Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Kredyt na 30 lat - oferta banków, warunki, opinie

Zaktualizowano: 2023-09-15 15:21
Opublikowano: 2023-09-01 12:57
Średnia ocena: 0,00/6 Głosów: 0
Kredyt na 30 lat - oferta banków, warunki, opinie

Interesuje Cię zobowiązanie długoterminowe, w ramach którego dług zostanie rozłożony na maksymalny okres, a miesięczna rata nie będzie za bardzo obciążać Twojego budżetu? Kredyt na 30 lat to poważna inwestycja, dlatego, zanim podejmiesz decyzję i podpiszesz umowę, sprawdź, jakie warunki oferują banki. Ile kosztuje takie zobowiązanie? Co trzeba zrobić, żeby uzyskać pozytywną decyzję?

Zaciąganie kredytu długoterminowego zawsze wiąże się z ryzykiem. Przez 30 lat sytuacja na rynku bankowym może się diametralnie zmienić – stopy procentowe mogą wzrosnąć, a zdolność kredytowa klienta zmniejszyć.

Jeśli chcemy uzyskać kredyt lub pożyczkę hipoteczną, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników i zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Przedstawiamy najważniejsze informacje o kredytach na 30 lat.

Z jakiej oferty banku można skorzystać, wnioskując o kredyt na 30 lat?

Banki mają w ofercie dwa produkty finansowe, które pozwalają na rozłożenie zobowiązania na 30 lat. Jest to kredyt hipoteczny oraz pożyczka hipoteczna. Oto krótka charakterystyka ofert:

 • kredyt hipoteczny na 30 lat – zaciągany na zakup mieszkania, domu, działki lub budowę nieruchomości. Środki można również przeznaczyć na remont lub wykończenie budynku/lokalu. Zabezpieczenie kredytu stanowi wpis hipoteki do księgi wieczystej – w razie problemów ze spłatą zobowiązania, bank może przejąć przedmiotową nieruchomość. Kredyt hipoteczny to bardzo sformalizowany produkt, który charakteryzuje się restrykcyjnymi wymogami. Bank bada zdolność kredytową i wiarygodność klienta, weryfikuje również nieruchomość będącą przedmiotem umowy.
 • pożyczka hipoteczna – zobowiązanie zaciągane na dowolny cel, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość stanowiąca własność kredytobiorcy. Bank może zaoferować klientowi kwotę w wysokości nawet 80% wartości nieruchomości. Banki akceptują zabezpieczenia różnego rodzaju – domy, mieszkania, lokale, działki, gospodarstwa rolne.

Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy na 30 lat? Niestety nie jest to możliwe - maksymalny okres kredytowania w przypadku ofert gotówkowych wynosi 10 lat (120 miesięcy). Dłuższy czas spłaty wymaga dodatkowego zabezpieczenia, np. hipoteki. Bez spełnienia tego warunku zobowiązanie jest zbyt ryzykowne dla banku.

Kto może wziąć kredyt na 30 lat?

Zanim sprawdzisz aktualny ranking kredytów hipotecznych i wybierzesz najlepszą ofertę, upewnij się, że spełniasz wymogi banków. O kredyt może wnioskować osoba, która ma:

 • ukończone 18 lat,
 • pełną zdolność do czynności prawnych,
 • stałe dochody,
 • polskie obywatelstwo,
 • adres zamieszkania/zameldowania w Polsce,
 • osobisty rachunek bankowy,
 • aktywny numer telefonu.

Klient, który chce zaciągnąć kredyt na 30 lat, powinien wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • zdolność kredytowa – banki sprawdzają wiele parametrów związanych z sytuacją finansową, zawodową i rodzinną klienta, i na tej podstawie oceniają wysokość kredytu, jaki będzie w stanie spłacić. Weryfikowana jest wysokość dochodów oraz stałych zobowiązań, staż pracy, rodzaj umowy, na podstawie której kredytobiorca osiąga dochody, liczba osób na utrzymaniu oraz inne czynniki.
 • historia kredytowa – ustalana na podstawie danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Punkty przyznawane za terminowe spłacanie zobowiązań bardzo przydają się w procesie wnioskowania o kredyt. Osoby, które zalegają z długami, mają przeterminowane mandaty lub inne zobowiązania, mogą spotkać się z odmową ze strony banku.
 • odpowiedni wiek – banki często stosują ograniczenia dla klientów chcących zaciągnąć kredyt na 30 lat. Do jakiego wieku można uzyskać finansowanie? Z reguły instytucje finansowe chcą mieć pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone przed przejściem klienta na emeryturę. Przykładowo – jeżeli klient (mężczyzna) ma 35 lat i planuje zakończyć karierę zawodową w wieku 65 lat, to bank może wyrazić zgodę na kredyt na 30 lat.
 • rejestry dłużników – banki weryfikują czarne listy dłużników, np. bazy KRD czy BIG InfoMonitor i na tej podstawie odsiewają nierzetelnych klientów.

Warunki kredytu na 30 lat

 • Kwota kredytu zależy od zdolności kredytowej klienta, ale również okresu kredytowania. Im dłuższy czas spłaty kredytu, tym wyższą kwotę zobowiązania może zaproponować bank.
 • Zabezpieczenie polega na wpisie ograniczonego prawa rzeczowego (hipoteki) do księgi wieczystej nieruchomości.
 • Oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne. W pierwszym przypadku stałe warunki obowiązują przez określony czas, np. 5 lat. Zmienne oprocentowanie jest z kolei uzależnione od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która może podnieść lub zmniejszyć stopy procentowe. Jest to zatem związane z wyższym ryzykiem wzrostu kosztów kredytu. Oprocentowanie stałe zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo dla klienta.
 • Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego konieczne jest posiadanie minimum 10-20% wkładu własnego.

Ile kosztuje kredyt na 30 lat?

Na koszt kredytu długoterminowego składa się wiele czynników, między innymi:

 • oprocentowanie stałe lub zmienne,
 • marża banku,
 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • dodatkowe ubezpieczenie na życie,
 • ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego,
 • ubezpieczenie pomostowe do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki w księdze wieczystej.

Do tego trzeba doliczyć różnego rodzaju koszty okołokredytowe, np.:

 • koszty notarialne,
 • podatek PCC – 2% ceny nieruchomości,
 • opłata za wpis hipoteki w księdze wieczystej – 200 zł,
 • wycena nieruchomości.

Chcesz zaciągnąć kredyt 300 tys. zł? Ile będziesz miał do spłaty miesięcznie, a na przestrzeni całego okresu kredytowania? W dalszej części przedstawimy szczegółowe wyliczenia do kredytu na 30 lat – kalkulator ofert.

Przeczytaj też: Jak negocjować kredyt hipoteczny z bankiem? Co warto negocjować przy kredycie hipotecznym?

Ile wynosi rata kredytu na 30 lat?

Sprawdziliśmy aktualne oferty kredytów hipotecznych na 30 lat. Jaka rata będzie w przypadku różnych kwot zobowiązań? Szczegóły przedstawiliśmy w tabelach poniżej. Uwzględniliśmy również RRSO oraz całkowitą kwotę do spłaty.

 • Ile wynosi rata kredytu 300 tys. zł na 30 lat?

Bank

Rata

RRSO

Kwota do spłaty

BOŚ Bank

2232 zł

8,46%

803 752 zł

ING Bank Śląski

2322 zł

8,92%

836 048 zł

mBank

2377 zł

9,20%

855 814 zł

Alior Bank

2385 zł

9,24%

858 909 zł

 • kredyt 400 tys. zł na 30 lat – jaka rata

Bank

Rata

RRSO

Kwota do spłaty

BOŚ Bank

2976 zł

8,46%

1 071 670 zł

ING Bank Śląski

3096 zł

8,92%

1 114 730 zł

mBank

3161 zł

9,16%

1 137 994 zł

Alior Bank

3178 zł

9,23%

1 144 180 zł

 • kredyt 500 tys. zł na 30 lat – jaka rata

Bank

Rata

RRSO

Kwota do spłaty

BOŚ Bank

3721 zł

8,46%

1 339 588 zł

ING Bank Śląski

3870 zł

8,92%

1 393 413 zł

mBank

3951 zł

9,16%

1 422 493 zł

Alior Bank

3972 zł

9,23%

1 430 225 zł

W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na 30 lat?

W przypadku kredytu hipotecznego na 400 tys. zł najlepszą ofertę proponuje BOŚ Bank – Kredyt hipoteczny ekologiczny. Na uwagę zasługuje ze względu na najniższe RRSO – jedynie 8,46%. Oprocentowanie wynosi 7,92%, a prowizja – 2,20%. Całkowity koszt zobowiązania to ok. 671 670 zł.

Na drugim miejscu plasuje się propozycja ING Banku Śląskiego. Kredyt hipoteczny – oferta „Wakacje na swoim" Łatwy Start to zobowiązanie z RRSO w wysokości 8,92%. Prowizja jest darmowa, a oprocentowanie wynosi 8,57%. Całkowity koszt kredytu to 714 730 zł.

Warto wiedzieć: Ile wynosi minimalny wkład własny w 2023 roku?

Czy warto brać kredyt na 30 lat?

Decyzja nie jest prosta – trzeba pamiętać o tym, że w przypadku wyboru oferty ze zmiennym oprocentowaniem raty zobowiązania mogą wzrosnąć na przestrzeni lat. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji na rynku oraz wysokości stóp procentowych. Zanim zaciągniemy kredyt na 30 lat, sprawdźmy opinie na temat danego banku.

Pomocne mogą okazać się również informacje uzyskane od doradcy kredytowego, który pomaga porównać różne oferty. Warto też zweryfikować kredyt hipoteczny na 30 lat na forum dla kredytobiorców. a także dokładnie sprawdzić wszystkie parametry oferty.

Wady i zalety kredytu na 30 lat

Zobowiązania długoterminowe pozwalają na sfinansowanie wybranego celu, np. zakupu mieszkania lub budowy domu. Kredyty hipoteczne na 30 lat mają wiele zalet, ale również sporo wad. Ich zestawienie przedstawiliśmy w tabeli poniżej.

Zalety

Wady

Stosunkowo niskie oprocentowanie (np. w porównaniu do ofert gotówkowych)

Konieczność spłacania zobowiązania przez długi czas

Możliwość wyboru oprocentowania stałego lub zmiennego

Ryzyko wzrostu raty (w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem)

Niższa miesięczna rata niż w przypadku kredytów z krótszym okresem kredytowania

Wyższy całkowity koszt niż w przypadku kredytów zaciąganych na krótszy okres

Konieczność wniesienia wkładu własnego

Komentarze

Powiązane artykuły

Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?

Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?

...w niższej skali – o 0,25 pp. Decyzja RPP wpłynie nie tylko na kredyty hipoteczne. Oznacza ona również niższe raty kredytów gotówkowych...

...spadek oprocentowania kredytów, co przełoży się na niższy koszt kredytu hipotecznego. Wprowadzono również nowy program rządowy Bezpieczny Kredyt 2%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt 90 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta

Kredyt 90 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta

...udzielony kredyt 90 tys. zł. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w tej kwocie? Kredyty hipoteczne mają ściśle określony cel – z...

...gospodarczą i zamierzasz ubiegać się w wybranym banku o uzyskanie kredytu gotówkowego na kwotę 90 tys. zł, powinieneś przygotować dokumenty...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kredyt 300 tys. złotych

Kredyt 300 tys. złotych. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pożyczone od banku środki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Jeśli planujesz...

...hipotecznych lub zaświadczeń o dochodach w takim stopniu, jak kredyty hipoteczne. Jednak, jak zauważyłeś, maksymalna kwota takich pożyczek jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej? Kalkulator

Ile wynosi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej? Kalkulator

...z książeczki mieszkaniowej, oszczędzając na zakup mieszkania. Często zakładano je dla dzieci, myśląc o ich przyszłości, aby w późniejszym czasie nie musiały one sięgać po kredyt hipoteczny lub by zredukować kwotę takiego kredytu. Czym jest książeczka mieszkaniowa? Czy w roku 2023 również można otrzymać premię gwarancyjną? Co zrobić ze starą książeczka mieszkaniowa?...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Koszty zakupu nieruchomości
Porady
18.09.2023

Poznaj wszystkie dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Koszt zakupu nieruchomości to nie tylko kwota, jaką uiszczasz jej dotychczasowemu właścicielowi. Należy do niej doliczyć również taksę notarialną, koszt odpisu z aktu notarialnego, podatek PCC lub VAT. Musisz liczyć się również z dodatkowymi kosztami zakupu mieszkania na kredyt, jeśli nie możesz sfinansować go za gotówkę.
Zobacz więcej
11 min. czytania