Kredyty hipoteczne 9 min. czytania

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Zaktualizowano: 2021-02-03 13:56
Opublikowano: 2020-07-27 14:58
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 26
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Nagły wzrost raty kredytu hipotecznego mógłby spowodować ruinę niejednego domowego budżetu. Kredyty hipoteczne w dalszym ciągu kojarzą się z bardzo zmiennym oprocentowaniem. Czy w najbliższej perspektywie czasowej jest szansa na to, że najpopularniejsze polskie banki wprowadzą do swojej oferty kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce - statystyki

Kredyty hipoteczne dla zdecydowanej większości konsumentów kojarzą się przede wszystkim ze zmienną ratą. Nie ma w tym nic dziwnego - zdecydowana większość zobowiązań hipotecznych jest oparta na ruchomym oprocentowaniu, które jest powiązane ze wskaźnikiem WIBOR. Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem są obciążone dość wysokim poziomem ryzyka. Gdy dojdzie do zmiany stóp procentowych, raty kredytu mogą wzrosnąć dość znacząco. Mimo to, w dalszym ciągu sięga po nie wielu konsumentów. Dlaczego? Ponieważ często nie mają innego wyboru.

Wszyscy eksperci powołujący się na ogólnodostępne statystyki są zgodni: polski rynek kredytów hipotecznych jest niezwykle słaby. W tej chwili tylko 0,3% wszystkich kredytów hipotecznych to kredyty ze stałym oprocentowaniem. Z czego wynika ta sytuacja? Jest ona spowodowana tym, że banki nie posiadają zbyt wielu ofert kredytów ze stałym oprocentowaniem. Osoby, którym zależy na pozyskaniu kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem, mogą mieć poważny problem ze znalezieniem dobrej oferty. Polski ustawodawca cały czas pracuje jednak nad nowelizacjami prawa, które zmuszą instytucje bankowe do wprowadzenia tego rodzaju kredytów hipotecznych do swojej oferty.

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem - bomba z opóźnionym zapłonem

Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem przez wielu analityków bankowych są nazywane bombą z opóźnionym zapłonem. Tego typu opinie są reprezentowane przez znaczną część polskiego społeczeństwa. W momencie, gdy stopy procentowe przez długi czas pozostawały na niskim poziomie, sporo osób podjęło decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Zawsze może jednak dojść do krachu finansowego oraz znaczącego podwyższenia stóp procentowych. Nigdy nie można wierzyć, że “kredyty mieszkaniowe zawsze będą tanie”.

Mimo tego, iż na krajowym rynku nieruchomości trwa dobra passa, przed zaciągnięciem kredytu ze zmienną stopą oprocentowania, trzeba zawsze przeprowadzić dogłębną analizę swoich możliwości finansowych. Biorąc kredyt ze zmienną stopą oprocentowania, ryzyko wzrostu stopy procentowej leży na barkach kredytobiorców. Jeśli dojdzie do nagłego podwyższenia stóp procentowych, kredytobiorcy będą musieli zacisnąć zęby i spłacać bardzo wysoki kredyt.

Raport AMRON-SARFiN przeprowadzony na koniec trzeciego kwartału 2018 roku wskazuje, że w tym okresie odnotowano 2,215 mln czynnych umów kredytowych, których łączna kwota wyniosła przeszło 408 miliardów złotych. Z kolei średnia wartość pojedynczego zobowiązania kredytowego w analizowanym okresie czasu wyniosła 260 768 złotych. Zdecydowana większość umów kredytowych jest oparta na oprocentowaniu zmiennym, co budzi sporo kontrowersji. Co jeśli któryś z kredytobiorców chciałby wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem? Taka możliwość jest w ogóle dostępna w polskich bankach?

Jak liczy się oprocentowanie w kredycie hipotecznym ze zmienną stopą procentową?

Podstawowym kosztem każdego kredytu jest jego oprocentowanie, które jest swego rodzaju wynagrodzeniem dla instytucji bankowej za to, że zgodziła się udzielić nam zobowiązania finansowego. Wzór na oprocentowanie kredytu przedstawia się w sposób następujący:

Oprocentowanie kredytu hipotecznego = stawka WIBOR + marża instytucji bankowej

WIBOR

Czym dokładnie jest stawka WIBOR? Jej nazwa pochodzi z języka angielskiego, czyli Warsaw Interbank Offered Rate. Jest to część oprocentowania, która może ulegać zmianom. Wyraża ona oprocentowanie, według którego instytucje bankowe są skłonne do udzielania pożyczek innym bankom. W przypadku kredytów hipotecznych najczęściej wykorzystywaną stawką WIBOR jest WIBOR 6M oraz WIBOR 3M. W zależności od tego, jaki wariant zostanie wybrany, oprocentowanie może być aktualizowane odpowiednio co 6 bądź 3 miesiące.

Na wysokość stawki WIBOR wpływa przede wszystkim poziom stóp procentowych. Od kilku lat stopy procentowe znajdują się na zdecydowanie najniższym poziomie w historii. Począwszy od 18 marca 2020 roku stopy procentowe zostały obniżone o 0,5 procenta - z

1,5 na 1 procent. To z ruchami stóp oprocentowania są sprzężone wahania stawki WIBOR.

Mimo tego, iż obecnie stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie, wcale nie oznacza to, że nie mogą one zostać mocno podwyższone w przyszłości. Aby zobrazować Państwu, jak mocno wysokość stóp procentowych przekłada się na wysokość miesięcznych rat, posłużymy się przykładem.

Gdyby doszło do wzrostu stawki WIBOR 3M do 2,00%, to wzrost miesięcznej raty nie byłby jeszcze mocno odczuwalny. Duże problemy pojawiłyby się dopiero wtedy, gdy stopa WIBOR wzrosłaby do 4,00%. W takim przypadku rata kredytu hipotecznego ze zmienną stopą oprocentowania wzrosłaby o kilkaset złotych. Jeśli zależy nam nam na tym, aby wysokość rat kredytu hipotecznego była stała, warto poszukać ofert kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem.

Marża banku

Drugim z elementów wpływających na poziom oprocentowania kredytu hipotecznego jest marża banku, którą zawsze dolicza się do stopy WIBOR. W zdecydowanej większości przypadków wysokość marży jest stała, jednak nie zawsze. Gdy podpisujemy umowę kredytową, warto dokładnie zweryfikować, czy marża oferowana przez bank jest niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. W niektórych przypadkach okazuje się, że oferowana stawka to tylko promocja banku i obowiązuje wyłącznie w określonym czasie, na przykład przez pierwszy rok obowiązywania umowy kredytowej.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem - jak to działa?

W wielu krajach kredyty ze stałym oprocentowaniem cieszą się znacznie większą popularnością od kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Mowa tutaj przede wszystkim o Estonii, Belgii oraz Niemczech. Istotne jest także to, że bardzo wysoko w tym rankingu znalazł się nasz południowy sąsiad, Czechy. W Czechach tylko 20% kredytów hipotecznych jest zawieranych w oparciu o oprocentowanie zmienne. Z kolei największa popularność kredytów z oprocentowaniem zmiennym jest obserwowana w Polsce, Bułgarii, Rumunii oraz Finlandii.

Fakt, iż w Polsce zdecydowana większość kredytów hipotecznych oparta jest o oprocentowanie zmienne, może w długoterminowej perspektywie nieść ze sobą szereg bardzo negatywnych konsekwencji. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę kredyty hipoteczne zawierane na 30, 40 czy nawet 50 lat.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest doskonałym rozwiązaniem dla tych kredytobiorców, którym zależy na maksymalnym obniżeniu poziomu ryzyka. Aby uzyskać gwarancję stałej wysokości rat, trzeba jednak ponieść dość wysoką cenę.

Jeśli klient chce otrzymać kredyt ze stałym oprocentowaniem, to w pierwszej kolejności kredytodawca musi samodzielnie ograniczyć zagrożenie. W tym celu wykorzystywane są odpowiednie instrumenty finansowe. Taki ruch sprawia, że generowane są dodatkowe koszty - są tym większe, im dłuższy jest okres zabezpieczający stopę procentową. Koszty te i tak są przerzucane na kredytobiorcę.

Które banki mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem?

Kredyty hipoteczne od wielu lat bardzo rzadko są dostępne w ofertach polskich instytucji bankowych. W chwili obecnej kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem oferują następujące instytucje bankowe:

Wszystkie propozycje od powyżej wymienionych banków charakteryzują się tym, że gwarantują zablokowanie stopy procentowej wyłącznie na okres 5 lat. Gdy upłynie ten termin, oprocentowanie ponownie jest ustalane w formie klasycznej, czyli poprzez stawkę WIBOR 6M bądź WIBOR 3M. Kredytobiorca ma także możliwość kolejnego zablokowania stopy procentowej. Jej wysokość jest zawsze kalibrowana w stosunku do aktualnej sytuacji na rynku finansowym oraz do sytuacji materialnej kredytobiorcy. Opcję ponownego zamrożenia rat kredytu posiadają tylko dwa z trzech wymienionych banków: PKO Bank Polski oraz ING Bank Śląski. Opcji ponownego przedłużenia nie ma w banku Santander.

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem w krajach UE - wysokość oprocentowania

W wielu krajach Unii Europejskiej kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem cieszą się znacznie większą popularnością. Jak wyglądają stawki oprocentowania kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem w poszczególnych krajach UE według raportu EMF?

  • Szwecja: 1,60

  • Holandia: 2,10

  • Belgia: 1,54

  • Czechy: 2,53

  • Niemcy: 1,72

  • Hiszpania: 1,74

  • Węgry: 4,87

W raporcie EMF nie ma informacji na temat średniej wartości stawek w Polsce - wynika to z niskiego udziału tego rodzaju zobowiązań na naszym rynku kredytów hipotecznych, gdzie w dalszym ciągu znacznie większą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem.

Czy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem się opłaca?

Powyższe pytanie zadaje sobie cała masa potencjalnych kredytobiorców. Dla wielu osób bardzo istotne jest poczucie stabilizacji, dlatego bardzo poważnie rozważają zaciągnięcie kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem. Przeciwnicy kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem podkreślają z kolei, że od wielu lat stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej są na historycznie niskim poziomie, dlatego nie ma żadnych powodów ku temu, by obawiać się, że w najbliższej przyszłości miałyby zostać mocno podwyższone. Zdania ekspertów finansowych w tej materii są podzielone, dlatego podjęcie decyzji o wyborze kredytu hipotecznego dla wielu konsumentów jest jeszcze trudniejsze.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem pozwala na dokładne planowanie swojego domowego budżetu. Zapewnia spokój oraz pełną przewidywalność. Stała rata kredytu hipotecznego przez okres pięciu lat umożliwia harmonijne planowanie osobistych przepływów pieniężnych bez ryzyka, że nagle rata wzrośnie o kilkadziesiąt procent. Jest to rozwiązanie droższe, jednak mimo to sięga po nie sporo osób.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania