Kredyt 500 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 500 tys. zł interesuje dzisiaj głównie osoby, które chcą kupić mieszkanie lub wybudować dom. Taka kwota może być jednak potrzebna także na inne cele np. zakup łodzi, czy też rozpoczęcie biznesu. Sprawdź, na jakich warunkach banki oferują kredyt na 500 tys. i jaka rata będzie do spłaty przy tak wysokiej kwocie zobowiązania.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Kredyt 500 tys. złotych

W kwocie 500 tys. zł zaciągnąć można głównie kredyt hipoteczny, ponieważ przy tak wysokiej kwocie pożyczju banki wymagają solidnego zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Należy też mieć odpowiednią zdolność kredytową, ponieważ kredyt 500 000 zł będzie miał dość wysokie raty. Poniżej dowiesz się, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny i który bank oferuje go dzisiaj na najlepszych warunkach.

Z jakiej oferty banku można skorzystać wnioskują o kredyt na 500 tys. zł?

Klientom indywidualnym banki proponują w kwocie 500 tys.zł głównie produkty hipoteczne, które można zaciągnąć na różne cele.

Standardowy kredyt hipoteczny 500 tys. zł można wziąć m.in. na zakup nieruchomości mieszkalnej lub gruntowej, albo inne cele mieszkaniowe. Dostępny jest także kredyt na budowę domu na 500 tys. zł.

Pod zabezpieczenie hipoteczne banki proponują również kredyty konsolidacyjne oraz na dowolny cel. W tym drugim przypadku dostępna jest tzw. pożyczka hipoteczna 500 tys. zł, o którą możesz się ubiegać, gdy potrzebujesz takiej kwoty np. na zakup łodzi, sportowego auta, czy atrakcyjnej działki rekreacyjnej i nie chcesz się tłumaczyć w banku ze sposobu wydatkowania środków. Na zakup auta możesz też otrzymać kredyt samochodowy 500 tys. zł.

Jeśli natomiast prowadzisz firmę, bank może Ci zaproponować kredyt inwestycyjny 500 tys. zł np. na budowę hali produkcyjnej, czy zakup środków trwałych.

Na pewno jednak trudno będzie znaleźć typowy kredyt konsumencki 500 tys. zł, ponieważ zgodnie z przepisami nie może on przewyższać kwoty 255 550 zł. Właśnie dlatego w żadnym banku nie jest dostępny kredyt gotówkowy 500 tys. zł dla klientów indywidualnych, ani tym bardziej kredyt ratalny w tej kwocie, czy też limit w koncie.

Jak dostać kredyt 500 tys. zł? W tym celu trzeba dopełnić szeregu formalności, co szerzej wyjaśnimy niżej.

Kto może ubiegać się o kredyt 500 tys. złotych?

Na początku warto wyjaśnić, kto może wnioskować o kredyt na 500 tys. zł i jakie warunki należy spełnić, by móc go otrzymać. O kredyt hipoteczny na pół miliona złotych mogą się starać osoby, które:

 • są pełnoletnie,
 • mają zdolność do czynności prawnych,
 • mają źródło stałych dochodów,
 • mogą wskazać nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem kredytu.

Istotnym warunkiem otrzymania kredytu na 500 tys. zł jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Każdy bank ocenia ją w nieco inny sposób, jednak zawsze bierze pod uwagę takie czynniki jak źródło i wysokość dochodów, wielkość zadłużenia, czy historię spłaty innych zobowiązań.

Kredyt 500 tys. bez zdolności do spłaty zobowiązania niestety nie będzie możliwy do otrzymania i spełnienie tego warunku może okazać się dość trudne dla wielu kredytobiorców.

Przeczytaj koniecznie: Kredyt 400 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt 500 tys. złotych?

Jeśli planujesz ubiegać się o kredyt na 500 tys. złotych, musisz przygotować sporo dokumentów. Potrzebne będą przede wszystkim:

 • dokument tożsamości;
 • zaświadczenie o zarobkach lub inny dokument potwierdzający dochody – jeśli jesteś w związku małżeńskim i macie wspólność majątkową, takie dokumenty musi dostarczyć także współmałżonek;
 • dokumenty dotyczące nieruchomości – podstawą jest numer księgi wieczystej, ale bank może potrzebować także jej wyceny, aktu notarialnego jej nabycia, czy też umowy przedwstępnej, jeśli ma być ona dopiero kupowana.

Jeśli interesuje Cię pożyczka 500 tys. bez zaświadczeń o zarobkach, najlepiej wnioskuj o nią w banku, w którym prowadzisz konto osobiste. Wówczas bank może zgodzić się na to, by potwierdzić Twoje dochody na podstawie historii rachunku, na które od dłuższego czasu wpływa Twoje wynagrodzenie za pracę. Przy takiej kwocie zobowiązania musisz jednak liczyć się z tym, że zaświadczenie mimo wszystko będzie konieczne.

Potrzebujesz dodatkowego wsparcia do kupna mieszkania?
Kwota kredytu
Okres spłaty

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na 500 tys. zł?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy stać Cię na kredyt 500 tys. i jakie zarobki będą wystarczające do zaciągnięcia takiego zobowiązania, możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Musisz pamiętać, że kluczową rolę odegrają tutaj Twoje miesięczne dochody oraz wysokość raty kredytu, która nie powinna pochłaniać więcej niż 50-60% zarobków.

Wysokość miesięcznej raty kredytu na pół miliona złotych może wynieść około 4 lub 5 tys. zł w zależności od oprocentowania i okresu spłaty zobowiązania. Dobrze więc by było, gdyby Twoje zarobki były nie mniejsze niż 7-10 tys. zł miesięcznie na rękę. Pamiętaj jednak że Twoją zdolność kredytową podniosą dochody współmałżonka lub innego współkredytobiorcy. Obniżą natomiast m.in.: dzieci na utrzymaniu, a także inne spłacane zobowiązania.

Pożyczka hipoteczna 500 tys. złotych - warunki oferty

Kredyt do 500 tys. zł nie musisz zaciągać wyłącznie na cel mieszkaniowy. Jeśli chcesz pożyczyć pół miliona zł na inne wydatki i nie wyjawiać ich we wniosku kredytowym, dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna. Banki oferują ją na różnych warunkach, ale najczęściej zasady jej udzielania są następujące:

 • należy mieć własną nieruchomość, na której bank ustanowi zabezpieczenie;
 • kwota pożyczki hipotecznej nie może być wyższa niż 60-70% wartości nieruchomości,
 • do zaciągnięcia zobowiązania nie jest potrzebny wkład własny,
 • maksymalny okres kredytowania to z reguły 20 lub 25 lat.

Do wnioskowania o pożyczkę hipoteczną potrzebne będą głównie dokumenty dochodowe i dotyczące nieruchomości. Na koszt takiej pożyczki składa się zazwyczaj oprocentowanie oraz czasami dodatkowo prowizja za jej udzielenie. Banki wymagają także wykupienia ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

Kredyt hipoteczny 500 tys. złotych - warunki oferty

Jeśli potrzebujesz kredyt na mieszkanie 500 tys. zł, budowę domu lub inny, konkretny cel mieszkaniowy, dobrym wyborem będzie kredyt hipoteczny. Ogólne warunki jego udzielania są następujące:

 • należy mieć wkład własny – musi on pokrywać minimum 10 lub 20% wartości kupowanej lub budowanej nieruchomości;
 • zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanawiana na nieruchomości;
 • maksymalny okres spłaty wynosi tutaj 35 lat.

Ile wkładu własnego na kredyt 500 tys. zł trzeba mieć, by bank udzielił finansowania? Przy minimalnym wkładzie własnym 20% należy mieć około 130 tys. zł oszczędności. Z kolei przy niskim wkładzie własnym 10% wystarczą oszczędności w wysokości około 55-60 tys. zł.

Należy pamiętać, że przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny potrzebnych może być nieco więcej dokumentów np. umowa deweloperska lub dokładny kosztorys budowy domu.

Koszt kredytu hipotecznego jest natomiast nieco niższy niż pożyczki. I w tym przypadku jednak trzeba liczyć się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia nieruchomości.

Ile kosztuje kredyt na 500 tys. zł?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, na koszt pożyczki lub kredytu hipotecznego zazwyczaj składa się z oprocentowania oraz opcjonalnie prowizji. Parametry te różnią się w poszczególnych bankach, dlatego jeśli nie chcesz przepłacać, dokładnie sprawdź, ile kosztuje w różnych bankach kredyt na 500 tys., ile do spłaty będzie odsetek i ile wyniesie rata. W przypadku tej ostatniej różnica przy kredycie na pół miliona złotych może wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Najszybciej pod kątem kosztu zaciągnięcia zobowiązania porównasz oferty za pomocą naszej porównywarki kredytów hipotecznych. Dzięki niej dowiesz się, czy bardziej opłaca się np. wnioskować o kredyt 500 tys. w PKO, czy może lepszą ofertę na kredyt 500 tys. ma ING Bank Śląski. Dodatkowo w łatwy sposób obliczysz od razu kwotę do spłaty i wysokość raty w każdej instytucji wymienionej w zestawieniu.

W kolejnym akapicie znajdziesz konkretne wyliczenia, ile dzisiaj trzeba zapłacić za kredyt 500 tys., a dokładnie, ile wyniesie jego rata w zależności od okresu kredytowania. Mnożąc wysokość rat przez ich liczbę, dowiesz się, ile wyniesie całkowita kwota do spłaty przy kredycie na 500 tys., czyli ile trzeba oddać pieniędzy do banku w ciągu całego okresu trwania umowy.

To może Cię zainteresować: Kredyt 1 mln złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Jaka rata kredytu na 500 tys. zł w zależności od okresu spłaty?

Z poniższej tabeli dowiesz się, ile wynosi rata kredytu na 500 zł.  Pamiętaj, że to zależy głównie od kosztów kredytowych oraz okresu spłaty zobowiązania. Poniższa symulacja takich rat dla kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej uwzględnia warunki najtańszych ofert, jakie w chwili pisania tego tekstu były dostępne na rynku.

Kredyt 500 tys. zł – kalkulator rat

Kredyt hipoteczny 500 tys. - jaka rata?

Oprocentowanie 8,6% w skali roku

Pożyczka hipoteczna 500 tys. - jaka rata?

Oprocentowanie 10,5% w skali roku

Kredyt 400 tys. na 15 lat

4 953,05 zł

5 526,99 zł

Kredyt 400 tys. na 20 lat

4 370,81 zł

4 991,90 zł

Kredyt 400 tys. na 25 lat

4 059,89 zł

4 720,91 zł

Kredyt 400 tys. na 30 lat

3 880,06 zł

4 573,70 zł

Obliczenia na podstawie kalkulatora rat 17banków. Dodatkowe założenia: brak prowizji i innych kosztów kredytowych; spłata zobowiązania w ratach równych.

To warto sprawdzić: Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 150 tysięcy złotych?

Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 500 tys. zł?

Wniosek o kredyt na 500 tys. zł warto złożyć w banku, który ma jego najtańszą ofertę. Dzięki temu oszczędzisz sporą kwotę na odsetkach - nawet kilkadziesiąt tysięcy w całym okresie kredytowania.

Aktualnie najtańszy kredyt hipoteczny 500 tys. oferuje Alior Bank, w którym zaciągniesz zobowiązanie bez prowizji z niskim oprocentowaniem 8,6%. Równie atrakcyjną ofertę ma bank PKO BP, który proponuje kredyt hipoteczny także bez prowizji i z niewiele wyższym oprocentowaniem - 8,66%.

Z kolei najtańsza pożyczka hipoteczna 500 tys. jest w ofercie m.in. ING Banku Śląskiego i PKO BP. Obie instytucje proponują ją z oprocentowaniem stałym przez 5 lat wynoszącym w ING - 10,54%, a w PKO BP - 10,47%.

Pamiętaj, że oferty banków dość często się zmieniają, dlatego powyższe sugestie mogą być już nieaktualne za jakiś czas. Aktualne warunki kredytów sprawdzisz jednak w naszym rankingu, do czego Cię serdecznie zachęcamy.

O to, gdzie warto ubiegać się o kredyt, zawsze możesz także zapytać inne osoby, które być może podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami np. w zakresie formalności obowiązujących w danej instytucji. Zapytaj więc o kredyt 500 tys. na forum tematycznym dla kredytobiorców, aby rozwiać swoje wątpliwości.


Dodatkowe źródła:

Rodzina chce pół miliona kredytu na mieszkanie. Obecne możliwości, www.pieniadze.rp.pl

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły