Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Na czym polega mieszkanie w abonamencie? Czy warto zdecydować się na taką formę najmu?

Zaktualizowano: 2022-01-12 10:56
Opublikowano: 2022-01-04 08:00
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Na czym polega mieszkanie w abonamencie?

Mieszkanie w abonamencie to rozwijający się sposób na znalezienie miejsca do mieszkania. Przypomina tradycyjny najem, ale w praktyce może być bezpieczniejszy oraz bardziej komfortowy dla lokatorów. Na czym dokładnie polega taka forma wynajmu mieszkań i czy jest lepsza od typowej? Odpowiadamy!

Mieszkanie na abonament do nowość na polskim rynku. Chociaż Polacy wciąż preferują zakup mieszkania na kredyt hipoteczny – to wynajem rośnie w siłę. Doceniają go młodzi ludzie, którzy cenią sobie elastyczność oraz możliwość dopasowania lokalu do własnych potrzeb bez konieczności zadłużania się na wiele lat. Można więc domyślać się, że z roku na rok mieszkań na abonament będzie coraz więcej.

Czym jest mieszkanie w abonamencie?

Na polskim rynku dość nową i ciekawą alternatywą dla tradycyjnego najmu jest opcja Mieszkanie w abonamencie. Co to znaczy?

Mieszkanie w abonamencie to rozwiązanie zbliżone dla tradycyjnego najmu. W tym przypadku wynajmujący dysponuje dużą liczbą lokali i prowadzi działalność gospodarczą związaną z wynajmem mieszkań. Firmy takie nastawione są na wynajem masowy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko, że lokator będzie musiał z miesiąca na miesiąc opuścić mieszkanie, tak jak ma to miejsce w przypadku mieszkań prywatnych.

Firmy, które oferują mieszkania na abonament, działają w sposób zorganizowany. Dysponują biurem obsługi klienta, dlatego znacznie łatwiej załatwić jest wszelkie formalności. Nie ma konieczności rozliczania się z właścicielem gotówką oraz obaw, że jeśli coś się zepsuje, zostaniesz z problemem sam.

Jedną z firm, która oferuje wynajem w mieszkania w abonamencie, jest Fundusz Mieszkań na Wynajem. Wynajmujący otrzymują gwarancję umowy i wysokości stawki opłaty waloryzacyjnej o wskaźnik inflacji. Nie ma więc obaw, że klientów zaskoczy zmiana czynszu. Zaletą jest również możliwość wynajmu na krótszy okres. Minimalny czas wynajmu to sześć miesięcy.

Kto może skorzystać z wynajmu mieszkania w abonamencie?

Z wynajmu mieszkania w abonamencie może skorzystać każdy, kto ma środki na wynajem. Wśród osób, które chętnie skorzystają z takiej opcji, są:

 • osoby, które szukają mieszkania na krótszy czas,
 • osoby, które szukają sformalizowanych form najmu,
 • osoby, które nie są w stanie spełnić warunków najmu okazjonalnego.

Warto wiedzieć!

Najem mieszkania w abonamencie może być dobrym sposobem na pozyskanie miejsca do mieszkania w sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie wskazać lokalu zastępczego, do którego ktoś przeprowadzi się po wypowiedzeniu umowy.

Czytaj również: Najem okazjonalny – na czym polega umowa najmu okazjonalnego?

Warunki wynajmu mieszkania w abonamencie

Mieszkania na abonament oferowane są na wygodnych dla klientów warunkach. Zwykle firmy, które dysponują mieszkaniami, są dużo bardziej elastyczne, niż prywatni właściciele. Nie mają tak wielu wymagań. Nie przeszkadza im, że lokator może palić, ma dzieci lub zwierzęta.

Warunki wynajmu oczywiście określane są dokładnie w umowie zwartej pomiędzy właścicielem a lokatorem.

Zastanawiasz się jak wynająć mieszkanie od państwa? Sprawdź program Mieszkanie Plus!

Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie w abonamencie

Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie:

 • określenie wysokości czynszu oraz konsekwencji za opóźnienia,
 • sprawdzenie, czy najemca na środki na opłacenie mieszkania (dochody, zatrudnienie),
 • określenie w umowie zakresu obowiązków – np. tych związanych z opłatami,
 • spisanie stanu liczników,
 • sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym znajdzie się wykaz mebli, sprzętu, dekoracji
 • ustalenie kaucji i kosztów ewentualnych napraw,
 • ubezpieczenie mieszkania.

Prawa i obowiązki najemcy mieszkania:

 • przeczytanie umowy dokładnie i ze zrozumieniem,
 • pożyczenie wysokości kaucji i czynszu,
 • określenie obowiązków i postępowania w sytuacjach dotyczących ewentualnych napraw,
 • brak konieczności płacenia za cokolwiek bez podpisania umowy,
 • sprawdzenie zgodności z opisem w ofercie,
 •  sprawdzenie, czy wynajmujący jest prawowitym właścicielem mieszkania,
 •  prawo do rozejrzenia się po okolicy i zapytania o sąsiadów,
 • nie musisz odpowiadać na zbyt osobiste pytania,
 • ustalenie odpowiedniego dla stron umowy terminu płatności na określonych warunkach,
 • ustalenie długości okresu wypowiedzenia.

Jak wygląda umowa najmu mieszkania w abonamencie?

Umowa najmu mieszkania w abonamencie jest zawsze pisemna. W zależności od oferty firmy może być to umowa najmu na czas określony standardowa lub instytucjonalna. W umowie zawarte są dane firmy, która wynajmuje mieszkanie, czas umowy, wysokość czynszu oraz zakres wyposażenia mieszkania. Powinny się tam również znaleźć również informacje o tym co się dzieje, jeśli wypowiesz mieszkanie przed czasem.

Ile kosztuje mieszkanie w abonamencie?

Koszty wynajmu mieszkania w abonamencie są zbliżone do kosztów najmu od osób prywatnych. Ceny najmu zależą od tego, w jakim mieście znajduje się mieszkanie. Za kawalerkę zapłacisz średnio 2000 zł, natomiast za mieszkanie dwupokojowe – około 3000 zł.

Dodatkowo powinieneś przygotować kwotę na kaucję. Będzie ona równa wysokości jednomiesięcznego czynszu. Niekiedy również będzie konieczne dopłacenie dodatkowych kwot za zużycie mediów: wody, ogrzewania, prądu oraz wywozu śmieci.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

W jakich miastach można skorzystać z wynajmu mieszkania w abonamencie?

Wynajem w abonamencie nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce. Większość osób wciąż woli kupować mieszkanie na własność. Zgodnie ze statystykami 70 na 100 mieszkań w naszym kraju zamieszkiwana jest przez właścicieli. Wraz z rozwojem popularności pracy zdalnej, a tym samym również częstszej zmiany miejsca zamieszkania, popularność takiej usługi może rosnąć.

Aktualnie dostępne są mieszkania na abonament w większych miastach takich jak:

 • Warszawa,
 • Gdańsk,
 • Wrocław,
 • Kraków.

Czy warto zdecydować się na mieszkanie w abonamencie? Opinie

Czy warto zdecydować się na mieszkania w abonamencie? Opinie są bardzo zachęcające, jednak jest to wciąż mało popularna opcja. Sprawdź, jakie ma wady i zalety!

Zalety mieszkania w abonamencie

Wady mieszkania w abonamencie

 • Z mieszkania na abonament może skorzystać właściciel zwierząt, rodzina z małym dzieckiem czy cudzoziemiec, który nie jest wskazać lokalu zastępczego – brak wymagań i ograniczeń
 • Wysoka jakość mieszkań i pełne umeblowanie
 • Najemca nie musi martwić się, że wynajmujący wypowie mu umowę, gdy np. pogorszy się jego sytuacja materialna i będzie chciał sprzedać nieruchomość
 • Atrakcyjna lokalizacja  mieszkania budowane są w dobrze skomunikowanych miejscach, gdzie znajduje się cała potrzebna infrastruktura
 • Dodatkowe udogodnienia w mieszkaniach: ochrona, darmowa sieć Wi-Fi, klimatyzacja czy monitoring budynku
 • Zawsze przy podpisywaniu umów  należy wpłacić kaucję, a jej wysokość zależy od firmy wynajmującej oraz weryfikacji finansowej dzierżawcy
 • Brak możliwości wykupienia dzierżawionego mieszkania, nawet po długim czasie wynajmowania;
 • Nie masz wpływu na to kto będzie Twoim sąsiadem

Nie przegap:

Jak rozliczyć wynajem mieszkania – jaki PIT za wynajem mieszkania w rozliczeniu rocznym?

Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej? Czy warto zdecydować się na mieszkanie z licytacji?

Książeczka mieszkaniowa a premia gwarancyjna 2022 - jak ją obliczyć?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania