Ile kosztuje budowa domu w 2020 roku?

Zaktualizowano: 28.05.2021 11:54
Opublikowano: 28.01.2020 08:22
Średnia ocena: 5,90/6 Głosów: 21

W ostatnich latach ceny w branży budowlanej szybko rosły. Zauważalną bolączką sektora budowlanego był również niedobór pracowników oraz wysokie ceny materiałów budowlanych. Wszystkie te czynniki przekładają się na ostateczny kosztorys budowy domu.

Budowa domu to niezwykle ważne przedsięwzięcie, o którym marzy bardzo wiele młodych osób planujących założenie własnej rodziny. Planowanie budowy domu wiąże się z koniecznością stworzenia odpowiedniego kosztorysu. Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje budowa domu? Jak kosztorys za budowę domu będzie wyglądał w 2020 roku? To szczególnie istotne dla osób, które muszą zdawać sobie sprawę o jaką kwotę muszą ubiegać się, chcąc uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu.

Ile kosztuje budowa domu 2020?

W ostatnich latach ceny w branży budowlanej bardzo gwałtownie rosły. Zauważalną bolączką sektora budowlanego był również niedobór pracowników oraz wysokie ceny materiałów budowlanych. Wszystkie te czynniki jednocześnie przekładają się na ostateczny kosztorys budowy domu w 2020 roku.

Zanim określimy wycenę całej budowy domu, warto najpierw dokładnie określić, co oraz w jakim standardzie chcielibyśmy na swojej działce wybudować. Bardzo wiele zależy na przykład od powierzchni, jaką chcielibyśmy zabudować, rodzaju dachu oraz ilości ozdobników, które miałyby znaleźć się na powstałej elewacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest na przykład zakupienie projektu. Cena za gotowy projekt (w zależności od metrażu planowanego domu) wyniesie około 3-4 tysiące złotych. Całkowity koszt budowy szacowany jest zawsze do stanu deweloperskiego. Stan deweloperski to stan surowy zamknięty. Nieruchomość jest wówczas wyposażona we wszystkie drzwi, okna, ocieplenie, elewację, instalacje wewnętrzne, posadzki parapety oraz tynki.

W trakcie wykonywania wszystkich obliczeń dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie średnich cen za materiały budowlane z 2019 roku. Wszystkie ceny, które podajemy w niniejszym artykule, są cenami netto. Podatek VAT, który należy odprowadzać na roboty budowlane, wynosi w większości przypadków 8% dla klientów indywidualnych oraz 23% dla klientów biznesowych. Niestety, w chwili obecnej znalezienie dobrej i doświadczonej firmy budowlanej może czasami nawet graniczyć z cudem. Podczas poszukiwania jak najlepszej firmy budowlanej warto popytać o opinię rodzinę i znajomych a także sprawdzić recenzje zamieszczane w internecie. Korzystanie z kilku źródeł to najważniejsza wskazówka, o któej nigdy nie wolno zapominać.

Porównaj czym jest zadatek a wkład własny.

Fundamenty

Pierwszy etap budowy to stworzenie fundamentów. W przypadku powierzchni wynoszącej 100 metrów kwadratowych, koszt wyniesie nas około 30 tysięcy złotych. Do tych kosztów trzeba także doliczyć około 25 tysięcy na zakup materiałów oraz 9 tysięcy złotych na wynajęcie profesjonalnej firmy budowlanej.

Postawienie ścian

Wylanie fundamentów oznacza tak zwany stan zero. Następnym etapem jest wzniesienie ścian nośnych wykonanych z betonu komórkowego. Koszt postawienia ścian nośnych wynosi około 15 tysięcy złotych. Ich powierzchnia będzie miała około 150 metrów kwadratowych.

Z kolei powierzchnia ścian działowych będzie o połowę mniejsza od powierzchni ścian nośnych. Za pustaki służące do ich postawienia będzie trzeba zapłacić około 2 tysiące złotych. Praca murarza wyniesie nas dodatkowo 3 tysiące złotych.

Podczas przygotowywania domu do stanu surowego otwartego trzeba mieć także na uwadze kominy oraz wentylację. Stworzenie sześciu kominów wentylacyjnych razem z obmurowaniem cegłą klinkierową będzie kosztowało 1400 złotych. Oprócz tego, trzeba również doliczyć koszt budowy jednego komina dymowego, 3 tysiące złotych.

Sprawdź: mieszkanie bez wkładu własnego!

Strop i zadaszenie

Następna część budowy domu to strop. Jeśli budujemy dom parterowy bez poddasza, to najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybranie stropu drewnianego. Gdy dom ma mieć powierzchnię 100 metrów kwadratowych, całkowity koszt stropu wyniesie około 30 tysięcy złotych. W tej kwocie uwzględniliśmy już szereg najważniejszych elementów konstrukcyjnych oraz koszty z tytułu wynajęcia firmy budowlanej.

Po wykonaniu stropu przychodzi czas na zadaszenie. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie prostego dachu dwuspadowego, to jego powierzchnia będzie wynosiła około 150 metrów kwadratowych. Pełen koszt stworzenia takiej konstrukcji będzie wynosił około 35 tysięcy złotych. Ta cena nie uwzględnia jednak kosztów z tytułu zakupu rynien, ogólnego wykończenia oraz ocieplenia stropu. Zakup tych wszystkich elementów może wpłynąć na podniesienie kosztów do 50 tysięcy złotych. Po zakończeniu budowy dachu dom będzie w stanie surowym otwartym. Kosztorys postawienia domu w takim stanie w 2020 roku wynosi około 140 tysięcy złotych.

Stan surowy zamknięty - drzwi i okna

Po doprowadzeniu domu do stanu surowego otwartego przychodzi czas na stan surowy zamknięty. Aby do tego doszło, należy wstawić drzwi, okna oraz opcjonalnie bramę garażową. Koszt za wstawienie okien uzależniony jest od tego, z jakiego materiału zostały wyprodukowane. Zakup drewnianych okien razem z montażem będzie kosztował nas około 16 tysięcy złotych. Z kolei za tańsze okna PCV w kolorze białym zapłacimy nawet 5 tysięcy złotych mniej. Gdy wstawimy okna i drzwi do domu, to będzie on już znajdował się w stanie surowym zamkniętym. Ile kosztuje wybudowanie domu do tego stanu? Będzie się to wiązało z wydatkiem w wysokości około 160 tysięcy złotych.

Stan deweloperski

Stan deweloperski to ostatni etap przez stanem “pod klucz”. Stan deweloperski to stan surowy, w którym zawarte są wszelkie instalacje, tynki oraz posadzki. Najważniejsze jest zamontowanie elewacji oraz ocieplenia budynku. Wśród najpopularniejszych materiałów używanych do ocieplenia budynku wymienia się styropian oraz wełnę mineralną. Wszelkie koszty oraz właściwości izolacyjne zakupionych materiałów zależą od ich grubości oraz jakości. Niezwykle istotna jest także poprawność oraz dokładność montażu. Za ocieplenie styropianem o grubości 25 cm będziemy musieli wydać 100 złotych za metr kwadratowy a także około 61 złotych za położony metr kwadratowy przez firmę budowlaną.

Warto wiedzieć o tym, że począwszy od 2017 roku obowiązują nowe normy izolacyjne, które muszą spełniać wszyscy właściciele budynków. Było to równoznaczne ze znaczącym wzrostem cen elewacji. Konieczne jest teraz kupowanie o wiele grubszych materiałów.

Następna rzecz to zainwestowanie w instalacje wewnętrzne. Ostateczna cena za ich zamontowanie będzie zależała od tego, w ilu punktach będziemy chcieli ją zamontować. Istotna jest także odległość tych punktów od siebie. W trakcie montowania instalacji wodno-kanalizacyjnej możemy założyć, że w budowanym przez nas domu będzie znajdowała się jedna łazienka, w której zamontujemy pięć punktów a także dodatkowe WC, w którym zostaną zamontowane dwa punkty. Do tego dojdą dwa punkty w kuchni oraz jeden na zewnątrz. Łącznie wyjdzie 10 punktów, czyli wydatek około 4,5 tysiąca złotych.

Później trzeba będzie pomyśleć o zainwestowaniu w instalację elektryczną. Pełną instalację elektryczną trzeba wyceniać w dwóch etapach. Pierwsza część wyceny zawsze jest taka sama i podobna dla każdego domu. Druga się zmienia i i zawiera w sobie koszty położenia wszystkich punktów elektrycznych, przeciągnięcia kabli i montażu gniazdek w wybranych miejscach. Koszt zamontowania instalacji elektrycznej wynosi w 2020 około 10 tysięcy złotych.

Zanim rozpoczniemy pracę nad posadzkami i ścianami, trzeba jeszcze rozprowadzić sieć grzewczą. Można zdecydować się na wybór kilku form ogrzewania odpowiednich części domu. Często stosowanym rozwiązaniem są grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Za ogrzewanie podłogowe wraz z grzejnikami należy zapłacić około 11 tysięcy złotych. Za same grzejniki trzeba czasami zapłacić nawet 6 tysięcy złotych, zaś za ogrzewanie podłogowe około 4,5 tysiąca. W tę cenę wliczyliśmy już wszystkie niezbędne materiały a także montaż instalacji.

Kotłownia

Zakupienie pieca gazowego razem z pełnym wyposażeniem będzie kosztowało około 15 tysięcy złotych. W tą cenę wliczony jest piec oraz komplet rur do zamontowania w kotłowni. Do tego trzeba jeszcze doliczyć montaż w cenie około 3 tysięcy złotych.

Posadzki

Gdy udało się już nam zamontować wszystkie niezbędne instalacje, teraz przychodzi czas na ostatni etap wykończenia budynku. Zaczynamy od wylania posadzek. Za zakup wszystkich niezbędnych materiałów oraz montaż zapłacimy około 7 tysięcy złotych.

Otynkowanie

Po posadzkach trzeba przeprowadzić otynkowanie ścian. W naszym kraju wykonawcy stosują z reguły dwie metody tynkowania. Pierwsza metoda, cementowo-wapienna, jest znacznie trwalsza od drugiej, jednak o wiele droższa. Tańsza metoda, czyli tynk gipsowa, jest znacznie tańsza oraz o wiele mniej czasochłonna. Za otynkowanie gipsowe razem z robocizną będziemy musieli zapłacić około 14 tysięcy złotych.

Parapety

Przedostatni etap, który zostaje nam do wykonania, to zamontowanie parapetów. W tym etapie będziemy musieli zamontować zarówno parapety wewnętrzne jak i zewnętrzne. Wewnątrz najczęściej stosuje się białe parapety PCV, które są o wiele tańsze od parapetów drewnianych. Na zewnątrz doskonale sprawdzają się z kolei parapety aluminiowe. Za oba rodzaje parapetów (razem z montażem) będziemy musieli zapłacić około 3 tysiące złotych.

Sufity

Ostatni etap prac, jaki czeka nas podczas budowy domu, to sufity. Gdy zostaną one wykonane, nasz dom będzie już w stanie deweloperskim. Wykonanie sufitów wiąże się ze stosunkowo niskim kosztem, ponieważ zdecydowaną większość sufitów wykonuje się w trakcie ocieplania stropu oraz poddasza. Ze znacznie większymi kosztami będą musiały liczyć się osoby decydujące się na dom z większym metrażem niż 100 metrów kwadratowych.

W przypadku, gdy nasz dom jest dwupiętrowy, za same sufity będziemy musieli zapłacić około 9500 złotych. Z kolei jeżeli dom jest jednopiętrowy, wówczas sufity zostały zrealizowane przy okazji realizowania poprzednich etapów. Dom jest już w stanie deweloperskim.

Budowa domu w 2020 - koszty są bardzo wysokie

Budowa domu to bardzo drogie przedsięwzięcie, na które w większości przypadków trzeba zaciągnąć kredyt. Mimo tego, bardzo wielu ludzi decyduje się na podjęcie tak odważnego kroku. Koszt budowy domu w stanie deweloperskim wynosi około 250 tysięcy złotych. Dla wielu osób jedyną możliwością na zdobycie takiej kwoty jest kredyt hipoteczny.

Jak wybrać najlepszy okres kredytowania?

Wybór odpowiedniego zadłużenia pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze w trakcie spłaty zobowiązania, a także dostosować warunki do twoich indywidualnych możliwości. Przekonaj się, że mimo pozornie niewielkich różnic, będziesz w stanie znaleźć usługę, która sprosta twoim wymaganiom. Skorzystaj z narzędzi finansowych, które pomogą ci nie tylko wybrać odpowiednie zobowiązanie, ale także obliczyć swoją zdolność kredytową czy dowiedzieć się czegoś więcej o władzie własnym, wymaganym w trakcie ubiegania się o kredyt na mieszkanie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 23.07.2021

Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?

Pewnie niejeden zastanawia się, czy mając już jeden, można wziąć jeszcze drugi kredyt hipoteczny. Mówi się, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania i powiedzenie to sprawdza się również i w tym przypadku. Teoretycznie da się zaciągnąć kolejny kredyt hipoteczny, ale z pewnością nie jest on w zasięgu każdego. Kto może starać się o jeszcze jeden kredyt hipoteczny? I czy to się w ogóle opłaca? Odpowiadamy!

Zobacz więcej
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?
Kredyty hipoteczne 22.07.2021

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to dla wielu kredytobiorców szansa na szybsze sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu. Dzięki niemu możesz obniżyć wkład własny z rekomendowanych 20 do 10%. Ubezpieczenie powoduje jednak podwyższenie łącznych kosztów kredytowania. Kiedy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?
Kredyty gotówkowe 16.07.2021

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Zobacz więcej
Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki
Kredyty hipoteczne 09.07.2021

Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki

Mieszkanie w dużym mieście ma wiele zalet, ale też bywa bardzo męczące. Do kupowania nieruchomości w centrum zniechęcają również wysokie ceny za metr. Dlatego wielu mieszkańców miast podejmuje decyzję o wyprowadzce na obrzeża. Zanim jednak zacznie się pakować walizki, najpierw trzeba znaleźć ziemię, gdzie zostanie wzniesiony dom. Wcześniej warto też rozeznać się, gdzie można dostać kredyt na działkę i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Zobacz więcej
Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?
Kredyty hipoteczne 05.07.2021

Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?

Sprzedałeś mieszkanie, a za uzyskane w ten sposób środki, zamierzasz nabyć kolejną nieruchomość? Nie zwlekaj przesadnie długo. Jeśli kupisz nowe mieszkanie lub dom w ciągu 3 lat, to możesz liczyć na przyznanie tzw. ulgi mieszkaniowej. Czym dokładnie jest ta ulga i na jakich zasadach funkcjonuje? Sprawdź, czy ulga mieszkaniowa jest dla Ciebie korzystna!

Zobacz więcej
Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?
Kredyty hipoteczne 25.06.2021

Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?

O zwrot prowizji bankowej możesz się ubiegać w banku po wcześniejszej spłacie kredytu. Prawo do odzyskania pieniędzy z tego tytułu potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. Sprawdź, o co dokładnie chodzi i jak w praktyce możesz uzyskać zwrot prowizji bankowej.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj