Kredyty hipoteczne 10 min. czytania

Kredyt 500 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-05-15 10:53
Opublikowano: 2023-05-15 09:41
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Kredyt 500 tys. złotych

Kredyt 500 tys. zł interesuje dzisiaj głównie osoby, które chcą kupić mieszkanie lub wybudować dom. Taka kwota może być jednak potrzebna także na inne cele np. zakup łodzi, czy też rozpoczęcie biznesu. Sprawdź, na jakich warunkach banki oferują kredyt na 500 tys. i jaka rata będzie do spłaty przy tak wysokiej kwocie zobowiązania.

W kwocie 500 tys. zł zaciągnąć można głównie kredyt hipoteczny, ponieważ przy tak wysokiej kwocie pożyczju banki wymagają solidnego zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Należy też mieć odpowiednią zdolność kredytową, ponieważ kredyt 500 000 zł będzie miał dość wysokie raty. Poniżej dowiesz się, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny i który bank oferuje go dzisiaj na najlepszych warunkach.

Z jakiej oferty banku można skorzystać wnioskują o kredyt na 500 tys. zł?

Klientom indywidualnym banki proponują w kwocie 500 tys.zł głównie produkty hipoteczne, które można zaciągnąć na różne cele.

Standardowy kredyt hipoteczny 500 tys. zł można wziąć m.in. na zakup nieruchomości mieszkalnej lub gruntowej, albo inne cele mieszkaniowe. Dostępny jest także kredyt na budowę domu na 500 tys. zł.

Pod zabezpieczenie hipoteczne banki proponują również kredyty konsolidacyjne oraz na dowolny cel. W tym drugim przypadku dostępna jest tzw. pożyczka hipoteczna 500 tys. zł, o którą możesz się ubiegać, gdy potrzebujesz takiej kwoty np. na zakup łodzi, sportowego auta, czy atrakcyjnej działki rekreacyjnej i nie chcesz się tłumaczyć w banku ze sposobu wydatkowania środków. Na zakup auta możesz też otrzymać kredyt samochodowy 500 tys. zł.

Jeśli natomiast prowadzisz firmę, bank może Ci zaproponować kredyt inwestycyjny 500 tys. zł np. na budowę hali produkcyjnej, czy zakup środków trwałych.

Na pewno jednak trudno będzie znaleźć typowy kredyt konsumencki 500 tys. zł, ponieważ zgodnie z przepisami nie może on przewyższać kwoty 255 550 zł. Właśnie dlatego w żadnym banku nie jest dostępny kredyt gotówkowy 500 tys. zł dla klientów indywidualnych, ani tym bardziej kredyt ratalny w tej kwocie, czy też limit w koncie.

Jak dostać kredyt 500 tys. zł? W tym celu trzeba dopełnić szeregu formalności, co szerzej wyjaśnimy niżej.

Kto może ubiegać się o kredyt 500 tys. złotych?

Na początku warto wyjaśnić, kto może wnioskować o kredyt na 500 tys. zł i jakie warunki należy spełnić, by móc go otrzymać. O kredyt hipoteczny na pół miliona złotych mogą się starać osoby, które:

 • są pełnoletnie,
 • mają zdolność do czynności prawnych,
 • mają źródło stałych dochodów,
 • mogą wskazać nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem kredytu.

Istotnym warunkiem otrzymania kredytu na 500 tys. zł jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Każdy bank ocenia ją w nieco inny sposób, jednak zawsze bierze pod uwagę takie czynniki jak źródło i wysokość dochodów, wielkość zadłużenia, czy historię spłaty innych zobowiązań.

Kredyt 500 tys. bez zdolności do spłaty zobowiązania niestety nie będzie możliwy do otrzymania i spełnienie tego warunku może okazać się dość trudne dla wielu kredytobiorców.

Przeczytaj koniecznie: Kredyt 400 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt 500 tys. złotych?

Jeśli planujesz ubiegać się o kredyt na 500 tys. złotych, musisz przygotować sporo dokumentów. Potrzebne będą przede wszystkim:

 • dokument tożsamości;
 • zaświadczenie o zarobkach lub inny dokument potwierdzający dochody – jeśli jesteś w związku małżeńskim i macie wspólność majątkową, takie dokumenty musi dostarczyć także współmałżonek;
 • dokumenty dotyczące nieruchomości – podstawą jest numer księgi wieczystej, ale bank może potrzebować także jej wyceny, aktu notarialnego jej nabycia, czy też umowy przedwstępnej, jeśli ma być ona dopiero kupowana.

Jeśli interesuje Cię pożyczka 500 tys. bez zaświadczeń o zarobkach, najlepiej wnioskuj o nią w banku, w którym prowadzisz konto osobiste. Wówczas bank może zgodzić się na to, by potwierdzić Twoje dochody na podstawie historii rachunku, na które od dłuższego czasu wpływa Twoje wynagrodzenie za pracę. Przy takiej kwocie zobowiązania musisz jednak liczyć się z tym, że zaświadczenie mimo wszystko będzie konieczne.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na 500 tys. zł?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy stać Cię na kredyt 500 tys. i jakie zarobki będą wystarczające do zaciągnięcia takiego zobowiązania, możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Musisz pamiętać, że kluczową rolę odegrają tutaj Twoje miesięczne dochody oraz wysokość raty kredytu, która nie powinna pochłaniać więcej niż 50-60% zarobków.

Wysokość miesięcznej raty kredytu na pół miliona złotych może wynieść około 4 lub 5 tys. zł w zależności od oprocentowania i okresu spłaty zobowiązania. Dobrze więc by było, gdyby Twoje zarobki były nie mniejsze niż 7-10 tys. zł miesięcznie na rękę. Pamiętaj jednak że Twoją zdolność kredytową podniosą dochody współmałżonka lub innego współkredytobiorcy. Obniżą natomiast m.in.: dzieci na utrzymaniu, a także inne spłacane zobowiązania.

Pożyczka hipoteczna 500 tys. złotych - warunki oferty

Kredyt do 500 tys. zł nie musisz zaciągać wyłącznie na cel mieszkaniowy. Jeśli chcesz pożyczyć pół miliona zł na inne wydatki i nie wyjawiać ich we wniosku kredytowym, dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna. Banki oferują ją na różnych warunkach, ale najczęściej zasady jej udzielania są następujące:

 • należy mieć własną nieruchomość, na której bank ustanowi zabezpieczenie;
 • kwota pożyczki hipotecznej nie może być wyższa niż 60-70% wartości nieruchomości,
 • do zaciągnięcia zobowiązania nie jest potrzebny wkład własny,
 • maksymalny okres kredytowania to z reguły 20 lub 25 lat.

Do wnioskowania o pożyczkę hipoteczną potrzebne będą głównie dokumenty dochodowe i dotyczące nieruchomości. Na koszt takiej pożyczki składa się zazwyczaj oprocentowanie oraz czasami dodatkowo prowizja za jej udzielenie. Banki wymagają także wykupienia ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

Kredyt hipoteczny 500 tys. złotych - warunki oferty

Jeśli potrzebujesz kredyt na mieszkanie 500 tys. zł, budowę domu lub inny, konkretny cel mieszkaniowy, dobrym wyborem będzie kredyt hipoteczny. Ogólne warunki jego udzielania są następujące:

 • należy mieć wkład własny – musi on pokrywać minimum 10 lub 20% wartości kupowanej lub budowanej nieruchomości;
 • zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanawiana na nieruchomości;
 • maksymalny okres spłaty wynosi tutaj 35 lat.

Ile wkładu własnego na kredyt 500 tys. zł trzeba mieć, by bank udzielił finansowania? Przy minimalnym wkładzie własnym 20% należy mieć około 130 tys. zł oszczędności. Z kolei przy niskim wkładzie własnym 10% wystarczą oszczędności w wysokości około 55-60 tys. zł.

Należy pamiętać, że przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny potrzebnych może być nieco więcej dokumentów np. umowa deweloperska lub dokładny kosztorys budowy domu.

Koszt kredytu hipotecznego jest natomiast nieco niższy niż pożyczki. I w tym przypadku jednak trzeba liczyć się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia nieruchomości.

Ile kosztuje kredyt na 500 tys. zł?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, na koszt pożyczki lub kredytu hipotecznego zazwyczaj składa się z oprocentowania oraz opcjonalnie prowizji. Parametry te różnią się w poszczególnych bankach, dlatego jeśli nie chcesz przepłacać, dokładnie sprawdź, ile kosztuje w różnych bankach kredyt na 500 tys., ile do spłaty będzie odsetek i ile wyniesie rata. W przypadku tej ostatniej różnica przy kredycie na pół miliona złotych może wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Najszybciej pod kątem kosztu zaciągnięcia zobowiązania porównasz oferty za pomocą naszej porównywarki kredytów hipotecznych. Dzięki niej dowiesz się, czy bardziej opłaca się np. wnioskować o kredyt 500 tys. w PKO, czy może lepszą ofertę na kredyt 500 tys. ma ING Bank Śląski. Dodatkowo w łatwy sposób obliczysz od razu kwotę do spłaty i wysokość raty w każdej instytucji wymienionej w zestawieniu.

W kolejnym akapicie znajdziesz konkretne wyliczenia, ile dzisiaj trzeba zapłacić za kredyt 500 tys., a dokładnie, ile wyniesie jego rata w zależności od okresu kredytowania. Mnożąc wysokość rat przez ich liczbę, dowiesz się, ile wyniesie całkowita kwota do spłaty przy kredycie na 500 tys., czyli ile trzeba oddać pieniędzy do banku w ciągu całego okresu trwania umowy.

Jaka rata kredytu na 500 tys. zł w zależności od okresu spłaty?

Z poniższej tabeli dowiesz się, ile wynosi rata kredytu na 500 zł.  Pamiętaj, że to zależy głównie od kosztów kredytowych oraz okresu spłaty zobowiązania. Poniższa symulacja takich rat dla kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej uwzględnia warunki najtańszych ofert, jakie w chwili pisania tego tekstu były dostępne na rynku.

Kredyt 500 tys. zł – kalkulator rat

Kredyt hipoteczny 500 tys. - jaka rata?

Oprocentowanie 8,6% w skali roku

Pożyczka hipoteczna 500 tys. - jaka rata?

Oprocentowanie 10,5% w skali roku

Kredyt 400 tys. na 15 lat

4 953,05 zł

5 526,99 zł

Kredyt 400 tys. na 20 lat

4 370,81 zł

4 991,90 zł

Kredyt 400 tys. na 25 lat

4 059,89 zł

4 720,91 zł

Kredyt 400 tys. na 30 lat

3 880,06 zł

4 573,70 zł

Obliczenia na podstawie kalkulatora rat 17banków. Dodatkowe założenia: brak prowizji i innych kosztów kredytowych; spłata zobowiązania w ratach równych.

To warto sprawdzić: Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 150 tysięcy złotych?

Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 500 tys. zł?

Wniosek o kredyt na 500 tys. zł warto złożyć w banku, który ma jego najtańszą ofertę. Dzięki temu oszczędzisz sporą kwotę na odsetkach - nawet kilkadziesiąt tysięcy w całym okresie kredytowania.

Aktualnie najtańszy kredyt hipoteczny 500 tys. oferuje Alior Bank, w którym zaciągniesz zobowiązanie bez prowizji z niskim oprocentowaniem 8,6%. Równie atrakcyjną ofertę ma bank PKO BP, który proponuje kredyt hipoteczny także bez prowizji i z niewiele wyższym oprocentowaniem - 8,66%.

Z kolei najtańsza pożyczka hipoteczna 500 tys. jest w ofercie m.in. ING Banku Śląskiego i PKO BP. Obie instytucje proponują ją z oprocentowaniem stałym przez 5 lat wynoszącym w ING - 10,54%, a w PKO BP - 10,47%.

Pamiętaj, że oferty banków dość często się zmieniają, dlatego powyższe sugestie mogą być już nieaktualne za jakiś czas. Aktualne warunki kredytów sprawdzisz jednak w naszym rankingu, do czego Cię serdecznie zachęcamy.

O to, gdzie warto ubiegać się o kredyt, zawsze możesz także zapytać inne osoby, które być może podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami np. w zakresie formalności obowiązujących w danej instytucji. Zapytaj więc o kredyt 500 tys. na forum tematycznym dla kredytobiorców, aby rozwiać swoje wątpliwości.


Dodatkowe źródła:

Rodzina chce pół miliona kredytu na mieszkanie. Obecne możliwości, www.pieniadze.rp.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony
24.05.2023

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

...na obniżenie zdolności kredytowej. Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny – prezentujemy najważniejsze wskazówki i porady dla klientów...

...kto z niego skorzysta? Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
17.05.2023

Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...własną sytuację finansową. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Jakie warunki należy spełnić? Banki mają w swojej ofercie wiele...

...najważniejsze informacje w formie tabeli. Pierwsza dotyczy kredytu gotówkowego i uwzględnia okres kredytowania na 60, 96 i 120 miesięcy. Zanim...

Zobacz więcej
8 min. czytania
O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2023 roku?
12.05.2023

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...mogą liczyć na odciążenie finansowe? Kiedy zaczną spadać kredyty hipoteczne? Można oczekiwać, że nastąpi to jeszcze w 2023 roku. Już przez...

...cyklu podwyżek odnotowano spadek? Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
10 min. czytania