Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Inwazja Rosji na Ukrainę a ceny mieszkań w Polsce

Zaktualizowano: 2022-04-19 08:53
Opublikowano: 2022-04-19 08:09
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Inwazja Rosji na Ukrainę a ceny mieszkań w Polsce

Wojna na Ukrainie a ceny mieszkań w Polsce, to dwa tematy, które mocno na siebie oddziałują. Obecna sytuacja nie sprzyja osobom, które chcą zainwestować we własne M, a to ze względu na coraz wyższe ceny nieruchomości i droższe kredyty. Bardzo możliwe, że nie ma co liczyć na spadki w najbliższym czasie. Wojna na Ukrainie a rynek nieruchomości w Polsce to zależność, która wynika także z napływu imigrantów. Czy warto więc teraz inwestować w mieszkanie?

W Polsce pojawiło się już ponad 2 miliony ukraińskich imigrantów. Większość z nich przebywa w specjalnych ośrodkach lub mieszka u osób prywatnych, które zdecydowały się udzielić im schronienia. Z czasem będą jednak poszukiwać mieszkań na wynajem bądź też zdecydują się na zakup własnej nieruchomości, być może pomoże im w tym kredyt hipoteczny. A to może jeszcze bardziej wywindować ceny.

Czy wojna na Ukrainie wpływa na rynek nieruchomości w Polsce?

Wojna na Ukrainie wpływa na całą Europę, a nawet świat. Jej skutki dosadnie odczuwalne są w Polsce, gdzie już teraz występują pewne trudności w dostępie do materiałów budowlanych. Pojawiają się także opóźnienia w budowie, a do dlatego, że znaczną część robotników budowlanych stanowili Ukraińcy, którzy zdecydowali się wrócić do ojczyzny i o nią walczyć.

Już teraz coraz częściej pojawiają się także ogłoszenia związane z wynajmem mieszkań przez ukraińskich uchodźców. Można się spodziewać, że za kilka miesięcy ich liczba wzrośnie, gdy tylko się tutaj zadomowią i znajdą zatrudnienie. To również odbije się na cenach nieruchomości. Zainteresowanie wynajmem motywuje wielu inwestorów do zakupu mieszkań, a większy popyt to wyższe ceny. Rynek nieruchomości a wojna na Ukrainie to zatem kwestie, które na siebie wpływają.

To może Cię zainteresować: Jak skorzystać z dofinansowania do mieszkań dla obywateli Ukrainy? Warunki dopłaty

Wojna na Ukrainie a rosnące ceny mieszkań na sprzedaż w Polsce

Wojna na Ukrainie sprawiła także, że obecnie w Polsce mamy do czynienia z wyższą niż spodziewaną jeszcze do niedawna inflacją. Niższa wartość pieniądza zawsze negatywnie odbija się na obywatelach. NBP co chwila decyduje się na podwyżki stóp procentowych, a te sprawiają, że raty kredytów rosną w zawrotnym tempie. To wszystko przekłada się też na wyższe ceny mieszkań. Trudno przewidzieć nadchodzące zmiany na rynku mieszkań w Polsce. Wiele jednak wskazuje na to, że nie ma co liczyć na spadki cen nieruchomości. Wręcz przeciwnie. Ceny prawdopodobnie będą rosnąć. Osoby, które kupiły mieszkanie jeszcze rok czy 2 lata temu już teraz niemało zarobiły na tej inwestycji. Prawdopodobnie zarobią jeszcze więcej. Wojna na Ukrainie a ceny mieszkań w Polsce to temat, który wielu osobom spędza sen z powiek.

Czy z powodu wojny na Ukrainie trudniej będzie kupić mieszkanie w Polsce?

Wojna wpływa także na coraz wyższe stopy procentowe w Polsce, co odbija się na coraz droższych kredytach hipotecznych i niższej zdolności kredytowej Polaków. Skąd ta zależność? To między innymi poprzez nowe rekomendacje KNF, które to obligują banki do bardziej szczegółowej analizy zdolności kredytowej. Analitycy bankowi pod uwagę mają brać wysokość stóp procentowych zwiększoną o kilka punktów procentowych od obecnych. Wszystko po to, aby zabezpieczyć interesy banków. Niestety sprawia to, że o kredyt będzie trudniej, ponieważ spadnie zdolność kredytowa praktycznie każdego kredytobiorcy.

Sprawdź też: Na czym polega mieszkanie w abonamencie? Czy warto zdecydować się na taką formę najmu?

Wojna na Ukrainie a rynek nieruchomości na wynajem w Polsce

Ceny nieruchomości a wojna na Ukrainie to zależność, który wpływa nie tylko na ceny sprzedaży mieszkań, ale i na cały rynek wynajmu. Do tej pory koszt wynajmu mieszkania w Polsce nie wydawał się aż tak wysoki w porównaniu do rynku europejskiego. Wiele może się jednak na tym polu zmienić, a to przez rosnący popyt na wynajem. Skoro do Polski przybyło 2 milionów Ukraińców, to bez wątpienia znaczna część z nich zdecyduje się tu pozostać na dłużej, być może nawet na stałe. Muszą przecież gdzieś mieszkać. Aktualnie w dużej mierze pomaga im państwo oraz polscy obywatele. Z czasem jednak uchodźcy będą musieli się usamodzielnić, co będzie wiązać się również z wynajmem mieszkania. 

Ceny mieszkań a wojna na Ukrainie to więc zależność, która może odbić się negatywnie na wynajmujących. Z drugiej jednak strony zakup mieszkania pod inwestycję nadal pozostanie atrakcyjną perspektywą.

Wojna na Ukrainie a rynek nieruchomości – opinia ekspertów

Co o wpływie wojny na Ukrainie na rynek nieruchomości sądzą eksperci? Jakie są ich prognozy dotyczące cen nieruchomości? Większość z nich potwierdza tezy, które już omówiliśmy powyżej. Przede wszystkim eksperci wyrażają opinie, że wojna na Ukrainie odbije się na kondycji całego polskiego rynku mieszkaniowego. Przyczyn wzrostu cen upatrują m.in. w zaburzeniu dostaw materiałów budowlanych zza wschodniej granicy, a także trudności w znalezieniu pracowników budowlanych. Ceny mieszkań w Polsce mają rosnąć również przez zwiększony popyt na rynku nieruchomości. Nadal dla wielu Polaków zakup mieszkania, a następnie jego wynajem, będzie atrakcyjną inwestycją. 

Kliknij i sprawdź: Najem okazjonalny – co to? Jakie informacje zawiera umowa najmu okazjonalnego?

Wojna na Ukrainie a rynek nieruchomości – czy czekać z podjęciem decyzji o kupnie mieszkania?

Przymierzasz się do zakupu mieszkania, ale nie wiesz, czy obecna sytuacja nie sprawia, że lepiej poczekać z tą decyzją? Ten problem dotyczy obecnie wielu Polaków. Rosnące raty kredytu hipotecznego nie skłaniają do zaciągania zobowiązania. Wiele wskazuje jednak na to, że w przyszłości ceny mieszkań będą jeszcze wyższe. Co to dla Ciebie oznacza? Zwłoka może Cię wiele kosztować. Warto kupić mieszkanie, nawet jeśli wymaga to kredytu hipotecznego, ponieważ nieruchomość to nadal najlepsza opcja zabezpieczenia pieniędzy przed inflacją, a mieszkania cały czas będą drożeć. Co więcej, za jakiś czas może być jeszcze trudniej zdobyć kredyt, więc warto podjąć taką decyzję już teraz. W innym wypadku może się okazać, że bank odmówi Ci finansowania zakupu nieruchomości.

Wojna na Ukrainie a rynek nieruchomości to zależność dość zawiła. Nie da się jednak nie zauważyć, że ma ona duży wpływ na to co obecnie się dzieje z cenami zakupu mieszkań. W przyszłości prawdopodobnie obecna sytuacja wpłynie też na ceny wynajmu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Hipoteka przymusowa - co musisz o niej wiedzieć?
16.05.2022

Hipoteka przymusowa. Kiedy możemy być nią obciążeni i jak ją wykreślić?

...zaciągające kredyt hipoteczny ustalają z kredytodawcą w drodze umowy, że wierzytelność...

...hipotekę przymusową. Rzecz jasna w przypadku ZUS nie dotyczy to kredytu hipotecznego, a zaległości w płaceniu składek, np. przez osoby prowadzące...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Karencja w spłacie kredytu. Co to jest i jak o nią wnioskować?
13.05.2022

Karencja w spłacie kredytu. Co to jest i jak o nią wnioskować?

...kto spłaca kredyt hipoteczny, wie, jak duże jest to obciążeniem dla domowego budżetu...

...pomocą przychodzi karencja w spłacie. Co oznacza okres karencji w kredycie hipotecznym? Po zaciągnięciu kredytu hipotecznego okres karencji może być...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Nowa tarcza dla kredytobiorców w 2022
10.05.2022

Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

...spłacających coraz większe zobowiązania, w tym przede wszystkim kredyt hipoteczny. Ze wsparcia będzie można skorzystać już w 2022 roku, a od...

...być oparty na czterech filarach wsparcia dla rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach. Będą to: Rząd proponuje 4 miesiące „wakacji...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy stawka referencyjna POLONIA zastąpi WIBOR®?
10.05.2022

Czy stawka referencyjna POLONIA zastąpi WIBOR®? Aktualna wartość stawki POLONIA

Stawka POLONIA już niedługo może stać się nowym wskaźnikiem referencyjnym, zgodnym z unijnymi przepisami BMR. Dzięki temu ma szansę zostać zastosowana w kredytach hipotecznych jako element stopy procentowej. Czy jednak zmiana — POLONIA zamiast WIBOR® okaże się łaskawsza dla obecnych kredytobiorców? Sprawdźmy.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Na czym polega symulacja kredytu hipotecznego?
09.05.2022

Na czym polega symulacja kredytu hipotecznego? Symulacja rat kredytu hipotecznego w 2022

...straty czasu. Dbasz w ten sposób o swoje finanse, a jako że kredyt hipoteczny zaciąga się na wiele lat, często nawet na 30, lepiej przemyśleć...

...w przeciwieństwie do kredytów ze zmiennym oprocentowaniem kredyty hipoteczne ze stałą stawką oprocentowania opierają się podwyżkom...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Likwidacja stawki WIBOR w Polsce
09.05.2022

Likwidacja stawki WIBOR® w Polsce. Co dla kredytobiorców oznacza likwidacja WIBOR®-u?

...może Cię zainteresować: Pomoc finansowa dla zadłużonych w bankach. Na jakie wsparcie finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski stawka POLONIA wyznaczana jest jako średnia ważona wolumenem poszczególnych transakcji...

Zobacz więcej
7 min. czytania