Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Kredyt 1 mln złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-08-22 09:22
Opublikowano: 2023-07-13 10:11
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Kredyt 1 mln złotych

Kredyt na 1 mln zł zwykle zaciąga się z myślą o zakupie nieruchomości lub na potrzeby działalności gospodarczej. Duża kwota zmusza klientów do szukania najbardziej atrakcyjnej oferty, która nie będzie obciążona zbyt wysokim kosztem. Interesuje Cię kredyt na 1 mln? Jaka rata jest oferowana przez najpopularniejsze banki działające w Polsce? Kto ma szanse na uzyskanie kredytu w takiej wysokości?

W 2023 roku ceny nieruchomości są nadal bardzo wysokie. Po chwilowych spadkach z ubiegłego roku nie ma ani śladu – obecnie według danych NBP za metr kwadratowy trzeba płacić niemal 5% więcej niż w 2022 roku.

Niewiele osób stać na kupno apartamentu lub domu za własne środki – większość potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki. Dzisiaj przyjrzymy się ofertom kredytu na 1 milion zł. Sprawdzimy, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w takiej kwocie i jakie warunki trzeba spełnić.

Z jakiej oferty banku można skorzystać, wnioskując o kredyt na 1 mln zł?

Banki mają szeroką ofertę produktów dla osób chcących zaciągnąć zobowiązanie. W przypadku wysokich kwot trzeba jednak spełnić wiele wymagań, a procedura nie jest prosta. Co najczęściej rozważają osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 1 mln zł?

 • kredyt konsumencki - 1 mln zł to zdecydowanie za dużo, żeby można było liczyć na kredyt konsumencki. W tym przypadku maksymalna kwota wynosi 255 550 zł lub jej równowartość w walucie innej niż polska.
 • kredyt gotówkowy – 1 mln zł nie otrzyma również osoba składająca wniosek o kredyt gotówkowy na dowolny cel. Zwykle banki oferują w ramach takich kredytów kwoty do 250 tys. zł.
 • kredyt inwestycyjny - 1 mln zł można za to uzyskać w ramach kredytu udzielanego przedsiębiorstwom na rozwój oraz nowe inwestycje. Pieniądze można wykorzystać np. na zakup środków trwałych lub kapitału obrotowego.
 • kredyt hipoteczny – 1 mln zł można uzyskać na zakup nieruchomości – domu, mieszkania, działki. Zabezpieczeniem kredytu jest wpis hipoteki do księgi wieczystej. Większość osób szukających zobowiązania w takiej kwocie, wybiera właśnie kredyt hipoteczny. Odmianą kredytu hipotecznego jest kredyt na budowę domu w kwocie 1 mln zł. Tani kredyt hipoteczny to coś, czego szuka wielu Polaków, szczególnie tych, których interesują zobowiązania opiewające na bardzo wysokie sumy.
 • pożyczka hipoteczna – 1 mln zł na dowolny cel może otrzymać właściciel nieruchomości, której wartość pozwala bankowi na zabezpieczenie hipoteczne. Banki akceptują różne rodzaje lokali – mieszkania, apartamenty, domy, gospodarstwa, działki.

Kto może ubiegać się o kredyt 1 000 000 złotych?

Osoby chcące otrzymać kredyt 1000000 złotych muszą przygotować się na szczegółową weryfikację ich sytuacji finansowej. Najważniejszym czynnikiem, który banki biorą pod uwagę w procesie sprawdzania klientów, jest zdolność kredytowa. Banki wyliczają ją na podstawie dochodów kredytobiorców oraz wydatków, jakie co miesiąc ponoszą w związku z utrzymaniem domu, rachunkami lub ratami innych kredytów.

Na zdolność kredytową wpływa również sytuacja zawodowa wnioskodawców – rodzaj umowy, na podstawie której są zatrudnieni, staż pracy, a nawet branża, w której pracują. Kredyt 1 mln bez zdolności nie jest możliwy – to podstawowe kryterium.

To warto sprawdzić: Co zrobić gdy nie masz zdolności kredytowej?

Chcesz uzyskać kredyt 1 mln zł? Jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić? Osoba ubiegająca się o dodatkowe środki, np. na zakup mieszkania, powinna mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych. Bardzo istotna jest odpowiednia historia kredytowa, weryfikowana na podstawie danych z BIK, a także brak przeterminowanych długów.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt 1 milion złotych?

Zanim bank wyrazi zgodę na przyznanie kredytu, musi skrupulatnie sprawdzić kredytobiorcę. W tym celu potrzebne są:

 • dane z dowodu osobistego,
 • zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy,
 • wyciągi z konta bankowego,
 • rozliczenie podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy,
 • umowa przedwstępna kupna nieruchomości,
 • wycena nieruchomości.

Dokumenty potwierdzające sytuację finansową kredytobiorcy są bardzo istotne – pożyczka 1 mln bez zaświadczeń nie jest możliwa. Oprócz tego banki często żądają również innych dokumentów – w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wymagane są np. wyciągi z ksiąg finansowych.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na 1 mln zł?

Chcesz uzyskać kredyt 1 mln zł? Jakie zarobki pozwolą na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej z banku? Zanim przedstawimy konkretne wyliczenia, warto zauważyć, że na zdolność kredytową wpływa również okres spłaty zobowiązania – im dłuższy, tym większa szansa na uzyskanie atrakcyjnych warunków, np. niższej miesięcznej raty lub wyższej kwoty kredytu.

Wpływ na wysokość kredytu ma również liczba osób w gospodarstwie domowym, inne zobowiązania kredytowe oraz oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Przykład 1:

Marek chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na 30 lat. Jest singlem, zarabia 16 tys. zł miesięcznie netto, nie ma na koncie żadnych innych zobowiązań. Jego zdolność kredytowa wynosi ok. 1 mln zł.

Przykład 2:

Anna i Robert są małżeństwem. Zarabiają łącznie 20 tys. zł. Mają na utrzymaniu dziecko, nie posiadają innych zobowiązań kredytowych. Wnioskują o kredyt hipoteczny na okres 25 lat. Ich zdolność kredytowa wynosi ok. 1 mln 249 tys. zł.

Pożyczka hipoteczna 1 milion złotych – warunki oferty

Pożyczki hipoteczne można uzyskać nawet na kwotę stanowiącą do 100% wartości zabezpieczenia – w zależności od oferty banku. Okres kredytowania z reguły wynosi 25-30 lat.

Obecnie wiele instytucji oferuje pożyczki na dowolny cel z możliwością nadpłaty lub wcześniejszej spłaty bez żadnej prowizji. Zabezpieczeniem pożyczki jest wpis hipoteki (ograniczone prawo rzeczowe) do księgi wieczystej nieruchomości. Środki uzyskane w ramach kredytu do 1 mln zł można przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt hipoteczny 1 mln złotych – warunki oferty

Kredyt hipoteczny również jest zabezpieczony wpisem do księgi wieczystej. Różnica polega na celu kredytu – środki muszą być przeznaczone na zakup określonej nieruchomości. Można zaciągnąć kredyt na mieszkanie w wysokości 1 mln zł, kupić dom lub działkę budowlaną albo rozpocząć budowę. Cel kredytu musi być dokładnie wskazany w umowie.

Konieczne jest również wniesienie przez kredytobiorcę kapitału początkowego. Ile wkładu własnego trzeba mieć na kredyt 1 mln zł? Banki akceptują minimum 20% wartości nieruchomości lub 10% z dodatkowym ubezpieczeniem.

Ile kosztuje kredyt na 1 mln zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt 1 mln i zastanawiasz się, ile trzeba oddać? Sprawdziliśmy koszt kredytu hipotecznego w największych bankach działających w Polsce. Na potrzeby naszej symulacji przyjęliśmy, że kwota kredytu wynosi 1 035 000 zł, cena nieruchomości 1 150 000 zł, a wkład własny – 115 000 zł. Okres kredytowania wynosi 25 lat, oprocentowanie jest zmienne.

W przypadku kredytu 1 mln zł w PKO BP rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest równa 9,71%. Klient, który zaciągnie zobowiązanie, będzie musiał zwrócić łącznie ponad 2 650 000 zł.

W mBanku RRSO jest nieco wyższe – 9,47%, a całkowita kwota do spłaty wynosi ok. 2 620 000 zł. Oferta Santander ma RRSO w wysokości 10,73%, a do zwrotu jest aż 2 870 000 zł. Z kolei kredyt 1 mln zł w ING ma RRSO 9,05%.

Jaka rata kredytu na 1 milion zł w zależności od okresu spłaty?

Sprawdziliśmy, ile wynosi rata kredytu 1 mln zł w najpopularniejszych polskich bankach. W poniższej tabeli przedstawiliśmy wyniki dla różnych okresów kredytowania. Uwzględniliśmy:

 • kredyt 1 mln na 15 lat
 • kredyt 1 mln na 20 lat
 • kredyt 1 mln na 25 lat
 • kredyt 1 mln na 30 lat

Ile trzeba płacić miesięcznie przy kredycie hipotecznym 1 mln zł? Jaka rata będzie w poszczególnych bankach?

Okres kredytowania

Bank

15 lat

20 lat

25 lat

30 lat

Alior Bank

9 900,22 zł

8 735,28 zł

8 113,01 zł

7 753,01 zł

PKO BP

9 935,52 zł

8773,40 zł

8 153,60 zł

7 795,69 zł

mBank

10 172,43 zł

9 029,44 zł

8 426,23 zł

8 082,23 zł

BOŚ Bank

10 445,07 zł

9 274,99 zł

8 657,98 zł

8 306,45 zł

Tabela: kredyt 1 mln kalkulator

Jak widzimy, im dłuższy okres kredytowania, tym niższa miesięczna rata. Warto jednak pamiętać o tym, że przy długim czasie spłaty zobowiązanie jest obciążone wyższymi odsetkami, co powoduje, że całkowita kwota do zwrotu również jest wyższa.

Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 1 milion zł?

Na podstawie analizy kalkulatorów kredytowych oraz opinii z forum czy grup dla kredytobiorców można wysnuć wniosek, że najtańszy kredyt hipoteczny w wysokości 1 mln zł można uzyskać w Alior Banku. W przypadku kredytu na 30 lat oprocentowanie wynosi 8,59%, prowizja 0,00%, a RRSO 8,94%. Miesięczna rata zobowiązania to 7 753,01 zł, a całkowity koszt – 1 791 083 zł.

Atrakcyjną ofertę proponuje również PKO BP, gdzie oprocentowanie wynosi 8,65%, prowizja 0,00%, a RRSO 9,00%. W tym przypadku klient zapłaci miesięcznie 7 795,69 zł, a łącznie odda 1 806 448,89 zł.

Niezależnie od tego, czy chcemy kupić nieruchomość na kredyt, czy interesuje nas najtańsza pożyczka hipoteczna 1 mln zł, przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdźmy oferty dostępne na rynku. Zobowiązanie w takiej kwocie to poważna inwestycja, która wymaga odpowiedniej zdolności oraz stabilnej sytuacji zawodowej.

Sprawdź koniecznie:

Kredyt 500 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 700 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania