Kredyty hipoteczne 11 min. czytania

Jak obliczyć koszt budowy domu? Sprawdź, ile kosztuje budowa domu i jak sporządzić kosztorys

Zaktualizowano: 2021-12-21 09:55
Opublikowano: 2020-01-28 08:22
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 26
Jak obliczyć koszt budowy domu? Sprawdź, ile kosztuje budowa domu

Koszt budowy domu bywa przytłaczający: fundamenty, stan deweloperski, wykończenie — jest wiele etapów, a każdy z nich pochłania mnóstwo pracy i środków finansowych. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyt na budowę domu. Dla części z nich to jedyny sposób na realizację marzenia o własnym gniazdku. Tylko na jakie koszty się przygotować? Podpowiadamy, ile kosztuje budowa domu w 2021 roku!

Koszt budowy w dużej mierze zależy od wybranego projektu domu. Już przy jego wyborze, możesz poznać orientacyjne koszty. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz budżet, ale i harmonogram wydatków. A to sprawi, że lepiej oszacujesz wysokość kredytu hipotecznego.

Co wpływa na koszt budowy domu?

Jaki jest koszt budowy domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają wybór między zakupem mieszkania a budową własnego gniazdka. Trudno jednak odpowiedzieć na to pytanie bez poznania szczegółów. Każdy ma nieco inne wyobrażenie idealnego domu dla siebie i swojej rodziny. Powierzchnia użytkowa, liczba pokoi, kształt dachu, rodzaj elewacji —  to wszystko wpływa na cenę budowy domu. Przeważnie im bardziej skomplikowanie, tym drożej. Dlatego też domy parterowe są tańsze niż piętrowe, a dach dwuspadowy kosztuje o wiele mniej niż o nieregularnej bryle.

Jaki dokładnie jest koszt budowy domu w 2021 roku za m2 i co ma wpływ na ostateczną cenę?

Dom parterowy a piętrowy

Koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100m2 wynosi średnio 320 tys. złotych. W przypadku budynku piętrowego cena ta wzrasta o mniej więcej 60-80 tys. złotych. A to dlatego, że pod uwagę należy wziąć wiele dodatkowych czynników. Przede wszystkim potrzebne będą schody, których budowa kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt okien na piętrze, a także wykończenia dostępnej tam przestrzeni. 

Koszt projektu domu

Projekt domu jest niezbędny, jeśli budynek ma powstać od podstaw. Zdecydować można się na projekt gotowy lub stworzony na zamówienie. Ile kosztuje projekt domu z pozwoleniem na budowę? Ceny są bardzo różne. Koszt zakupu projekty wynosi od 3000 zł do nawet 8000 złotych.

Technologia zastosowana w trakcie budowy domu

W Polsce zdecydowanie najbardziej popularne są domy murowane. Średni koszt budowy takie budynku za m2 w stanie surowym zamkniętym wynosi ok. 1800 złotych. Budynki murowane mają jednak to do siebie, że powstają dość długo. Nie inaczej będzie w przypadku domów drewnianych, choć będzie on już znacznie tańszy w budowie (nawet o ⅓). Najtańsza technologia budowy to domy szkieletowe lub modułowe, które w znacznej części powstają nie na placu budowy, a w fabryce. To jednak nadal rzadko wybierana propozycja w naszym kraju. 

Koszt budowy domu a wykończenie domu

Koszt budowy domu pod klucz to temat rzeka. Trudno w tej kwestii opierać się o jakiekolwiek szacunki, ponieważ wiele zależy od standardu wykończenia i użytych materiałów. Na podłodze położyć można przecież tanie panele, jak i drogą deskę z drewna. Dotyczy to niemal każdego elementu wykończenia. Wystarczy odwiedzić sklep meblowy, aby przekonać się, że kanapa kosztuje od 1500 do 15000 złotych. Szacuje się, że koszt wykończenia mieszkania w średnim standardzie wynosi obecnie nieco ponad 1500zł/m2. 

Sprawdź: Czym jest podatek od nieruchomości? Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

Ile kosztuje budowa domu w 2021?

Postępująca inflacja sprawia, że obecny czas nie sprzyja osobom, które zdecydowały się na remont lub budowę domu. Ceny niemal wszystkich produktów, także tych z branży budowlanej, rosną z miesiąca na miesiąc. I dotyczy to zarówno materiałów, jak i mebli. Koszty robocizny również są wyższe niż jeszcze rok temu, a to ze względu na duży popyt. Czy to oznacza, że aby zmniejszyć koszt budowy domu jednorodzinnego, trzeba trochę poczekać? Niekoniecznie. Wiele wskazuje, że cena domu murowanego i każdego innego wzrośnie w 2022 roku. Nie ma zatem raczej co oczekiwać, że koszt budowy domu z drewna czy to innego materiału spadnie w najbliższym czasie.

Koszt budowy domu w stanie surowym

Stan surowy zamknięty to nawet 40% kosztów budowy domu! Co obejmuje? Przede wszystkim należy uwzględnić koszt fundamentów. Łączna cena fundamentów wynosi około 300 zł/m (ławy fundamentowe + płyta betonu). Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt instalacji elektrycznej w domu, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wykonanie więźby dachowej i pokrycia dachu. Koszt stanu surowego to mniej więcej 200-250 tys. złotych.

Koszt budowy domu w stanie deweloperskim

Stan deweloperski obejmuje już znacznie więcej prac. Okna, drzwi, posadzki, szpachlowanie - to tylko część listy. Ten etap budowy może pochłonąć ok. 100 tys. złotych, choć kwota ta może być o wiele wyższa, jeśli zdecydujesz się na wyższy standard.

To warto wiedzieć: O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Jak sporządzić kosztorys budowy domu?

Kosztorys budowlany jest rozpiską wszystkich etapów budowy domu. Uwzględnić trzeba więc etap surowy otwarty, surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie. W szacunkach oprzeć należy się o koszty uwzględnione w projekcie domu. Do sporządzenia kosztorysu najlepiej wykorzystać arkusz do obliczeń, wystarczy prosty Excel. Zapiski na kartce mogą okazać się zbyt chaotyczne. Warto posłużyć się również kalkulatorem kosztów budowy domu, który dostępny jest w sieci.

Pamiętaj jednocześnie, że nie sposób określić budżetu dokładnego w 100%. Na etapie budowy wiele rzeczy może się zmienić, a nawet pójść nie po Twojej myśli. Do wpisanej kwoty dolicz minimum 15% zapasu.

Sprawdź, co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu. Poznaj warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego.

Ile kosztuje budowa domu z firmą budowlaną?

Jeśli nie masz doświadczenia w branży budowlanej, to podczas budowy domu, musisz zdać się na usługi firmy budowlanej. Ile za nie zapłacisz? Koszt robocizny budowy domu zależy m.in. od zastosowanej technologii oraz czasu, jaki trzeba będzie poświęcić na przeprowadzenie prac. Stawka najczęściej jest wyrażana w zł/m2. Szacuje się, że wynagrodzenie za roboty budowlane może wynieść około 30% kosztów budowy domu. Jest to zatem niemała kwota.

Dom deweloperski czy budowany samodzielnie?

Możesz zdecydować się na postawienie nowego budynku lub kupić gotowy dom deweloperski. Wówczas pozostanie jedynie wykończenie. Co będzie lepszym wyborem? To zależy. Jeśli liczy się wyłącznie cena, to lepiej wybudować dom samodzielnie. W końcu na sprzedaży domu w stanie deweloperskim sprzedający musi zarobić i to z pewnością niemało. Cena domu w stanie deweloperskim zaczyna się obecnie od 500 tys. złotych w górę w zależności od rodzaju budynku i lokalizacji.

Koszt budowy domu a koszt materiałów budowlanych

Nie da się ukryć, że koszt materiałów budowlanych ma ogromny wpływ na ostateczny koszt budowy domu. Niestety, obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja osobom, które decydują się na budowę lub remont. Ceny materiałów nieustannie lecą w górę. Tak drogo jeszcze nie było, a możliwe, że będzie jeszcze drożej.  

W samym październiku 2021 koszt materiałów na budowę domu wzrósł o 20%. Rekordowe wzrosty zanotowano w kategorii płyty OSB. Ceny oświetlenia i elektryki wzrosły o 15%, podobnie jak izolacji wodochronnych, ścian, a także kominków. Podobne wzrosty odnotowano w kategorii płytek, elementów wyposażenia łazienki oraz narzędzi budowlanych.

Na jakie koszty należy się więc przygotować? Koszt materiałów budowlanych w przypadku domu o powierzchni 100 m2 to ok. 50-60 tysięcy złotych.

Porównanie kosztów budowy domu a metraż

Ile kosztuje wybudowanie domu? Wiesz już, że wpływ na cenę ma w dużej mierze powierzchnia budynku. Sprawdź zatem, jaki jest koszt budowy domu 70m2, a jaki będzie koszt budowy domu 90m2 pod klucz. W poniższej tabeli znajdziesz orientacyjny koszt budowy małego domu, jak również budynku o większym metrażu.

Powierzchnia domu (m2)

Stan surowy zamknięty

Stan deweloperski

70m2

ok. 125 tys. zł

ok. 300 tys. zł

100m2

ok. 200 tys. zł

ok. 330 tys. zł

120m2

ok. 240 tys. zł

ok. 250 tys. zł

150m2

ok.270 tys. zł

ok. 390 tys. zł

200m2

ok. 270 tys. zł

ok. 440 tys. zł

Jak zatem możesz się przekonać, koszt budowy domu 100m2 nie jest wcale dwukrotnie tańszy od kosztów budowy domu 200 m2, dlatego niekiedy większy dom może okazać się bardziej opłacalny. Średnia cena budowy domu za m2 wynosi mniej więcej 4400-4500 zł/m2.

Kredyt na budowę domu - najważniejsze informacje

Budowa domu to drogie przedsięwzięcie, na które w większości przypadków trzeba zaciągnąć kredyt. Mimo tego bardzo wielu ludzi decyduje się na podjęcie tak odważnego kroku. Wybór odpowiedniego zadłużenia pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w trakcie spłaty zobowiązania, a także dostosować warunki do Twoich indywidualnych możliwości.  

Kredyt na budowę domu w 2021 roku, podobnie jak w latach poprzednich, wymaga 20% wkładu własnego. A ile bank liczy za m2 domu? Większość banków przyjmuje, że budowa kosztuje minimum 2 500 zł/m2 powierzchni użytkowej.  Sprawdź, jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego na dom w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim.

Kredyt na budowę domu - warunki

Ile trzeba zarabiać, żeby wybudować dom? To zależy, na jaki dom się decydujesz i w jakim stopniu chcesz go sfinansować z pomocą kredytu. Na sam wkład własny musisz uzbierać minimum 50-60 tysięcy złotych. Kredyt w wysokości 300 tys. złotych na 25 lat to rata na poziomie ok. 1300-1400 złotych. Ponadto, musisz dostarczyć kosztorys budowy domu do banku.

Wkład własny a kredyt na budowę domu

Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%. Nie tylko gotówka może być jednak wkładem własnym. Równie dobrze może to być np. działka, na której ma zostać wybudowana nieruchomość. Wkładem własnym może być także inny dom lub mieszkanie, w którego posiadaniu jesteś. 

Ile kredytu na budowę domu?

Realny koszt budowy domu może się nieco różnić od Twoich szacunków. Obecnie, gdy ceny materiałów budowlanych tak szybko pną się go góry, bardzo trudno oszacować dokładny budżet. Ile zatem wziąć kredytu hipotecznego? Załóżmy, że chcesz wybudować dom za 350 tys. pod klucz. W takiej sytuacji 20% wkładu własnego to dokładnie 70 tys. złotych, co oznacza, że od banku potrzebujesz pozostałych 280 tys. złotych.

Ile kosztuje kredyt na budowę domu? Kalkulator

Chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje kredyt na budowę domu? Oczywiście to zależy od banku, w którym złożysz wniosek. Kredyt na budowę w domu w ING będzie prezentował się zupełnie inaczej niż chociażby kredyt na budowę domu w Banku Spółdzielczym. Poniżej znajdziesz tabelę z porównaniem kilku ofert kredytowych dla kredytu w wysokości 300 tys. złotych.

Bank

Oprocentowanie

RRSO

Rata

Kwota do spłaty

Millenium

4,45%

4,54%

1 327,20 zł

398 160,00 zł

Pekao

4,39%

4,68%

1 345,31 zł

403 593,00 zł

ING

4,71 %

4,01%

1 388,66 zł

416 598,00 zł

Santander

4,74%

5,05%

1 394,24 zł

418 272,00 zł

PKO

4,98%

5,10%

1 400,22 zł

420 066,00 zł

BNP Paribas

5,35%

5,48%

1 452,39 zł

435 717,00 zł

Sprawdź też: Jaki kredyt na garaż wybrać? Warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego na garaż

Jak obniżyć koszt budowy domu?

To, za ile można wybudować dom, zależy od kilku czynników. Z pewnością koszt postawienia domu da się zmniejszyć, o ile część rzeczy wykonasz samodzielnie. Możesz, chociażby zdecydować się na wykończenie domu na własną rękę. Zaoszczędzisz też na wyborze gotowego projektu domu. Jedno z tańszych rozwiązań to dom modułowy. Być może warto rozważyć taki wybór?

Nie przegap:

WIBOR(R) – co to jest? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania