Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Czy warto teraz wziąć kredyt hipoteczny? Czy kredyt na mieszkanie w 2023 to dobry pomysł?

Zaktualizowano: 2023-05-10 10:12
Opublikowano: 2022-04-07 08:08
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny?

Czy warto brać kredyt hipoteczny w 2023 roku? Od pewnego czasu stopy procentowe utrzymują się na stałym poziomie. Nadal są wysokie, a raty kredytów mogą stanowić duże obciążenie dla domowego budżetu wielu Polaków. Czy w takiej sytuacji zaciąganie zobowiązania z myślą o zakupie nieruchomości będzie dobrym rozwiązaniem?

Sytuacja ekonomiczna Polaków już dawno nie była tak trudna. Wysoka inflacja drenuje nasze kieszenie i nic nie wskazuje na to, żeby ceny produktów miały zacząć spadać.

Na szczęście już od kilku miesięcy nie podniesiono stóp procentowych, co może dawać pewną nadzieję na unormowanie sytuacji. Czy warto brać kredyt na mieszkanie? Na co należy uważać, decydując się na zaciągnięcie hipoteki?

Czy warto brać teraz kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie? 

Co z kredytami hipotecznymi w 2023? Jak do tej pory początek roku przyniósł nieco stabilizacji w sytuacji ekonomicznej naszego kraju. Wydaje się, że przyzwyczailiśmy się do zaciskania pasa – nadal borykamy się z drożyzną w sklepach, a raty kredytów są wysokie. Inflacja w Polsce, której poziom w marcu 2023 roku utrzymywał się poziomie 16,20%, winduje w górę ceny towarów i usług, przez co dochód rozporządzalny przeciętnego Kowalskiego jest zdecydowanie niższy niż przed kryzysem.

I chociaż inflacja nieznacznie spada, to ceny nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Dobrą wiadomością jest to, że od września 2022 roku RPP nie podniosła stóp procentowych – aktualnie główna stopa wynosi 6,75%.

W takiej sytuacji Polacy zadają sobie pytanie – czy teraz jest dobry czas na kredyt hipoteczny? Rząd stara się zapewnić wsparcie dla kredytobiorców – od roku funkcjonują wakacje kredytowe, które pozwalają odroczyć spłatę jednej raty na kwartał.

Omawiając zmiany w kredytach hipotecznych 2023, trzeba także wspomnieć o rządowym programie Pierwsze Mieszkanie przeznaczonym dla osób do 45. roku życia, które nigdy nie posiadały i nie posiadają nieruchomości na własność. W ramach rozwiązań można wyróżnić specjalne konto mieszkaniowe z gwarancją premii z budżetu państwa oraz program Bezpieczny Kredyt 2%. Wsparcie ma ruszyć w lipcu.

W połowie roku wybrane banki mają oferować kredyty hipoteczne oparte o wskaźnik WIRON, który do 1 stycznia 2025 r. ma całkowicie zastąpić WIBOR. Nowy sposób obliczania oprocentowania kredytów ma być korzystniejszy dla kredytobiorców.

To może Cię zainteresować: Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa Polaków w 2023 roku

W 2023 roku stopniowo rośnie zdolność kredytowa Polaków, którzy chcą zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania. Według najnowszych szacunków HRE Investment Trust w kwietniu trzyosobowa rodzina z zarobkami na poziomie dwóch średnich krajowych mogła pozwolić sobie na kredyt w wysokości ok. 600 tys. zł, co stanowi wzrost o ok. 80 tys. zł w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Jeszcze większą różnicę zauważymy, gdy porównamy zdolność kredytową Polaków z lipca 2022 roku – wówczas banki mogły zaoferować jedynie 396 tys. zł. Obecnie instytucje finansowe stopniowo zmniejszają wymagania, a zatem zdecydowanie łatwiej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup wymarzonego mieszkania.

Kto powinien rozważyć wzięcie teraz kredytu hipotecznego? 

Decyzja o tym, czy brać teraz kredyt hipoteczny musi być podjęta indywidualnie. Klienci, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową oraz stabilną sytuację zawodową nie powinni się obawiać, tym bardziej że coraz więcej banków oferuje kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem.

To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy mieć pewność, że rata kredytu nie zmieni się przez określony w umowie czas. Oferty ze stałym oprocentowaniem zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo klienta. 

Warto też zainteresować się rządowymi programami wsparcia dla kredytobiorców, które mają zagwarantować niskie oprocentowanie oraz premię dla osób oszczędzających na własne mieszkanie. Jeśli nadal mamy wątpliwości, czy warto brać teraz kredyt hipoteczny, sprawdźmy forum dla klientów lub skonsultujmy się z doradcą kredytowym.

Kto powinien zrezygnować z wnioskowania teraz o kredyt hipoteczny? 

Nie zawsze decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego będzie słuszna. Kiedy lepiej odłożyć w czasie marzenia o własnym M? Długoterminowe zobowiązanie może być ryzykowne w przypadku osób, które:

  • niedawno straciły pracę,
  • mają niestabilną sytuację zawodową, np. pracują na umowie cywilnoprawnej z perspektywą jej rozwiązania w niedalekiej przyszłości,
  • mają dużo zobowiązań na koncie, np. inne kredyty, debety na koncie, alimenty,
  • borykają się z problemami finansowymi,
  • nie mają oszczędności.

Jeśli pracujesz w branży, która mocno ucierpiała wskutek pandemii i dopiero „stajesz na nogi”, poczekaj z decyzją o finansowaniu zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym. Wysokie raty kredytów mogą dodatkowo obciążyć domowy budżet, który został nadszarpnięty niestabilną sytuacją zawodową oraz brakiem oszczędności. 

Koniecznie przeczytaj: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Dlaczego warto teraz wziąć kredyt? 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sytuacja na rynku kredytów hipotecznych powoli się stabilizuje i wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe nie będą już rosnąć. To dobra wiadomość dla osób, które odkładały decyzję o zaciągnięciu zobowiązania.

Czy warto brać kredyt hipoteczny w 2023 roku? Tak, jeśli:

  • wybierzesz ofertę ze stałym oprocentowaniem,
  • zdecydujesz się skorzystać z rządowego wsparcia, np. w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%,
  • masz odłożony wkład własny,
  • chcesz kupić nieruchomość w ramach inwestycji.

Czy warto wziąć teraz kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem? 

W obliczu rosnących stóp procentowych wiele banków wycofało ze swojej oferty zobowiązania ze zmiennym oprocentowaniem. Stałe raty przemawiają do wielu klientów, którzy aktualnie szukają bezpiecznych i przewidywalnych ofert kredytów. Większość instytucji oferujących takie rozwiązanie, gwarantuje stałe oprocentowanie przez okres 5 lat, chociaż zdarzają się również inne warunki.

Aż 7 lat stałych rat oferuje Credit Agricole, a 10 – BNP Paribas. Poniżej przedstawiamy przykładową kalkulację kredytu w wysokości 250 tys. zł z okresem spłaty w ciągu 20 lat. Klient dysponuje wkładem własnym w wysokości 20% wartości nieruchomości.

Bank

Oprocentowanie

Prowizja

RRSO

Rata

Koszt kredytu

BNP Paribas

8,40%

0,00%

8,86%

2153,76 zł

270 462,86 zł

mBank

7,46%

0,00%

8,53%

2007,87 zł

254 375,32 zł

Santander Bank Polska

7,83%

2,00%

9,32%

2106,02 zł

280 542,72 zł

Bank Pekao S.A.

7,64%

1,99%

9,02%

2075,94 zł

270 593,23 zł

Jak podkreśla Komisja Nadzoru Finansowego, największym walorem ofert ze stałym oprocentowaniem jest przewidywalność obciążeń finansowych. Klient dokładnie wie, jakiej raty może się spodziewać przez określony w umowie czas i nie są w stanie go zaskoczyć żadne niespodziewane wydarzenia, np. podwyżki stóp procentowych.

Czy zdaniem ekspertów finansowych warto brać teraz kredyt hipoteczny? 

Czy opłaca się brać kredyt w 2023? Obecnie sytuacja na rynku kredytów hipotecznych zaczyna się stabilizować, a eksperci są zdania, że stopy procentowe raczej nie wzrosną. Analitycy w HRE Investments przekonują, że wskaźnik WIBOR 3M może spać w ciągu kolejnego roku do poziomu 5,5-6%, co mogłoby zapewnić spadek rat kredytów nawet o 10%. To byłaby duża ulga dla domowego budżetu wielu Polaków.

Niektórzy analitycy upatrują w obecnej sytuacji szansę dla wzrostu popularności kredytów ze stałym oprocentowaniem, które mają zapewnić bezpieczeństwo kredytobiorcom. W takim razie, czy brać teraz kredyt hipoteczny? 

W 2023 roku banki przygotowały wiele propozycji kredytowych dla osób, które obawiają się zmiany wysokości rat. Aktualnie liderem pozostaje BNP Paribas, który zaproponował swoim klientom kredyt ze stałym oprocentowaniem przez okres 10 lat.

Z kolei eksperci banku PKO BP przewidują, że w ciągu najbliższych miesięcy rynek kredytów hipotecznych może wyjść z zapaści, jaką zafundował nam wszystkim ubiegły rok. Wiceprezes banku Piotr Mazur jest zdania, że branża może odbić się w 2023 roku. Podobnie uważają analitycy banku Pekao S.A., którzy prognozują, że rynek kredytów mieszkaniowych wkrótce się ustabilizuje. 

Kliknij i sprawdź: 

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Kredyt 400 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony
24.05.2023

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

...na obniżenie zdolności kredytowej. Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny – prezentujemy najważniejsze wskazówki i porady dla klientów...

...kto z niego skorzysta? Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
17.05.2023

Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...własną sytuację finansową. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Jakie warunki należy spełnić? Banki mają w swojej ofercie wiele...

...najważniejsze informacje w formie tabeli. Pierwsza dotyczy kredytu gotówkowego i uwzględnia okres kredytowania na 60, 96 i 120 miesięcy. Zanim...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 500 tys. złotych
15.05.2023

Kredyt 500 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...kwocie 500 tys. zł zaciągnąć można głównie kredyt hipoteczny, ponieważ przy tak wysokiej kwocie pożyczju banki wymagają solidnego zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Należy też mieć odpowiednią zdolność kredytową, ponieważ kredyt 500...

Zobacz więcej
10 min. czytania