× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Zaktualizowano: 03.02.2021 13:56
Opublikowano: 27.07.2020 14:58
Średnia ocena: 5,85/6 Głosów: 13

Nagły wzrost raty kredytu hipotecznego mógłby spowodować ruinę niejednego domowego budżetu. Kredyty hipoteczne w dalszym ciągu kojarzą się z bardzo zmiennym oprocentowaniem. Czy w najbliższej perspektywie czasowej jest szansa na to, że najpopularniejsze polskie banki wprowadzą do swojej oferty kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce - statystyki

Polecamy
1
2,54%
RRSO
898,24 PLN
Rata miesięczna
898,24 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
11109 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 113
Nowość
2
2,12%
RRSO
857,48 PLN
Rata miesięczna
857,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
480 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 11
3
2,13%
RRSO
858,46 PLN
Rata miesięczna
858,46 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1435 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 18
4
2,17%
RRSO
862,10 PLN
Rata miesięczna
862,10 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
776 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
5
2,18%
RRSO
863,37 PLN
Rata miesięczna
863,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
780 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 9

Kredyty hipoteczne dla zdecydowanej większości konsumentów kojarzą się przede wszystkim ze zmienną ratą. Nie ma w tym nic dziwnego - zdecydowana większość zobowiązań hipotecznych jest oparta na ruchomym oprocentowaniu, które jest powiązane ze wskaźnikiem WIBOR. Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem są obciążone dość wysokim poziomem ryzyka. Gdy dojdzie do zmiany stóp procentowych, raty kredytu mogą wzrosnąć dość znacząco. Mimo to, w dalszym ciągu sięga po nie wielu konsumentów. Dlaczego? Ponieważ często nie mają innego wyboru.

Wszyscy eksperci powołujący się na ogólnodostępne statystyki są zgodni: polski rynek kredytów hipotecznych jest niezwykle słaby. W tej chwili tylko 0,3% wszystkich kredytów hipotecznych to kredyty ze stałym oprocentowaniem. Z czego wynika ta sytuacja? Jest ona spowodowana tym, że banki nie posiadają zbyt wielu ofert kredytów ze stałym oprocentowaniem. Osoby, którym zależy na pozyskaniu kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem, mogą mieć poważny problem ze znalezieniem dobrej oferty. Polski ustawodawca cały czas pracuje jednak nad nowelizacjami prawa, które zmuszą instytucje bankowe do wprowadzenia tego rodzaju kredytów hipotecznych do swojej oferty.

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem - bomba z opóźnionym zapłonem

Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem przez wielu analityków bankowych są nazywane bombą z opóźnionym zapłonem. Tego typu opinie są reprezentowane przez znaczną część polskiego społeczeństwa. W momencie, gdy stopy procentowe przez długi czas pozostawały na niskim poziomie, sporo osób podjęło decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Zawsze może jednak dojść do krachu finansowego oraz znaczącego podwyższenia stóp procentowych. Nigdy nie można wierzyć, że “kredyty mieszkaniowe zawsze będą tanie”.

Mimo tego, iż na krajowym rynku nieruchomości trwa dobra passa, przed zaciągnięciem kredytu ze zmienną stopą oprocentowania, trzeba zawsze przeprowadzić dogłębną analizę swoich możliwości finansowych. Biorąc kredyt ze zmienną stopą oprocentowania, ryzyko wzrostu stopy procentowej leży na barkach kredytobiorców. Jeśli dojdzie do nagłego podwyższenia stóp procentowych, kredytobiorcy będą musieli zacisnąć zęby i spłacać bardzo wysoki kredyt.

Raport AMRON-SARFiN przeprowadzony na koniec trzeciego kwartału 2018 roku wskazuje, że w tym okresie odnotowano 2,215 mln czynnych umów kredytowych, których łączna kwota wyniosła przeszło 408 miliardów złotych. Z kolei średnia wartość pojedynczego zobowiązania kredytowego w analizowanym okresie czasu wyniosła 260 768 złotych. Zdecydowana większość umów kredytowych jest oparta na oprocentowaniu zmiennym, co budzi sporo kontrowersji. Co jeśli któryś z kredytobiorców chciałby wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem? Taka możliwość jest w ogóle dostępna w polskich bankach?

Jak liczy się oprocentowanie w kredycie hipotecznym ze zmienną stopą procentową?

Podstawowym kosztem każdego kredytu jest jego oprocentowanie, które jest swego rodzaju wynagrodzeniem dla instytucji bankowej za to, że zgodziła się udzielić nam zobowiązania finansowego. Wzór na oprocentowanie kredytu przedstawia się w sposób następujący:

Oprocentowanie kredytu hipotecznego = stawka WIBOR + marża instytucji bankowej

WIBOR

Czym dokładnie jest stawka WIBOR? Jej nazwa pochodzi z języka angielskiego, czyli Warsaw Interbank Offered Rate. Jest to część oprocentowania, która może ulegać zmianom. Wyraża ona oprocentowanie, według którego instytucje bankowe są skłonne do udzielania pożyczek innym bankom. W przypadku kredytów hipotecznych najczęściej wykorzystywaną stawką WIBOR jest WIBOR 6M oraz WIBOR 3M. W zależności od tego, jaki wariant zostanie wybrany, oprocentowanie może być aktualizowane odpowiednio co 6 bądź 3 miesiące.

Na wysokość stawki WIBOR wpływa przede wszystkim poziom stóp procentowych. Od kilku lat stopy procentowe znajdują się na zdecydowanie najniższym poziomie w historii. Począwszy od 18 marca 2020 roku stopy procentowe zostały obniżone o 0,5 procenta - z

1,5 na 1 procent. To z ruchami stóp oprocentowania są sprzężone wahania stawki WIBOR.

Mimo tego, iż obecnie stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie, wcale nie oznacza to, że nie mogą one zostać mocno podwyższone w przyszłości. Aby zobrazować Państwu, jak mocno wysokość stóp procentowych przekłada się na wysokość miesięcznych rat, posłużymy się przykładem.

Gdyby doszło do wzrostu stawki WIBOR 3M do 2,00%, to wzrost miesięcznej raty nie byłby jeszcze mocno odczuwalny. Duże problemy pojawiłyby się dopiero wtedy, gdy stopa WIBOR wzrosłaby do 4,00%. W takim przypadku rata kredytu hipotecznego ze zmienną stopą oprocentowania wzrosłaby o kilkaset złotych. Jeśli zależy nam nam na tym, aby wysokość rat kredytu hipotecznego była stała, warto poszukać ofert kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem.

Marża banku

Drugim z elementów wpływających na poziom oprocentowania kredytu hipotecznego jest marża banku, którą zawsze dolicza się do stopy WIBOR. W zdecydowanej większości przypadków wysokość marży jest stała, jednak nie zawsze. Gdy podpisujemy umowę kredytową, warto dokładnie zweryfikować, czy marża oferowana przez bank jest niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. W niektórych przypadkach okazuje się, że oferowana stawka to tylko promocja banku i obowiązuje wyłącznie w określonym czasie, na przykład przez pierwszy rok obowiązywania umowy kredytowej.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem - jak to działa?

W wielu krajach kredyty ze stałym oprocentowaniem cieszą się znacznie większą popularnością od kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Mowa tutaj przede wszystkim o Estonii, Belgii oraz Niemczech. Istotne jest także to, że bardzo wysoko w tym rankingu znalazł się nasz południowy sąsiad, Czechy. W Czechach tylko 20% kredytów hipotecznych jest zawieranych w oparciu o oprocentowanie zmienne. Z kolei największa popularność kredytów z oprocentowaniem zmiennym jest obserwowana w Polsce, Bułgarii, Rumunii oraz Finlandii.

Fakt, iż w Polsce zdecydowana większość kredytów hipotecznych oparta jest o oprocentowanie zmienne, może w długoterminowej perspektywie nieść ze sobą szereg bardzo negatywnych konsekwencji. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę kredyty hipoteczne zawierane na 30, 40 czy nawet 50 lat.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest doskonałym rozwiązaniem dla tych kredytobiorców, którym zależy na maksymalnym obniżeniu poziomu ryzyka. Aby uzyskać gwarancję stałej wysokości rat, trzeba jednak ponieść dość wysoką cenę.

Jeśli klient chce otrzymać kredyt ze stałym oprocentowaniem, to w pierwszej kolejności kredytodawca musi samodzielnie ograniczyć zagrożenie. W tym celu wykorzystywane są odpowiednie instrumenty finansowe. Taki ruch sprawia, że generowane są dodatkowe koszty - są tym większe, im dłuższy jest okres zabezpieczający stopę procentową. Koszty te i tak są przerzucane na kredytobiorcę.

Które banki mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem?

Kredyty hipoteczne od wielu lat bardzo rzadko są dostępne w ofertach polskich instytucji bankowych. W chwili obecnej kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem oferują następujące instytucje bankowe:

Wszystkie propozycje od powyżej wymienionych banków charakteryzują się tym, że gwarantują zablokowanie stopy procentowej wyłącznie na okres 5 lat. Gdy upłynie ten termin, oprocentowanie ponownie jest ustalane w formie klasycznej, czyli poprzez stawkę WIBOR 6M bądź WIBOR 3M. Kredytobiorca ma także możliwość kolejnego zablokowania stopy procentowej. Jej wysokość jest zawsze kalibrowana w stosunku do aktualnej sytuacji na rynku finansowym oraz do sytuacji materialnej kredytobiorcy. Opcję ponownego zamrożenia rat kredytu posiadają tylko dwa z trzech wymienionych banków: PKO Bank Polski oraz ING Bank Śląski. Opcji ponownego przedłużenia nie ma w banku Santander.

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem w krajach UE - wysokość oprocentowania

W wielu krajach Unii Europejskiej kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem cieszą się znacznie większą popularnością. Jak wyglądają stawki oprocentowania kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem w poszczególnych krajach UE według raportu EMF?

  • Szwecja: 1,60

  • Holandia: 2,10

  • Belgia: 1,54

  • Czechy: 2,53

  • Niemcy: 1,72

  • Hiszpania: 1,74

  • Węgry: 4,87

W raporcie EMF nie ma informacji na temat średniej wartości stawek w Polsce - wynika to z niskiego udziału tego rodzaju zobowiązań na naszym rynku kredytów hipotecznych, gdzie w dalszym ciągu znacznie większą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem.

Czy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem się opłaca?

Powyższe pytanie zadaje sobie cała masa potencjalnych kredytobiorców. Dla wielu osób bardzo istotne jest poczucie stabilizacji, dlatego bardzo poważnie rozważają zaciągnięcie kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem. Przeciwnicy kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem podkreślają z kolei, że od wielu lat stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej są na historycznie niskim poziomie, dlatego nie ma żadnych powodów ku temu, by obawiać się, że w najbliższej przyszłości miałyby zostać mocno podwyższone. Zdania ekspertów finansowych w tej materii są podzielone, dlatego podjęcie decyzji o wyborze kredytu hipotecznego dla wielu konsumentów jest jeszcze trudniejsze.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem pozwala na dokładne planowanie swojego domowego budżetu. Zapewnia spokój oraz pełną przewidywalność. Stała rata kredytu hipotecznego przez okres pięciu lat umożliwia harmonijne planowanie osobistych przepływów pieniężnych bez ryzyka, że nagle rata wzrośnie o kilkadziesiąt procent. Jest to rozwiązanie droższe, jednak mimo to sięga po nie sporo osób.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kwota kredytu hipotecznego a wkład własny
Kredyty hipoteczne 16.02.2021

Kwota kredytu hipotecznego a wkład własny

Wartość nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego. Czym jest LtV i jaki ma wpływ na wysokość wymaganego przez bank wkładu własnego? Co może być uznane za wkład własny? Co zwiększy twoje szanse na zawarcie umowy?

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny w 2021 - jak długo kredytobiorcy cieszyć się będą niskim oprocentowaniem?
Kredyty hipoteczne 10.02.2021

Kredyt hipoteczny w 2021 - jak długo kredytobiorcy cieszyć się będą niskim oprocentowaniem?

Decyzja o kupnie mieszkania może aktualnie okazać się bardzo korzystna. Niskie stopy procentowe NBP mają wpływ na to, że spłata kredytu hipotecznego od dawna nie była tak atrakcyjna finansowo.

Zobacz więcej
Atrakcyjny kredyt hipoteczny w Pekao - 10% wkład własny i brak prowizji
Kredyty hipoteczne 29.01.2021

Atrakcyjny kredyt hipoteczny w Pekao - 10% wkład własny i brak prowizji

Kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym? Oferta Pekao pozwala skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego nawet w dobie epidemii. To oferta promocyjna dostępna tylko do końca marca, sprawdź jak prezentują się warunki kredytu...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny jako inwestycja. Czy warto kupić nieruchomość na kredyt?
Kredyty hipoteczne 20.01.2021

Kredyt hipoteczny jako inwestycja. Czy warto kupić nieruchomość na kredyt?

Kupno nieruchomości jako sposób, przed zabezpieczeniem oszczędności przed inflacją? Czy kupno mieszkania na kredyt może być inwestycją? Czy mieszkanie kupione z pomocą banku możesz wynająć? Na jakie opłaty uważać wybierając...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - jakie warunki stawiane są klientom banków?
Kredyty hipoteczne 07.01.2021

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - jakie warunki stawiane są klientom banków?

Obcokrajowiec, chcąc kupić mieszkanie na terenie Polski, nie musi ubiegać się o żadne dodatkowe pozwolenia, wystarczy, że spełni warunki banku i dostarczy wszystkie dokumenty, a bez problemu będzie w stanie sfinansować kupno własnego mieszkania.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?
Kredyty hipoteczne 22.12.2020

Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?

Rząd mając na uwadze aktualną sytuację kredytobiorców, chce z pomocą dopłat zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i wspomóc młode osoby, które z powodu koronawirusa nie mają szans na kupno mieszkania bez...

Zobacz więcej