czy to innego materiału realnie się obniży.

Czy da się wybudować dom za 500 tys. zł? Co trzeba załatwić przed budową domu i ile to kosztuje? W tabeli przedstawiliśmy uśrednione ceny za poszczególne prace w 2024 roku.

Etap prac

Koszt

projekt domu

ok. 3000-4000 zł

wytyczenie domu

ok. 1400-1500 zł

prace ziemne (np. niwelacja gruntu)

ok. 1000 zł

przyłącze wody

ok. 1000 zł + 200-400 zł/m przyłącza

przyłącze prądu

ok. 2000 zł

stan surowy otwarty

wylanie fundamentów, wykonanie izolacji

ok. 500 zł/m2

wykonanie ścian i stropów, schodów, posadzki, dachu

ok. 1500-2000 zł/m2

stan surowy zamknięty

montaż stolarki drzwiowej i okiennej, ścianki działowe, wykończenie elewacji,

ok. 500-1000 zł/m2

prace wykończeniowe

ok. 1500-3000 zł/m2

Warto wiedzieć, że doprowadzenie domu do stan surowego zamkniętego obejmuje nawet 40% całkowitych kosztów budowy. Duże wydatki pochłania również wykończenie nieruchomości, ale tutaj koszt w dużej mierze jest uzależniony od standardu, w jakim chcemy, żeby dom był utrzymany. Warto skorzystać z narzędzi online i sprawdzić koszt budowy domu. Kalkulator dostępny w internecie pozwala oszacować wydatki, jednak nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu.

Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej!

Jak sporządzić kosztorys budowy domu?

Kosztorys budowlany jest rozpiską wszystkich etapów budowy domu. Uwzględnić trzeba więc etap surowy otwarty, surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie. W szacunkach oprzeć należy się o koszty uwzględnione w projekcie domu. Do sporządzenia kosztorysu najlepiej wykorzystać arkusz do obliczeń, wystarczy prosty Excel. Zapiski na kartce mogą okazać się zbyt chaotyczne. Warto posłużyć się również kalkulatorem kosztów budowy domu, który dostępny jest w sieci.

Pamiętaj jednocześnie, że nie sposób określić budżetu dokładnego w 100%. Na etapie budowy wiele rzeczy może się zmienić, a nawet pójść nie po Twojej myśli. Do wpisanej kwoty dolicz minimum 15% zapasu.

Co należy uwzględnić w kosztorysie? Poniżej przedstawiamy, co powinien zawierać koszt budowy domu krok po kroku:

 • roboty ziemne,
 • fundamenty,
 • izolacje,
 • podkłady,
 • ściany,
 • kominy,
 • strop,
 • zbrojenie,
 • dach (konstrukcja i pokrycie),
 • stolarka drzwiowa (zewnętrzna) i okienna,
 • ocieplenie stropu i poddasza,
 • stolarka wewnętrzna,
 • tynki wewnętrzne,
 • posadzki,
 • malowanie,
 • elewacje.

Ile kosztuje budowa domu z firmą budowlaną? 

Jeśli nie masz doświadczenia w branży budowlanej, to podczas budowy domu, musisz zdać się na usługi firmy budowlanej. Ile za nie zapłacisz? Koszt robocizny budowy domu zależy m.in. od zastosowanej technologii oraz czasu, jaki trzeba będzie poświęcić na przeprowadzenie prac. Stawka najczęściej jest wyrażana w zł/m2. Szacuje się, że wynagrodzenie za roboty budowlane może wynieść około 30% kosztów budowy domu. Jest to zatem niemała kwota.

Dom deweloperski czy budowany samodzielnie? 

Możesz zdecydować się na postawienie nowego budynku lub kupić gotowy dom deweloperski. Wówczas pozostanie jedynie wykończenie. Co będzie lepszym wyborem? To zależy. Jeśli liczy się wyłącznie cena, to lepiej wybudować dom samodzielnie. W końcu na sprzedaży domu w stanie deweloperskim sprzedający musi zarobić i to z pewnością niemało. Cena domu w stanie deweloperskim zaczyna się obecnie od 500 tys. złotych w górę w zależności od rodzaju budynku i lokalizacji.

Samodzielna budowa domu jest pod pewnymi względami lepszym rozwiązaniem niż kupno gotowej nieruchomości, np. od dewelopera. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy obu rozwiązań.

Dom budowany samodzielnie

Zalety:

 • Wybór projektu i możliwość dostosowania go do swoich potrzeb,
 • Możliwość optymalizacji kosztów budowy,
 • Większa kontrola przebiegu budowy.

Wady

 • Konieczność samodzielnego realizowania inwestycji (z ekipą lub bez),
 • Dłuższy czas realizacji inwestycji,
 • Więcej formalności.

Dom od dewelopera

Zalety:

 • Mniej formalności,
 • Szybszy proces od zakupu do wprowadzenia się

Wady:

 • Ograniczona możliwość ingerencji w projekt nieruchomości,
 • Brak kontroli nad pracami budowlanymi,
 • W przyszłości mogą wystąpić ewentualne wady budynku, wynikające z zaniedbania dewelopera.

Koszt budowy domu a koszt materiałów budowlanych 

Nie da się ukryć, że koszt materiałów budowlanych ma ogromny wpływ na ostateczny koszt budowy domu. Niestety, obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja osobom, które decydują się na budowę lub remont. Ceny materiałów są bardzo wysokie, chociaż niektóre produkty odnotowują też spadki. Podwyżki cen zaczęły się w 2021 roku, kiedy koszt materiałów wzrósł o średnio 20%.

Według szacunków grupy PSB z początku 2024 r. najwyższe wzrosty zanotowały ceny cementu i wapna – aż o 13% w porównaniu do stycznia 2023 r. Na drugim miejscu są farby i lakiery, które podrożały średnio o 7%.

Mniej zapłacimy za to za płyty OSB – aż o 22%, a także materiały izolacyjne – ich ceny spadły o ok. 10%. Obecnie inflacja jest niższa niż jeszcze rok temu, a wiele produktów wykorzystywanych do budowy i wykończenia domu można kupić w okazyjnych cenach.

To, ile ostatecznie zapłacimy za budowę i urządzenie domu w 2024 r., zależy od jakości materiałów oraz standardu, w których chcemy wykończyć nieruchomość.

Porównanie kosztów budowy domu a metraż 

Ile kosztuje wybudowanie domu? Wiesz już, że wpływ na cenę ma w dużej mierze powierzchnia budynku. Sprawdź zatem, jaki jest koszt budowy domu 70 m2, a jaki będzie koszt budowy domu 90 m2 pod klucz. W poniższej tabeli znajdziesz orientacyjny koszt budowy małego domu, jak również budynku o większym metrażu.

Powierzchnia domu (m2)

Stan surowy zamknięty

Stan deweloperski

70 m2

ok. 150 tys. zł

ok. 330 tys. zł

100 m2

ok. 230 tys. zł

ok. 350 tys. zł

120 m2

ok. 260 tys. zł

ok. 300 tys. zł

150 m2

ok.300 tys. zł

ok. 430 tys. zł

200 m2

ok. 300 tys. zł

ok. 460 tys. zł

Przedstawione wyliczenia to oczywiście tylko szacunki. Obecnie średnia cena budowy domu za m2 wynosi mniej więcej 5000-5500 zł/m2, jednak to inwestor i wykonawca decyduje, ile ostatecznie wyniesie koszt budowy.

Sprawdź również: O jaki kredyt starać się przy zarobkach 8000 zł netto miesięcznie?

Kredyt na budowę domu – najważniejsze informacje 

Budowa domu to drogie przedsięwzięcie, na które w większości przypadków trzeba zaciągnąć kredyt. Mimo tego bardzo wielu ludzi decyduje się na podjęcie tak odważnego kroku. Wybór odpowiedniego zadłużenia pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w trakcie spłaty zobowiązania, a także dostosować warunki do Twoich indywidualnych możliwości. 

Kredyt na budowę domu w 2024 roku, podobnie jak w latach poprzednich, wymaga 20% wkładu własnego – lub 10% z dodatkowym ubezpieczeniem od niskiego wkładu własnego. A ile bank liczy za m2 domu? Większość banków przyjmuje, że budowa kosztuje minimum 2 500 zł/m2 powierzchni użytkowej.  Sprawdź, jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego na dom w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim.

Kredyt na budowę domu – warunki

Ile trzeba zarabiać, żeby wybudować dom? To zależy, na jaki dom się decydujesz i w jakim stopniu chcesz go sfinansować z pomocą kredytu. Na sam wkład własny musisz uzbierać minimum 50-60 tysięcy złotych. Kredyt w wysokości 300 tys. złotych na 25 lat to rata na poziomie 2000-2300 zł. Ponadto, musisz dostarczyć kosztorys budowy domu do banku.

Wkład własny a kredyt na budowę domu

Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego wkładu 10%. Nie tylko gotówka może być jednak wkładem własnym. Równie dobrze może to być np. działka, na której ma zostać wybudowana nieruchomość. Wkładem własnym może być także inny dom lub mieszkanie, w którego posiadaniu jesteś. 

Ile kredytu na budowę domu?

Realny koszt budowy domu może się nieco różnić od Twoich szacunków. Obecnie, gdy ceny materiałów budowlanych tak szybko pną się go góry, bardzo trudno oszacować dokładny budżet. jak bank liczy koszt budowy domu? Załóżmy, że chcesz wybudować dom za 350 tys. pod klucz. W takiej sytuacji 20% wkładu własnego to dokładnie 70 tys. złotych, co oznacza, że od banku potrzebujesz pozostałych 280 tys. złotych.

Ile kosztuje kredyt na budowę domu? Kalkulator

Chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje kredyt na budowę domu? Oczywiście to zależy od banku, w którym złożysz wniosek. Kredyt na budowę w domu w ING będzie prezentował się zupełnie inaczej niż chociażby kredyt na budowę domu w Banku Spółdzielczym. Poniżej znajdziesz tabelę z porównaniem kilku ofert kredytowych dla kredytu w wysokości 300 tys. złotych.

Bank

Oprocentowanie

RRSO

Rata

Kwota do spłaty

ING

6,81%

7,51%

2 084,11 zł

647 079,39 zł

VeloBank

7,43%

7,55%

2 203,33 zł

651 853,33 zł

BNP Paribas

6,90%

7,57%

2 101,24 zł

650 742,96 zł

PKO BP

6,25%

7,73%

1 979,01 zł

648 682,70 zł

BOŚ Bank

7,27%

7,78%

2 220,08 zł

666 023,40 zł

mBank

7,07%

7,80%

2 133,75 zł

663 444,04 zł

Sprawdź też: Warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego na garaż

Ile trzeba zarabiać, żeby wybudować dom?

Chcesz zaciągnąć kredyt w wysokości 300 tys. zł na budowę domu? Koszt postawienia wymarzonej nieruchomości jest wysoki, a bank nie przyzna kredytu osobie, która nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej. Ile zatem trzeba zarabiać, żeby uzyskać kredyt?

Sprawdziliśmy zdolność kredytową osoby zarabiającej tzw. najniższą krajową – obecnie ok. 3200 zł oraz osoby, której miesięczny dochód wynosi ok. 5000 zł. Kredyt w wysokości 300 tys. zł z okresem kredytowania na 25 lat. Miesięczne opłaty osoby składającej wniosek o kredyt wynoszą 500 zł. Klient nie posiada żadnych innych kredytów. Zdolność kredytowa wynosi:

 • zarobki 3200 zł – ok. 449 999,00 zł,
 • zarobki 5000 zł – ok. 749 999,99 zł.

Jak widać, nawet osoba z pensją minimalną jest w stanie uzyskać kredyt na budowę domu. Oczywiście bank podczas oceny wniosku kredytowego będzie sprawdzał również inne czynniki wpływające na zdolność do spłaty zobowiązania, np. rodzaj umowy, na podstawie której klient osiąga przychody, posiadanie wkładu własnego czy scoring w BIK.

To warto wiedzieć: O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Jak obniżyć koszt budowy domu? 

To, za ile można wybudować dom, zależy od kilku czynników. Z pewnością koszt postawienia domu da się zmniejszyć, np. gdy zastanowisz się, co jest najdroższe w budowie domu. Oto sprawdzone sposoby na to, żeby obniżyć koszt budowy domu pod klucz:

 • zakup gotowego projektu budowlanego – to tańsze rozwiązanie niż zamówienie indywidualnego projektu u architekta,
 • wybór domu modułowego z prefabrykatów,
 • wybór projektu domu o nieskomplikowanej bryle – brak wykuszy, lukarn dachowych, wielospadowego dachu,
 • zakup materiałów budowlanych w jednym miejscu – możliwość negocjowania cen,
 • wykonanie części pracy systemem gospodarczym (samodzielnie) – pozwala ograniczyć koszty nawet o 20%,
 • rezygnacja z piwnicy i garażu w bryle budynku,
 • wybór tańszych materiałów budowlanych,
 • zakup tańszej działki.

To oczywiście nie wszystkie pomysły na optymalizację kosztów budowy – wiele oszczędności możemy zauważyć już na etapie prac. Warto kontrolować wydawanie środków, a jednocześnie pamiętać o tym, że koszt może wzrosnąć, dlatego w kosztorysie należy uwzględnić odpowiedni zapas, ok. 15-20%.

Nie przegap:

Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Stopy procentowe NBP − czym są?

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Wkład własny do kredytu hipotecznego {{year}}

Wkład własny do kredytu hipotecznego 2024. Co może nim być poza gotówką?

...może zostać uznany przez bank jako wkład własny na zaciągany kredyt hipoteczny. Jedyne co trzeba zrobić, żeby tak się stało, jest...

...zastanawiasz się, czy mieszkanie może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym? Okazuje się, że większość banków akceptuje takie...

Zobacz więcej
10 min. czytania